Dziś dzień Fedu

Dziś dzień Fedu
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-09-18 (10:41)

WYDARZENIE DNIA: Pokładanie zbyt dużych nadziei w decyzji amerykańskiego banku centralnego może okazać się błędem, wobec widocznej erozji zaufania do światowego systemu finansowego. Brytyjski rząd poczuł się zobowiązany do zagwarantowania wypłacalności banku Nothern Rock, by uspokoić klientów tej instytucji od dwóch dni masowo wypłacających depozyty (łącznie 2 mld funtów).

Lecz mimo tych gwarancji mleko już się rozlało - światowi inwestorzy boją się nie tyle o Nothern Rock, co o sytuację całego sektora bankowego do Wyspach, wobec ostatniego spadku cen na rynku nieruchomości - od rana jen umacnia się wobec funta i euro. Bardzo ważnym impulsem może być dzić publikacja indeksu ZEW - zaufania niemieckich przedsiębiorców do gospodarki (publikacja o 11-tej). Cztery godziny później poznamy też saldo napływu kapitału do USA w sierpniu, co także może wywrzeć wpływ na rynki.

SYTUACJA NA GPW

Na początku sesji niewielki spadek, później odrobienie strat i powrót WIG20 powyżej 3600 pkt. Wczorajszą sesję da się streścić w jednym zdaniu, warto też wspomnieć o obrotach, których wartość podliczono na 935 mln PLN. To najmniejsze obroty zanotowane w tym roku. Inwestorzy w Warszawie nie chcą podjąć ryzyka samodzielnego kształtowania trendu - rynek czeka na decyzję Fed i reakcję na nią giełd amerykańskich. Ale na to nie ma szans przed zakończeniem dzisiejszych notowań.

Można z pewnym optymizmem mówić o odporności GPW na to co działo się wczoraj w Europie, którą ogarnęła wyprzedaż banków. U nas to właśnie sektor bankowy był wczoraj najsilniejszy.

W sumie podrożały akcje 88. spółek, potaniały 194.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Rzadko się zdarza taka sytuacja, żeby Europa dyktowała kierunek zmian na giełdzie w Nowym Jorku, ale też rzadko problemy z płynnością mają brytyjskie banki, a tym razem właśnie informacje ze Starego Kontynentu przypomniały inwestorom o kryzysie sektora bankowości hipotecznej. Lekkie spadki na wczorajszej sesji w Stanach (S&P stracił 0,5 proc., a Dow Jones 0,3 proc.) można również uznać za odreagowanie po bardzo dobrym zeszły tygodniu, a ich niewielki zasięg świadczy o tym, że mało kto spodziewa się dziś usłyszeć o niekorzystnej dla rynków decyzji FED w strawie stóp procentowych.

W Azji Nikkei stracił 2 proc., a Kospi 1,8 proc. Poza bankami, najchętniej sprzedawano akcje eksporterów oraz linii lotniczych, którym szkodzi wysoka cena ropy.

OBSERWUJ AKCJE

Lotos - w piątek kurs spółki przerwał trend spadkowy, ponieważ miało to miejsce przy dużych obrotach, jest szansa na jego odwrócenie. Sugeruje to również formacja podwójnego dna, która zarysowała się przez ostatnie tygodnie oraz fakt skutecznej obrony na silnym poziomie wsparcia (41,50 PLN). Wprawdzie wskaźnik DMI sugeruje, że jest to tylko odreagowanie, ale MACD i RSI pokazują potencjał wzrostowy, na którego korzyść świadczą również fundamenty – wysokie ceny ropy powinny przełożyć się na dobre wyniki spółki.

MOL - sytuacja wygląda podobnie jak na Lotosie, jednak fala spadkowa była tutaj znacznie słabsza (co oczywiście jest dobrą wiadomością). Kurs również obronił się na ważnym wsparciu (360 PLN) i zarysował formację zbliżoną do podwójnego dna. Co więcej, wskaźnik DMI pokazuje, że ostatnie spadki nie były głównym trendem.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

PGNiG - poinformowało o otrzymaniu prekwalifikacji oraz kwalifikacji od norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii, które są niezbędne do realizacji umowy zakupu koncesji poszukiwawczo-wydobywczych od ExxonMobil.

Pol Aqua - podpisała umowę z PKN Orlen na budowę rurociągu paliwowego Ostrów Wielkopolski - Wrocław. Wynagrodzenie ustalono na 47,5 mln PLN, a termin zakończenia prac na koniec listopada 2008 roku.

Polnord - kupił grunt w Szczecinie za 36 mln PLN, na którym powstanie osiedle mieszkaniowe o łącznej powierzchni użytkowej 40 tys. m2.

Erbud - zawarł umowę na roboty budowlane przy powstawaniu centrum handlowo-usługowego w Łagowie. Wynagrodzenie ustalono na 20,1 mln PLN, a termin realizacji na kwiecień 2008 roku.

Monnari - podpisało umowę z Carrefour Polska na wynajem 10 lokali w centrach handlowych wspomnianej sieci. Umowy zostały podpisane na 10 lat, a ich łączna wartość to 11,5 mln PLN.

Bioton - Prokom Investment kupił w transakcji pakietowej pozasesyjnej 34.657.039 akcji spółki po cenie 1,69 PLN za jedną.

Stormm - spółka zależna (Mostostal-Export-Dom) kupiła 500 kontraktów na WIG20 i ma już otwartych 1.500 długich pozycji.

BRE Bank - dwie osoby zobowiązane poinformowały o sprzedaży (łącznie) 1.080 akcji o wartości 529 tys. PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Od wczoraj nic się nie zmieniło po stronie przyczyn, dla których dziś indeksy miałby przełamać poziomy oporu. Za to więcej jest powodów, dla których mogą się od tych poziomów oddalić. Przede wszystkim chodzi o sytuację na rynku walutowym i wzrost notowań jena, który nigdy nie służy akcjom. Również spore spadki na giełdach azjatyckich nie mogą natchnąć optymizmem.

Zapewne nasz rynek nie będzie dziś samotną wyspą wzrostów wśród europejskich parkietów, ale ewentualne spadki też nie powinny być głębokie. Zbyt mocno zakorzenił się pogląd, że to Fed rozdaje karty na rynkach finansowych, by na kilka godzin przed decyzją, zrezygnować z oczekiwania.
Spodziewamy się więc spokojnej sesji, pod wieloma względami podobnej do wczorajszej.

WALUTY

Kurs euro spada dziś rano wobec dolara i osiąga poziom najniższy od tygodnia (1,3835 USD). Inwestorzy zdają się tracić cierpliwość i nie chcą już czekać na decyzję Fed, bo zaczynają sobie zdawać sprawę, że żadna decyzja nie będzie dobra. Zamiast tego wybierają mniej ryzykowne aktywa, a w takiej sytuacji zwykle wybór pada na amerykańskie obligacje.

Jen zyskuje dziś 0,3 proc. do dolara, 0,6 proc. do euro i 0,3 proc. do funta (wczoraj 0,9 proc.), bo ucieczka od ryzyka to także ucieczka od carry trade, a więc odkupowanie jenów.

Dla złotego oznacza to szybki spadek. Dolar dziś rano wyceniany jest na 2,737 PLN, euro na 3,787 PLN, a frank na 2,305 PLN. Wszystkie waluty są najdroższe od tygodnia.

SUROWCE

Ropa pozostaje w silnym trendzie wzrostowym, w wyniku przekonania rynku, że jutrzejszy cotygodniowy raport o stanie zapasów paliw w Stanach pokaże ich 10 spadek w ostatnich 11 tygodniach. Na nowojorskiej giełdzie cena baryłki crude ustanowiła nowy rekord drożejąc powyżej poziomu 81 USD. Historycznie droga może być wkrótce ropa typu brent, która po wczorajszym odreagowaniu otworzyła się 1,7 proc. wyżej i handluje się nią po 77,25 USD.

Większy spokój jest na rynku miedzi- jej cena na giełdzie londyńskiej oraz szanghajskiej waha się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Inwestorzy wyczekują na dzisiejszą decyzję w sprawie stóp procentowych w Stanach, która może pomóc podnieść się amerykańskiemu rynkowi nieruchomości, a to zwiększyłoby popyt na ten surowiec.

Złoto pozostaje niezmienione od wczoraj, pomimo, że dolar zaczął się umacniać w stosunku do euro. Najwidoczniej inwestorzy uznali, że jest to tylko chwilowe odreagowanie i przed dzisiejszą decyzją FED nie zamierzają zamykać długich pozycji na złocie, którego uncja kosztuje 717 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.