Wynagrodzenia wzrosły o 10,5 proc.

Wynagrodzenia wzrosły o 10,5 proc.
Data dodania: 2007-09-17 (19:51) Komentarz wieczorny Open Finance

WYDARZENIE DNIA: Dane GUS zaskakują ekonomistów. Dziś okazało się, że wynagrodzenia nabrały dodatkowej dynamiki - w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 10,5 proc. W czwartek poznaliśmy stopę inflacji za sierpień (1,5 proc.) i od razu pojawiły się głosy, że kolejne podwyżki stóp procentowych może nie będą potrzebne tak szybko jak się uważa (październik).

Tak mogło się wydawać do dziś do 14-tej, kiedy GUS podał dane o wzroście wynagrodzeń, które wzrosły mocno powyżej oczekiwań. Powyżej oczekiwań wzrosło także zatrudnienie (4,8 proc.), ale to jakby efekt poboczny szalejącego polowania na pracowników. Dylemat ma nie tylko RPP, ale także przedsiębiorstwa. Jeśli nie podniosą ceny produktów, zaczną tracić na marży. Rynek wewnętrzny wydaje się bardzo silny, może znieść podwyżkę cen produktów, ale to grozi wzrostem inflacji...

SYTUACJA NA GPW

Cóż można napisać o sesji, w czasie której obroty ledwie przekroczyły poziom 900 mln PLN - pod względem wartości transakcji była to najsłabsza sesja w tym roku. Nawet w czasie przerw między świątecznej inwestorzy mieli więcej zapału do handlowania.

Ale też nie ma się co dziwić ich wstrzemięźliwości. Cały świat finansów czeka na decyzję Fed, co do stóp procentowych, choć pewnie niewielu inwestorów jest w stanie przewidzieć reakcję rynku i ma gotowy plan działania na wypadek podjęcia takiej czy innej decyzji.

To jednak sfera niczym nie uprawnionych domysłów. A fakty są takie, że po dzisiejszej - mało zmiennej sesji - indeksy nadal znajdują się poniżej poziomów oporu. Ich sforsowanie będzie możliwe nie wcześniej niż w środę, a być może trzeba będzie poczekać bardzo długo na ich pobicie.

Dziś podrożały akcje 90. spółek, potaniały 190.

GIEŁDY W EUROPIE

Europejskie banki pociągnęły główne indeksy Starego Kontynentu w dół, w wyniku obaw o kondycję tego sektora po piątkowych problemach banku Northern Rock. Do realizacji zysków inwestorów zachęca również niepewność przez jutrzejszą decyzja FED. Wprawdzie rynek spodziewa się obniżki stóp procentowych, ale możliwych jest kilka opcji, łącznie z pozostawieniem ich na dotychczasowym poziomie, więc co bardziej ostrożni inwestorzy postanowili sprzedać. Francuski CAC40 stracił 1,8 proc., a brytyjski FTSE został przeceniony o 1,6 proc. Dużo lepiej poradził sobie niemiecki DAX, który zamknął się tylko niewielkim minusem. Najwidoczniej inwestorzy we Frankfurcie przyłożyli większą wagę do publikacji bilansu handlowego eurolandu, który w lipcu okazał się lepszy od oczekiwań. Sesja na rynku amerykańskim również zaczęła się na minusie. O 17:45 S&P był niżej o 0,7 proc., a Dow Jones o 0,5 proc.

WALUTY

Jak można było przewidzieć inwestorzy z rynku walutowego nie byli dziś skłonni do podejmowania radykalnych decyzji i działań. Nie ma się z czym spieszyć - we wtorek po 20-tej sytuacja będzie być może diametralnie inna. Większość inwestorów, która tego chciała zajęła już stosowne pozycje, ci którzy nie chcą ryzykować są poza rynkiem. W efekcie dzień był bardzo spokojny kurs euro wyniósł na koniec dnia 1,387 USD.

Jen w ogóle nie zmienił wartości względem euro i dolara w porównaniu do piątkowego popołudnia. To także bardzo wymowny brak zmian (także dlatego, że japońskie banki w poniedziałek nie pracowały).

Na tym mało płynnym rynku kurs dolara wzrósł do 2,73 PLN, euro do 3,783 PLN, a franka do 2,289 PLN. Zmiany - wynikające z reakcji na dane o wzroście wynagrodzeń - trudno uznać za doniosłe.

SUROWCE

Po prawie 7 proc. wzroście w ubiegłym tygodniu, miedź rozpoczyna ten od lekkiego odreagowaniem. Cena tony tego surowca na londyńskiej giełdzie osunęła się o 0,6 proc. do poziomu 7.511 USD, czyli było ono bardzo płytkie. Można to przypisać jutrzejszej decyzji FEDu, który obniżając stopy procentowe ożywiłby amerykańską gospodarkę, a tego właśnie spodziewa się rynek.

Ropa również odreagowywała wzrosty z ostatnich dni, jednak po zbliżeniu się do poziomu 75,00 USD, który jest silnym wsparciem na rynku znów odezwały się byki i odrabiały straty. O 17:00 londyńską baryłka brent handlowano po 76,75 USD, czyli 0,6 proc. niżej niż w piątek na zamknięciu. Tutaj rynek również czeka na decyzję FED, a ponieważ jesteśmy blisko rekordowo wysokich poziomów należy spodziewać się, że jeżeli będzie ona korzystna do, końca tygodnia zobaczymy ropę po 80 USD za baryłkę.

Wyczekiwanie na decyzję w sprawie stóp widać również na rynku metali szlachetnych. Cena uncji złota podskoczyła dzisiaj o 1,5 proc. do poziomu 717 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.