Czy Fed pomoże rynkom?

Czy Fed pomoże rynkom?
Komentarz poranny Expandera
Data dodania: 2007-09-18 (09:17)

Polscy inwestorzy przyjęli w poniedziałek racjonalną postawę. Przez cały dzień trwało wyczekiwanie na to, czy słabe zachowanie europejskich rynków, związane z kłopotami Northern Rock, czwartej największej firmy udzielającej kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii, przełoży się na wyprzedaż na parkietach w USA.

Rzeczywiście tak się stało, choć reakcja inwestorów w USA była dość spokojna. Co prawda, nadzieje łączone z wtorkowym posiedzeniem FOMC i przewidywanym cięciem stóp procentowych, ustąpiły miejsca obawom i amerykańskie indeksy straciły na wartości, ale panicznego pozbywania się akcji nie było. Można powiedzieć, że w Ameryce też był to dzień wyczekiwania na wtorkową decyzję FOMC. Generalnie także na innych rynkach to wyczekiwanie było widoczne. Notowania dolara i obligacji zmieniły niewiele. Nieco wyraźniej zyskał jen wobec części wysokooprocentowanych walut, co mogło wskazywać na większe wyczulenie inwestorów na kwestie ryzyka. Ale dolar kanadyjski oraz amerykański niewiele straciły wobec amerykańskiego pieniądza. Najwyraźniejszy ruch wykonała cena ropy naftowej, która pobiła tegoroczny rekord. Wydaje się jednocześnie, że przywiązywanie do dzisiejszej decyzji FOMC tak dużego znaczenia, jest trochę przesadzone. Trudno przypuszczać, by jeden krok w polityce pieniężnej mógł odmienić bieg zdarzeń w gospodarce, czy z drugiej strony, by dziś wyjaśniła się kwestia przyszłych ruchów stóp procentowych. Wobec tego należy przypuszczać, że czeka nas jeszcze jeden dzień wyczekiwania, czemu sprzyja brak publikacji istotnych danych makroekonomicznych. Ten spokój mogą zmącić publikowane dziś o 14.30 informacje o sierpniowej inflacji PPI w USA. One pewnie nie wpłyną na decyzję w sprawie stóp procentowych, ale rzucą więcej światła na kontekst tej decyzji. Nie wszyscy są przekonani, że zagrożenia inflacyjne udało się ostatecznie w amerykańskiej gospodarce przezwyciężyć. Wobec tego wyższa od spodziewanej inflacja PPI wskazywałaby na dodatkowy element ryzyka dla gospodarki, związanego z poluzowaniem polityki monetarnej. Inną sprawą jest to, że ze względu na ostatnie kłopoty na rynkach finansowych, problemem nie jest jedynie wysoki koszt pieniądza, ale głównie jego brak. To prowadzi do utrzymywania się wysokich stawek na rynku międzybankowym. Na to nakładają się ostrzejsze kryteria przyznawania kredytów i wyższe premie za ryzyko lokowania w papiery komercyjne. Te dwa ostatnie czynniki w dużej części neutralizować będą ewentualny pozytywny wpływ niższych stóp procentowych.

Zanim poznamy decyzję FOMC opublikowany zostanie również indeks rynku nieruchomości oraz Lehman Brothers przestawi kwartalne wyniki finansowe. Oba wydarzenia mogą ukształtować nastroje w pierwszej części amerykańskiej sesji.

Warszawska giełda nie jest na razie w stanie znaleźć własnego kierunku. Zatem sprawdzają się przypuszczenia zakładające dużą zależność od wypadków na świecie. Informacje o coraz szybszym wzroście wynagrodzeń i znacznym zwiększeniu się zatrudnienia neutralizują pozytywne znaczenie wyraźnie niższej od spodziewanej sierpniowej inflacji. Wydaje się, że korzystny impuls z tej strony był jedynie chwilowy, więc banki, czy deweloperzy, a z drugiej strony mniejsze firmy, w znacznie większym stopniu uzależnione od koniunktury w naszym kraju niż blue chips, mogą pozostawać pod presją podażową.

Najważniejsze informacje z 17 września 2007 r.:

* Wrześniowy NY Empire State Index, obrazujący aktywność przemysłu w rejonie Nowego Jorku, wyniósł 14,7 pkt i był słabszy od spodziewanego oraz znacznie gorszy niż miesiąc wcześniej
* Tempo wzrostu płac w polskiej gospodarce sięgnęło w sierpniu 10,5% wobec oczekiwanych 9,2%
* Zatrudnienie zwiększyło się w Polsce w sierpniu o 4,8% wobec prognozowanych 4,7%
* Nadwyżka Eurolandu w handlu zagranicznym wyniosła w lipcu 4,6 mld euro wobec spodziewanych 4 mld euro
* Akcje Northern Rock spadły o 35%, do najniższego poziomu od 7 lat, po informacjach, że klienci wycofali 8% (4 mld USD) zgromadzonych w tej instytucji środków
* Ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii są we wrześniu o 2,5% niższe niż w sierpniu (wyliczenia Rightmove, największego serwisu o nieruchomościach na Wyspach)

Dziś na rynkach:
Wtorek, 18/09/2007 r.

* FOMC zadecyduje o poziomie stóp procentowych w USA – spadną przynajmniej o 0,25 pkt proc., do 5%
* W Wielkiej Brytanii opublikowana zostanie sierpniowa inflacja CPI – oczekuje się wzrostu o 0,4% m/m i 1,9% r/r
* W Niemczech podany zostanie indeks koniunktury instytutu ZEW za wrzesień – ma wynieść minus 15,5 pkt
* W Ameryce nastąpi publikacja inflacji PPI za sierpień – ma spaść o 0,1% m/m, a w przypadku wskaźnika bazowego (nie uwzględniającego cen żywności i paliw) wzrosnąć o 0,1% m/m
* W USA poznamy lipcowe przepływy kapitałów – analitycy szacują, że napłynęło 58,8 mld USD
* W Stanach Zjednoczonych podany zostanie indeks rynku nieruchomości NAHB za sierpień – przewiduje się, że sięgnie 20 pkt wobec 22 pkt w lipcu
* Przed rozpoczęciem sesji w USA wyniki kwartalne poda Lehman Brothers

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.