Inwestycja w luksusowe apartamenty

Inwestycja w luksusowe apartamenty
Data dodania: 2007-09-17 (15:15) Analiza Money Expert

W dzisiejszych czasach każda kategoryczna wypowiedź o rynku nieruchomości spotyka się z silnymi głosami sprzeciwu. Analitycy podzielili się bowiem w opiniach na temat opłacalności inwestycji w nieruchomości. Jedni twierdzą, że ceny mieszkań stanowczo wyhamowują – inni, że tendencja wzrostowa utrzyma się co najmniej do 2010 roku.

Podobnie podzielone są opinie na temat cen apartamentów czy penthousów. Co prawda jest to specyficzny fragment rynku – w skali inwestycji deweloperskich stanowi margines. Wiąże się jednak z wysokim prestiżem i opłacalnością.

Do tej pory nie doczekaliśmy się dobrej definicji apartamentu. Istnieją jednak pewne cechy, które decydują o tym, czy dane lokum może być nazwane tym mianem. Po pierwsze – odpowiedni metraż (powyżej 100 m2) i jakość wykończenia. To jednak nie wszystko. Firmy budujące tego typu mieszkania wychodzą naprzeciw coraz wyższym wymaganiom klientów i podnoszą standard apartamentów o wyposażenie niespotykane dotychczas nawet w najdroższych polskich penthousach. Obecnie apartamenty powinny być położone w najlepszych lokalizacjach, posiadać widok na tereny zielone, ogród zimowy, luksusowe wyposażenie oraz pełną infrastrukturę teletechniczną i elektroniczną – zdarza się , że sterowaną przez telefon komórkowy. Często do dyspozycji mieszkańców pozostaje również basen, siłownia czy też spa. Do rzeczy powszechnych należą recepcja, ochrona czy też obsługa concierge.

Poprawa warunków płacowych w Polsce i szybko rosnąca liczba ludzi zamożnych sprawiają, że rośnie też siła nabywcza i zapotrzebowanie na tego typu lokale. Klientami firm specjalizujących się w budowaniu apartamentowców są przedstawiciele wyższej kadry zarządzającej, ale również firmy zagraniczne, które traktują taki zakup jako inwestycje i zarazem lokum dla swoich przedstawicieli.

Jedną z oryginalnych form apartamentów stanowią bardzo modne ostatnio lofty. Są to luksusowe mieszkania w zaadaptowanych fabrykach, magazynach lub halach przemysłowych. Ceny loftów nie są tak wysokie jak innych penthousów. Ich wyjątkowość polega na tym, że w architekturze często zachowane są elementy konstrukcyjne świadczące o poprzednim zastosowaniu (np. słupy, schody, wysokie stropy a nawet elementy maszyn). Standard i jakość wyposażenia schodzą więc na drugi plan, ustępując unikatowości i niepowtarzalnemu klimatowi miejsca. Biorąc pod uwagę, że większość takich mieszkań znajduje się w zabytkowych budynkach, możemy domyślać się, że ich ceny powinny rosnąć. Poza tym wiadomo, że wszystko co unikatowe jest wartością samą w sobie.

Przy zakupie apartamentu dużą rolę odgrywa fakt, iż takie lokum jest wyznacznikiem prestiżu i pozycji społecznej. Czy istnieje lepszy sposób zamanifestowania swoich możliwości finansowych niż posiadanie mieszkania, którego cena za metr kwadratowy przekracza kilkanaście tysięcy? Jednak przy wyborze apartamentu to nie cena odgrywa główną rolę. Liczy się przede wszystkim standard, lokalizacja i wyjątkowość inwestycji. Deweloperzy chętnie wykorzystują te motywacje potencjalnych klientów i do promocji swych produktów zatrudniają znane twarze mediów , popularnych sportowców czy też słynnych architektów.

Istnieją sprzeczne opinie dotyczące opłacalności inwestycji w apartamenty. Jedni twierdzą, że rynek penthousów jako zupełnie nowy i ograniczony odporny będzie na wahania koniunktury, inni zaś, że jako pierwszy odnotuje skutki przeceny.

Moim zdaniem, zgodnie z prawami gospodarki rynkowej, dopóki podaż apartamentów będzie ograniczona, to przy wzrastającym zapotrzebowaniu ich wartość będzie rosłą. Decydując się jednak na tak kosztowną inwestycję, należy zwrócić szczególna uwagę na wyjątkowość i standard nabywanego lokum oraz upewnić się, czy nie mamy do czynienia ze zwykłym blokiem z dużymi mieszkaniami.

Źródło: Magdalena Ciechońska, Doradca Finansowy Money Expert SA
Money Expert
Komentarz dostarczyła firma:
Money Expert SA
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.