Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Emocje zaczynają grać coraz mniejszą rolę?
2007-09-14 Komentarz poranny ExpanderaCzwartkowe notowania przypominały te z poprzedniego dnia. Aktywność inwestorów była niska, a popyt koncentrował się na akcjach największych firm. Tym razem uwagę zwracał brak wrażliwości rynku na panującą przez większą część dnia słabą koniunkturę na dojrzałych rynkach zachodnioeuropejskich.
Dziś poznamy nastroje Amerykanów
2007-09-14 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Po kilku dniach posuchy, dziś publikacja kilku ważniejszych danych makro, które pozwolą po części ocenić jak bardzo, lub czy w ogóle, kryzys kredytowy wpływa na realną gospodarkę. Idąc chronologicznie - o 11-tej poznamy sierpniową inflację w strefie euro. Liczba istotna dla decydentów z Europejskiego Banku Centralnego.
Jak często Amerykanie odwiedzali sklepy?
2007-09-14 Komentarz poranny XelionCzwartek giełdy europejskie rozpoczęły od niewielkich spadków indeksów. Był to wynik neutralnego zamknięcia sesji w USA. Szkodziło też ostrzeżenie Alcatel-Lucent – spółka nie osiągnie prognozowanych przychodów. Kurs EUR/USD osuwał się odreagowując duże wzrosty.
Zaskakujący spadek inflacji
2007-09-13 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Według GUS inflacja w sierpniu spadła do 1,5 proc., podczas gdy ekonomiści i resort finansów oczekiwali raczej wyniku zbliżonego do 1,9 proc. Dane z GUS z zadowoleniem przyjęli członkowie Rady Polityki Pieniężnej, którzy wstrzemięźliwie odnoszą się do obecnej praktyki zaostrzania polityki monetarnej.
Podwyżka w Szwajcarii
2007-09-13 Komentarz popołudniowy Open FinanceZgodnie z naszymi oczekiwaniami Szwajcarski Bank Centralny (SNB) podniósł dziś stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Decyzja została w całości zdyskontowana przez rynek. Mało tego – rynkowe stopy procentowe wzrosły nawet bardziej, niż wynika to z dzisiejszej decyzji SNB.
Wyższe stopy w Szwajcarii
2007-09-13 X-Trade Brokers - Puls RynkuSzwajcarski Bank Centralny (SNB) niespodziewanie podwyższył dziś główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, podnosząc środek przedziału wahań dla LIBOR 3M CHF z 2,5 proc. do 2,75 proc. Jest to ósma kolejna podwyżka o 25 pb w rozpoczętym w grudniu 2005 roku, cyklu zaostrzania polityki monetarnej (wcześnie, dwukrotnie stopy wzrosły w Szwajcarii w 2004 roku).
Cena ropy ustanawia rekord wszech czasów
2007-09-13 Komentarz poranny XelionW środę inwestorzy europejscy z niechęcią zareagowali na pozytywne zakończenie sesji w USA. Indeksy nie chciały rosnąć i trzymały się blisko poziomu wtorkowego zamknięcia. Być może psuł nastroje wysoki kurs EUR/USD. Mocne euro zmniejsza przecież konkurencyjność gospodarki UE.
Dziś GUS poda inflację za sierpień
2007-09-13 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Niespodzianki raczej nie będzie. Zarówno Ministerstwo Finansów jak i ekonomiści spodziewają się, że inflacja wyniosła 1,9 proc. w minionym miesiącu. Co więcej, również we wrześniu i być może październiku uda się utrzymać inflację nisko, w okolicach 2 proc., ale głównie ze względu na efekt bazy z ubiegłego roku (wtedy mieliśmy wzrost inflacji ze względu na ceny żywności).
Bank Anglii nie będzie ratować kredytodawców
2007-09-12 Komentarz wieczorny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Deficyt na rachunku obrotów bieżących wzrósł w lipcu do 1,3 mld euro - podał NBP. Największy wpływ na tę liczbę miał skokowy wzrost deficytu handlowego. Deficyt obrotów bieżących okazał się o 773 mln euro wyższy niż w lipcu 2006. W ciągu dwunastu miesięcy deficyt wyniósł 9,5 mld euro, wobec 5,4 mld euro w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy.
Insiderzy zwiększyli zakupy w sierpniu
2007-09-12 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: W minionym miesiącu insiderzy wydali na zakupy akcji kierowanych przez siebie spółek 207,3 mln PLN - wynika z naszych obliczeń. Szczególnie nasilone zakupy obserwowaliśmy 16 i 17 sierpnia. Osoby posiadające dostęp do poufnych informacji wykorzystały giełdową przecenę do kupowania akcji swoich przedsiębiorstw.
Rząd przyjął projekt budżetu
2007-09-11 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Deficyt budżetowy ma wynieść 28 mld PLN, dochody budżetu sięgną 247 mld PLN, a wydatki 275 mld PLN. PKB ma wzrosnąć o 5,5 proc. Zdaniem Zyty Gilowskiej - ale to wypowiedź z sierpnia - podwyżka płacy minimalnej o 190 PLN (20 proc.) i wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej o 9,3 proc., nie spowodują zagrożeń dla realizacji budżetu, ani inflacji.
Deficyt prawie zgodny z oczekiwaniami
2007-09-11 X-Trade Brokers - Puls RynkuDeficyt handlu zagranicznego USA spadł w lipcu o 0,3 proc. do 59,25 mld USD z 59,43 mld USD (po korekcie z 58,14 mld USD deficytu) w czerwcu. Na taki odczyt złożył się wzrost importu o 1,8 proc. oraz wzrost eksportu o 2,7 proc. Rynkowe prognozy deficytu wahały się w przedziale 57,5-61 mld USD, przy średniej na poziomie 59 mld USD deficytu.
Fundusze papierów dłużnych dostarczają stabilizacji
2007-09-11 Komentarz X-Trade BrokersTo, co się dzieje z gospodarką światową w ostatnim czasie może przyprawić o palpitację serca inwestorów. Kryzys na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych podwyższonego ryzyka dotknął przede wszystkim rynek funduszy hedgingowych, z których spora część musiała wstrzymać wypłaty, aby utrzymać płynność. Alternatywą dla inwestorów mogą się stać fundusze inwestycyjne papierów dłużnych inwestujących zagranicą.
Sobolewski: Greenspan mało odpowiedzialny
2007-09-11 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: "Uważam te wypowiedzi (Alana Greenspana o analogii obecnej sytuacji do 1998 i 1987 roku) za mało odpowiedzialne, a przede wszystkim za błędne" - napisał Ludwik Sobolewski, prezes GPW.
Aktywa TFI spadły w sierpniu o 3,5 mld PLN
2007-09-10 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Nie o 2 mld PLN jak szacowała kilka dni temu Rzeczpospolita, lecz o 3,5 mld PLN spadła wartość aktywów zarządzanych przez TFI. Najwięcej - 6,1 proc. - spadły aktywa funduszy akcji polskich. Dane podała dziś firma AnalizyOnLine. Spadek aktywów zarządzanych przez TFI to przede wszystkim efekt przebiegu notowań na GPW.
Rynek czeka na impuls
2007-09-10 Komentarz popołudniowy TMS BrokersDzisiejsza sesja nie obfitowała w informacje, które mogłyby jednoznacznie wskazać w jakim kierunku zmierzać będą w najbliższym czasie rynkowe trendy. Za istotną można uznać zapowiedź szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Rodrigo de Rato, że instytucja ta obniży swe prognozy wzrostu PKB dla gospodarki światowej ze względu na skutki jakie niesie za sobą kryzys zapoczątkowany w sektorze kredytów hipotecznych w Stanach Zjednoczonych.
Tydzień: Inflacja i nieruchomości w Polsce
2007-09-10 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: W nadchodzącym tygodniu inwestorzy oczekujący na ciekawe dane makroekonomiczne muszą poczekać do jego drugiej części. W czwartek CASE przedstawi swój bilans ryzyk dla rynku nieruchomości w Polsce. Pierwsza informacja, która może wpłynąć na rynki finansowe zostanie opublikowana we wtorek - to bilans handlowy USA, który poprawia się od kilku miesięcy.
Doniesienia z amerykańskiego rynku pracy
2007-09-10 Komentarz poranny ExpanderaPodstawowe pytanie u progu nowego tygodnia giełdowego jest związane z tym, czy złe nastroje z piątku będą oddziaływać na rynki przez kolejne dni. Tak, jak można było przypuszczać ostatnią sesję poprzedniego tygodnia zdominowały doniesienia z amerykańskiego rynku pracy i tak, jak można było się obawiać po wcześniejszych raportach o planowanych zwolnieniach, czy liczbie miejsc pracy w sektorze prywatnym, nie były one korzystne.
Czy to początek recesji?
2007-09-07 Komentarz popołudniowy TMS BrokersOczy inwestorów podczas dzisiejszej sesji skierowane były na doniesienia z amerykańskiego rynku pracy. O 14.30 ze Stanów Zjednoczonych podano do publicznej wiadomości dane dotyczące m. in. zatrudnienia w sektorach pozarolniczym w sierpniu. Oczekiwano wzrostu o 110 tys miejsc. Rzeczywista wielkość okazała się jednak o wiele mniejsza.
Atak na szczyty amerykańskich obligacji
2007-09-07 Komentarz X-Trade BrokersDramatyczna sytuacje na rynku hipotecznym w Stanach Zjednoczonych winduje ceny amerykańskich obligacji 10-o letnich. Wpływ na coraz wyższą cenę ma również oczekiwania inwestorów o obniżkę stóp procentowych w USA jak i bardzo słabe dane makroekonomiczne z rynku pracy.