Greenspan znowu straszy, już jutro decyzja FED

Greenspan znowu straszy, już jutro decyzja FED
Data dodania: 2007-09-17 (10:18) Komentarz poranny TMS Brokers

Rynek krajowy: Dzisiejsza sesja na rynku walutowym będzie przebiegać raczej spokojnie ze względu na oczekiwania inwestorów na jutrzejszą decyzję FED. Ten tydzień poza wspomnianą decyzją jest obfity w nowe istotne publikacje z Polski jak i z zagranicy.

Najważniejszymi informacjami z kraju będą opublikowana dzisiaj średnia płaca w VIII (r/r), a także środowe dane na temat produkcji przemysłowej w sierpniu (r/r) i inflacji PPI także w VIII (r/r).

W poniedziałkowy poranek za jednego dolara płacimy 2,72 PLN, natomiast euro kosztuje 3,78 PLN. Na kurs złotego nie miała większego wpływu podana w piątek podaż pieniądza M3 w VIII (m/m). Jej wzrost okazał się wyższy od prognozowanego (1%) i w rzeczywistości wyniósł (1,5%).

Ważną informacją z ostatniego dnia ubiegłego tygodnia jest przyjęcie bez poprawek przez Senat znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym. Wprowadza ona podwójną prorodzinną ulgę podatkową, która według Minister Finansów Zyty Gilowskiej może znacznie zwiększyć deficyt budżetowy. Szacowany dodatkowy koszt tej ustawy w przyszłym roku to około 2 miliardy złotych.

W piątek poznaliśmy też inną opinie z ministerstwa finansów. Według wiceminister Katarzyny Zajdel- Kurowskiej dzięki silnym fundamentom gospodarki i umiarkowanej skali udzielania kredytów konsumenckich Polsce nie zagrażają zawirowania tak jak to ma miejsce na światowych rynkach finansowych.

Warto także wspomnieć o dzisiejszym wywiadzie jakiego udzielił członek RPP Andrzej Sławiński. Jego zdaniem nie ma na razie potrzeby szybkich dostosowań w polityce pieniężnej, jednak pomimo niskiej inflacji nadal istniej zagrożenie wzrostem cen oraz rosnącymi jednostkowymi kosztami pracy. Potencjalne tempo wzrostu PKB oszacował na 5,0% ale może się ono podnieść dzięki inwestycjom.

W ciągu dzisiejszej sesji naszym zdaniem rodzima waluta pozostanie w konsolidacji. Kurs USD/PLN powinien poruszać się w przedziale 2,7050 – 2,7300 , natomiast kurs EUR/PLN w przedziale 3,7650 – 3,7850.

Rynek zagraniczny

Na koniec piątkowej sesji, mimo niewielkich wahań w ciągu dnia, kurs euro względem dolara pozostał na poziomie z czwartkowego zamknięcia. Natomiast dość znaczny spadek wartości odnotował brytyjski funt, za którego płaci się obecnie 2,0010 USD. Przyczyną deprecjacji tej waluty były niepokojące informacje, które nadeszły z jednego z większych podmiotów na tamtejszym rynku pożyczek hipotecznych, banku Northern Rock. Instytucja ta, odczuwająca trudności z pozyskaniem nowych klientów z powodu zwiększających się kosztów udzielania kredytów, została wsparta pożyczką Banku Anglii, pierwszy raz od 34 lat. Na wieść o tym, klienci zaczęli masowo wycofywać środki z kont oszczędnościowych. Od 14 sierpnia wycofali oni co najmniej 2 miliardy funtów, co stanowi 8 % ogółu wkładów. Sytuacja ta, to kolejny sygnał, po informacji o pierwszym od dłuższego czasu spadku cen mieszkań w Wielkiej Brytanii, wskazujący na to, że w niedługim czasie tamtejszy rynek hipoteczny może odczuwać znaczne trudności, co może przyczyniać się do pogłębiającej się słabości funta.

Rynki z coraz większą niecierpliwością oczekują na jutrzejszą decyzję FED w sprawie wysokości stóp procentowych. Były szef tej instytucji Alan Greenspan, w wywiadzie udzielonym dla FT, przestrzegł obecnego prezesa, przed zbyt agresywnym cięciem kosztu pieniądza. Twierdzi on, że obecnie ryzyko inflacyjne jest wyższe, niż wtedy, kiedy on przewodził amerykańskiemu bankowi centralnemu. Jego zdaniem jednak problemy rynku hipotecznego nie powinny przerodzić w kryzys całej gospodarki. Słowa te, sugerowałyby, że jeśli FED zdecyduje się na zmianę wysokości stóp, to obniży je o 25 pb. Takie też obecnie są oczekiwania inwestorów.

W Europie utrzymują się niedozwolone silne naciski polityczne na ECB, by instytucja ta w najbliższym czasie nieco poluzowała politykę monetarną. Kolejny raz głos w tej sprawie zabrał prezydent Francji, krytykując przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego za to, że na ostatnim posiedzeniu nie obniżyli kosztu pieniądza w strefie euro. Jego zdaniem z powodu wysokiego kursu europejskiej waluty, znacznie ucierpieli tamtejsi eksporterzy. Mało prawdopodobne jest jednak, by ECB uległo tym naciskom i obniżyło koszt pieniądza w najbliższym czasie. Możliwe jest natomiast, że pozostanie on niezmieniony przynajmniej do listopada.

Obecnie za euro płaci się 1,3872 USD. W kolejnych godzinach oczekujemy dalszej jego aprecjacji do poziomu 1,3930 USD.

Źródło: Marcin Ciechoński, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.