Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Słowne interwencje działają, tylko pytanie: jak długo?

Słowne interwencje działają, tylko pytanie: jak długo?

2012-07-27 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Czwartkowy poranek rozpoczął się bardzo leniwie, europejskie indeksy nawet delikatnie spadały, a rentowności obligacji rządowych delikatnie rosły. Nic nie zapowiadało jakichkolwiek emocji, rynek postanowił czekać na informacje z amerykańskiego rynku pracy oraz sprzedaży domów. Około 13.00 stało się.
Draghi i rynkowa ekstaza

Draghi i rynkowa ekstaza

2012-07-27 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Nawet gdyby rzeczywiście EBC zdecydował się na zakup obligacji na większą skalę, trudno byłoby uznać, iż całokształt sytuacji w Europie jest optymistyczny. Takie rozwiązanie zadziałałoby jedynie jako gaśnica bieżących problemów. Trudno zatem uzasadnić tak nieposkromioną euforię inwestorów, ...

Mylące wzrosty

Mylące wzrosty

2012-07-26 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
W dniu wczorajszym mogliśmy obserwować powrót optymizmu na rynkach. Wystąpienie członka ECB, Nowotnego, okazało się znacznie ważniejsze, niż odczyt indeksu Ifo, który był najgorszy od 28 miesięcy.
Dużo szumu o nic

Dużo szumu o nic

2012-07-26 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Wczorajszy dzień był doskonałym przykładem na to, iż rynek szuka wyciągniętej ręki, która odsunęłaby nieco wizję katastrofy. Może się jednak okazać, iż nie będą nią słowa prezesa Banku Austrii, które wczoraj sprawiły, iż rynek zignorował słabe dane z Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA. Dziś kolejne ciekawe publikacje, choć rynek czeka już zapewne na jutrzejszy raport o PKB.
Euro ponownie w centrum uwagi inwestorów

Euro ponownie w centrum uwagi inwestorów

2012-07-24 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Pierwsza w tym tygodniu sesja przyniosła niezwykłe, jak na poniedziałek emocje. Po weekendowych sugestiach niemieckich parlamentarzystów o stopniowym powrocie do drachmy, zapowiedziach MFW o wstrzymaniu płatności transz pomocy dla Grecji oraz ...
Hiszpania na równi pochyłej

Hiszpania na równi pochyłej

2012-07-24 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Poniedziałek przypomniał inwestorom, iż kryzys w Europie jest daleki od zakończenia. Rynki na południu Europy w trakcie sesji traciły ponad 5%. Spadki zostały skorygowane w części w trakcie sesji amerykańskiej, jednak nadal jest nerwowo.
Hiszpańska gorączka wstępem do kolejnej odsłony greckiego dramatu?

Hiszpańska gorączka wstępem do kolejnej odsłony greckiego dramatu?

2012-07-23 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Piątek na polskim rynku walutowym nie należał do zbyt nerwowych. Po czwartkowym umocnieniu, nastąpiła delikatna korekta wartości naszej waluty. W rezultacie na koniec tygodnia, w piątek około 17.00, kurs EURPLN wyniósł około 4,16, USDPLN 3,41, a CHFPLN 3,46.
Europa znów na świeczniku

Europa znów na świeczniku

2012-07-23 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Publikowane w ubiegłym tygodniu dane makro nie rozpieszczały inwestorów. Jednak wystąpienia Bena Bernanke i raporty amerykańskich spółek skutecznie odwracały uwagę rynku. W tym tygodniu szefa Fed nie zabraknie, ale jego wystąpienie będzie miało drugorzędne znaczenie, natomiast dane będą znacznie ważniejsze.
EURPLN mocniej, mocniej, mocniej …

EURPLN mocniej, mocniej, mocniej …

2012-07-20 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wczorajszy dzień na rynku walutowym przebiegał dosyć spokojnie. EURPLN utrzymywał się przez większą część dnia na poziomie 4,16, aby po rozpoczęciu rynku w USA zacząć szybować w dół, dochodząc do poziomów 4,1480. Jednokierunkowy ruch na polskim złotym był na pewno przyjemny dla polskich kredytobiorców.
Rynek nie reaguje na złe informacje

Rynek nie reaguje na złe informacje

2012-07-20 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Opublikowane w tym tygodniu raporty makroekonomiczne nie dają inwestorom powodu do optymizmu. Wczorajsze dane z USA pokazują, iż spowolnienie w największej gospodarce świata cały czas postępuję.
Bez emocji…

Bez emocji…

2012-07-19 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wczorajsza sesja raczej nie przejdzie do historii rynków finansowych jako specjalnie emocjonująca. WIG20 z dzienną deltą poniżej 25 punktów i zamknięciem na poziomie 2184pkt (-0,28%) był jednym z najgorszych parkietów akcyjnych.
Polska gospodarka zwalnia

Polska gospodarka zwalnia

2012-07-19 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Trochę nieoczekiwanie polskie dane o produkcji przemysłowej były jednym z ciekawszych wydarzeń wczorajszego dnia. Dynamika produkcji przemysłowej mocno spowolniła, a budowlano-montażowej znalazła się na minusie, potwierdzając spowolnienie w polskiej gospodarce.
Maszyny drukarskie stop

Maszyny drukarskie stop

2012-07-18 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Uwaga całego rynku zwrócona była wczoraj na szefa banku rezerwy federalnej Bena Bernanke. Długo wyczekiwana zapowiedz kolejnej rundy luzowania ilościowego, operacji twist czy luzowania jakościowego (jakkolwiek tego nie nazwiemy chodzi o wpompowanie w światowy system finansowy kolejnych mld USD) miała nastąpić o godzinie 16.00 i… nie nastąpiła.
Wzrosty mimo wszystko

Wzrosty mimo wszystko

2012-07-18 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Bernanke w swoim wystąpieniu w Kongresie nie powiedział nic nowego. Niemiecki indeks ZEW – pierwszy barometr koniunktury z Europy za lipiec – był niżej niż w czerwcu. Mimo to, po krótkotrwałej przepychance w okolicach godziny 16.00 na rynku dominowali kupujący – zarówno akcje, jak i euro względem dolara. Dzisiejsze publikacje raczej tego nie zmienią.
Co powie Bernanke?

Co powie Bernanke?

2012-07-17 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Mimo sezonu wakacyjnego i raczej spokojnych nastrojów inwestorów po weekendzie byliśmy wczoraj świadkami bardzo ciekawej sesji na rynku walutowym. Tuż po otwarciu w niedzielny wieczór notowania EURUSD zaczęły się osuwać i oddawać nadrobiony w piątek dystans, zaliczając minimum na poziomie 1,21795.
Czy Bernanke ożywi rynek

Czy Bernanke ożywi rynek

2012-07-17 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Pomimo mieszanych danych z amerykańskiej gospodarki piątkowe odbicie na rynkach było wczoraj kontynuowane. Jeszcze rano na rynku widać było niezdecydowanie, ale po wejściu inwestorów z USA przeważał optymizm związany z dzisiejszym wystąpieniem szefa Fed. Ten jednak może nie mieć rynkowi wiele do zaoferowania.
Tydzień danych i wyników

Tydzień danych i wyników

2012-07-16 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Ubiegły tydzień rynki zakończyły optymistycznym akcentem. Poprawa nastrojów nie miała jednka konkretnego powodu, a to oznacza, iż duża liczba zaplanowanych na ten tydzień publikacji będzie swoistym testem lepszego samopoczucia inwestorów. Już dziś dane o sprzedaży detalicznej w USA, indeks aktywności w rejonie Nowego Jorku oraz wyniki Citigroup.
W oczekiwaniu na kolejny tydzień optymizmu…

W oczekiwaniu na kolejny tydzień optymizmu…

2012-07-16 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Biorąc pod uwagę przebieg sesji giełdowych z ostatniego tygodnia, piątek sprawił inwestorom miłą niespodziankę, przynosząc wzrosty głównych indeksów. Na zamknięciu indeks S&P 500 poszedł w górę o 1,65 % i wyniósł na koniec dnia 1.357 pkt.
Czy to już koniec koncepcji safe heaven dla PLN?

Czy to już koniec koncepcji safe heaven dla PLN?

2012-07-13 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Czwartkowa sesja na rynku walutowym to powrót dobrze nam znanych emocji związanych ze stanem globalnej gospodarki. Polski złoty osłabił się z poziomu 4,1682 EURPLN do poziomu 4,2145, zamykając się w okolicach 4,20. Zakończył się już fenomen obserwowany w ciągu ostatnich sesji, gdy PLN umacniał się na fali inwestowania w tzw. „safe heaven”.
Wzrost w Azji coraz wolniejszy

Wzrost w Azji coraz wolniejszy

2012-07-13 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Choć dane z Chin zostały przyjęte przez rynki relatywnie łagodnie, powodów do euforii również nie ma. Chińskie władze mogą oczywiście zdecydować się na ekspansję, ale wiedzą, iż będzie to prawdopodobnie kosztem załamania w przyszłości. Agencja Moody’s dodatkowo przypomniała, jak bardzo od globalnej koniunktury uzależniona jest obecnie Europa.