Czy Fed pomoże rynkom?

Czy Fed pomoże rynkom?
Data dodania: 2007-09-18 (09:17) Komentarz poranny Expandera

Polscy inwestorzy przyjęli w poniedziałek racjonalną postawę. Przez cały dzień trwało wyczekiwanie na to, czy słabe zachowanie europejskich rynków, związane z kłopotami Northern Rock, czwartej największej firmy udzielającej kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii, przełoży się na wyprzedaż na parkietach w USA.

Rzeczywiście tak się stało, choć reakcja inwestorów w USA była dość spokojna. Co prawda, nadzieje łączone z wtorkowym posiedzeniem FOMC i przewidywanym cięciem stóp procentowych, ustąpiły miejsca obawom i amerykańskie indeksy straciły na wartości, ale panicznego pozbywania się akcji nie było. Można powiedzieć, że w Ameryce też był to dzień wyczekiwania na wtorkową decyzję FOMC. Generalnie także na innych rynkach to wyczekiwanie było widoczne. Notowania dolara i obligacji zmieniły niewiele. Nieco wyraźniej zyskał jen wobec części wysokooprocentowanych walut, co mogło wskazywać na większe wyczulenie inwestorów na kwestie ryzyka. Ale dolar kanadyjski oraz amerykański niewiele straciły wobec amerykańskiego pieniądza. Najwyraźniejszy ruch wykonała cena ropy naftowej, która pobiła tegoroczny rekord. Wydaje się jednocześnie, że przywiązywanie do dzisiejszej decyzji FOMC tak dużego znaczenia, jest trochę przesadzone. Trudno przypuszczać, by jeden krok w polityce pieniężnej mógł odmienić bieg zdarzeń w gospodarce, czy z drugiej strony, by dziś wyjaśniła się kwestia przyszłych ruchów stóp procentowych. Wobec tego należy przypuszczać, że czeka nas jeszcze jeden dzień wyczekiwania, czemu sprzyja brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych. Ten spokój mogą zmącić publikowane dziś o 14.30 informacje o sierpniowej inflacji PPI w USA. One pewnie nie wpłyną na decyzję w sprawie stóp procentowych, ale rzucą więcej światła na kontekst tej decyzji. Nie wszyscy są przekonani, że zagrożenia inflacyjne udało się ostatecznie w amerykańskiej gospodarce przezwyciężyć. Wobec tego wyższa od spodziewanej inflacja PPI wskazywałaby na dodatkowy element ryzyka dla gospodarki, związanego z poluzowaniem polityki monetarnej. Inną sprawą jest to, że ze względu na ostatnie kłopoty na rynkach finansowych, problemem nie jest jedynie wysoki koszt pieniądza, ale głównie jego brak. To prowadzi do utrzymywania się wysokich stawek na rynku międzybankowym. Na to nakładają się ostrzejsze kryteria przyznawania kredytów i wyższe premie za ryzyko lokowania w papiery komercyjne. Te dwa ostatnie czynniki w dużej części neutralizować będą ewentualny pozytywny wpływ niższych stóp procentowych.

Zanim poznamy decyzję FOMC opublikowany zostanie również indeks rynku nieruchomości oraz Lehman Brothers przestawi kwartalne wyniki finansowe. Oba wydarzenia mogą ukształtować nastroje w pierwszej części amerykańskiej sesji.

Warszawska giełda nie jest na razie w stanie znaleźć własnego kierunku. Zatem sprawdzają się przypuszczenia zakładające dużą zależność od wypadków na świecie. Informacje o coraz szybszym wzroście wynagrodzeń i znacznym zwiększeniu się zatrudnienia neutralizują pozytywne znaczenie wyraźnie niższej od spodziewanej sierpniowej inflacji. Wydaje się, że korzystny impuls z tej strony był jedynie chwilowy, więc banki, czy deweloperzy, a z drugiej strony mniejsze firmy, w znacznie większym stopniu uzależnione od koniunktury w naszym kraju niż blue chips, mogą pozostawać pod presją podażową.

Najważniejsze informacje z 17 września 2007 r.:

* Wrześniowy NY Empire State Index, obrazujący aktywność przemysłu w rejonie Nowego Jorku, wyniósł 14,7 pkt i był słabszy od spodziewanego oraz znacznie gorszy niż miesiąc wcześniej
* Tempo wzrostu płac w polskiej gospodarce sięgnęło w sierpniu 10,5% wobec oczekiwanych 9,2%
* Zatrudnienie zwiększyło się w Polsce w sierpniu o 4,8% wobec prognozowanych 4,7%
* Nadwyżka Eurolandu w handlu zagranicznym wyniosła w lipcu 4,6 mld euro wobec spodziewanych 4 mld euro
* Akcje Northern Rock spadły o 35%, do najniższego poziomu od 7 lat, po informacjach, że klienci wycofali 8% (4 mld USD) zgromadzonych w tej instytucji środków
* Ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii są we wrześniu o 2,5% niższe niż w sierpniu (wyliczenia Rightmove, największego serwisu o nieruchomościach na Wyspach)

Dziś na rynkach:
Wtorek, 18/09/2007 r.

* FOMC zadecyduje o poziomie stóp procentowych w USA – spadną przynajmniej o 0,25 pkt proc., do 5%
* W Wielkiej Brytanii opublikowana zostanie sierpniowa inflacja CPI – oczekuje się wzrostu o 0,4% m/m i 1,9% r/r
* W Niemczech podany zostanie indeks koniunktury instytutu ZEW za wrzesień – ma wynieść minus 15,5 pkt
* W Ameryce nastąpi publikacja inflacji PPI za sierpień – ma spaść o 0,1% m/m, a w przypadku wskaźnika bazowego (nie uwzględniającego cen żywności i paliw) wzrosnąć o 0,1% m/m
* W USA poznamy lipcowe przepływy kapitałów – analitycy szacują, że napłynęło 58,8 mld USD
* W Stanach Zjednoczonych podany zostanie indeks rynku nieruchomości NAHB za sierpień – przewiduje się, że sięgnie 20 pkt wobec 22 pkt w lipcu
* Przed rozpoczęciem sesji w USA wyniki kwartalne poda Lehman Brothers

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.