Emocje zaczynają grać coraz mniejszą rolę?

Emocje zaczynają grać coraz mniejszą rolę?
Komentarz poranny Expandera
Data dodania: 2007-09-14 (12:02)

Czwartkowe notowania przypominały te z poprzedniego dnia. Aktywność inwestorów była niska, a popyt koncentrował się na akcjach największych firm. Tym razem uwagę zwracał brak wrażliwości rynku na panującą przez większą część dnia słabą koniunkturę na dojrzałych rynkach zachodnioeuropejskich.

Pod koniec dnia nasza giełda dostała wsparcie ze strony amerykańskiego parkietu, który zaczął sesję od mocnego uderzenia. Wyraźna zwyżka wyprowadziła S&P 500 w pobliże szczytu z początku września. Ta górka jest także punktem odniesienia dla naszego rynku. Można więc doszukiwać się innych przyczyn dobrej atmosfery na naszym rynku w tym tygodniu, a można wszystko sprowadzić do stwierdzenia, że w poprzednim tygodniu nasza giełda reagowała zbyt pesymistycznie. Zresztą w rejon maksimum z początku września wrócił też indeks rynków wschodzących MSCI EM. To tylko potwierdza utrzymującą się zależność naszego parkietu od zagranicznych rynków.

Równocześnie jednak inwestorzy znaleźli wczoraj namacalne przesłanki do kupna akcji. Chodzi przede wszystkim o znacznie niższą niż oczekiwano inflację. To po lipcowej inflacji bazowej kolejna dobra wiadomość dotycząca zmian cen w naszej gospodarce. Pytanie jednak, jakie będą reakcje członków RPP na te informacje. Po lipcowych danych o inflacji bazowej przeważały komentarze, że nie zmienia to zagrożenia wzrostem inflacji w przyszłości ze względu na szybki wzrost płac. Na razie rynek obligacji zareagował bardzo pozytywnie i krzywa rentowności przesunęła się w dół o 8-10 pkt bazowych. Spoglądając na wczorajszy wzrost banków, czy deweloperów trudno go nie łączyć właśnie ze sprawą stóp procentowych. Wysokie ceny ropy podbijały natomiast kursy spółek paliwowych.

Wydaje się jednak, że lokalne czynniki mogą rzutować na selekcję spółek, ale nie na ogólną koniunkturę giełdową. Tu wskazówek trzeba szukać na świecie. Tutaj podstawowe pytanie brzmi, czy za wakacyjnym spadkiem notowań stały jedynie przesłanki związane z płynnością na rynkach finansowych (trudności z wystarczającą ilością pieniądza, czy związane ze wzrostem premii za ryzyko inwestycji w papiery komercyjne), czy też wiązały się z czynnikami makroekonomicznymi. W ostatnich dniach rynki wykazują mocną wiarę w to, że kryzys płynnościowy uda się zażegnać. To wspiera kursy akcji. Czy jednak zażegnanie tego problemu będzie wystarczające do trwałego powrotu dobrej koniunktury?

Inna sprawa to nastroje panujące na rynkach w ostatnich tygodniach. Charakterystyczne było osiągnięcie przez liczbę niedźwiedzi (zwolenników spadku) w ankiecie Investor’s Intelligence na przełomie sierpnia i września najwyższego poziomu od połowy czerwca 2006 r. Tak duży pesymizm według kontrariańskiego podejścia to dobry znak dla giełd.

Wygląda na to, że czynnik emocjonalny coraz mniej wpływa na decyzje inwestorów, a coraz bardziej zaczynają zwracać uwagę na fundamenty. Jeśli tak rzeczywiście jest, to ostatnia sesja tygodnia może okazać się bardzo emocjonująca ze względu na dużą porcję wiadomości makroekonomicznych, jakie zostaną opublikowane w USA. Przebieg ostatnich sesji, mocno podszyty optymizmem, bez wątpienia podnosi poprzeczkę oczekiwań inwestorów. Dane nie będą mogły rozczarować. Jeśli nie spełnią oczekiwań można spodziewać się ostrej reakcji i zniwelowania dużej części zwyżki z tego tygodnia.

Najważniejsze informacje z 13 września 2007 r.:

* Inflacja w Polsce wyraźnie spadła w sierpniu. Wyniosła 1,5% wobec oczekiwanych 1,9%
* Szwajcarski bank centralny podniósł stopę procentową o 25 pkt bazowych, do 2,75%. Ta nieoczekiwana decyzja była podyktowana obawami przed inflacją
* W sierpniu pierwszy raz od 2005 r. spadły ceny domów w Wielkiej Brytanii
* Bank centralny w Nowej Zelandii pozostawił stopy procentowe na rekordowo wysokim poziomie 8,25%
* Wzrost chińskiej produkcji przemysłowej był w sierpniu nieco słabszy od oczekiwanego – wyniósł 17,5% wobec 18-proc. wzrostu w lipcu
* Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była w minionym tygodniu w USA nieco mniejsza od przewidywań i wyniosła 319 tys.

Dziś na rynkach:
Piątek, 14/09/2007 r.

* Sierpniowa sprzedaż detaliczna w USA – przewidywany jest wzrost o 0,5% względem poprzedniego miesiąca, a po odliczeniu sprzedaży samochodów o 0,2%
* Sierpniowa produkcja przemysłowa w USA i wykorzystanie mocy produkcyjnych – spodziewany jest wzrost o 0,3% względem poprzedniego miesiąca
* Amerykański indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan – oczekiwane jest 83,5 pkt
* Podaż pieniądza w Polsce w sierpniu – spodziewany jest wzrost o 1% wobec lipca

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.