Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Rosja podnosi cło, ropa będzie droższa
2007-09-04 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Od października cło na rosyjską ropę wzrośnie o 26 dolarów do 250 dolarów za tonę lub 34 dolary za baryłkę - podaje w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolita". Działania Rosji, która od lat notuje nadwyżki budżetowe, nie są podyktowane chęcią ratowania budżetu, lecz dążeniem do zrównania ceny ropy z Uralu z ceną ropy brent wydobywanej na Morzu Północnym.
MF: Inflacja spadła w sierpniu do 1,9 proc.
2007-09-03 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Leszek Balcerowicz przypomniał dziś, że już przed rokiem zabiegał o podwyżki stóp procentowych, ale nie znalazł większości w Radzie. Jego zdaniem RPP jest dziś spóźniona. Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja w sierpniu wyniosła 1,9 proc. wobec 2,3 proc. w lipcu. Oficjalną stopę inflacji za dwa tygodnie poda GUS, nie mniej jej spadek w letnich miesiącach nie jest zaskoczeniem.
Rynek może kontynuować wzrostową korektę
2007-09-03 Komentarz poranny XelionW piątek nasz rynek walutowy zachowywał całkowity spokój. Nawet wzrosty kursów EUR/USD i USD/JPY nie zmieniły tej sytuacji. Czekano na nowe impulsy, a przede wszystkim na wystąpienie szefa Fed.
W USA święto, więc na rynku spokojnie
2007-09-03 Komentarz poranny TMS BrokersRynek krajowy: Ostatni dzień minionego tygodnia, upłynął, tak w Polsce, jak i na światowych rynkach pod znakiem oczekiwań na wypowiedź szefa FED Bena Bernanke oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych George W. Busha na temat kroków, jakie zamierzają poczynić, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się kryzysu „hipotecznego” na inne sektory finansowe.
Drugi tydzień na plusie
2007-09-03 Komentarz poranny ExpanderaBilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Po bardzo niespokojnych sesjach, drugi tydzień zakończył się zwyżką na warszawskiej giełdzie. Tym razem była jednak symboliczna. Inwestorami w dalszym ciągu targają obawy o przyszłość światowej gospodarki związane z trwającym kryzysem na rynku nieruchomości w USA.
W tym tygodniu czekamy na EBC
2007-09-03 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Najbliższe dni przyniosą publikację wielu nowych danych makroekonomicznych. Także takich, które mogą przydać się ECB w podjęciu decyzcji co do stóp procentowych. Zaczynamy we wtorek - poznamy PKB w strefie euro w II kwartale, a także prognozy Komisji Europejskiej dla wzrostu PKB w strefie.
Erozja optymizmu na światowych rynkach
2007-09-01 Raport miesięczny FMCMZa nami sierpień, który upłynął w cieniu obaw o skalę negatywnych efektów kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w USA dla amerykańskiej gospodarki, a w konsekwencji dla światowej koniunktury. Eksplozja obaw na światowych rynkach, która miała miejsce na przełomie lipca i sierpnia, wywołała gwałtowną reakcję dostosowawczą do nowych warunków, a zwłaszcza do podwyższonego ryzyka.
Dekalog klienta funduszu
2007-08-31 Poradnik Open FinanceOstatnia poważna korekta na giełdzie pokazała, że kupując jednostki funduszy inwestycyjnych warto dobrze przemyśleć swoje poczynania. Do podjęcia trafnych decyzji wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad.
Decyzje FED nadal w centrum uwagi
2007-08-31 Komentarz popołudniowy TMS BrokersKończący się właśnie tydzień zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym charakteryzował się bardzo dużą zmiennością. Inwestorzy w swoich decyzjach kierowali się w większości emocjami niż jakąkolwiek analizą. Duży wpływ na taką sytuację miały notowania japońskiej waluty.
Chicago PMI w sierpniu 53,8 pkt.
2007-08-31 X-Trade Brokers - Puls RynkuW sierpniu indeks Chicago PMI, obrazujący aktywność sektora przemysłowego w okolicach Chicago, wzrósł do 53,8 pkt. z 53,4 pkt. w lipcu. Rynkowe prognozy zakładały spadek do 53 pkt.
Potencjał inwestycji w zagraniczne nieruchomości
2007-08-31 Analiza Money ExpertJeszcze do niedawna inwestycja w nieruchomości była pewna, przewidywalna i przynosząca krociowe zyski. W przeciągu roku mogliśmy podwoić wartość nieruchomości. Ziemi nie jesteśmy w stanie wyprodukować, więc wydawać się mogło, że jest to najbezpieczniejszy rodzaj inwestycji, jednak wieści z Europy Zachodniej i zza oceanu mogą świadczyć o czymś innym.
GPW oderwała się od świata
2007-08-31 Komentarz poranny ExpanderaBilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Czwartkowa sesja była pierwszą od długiego czasu, kiedy warszawska giełda oderwała się od zachowania światowych rynków. Mimo spokojnych nastrojów w Europie i dobrych wiadomości makroekonomicznych dotyczących wzrostu PKB w II kwartale u nas z każdą godziną sytuacja się pogarszała i ostatecznie dzień zakończył się wyraźnym spadkiem. W naszym regionie gorzej wypadła jedynie giełda na Ukrainie.
Fala publikacji makroekonomicznych
2007-08-31 X-Trade Brokers - Puls RynkuW piątek rynki finansowe zaleje fala publikacji makroekonomicznych. Wcześnie rano inwestorzy poznali już sierpniowe dane o inflacji CPI w Szwajcarii i lipcowe dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech. Inflacja w Szwajcarii spadła o 0,1 proc. w relacji miesięcznej i wzrosła o 0,4 proc. w relacji rocznej, wobec oczekiwanego wzrostu o odpowiednio 0,2 proc. i 0,7 proc.
W piątek czekamy na informacje ze świata
2007-08-31 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Polityka zaczyna odciskać swoje piętno na rynkach finansowych. Ale inwestorzy zdają się działać pochopnie, podobnie jak dziennikarze zbyt szybko wyciągając wnioski. Po pierwsze nie można mówić o stratach rzędu 1,5 mld PLN (o tyle zmniejszyła się kapitalizacja spółek Krauzego), jeśli wczoraj zawarto nimi transakcje o wartości 314 mln PLN (licząc w obie strony). Po drugie każdy inwestor wie, że Ryszard Krauze nie jest święty.
Rynek oczekuje na słowa Bernanke
2007-08-30 Raport popołudniowy FMCMZgodnie z oczekiwaniami rynek w dniu dzisiejszym przyjął wyczekującą postawę, co przy pojawieniu się dziś w nocy kolejnych złych informacji na temat negatywnych efektów jakie kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA wywiera na sytuację instytucji finansowych na całym świecie.
PKB wzrósł w II kwartale o 6,7 proc.
2007-08-30 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Wzrost gospodarczy oparł się na popycie krajowym (dał 9,3 pkt proc. wzrostu) i inwestycjach (3,8 proc.). Eksport netto obniżył wzrost PKB o 2,6 pkt proc. Najbardziej zadowalający jest wzrost udziału inwestycji we wzroście PKB (z 3,6 do 3,8 pkt proc. w I kw.) oraz niższy wpływ spożycia indywidualnego (z 4,6 do 3,2 pkt proc.).
Polska gospodarka rozwijała się w II kw. w tempie 6,7%
2007-08-30 X-Trade Brokers - Puls RynkuWzrost produktu krajowego brutto Polski wyniósł w II kwartale br. według szacunkowych danych 6,7 proc. Dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny są znacznie lepsze od średniej oczekiwań. Analitycy ankietowani przez Reuters prognozowali bowiem, że polska gospodarka rosła w II kwartale br. w tempie 6 proc.
Zwyżka indeksu WIG
2007-08-30 Komentarz poranny ExpanderaBilans i diagnoza sytuacji na rynkach finansowych: Środowe notowania zakończyły się znacznie lepiej niż można było oczekiwać po ostrej przecenie na amerykańskim parkiecie z poprzedniego dnia. Ostateczny wynik sesji w Warszawie nie do końca oddawał to, co działo się przez cały dzień, kiedy mieliśmy raczej próby odrabiania strat niż wzrostu. Zwyżka indeksu WIG była pochodną wysokiego zamknięcia notowań PKN Orlen.
GINB ograniczy dostęp do kredytów hipotecznych?
2007-08-30 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Gazeta Wyborcza podaje, że przyspieszono analizy nad możliwością wprowadzenia dodatkowych wymogów dla banków, udzielających kredytów bez wkładu ze strony klienta. Źródła, na które powołuje się GW nie są oficjalne, a z artykułu wynika, że ciężar odpowiedzialności za kredyty udzielane na 100 proc. wartości nieruchomości miałyby przejąć na siebie banki.
BIEC: Minęliśmy szczyt koniunktury
2007-08-29 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Wskaźnik wyprzedzający koniunktury spadł w sierpniu o 1,4 pkt i znalazł się na poziomie ze stycznia tego roku - podało Bereau for Investment and Economic Cycles. O spadku wskaźnika koniunktury zadecydowało spadające tempo napływu nowych zamówień, szczególnie widoczne w firmach nastawionych na eksport.