Wynagrodzenia wzrosły o 10,5 proc.

Wynagrodzenia wzrosły o 10,5 proc.
Komentarz wieczorny Open Finance
Data dodania: 2007-09-17 (19:51)

WYDARZENIE DNIA: Dane GUS zaskakują ekonomistów. Dziś okazało się, że wynagrodzenia nabrały dodatkowej dynamiki - w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 10,5 proc. W czwartek poznaliśmy stopę inflacji za sierpień (1,5 proc.) i od razu pojawiły się głosy, że kolejne podwyżki stóp procentowych może nie będą potrzebne tak szybko jak się uważa (październik).

Tak mogło się wydawać do dziś do 14-tej, kiedy GUS podał dane o wzroście wynagrodzeń, które wzrosły mocno powyżej oczekiwań. Powyżej oczekiwań wzrosło także zatrudnienie (4,8 proc.), ale to jakby efekt poboczny szalejącego polowania na pracowników. Dylemat ma nie tylko RPP, ale także przedsiębiorstwa. Jeśli nie podniosą ceny produktów, zaczną tracić na marży. Rynek wewnętrzny wydaje się bardzo silny, może znieść podwyżkę cen produktów, ale to grozi wzrostem inflacji...

SYTUACJA NA GPW

Cóż można napisać o sesji, w czasie której obroty ledwie przekroczyły poziom 900 mln PLN - pod względem wartości transakcji była to najsłabsza sesja w tym roku. Nawet w czasie przerw między świątecznej inwestorzy mieli więcej zapału do handlowania.

Ale też nie ma się co dziwić ich wstrzemięźliwości. Cały świat finansów czeka na decyzję Fed, co do stóp procentowych, choć pewnie niewielu inwestorów jest w stanie przewidzieć reakcję rynku i ma gotowy plan działania na wypadek podjęcia takiej czy innej decyzji.

To jednak sfera niczym nie uprawnionych domysłów. A fakty są takie, że po dzisiejszej - mało zmiennej sesji - indeksy nadal znajdują się poniżej poziomów oporu. Ich sforsowanie będzie możliwe nie wcześniej niż w środę, a być może trzeba będzie poczekać bardzo długo na ich pobicie.

Dziś podrożały akcje 90. spółek, potaniały 190.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie banki pociągnęły główne indeksy Starego Kontynentu w dół, w wyniku obaw o kondycję tego sektora po piątkowych problemach banku Northern Rock. Do realizacji zysków inwestorów zachęca również niepewność przez jutrzejszą decyzja FED. Wprawdzie rynek spodziewa się obniżki stóp procentowych, ale możliwych jest kilka opcji, łącznie z pozostawieniem ich na dotychczasowym poziomie, więc co bardziej ostrożni inwestorzy postanowili sprzedać. Francuski CAC40 stracił 1,8 proc., a brytyjski FTSE został przeceniony o 1,6 proc. Dużo lepiej poradził sobie niemiecki DAX, który zamknął się tylko niewielkim minusem. Najwidoczniej inwestorzy we Frankfurcie przyłożyli większą wagę do publikacji bilansu handlowego eurolandu, który w lipcu okazał się lepszy od oczekiwań. Sesja na rynku amerykańskim również zaczęła się na minusie. O 17:45 S&P był niżej o 0,7 proc., a Dow Jones o 0,5 proc.

WALUTY

Jak można było przewidzieć inwestorzy z rynku walutowego nie byli dziś skłonni do podejmowania radykalnych decyzji i działań. Nie ma się z czym spieszyć - we wtorek po 20-tej sytuacja będzie być może diametralnie inna. Większość inwestorów, która tego chciała zajęła już stosowne pozycje, ci którzy nie chcą ryzykować są poza rynkiem. W efekcie dzień był bardzo spokojny kurs euro wyniósł na koniec dnia 1,387 USD.

Jen w ogóle nie zmienił wartości względem euro i dolara w porównaniu do piątkowego popołudnia. To także bardzo wymowny brak zmian (także dlatego, że japońskie banki w poniedziałek nie pracowały).

Na tym mało płynnym rynku kurs dolara wzrósł do 2,73 PLN, euro do 3,783 PLN, a franka do 2,289 PLN. Zmiany - wynikające z reakcji na dane o wzroście wynagrodzeń - trudno uznać za doniosłe.

SUROWCE

Po prawie 7 proc. wzroście w ubiegłym tygodniu, miedź rozpoczyna ten od lekkiego odreagowaniem. Cena tony tego surowca na londyńskiej giełdzie osunęła się o 0,6 proc. do poziomu 7.511 USD, czyli było ono bardzo płytkie. Można to przypisać jutrzejszej decyzji FEDu, który obniżając stopy procentowe ożywiłby amerykańską gospodarkę, a tego właśnie spodziewa się rynek.

Ropa również odreagowywała wzrosty z ostatnich dni, jednak po zbliżeniu się do poziomu 75,00 USD, który jest silnym wsparciem na rynku znów odezwały się byki i odrabiały straty. O 17:00 londyńską baryłka brent handlowano po 76,75 USD, czyli 0,6 proc. niżej niż w piątek na zamknięciu. Tutaj rynek również czeka na decyzję FED, a ponieważ jesteśmy blisko rekordowo wysokich poziomów należy spodziewać się, że jeżeli będzie ona korzystna do, końca tygodnia zobaczymy ropę po 80 USD za baryłkę.

Wyczekiwanie na decyzję w sprawie stóp widać również na rynku metali szlachetnych. Cena uncji złota podskoczyła dzisiaj o 1,5 proc. do poziomu 717 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.