Greenspan znowu straszy, już jutro decyzja FED

Greenspan znowu straszy, już jutro decyzja FED
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-09-17 (10:18)

Rynek krajowy: Dzisiejsza sesja na rynku walutowym będzie przebiegać raczej spokojnie ze względu na oczekiwania inwestorów na jutrzejszą decyzję FED. Ten tydzień poza wspomnianą decyzją jest obfity w nowe istotne publikacje z Polski jak i z zagranicy.

Najważniejszymi informacjami z kraju będą opublikowana dzisiaj średnia płaca w VIII (r/r), a także środowe dane na temat produkcji przemysłowej w sierpniu (r/r) i inflacji PPI także w VIII (r/r).

W poniedziałkowy poranek za jednego dolara płacimy 2,72 PLN, natomiast euro kosztuje 3,78 PLN. Na kurs złotego nie miała większego wpływu podana w piątek podaż pieniądza M3 w VIII (m/m). Jej wzrost okazał się wyższy od prognozowanego (1%) i w rzeczywistości wyniósł (1,5%).

Ważną informacją z ostatniego dnia ubiegłego tygodnia jest przyjęcie bez poprawek przez Senat znowelizowanej ustawy o podatku dochodowym. Wprowadza ona podwójną prorodzinną ulgę podatkową, która według Minister Finansów Zyty Gilowskiej może znacznie zwiększyć deficyt budżetowy. Szacowany dodatkowy koszt tej ustawy w przyszłym roku to około 2 miliardy złotych.

W piątek poznaliśmy też inną opinie z ministerstwa finansów. Według wiceminister Katarzyny Zajdel- Kurowskiej dzięki silnym fundamentom gospodarki i umiarkowanej skali udzielania kredytów konsumenckich Polsce nie zagrażają zawirowania tak jak to ma miejsce na światowych rynkach finansowych.

Warto także wspomnieć o dzisiejszym wywiadzie jakiego udzielił członek RPP Andrzej Sławiński. Jego zdaniem nie ma na razie potrzeby szybkich dostosowań w polityce pieniężnej, jednak pomimo niskiej inflacji nadal istniej zagrożenie wzrostem cen oraz rosnącymi jednostkowymi kosztami pracy. Potencjalne tempo wzrostu PKB oszacował na 5,0% ale może się ono podnieść dzięki inwestycjom.

W ciągu dzisiejszej sesji naszym zdaniem rodzima waluta pozostanie w konsolidacji. Kurs USD/PLN powinien poruszać się w przedziale 2,7050 – 2,7300 , natomiast kurs EUR/PLN w przedziale 3,7650 – 3,7850.

Rynek zagraniczny

Na koniec piątkowej sesji, mimo niewielkich wahań w ciągu dnia, kurs euro względem dolara pozostał na poziomie z czwartkowego zamknięcia. Natomiast dość znaczny spadek wartości odnotował brytyjski funt, za którego płaci się obecnie 2,0010 USD. Przyczyną deprecjacji tej waluty były niepokojące informacje, które nadeszły z jednego z większych podmiotów na tamtejszym rynku pożyczek hipotecznych, banku Northern Rock. Instytucja ta, odczuwająca trudności z pozyskaniem nowych klientów z powodu zwiększających się kosztów udzielania kredytów, została wsparta pożyczką Banku Anglii, pierwszy raz od 34 lat. Na wieść o tym, klienci zaczęli masowo wycofywać środki z kont oszczędnościowych. Od 14 sierpnia wycofali oni co najmniej 2 miliardy funtów, co stanowi 8 % ogółu wkładów. Sytuacja ta, to kolejny sygnał, po informacji o pierwszym od dłuższego czasu spadku cen mieszkań w Wielkiej Brytanii, wskazujący na to, że w niedługim czasie tamtejszy rynek hipoteczny może odczuwać znaczne trudności, co może przyczyniać się do pogłębiającej się słabości funta.

Rynki z coraz większą niecierpliwością oczekują na jutrzejszą decyzję FED w sprawie wysokości stóp procentowych. Były szef tej instytucji Alan Greenspan, w wywiadzie udzielonym dla FT, przestrzegł obecnego prezesa, przed zbyt agresywnym cięciem kosztu pieniądza. Twierdzi on, że obecnie ryzyko inflacyjne jest wyższe, niż wtedy, kiedy on przewodził amerykańskiemu bankowi centralnemu. Jego zdaniem jednak problemy rynku hipotecznego nie powinny przerodzić w kryzys całej gospodarki. Słowa te, sugerowałyby, że jeśli FED zdecyduje się na zmianę wysokości stóp, to obniży je o 25 pb. Takie też obecnie są oczekiwania inwestorów.

W Europie utrzymują się niedozwolone silne naciski polityczne na ECB, by instytucja ta w najbliższym czasie nieco poluzowała politykę monetarną. Kolejny raz głos w tej sprawie zabrał prezydent Francji, krytykując przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego za to, że na ostatnim posiedzeniu nie obniżyli kosztu pieniądza w strefie euro. Jego zdaniem z powodu wysokiego kursu europejskiej waluty, znacznie ucierpieli tamtejsi eksporterzy. Mało prawdopodobne jest jednak, by ECB uległo tym naciskom i obniżyło koszt pieniądza w najbliższym czasie. Możliwe jest natomiast, że pozostanie on niezmieniony przynajmniej do listopada.

Obecnie za euro płaci się 1,3872 USD. W kolejnych godzinach oczekujemy dalszej jego aprecjacji do poziomu 1,3930 USD.

Źródło: Marcin Ciechoński, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.