Zdecydowany ruch Fed

Zdecydowany ruch Fed
Komentarz poranny Expandera
Data dodania: 2007-09-19 (10:00)

Wyczekiwana przez inwestorów przez kilka ostatnich dni decyzja amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie stóp procentowych okazała się sporym zaskoczeniem. Nie tylko ze względu na cięcie kosztu pieniądza aż o pół punktu bazowego, do 4,75%, ale również na komentarz towarzyszący decyzji.

Został odebrany jako deklaracja podjęcia kolejnych działań mających na celu uchronienie amerykańskich rynków i gospodarki od negatywnych konsekwencji załamania na rynku kredytów hipotecznych. W euforii po takiej decyzji FOMC uwadze inwestorów zdaje się umknęło odwołanie się do dwóch zmiennych – podejmowane działania będą miały na względzie wspieranie stabilności cen i wzrostu gospodarczego. We wtorek publikowane dane o inflacji PPI w sierpniu nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy problem nadmiernego wzrostu cen w gospodarce został ostatecznie zażegnany. Inflacja bazowa PPI wyniosła w skali roku 2,2%, co oznaczało podtrzymanie tendencji zwyżkowej z ostatnich miesięcy. Dziś poznamy inflację CPI, która rzuci więcej światła na ten aspekt decyzji władz monetarnych.

Poza rynkiem obligacji reakcje rynków były zgodne z tym, czego można było oczekiwać po radykalniejszym cięciu stóp od prognozowanego. Ostro w górę poszła giełda, silnie stracił dolar. Reakcja rynku obligacji była niejednoznaczna. Większe emocje nie zaznaczyły się też na rynku towarów. W przypadku papierów skarbowych wcześniejszy spadek rentowności zdyskontował już mocne poluzowanie polityki pieniężnej, ale nie można wykluczyć, że wstrzemięźliwość inwestorów wynikała też z wiążącego się z dużym cięciem stóp ryzyka wymknięcia się inflacji spod kontroli.

Największe wrażenie na pewno zrobiła zwyżka giełdy. S&P 500 wzrósł w największym stopniu od wiosny 2003 r. Pytanie, ile w tym było racjonalnej oceny sytuacji, a ile emocji. Dziś za wcześnie o tym wyrokować. W przeszłości zdarzało się, że prawdziwą reakcję giełdy na decyzje władz monetarnych poznawaliśmy nie tego samego dnia, ale następnego, gdy inwestorzy trochę ochłonęli i zaczynali na chłodno kalkulować. W związku z tym, z pewną rezerwą należy podejść do wtorkowej reakcji, choć wszystko wskazuje na to, że w istotny sposób wpłynie na bieg zdarzeń podczas środowej sesji na Starym Kontynencie i w Azji.

Decyzja FOMC zupełnie przyćmiła inne wydarzenia. A działo się całkiem sporo. Z jednej strony pojawiły się dane wskazujące na malejącą presję inflacyjną w Wielkiej Brytanii. Sierpniowy wzrost cen był najmniejszy od marca 2006 r. i wyniósł 1,8%. Napływały też złe wiadomości. W sierpniu znów gwałtownie wzrosła w USA liczba osób, które mogą stracić swoje domy. Było ich ponad dwa razy tyle, co rok wcześniej. Wrzesień był kolejnym miesiącem spadku indeksu rynku nieruchomości, publikowanego przez National Association of Home Builders/Wells Fargo.

Równocześnie obecne było pytanie, czy rzeczywiście interpretacja decyzji FOMC jest jednoznacznie pozytywna. We wtorek serwisy cytowały Jima Rogersa, znanego z przewidzenia wzrostu cen towarów z 1999 r., który w redukcji stóp widzi zagrożenie paniczną wyprzedażą dolara i wejściem gospodarki USA w recesję. Bill Gross, z największego na świecie funduszu obligacji Pimco, zwracał uwagę, że w ostatnich 20 latach cięcia stóp zaczynały się od obniżki o 0,5 pkt proc. dwukrotnie i za każdym razem oznaczało to pojawienie się recesji. Równocześnie Gross zastrzegł się, że niekoniecznie tak musi być teraz, ale władze monetarne dały sygnał, jak bacznie przyglądają się sytuacji na rynku nieruchomości. Widzi on miejsce na obniżenie stóp o dalsze 2 pkt proc.

Równocześnie nie wydaje się, żeby rzeczywiście koszty pieniądza były obecnie głównym zmartwieniem inwestorów. Nie ma wątpliwości, że wobec bardziej restrykcyjnej polityki banków przy udzielaniu kredytów i wyższych kosztach finansowania instytucji finansowych związanych z większą premią za ryzyko lokowania w papiery komercyjne, cięcie stóp w jednym kraju nie będzie antidotum na problemy rynku nieruchomości.

Mimo zwyżki na warszawskiej giełdzie wtorkową sesję można uznać za kolejną, która z punktu widzenia koniunktury w dłuższym terminie nie miała żadnego znaczenia. Nie chodziło tylko o niezbyt dużą skalę zwyżki, ale również utrzymujące się kolejną sesję skromne obroty. Potwierdziło się równocześnie, że segment małych i średnich spółek znów jest w defensywie, a większym uznaniem cieszą się akcje blue chips. Dziś mamy szanse zobaczyć prawdziwe oblicze naszego rynku. Czy stać go będzie na wykorzystanie euforycznej reakcji w Ameryce na decyzję FOMC i czy pobudzi to na większą skalę handel akcjami. Warto zwrócić uwagę, że zarówno pierwszy, jak i drugi tydzień września był pod względem obrotu akcjami spółek z indeksu mWIG40 najgorszym od wiosny tego roku. Ani w jednym, ani drugim tygodniu obroty nie przekroczyły 200 mln zł wobec tygodniowej średniej z ostatnich 6 miesięcy na poziomie 350 mln zł.

Najważniejsze wydarzenia z 18 września 2007 r.:

* W USA stopy procentowe zostały obniżone o 0,5 pkt proc. do 4,75% To ruch mocniejszy od oczekiwanego
* W sierpniu liczba domów w USA podlegających egzekucji w wyniku niespłacenia kredytów hipotecznych wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z tym samym miesiącem 2006 r.
* Wskaźnik inflacji PPI w Ameryce wyniósł w sierpniu 2,1% w skali roku, a po pominięciu cen żywności i paliw, najbardziej wahliwych, sięgnął 2,2%. Ogólny wskaźnik był niższy od spodziewanego, bazowy nieco większy
* Inflacja w wielkiej Brytanii okazała się w sierpniu nieco niższa od spodziewanej i wyniosła 1,8%
* Indeks amerykańskiego rynku nieruchomości publikowany przez National Association of Home Builders/Wells Fargo spadł we wrześniu do 20 pkt z 22 pkt w sierpniu
* Indeks nastrojów niemieckich przedsiębiorców ZEW spadł do minus 18,1 pkt wobec oczekiwanego spadku do minus 15,5 pkt

Dzisiaj na rynkach
19 IX 2007 r.

* Sierpniowa inflacja CPI w Kanadzie – oczekiwany wzrost 1% m/m
* Sierpniowe wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej w Polsce – prognozy mówią o wzroście o 1,8% r/r
* Sierpniowa dynamika produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce – oczekuje się wzrostu o 9,5%
* Wskaźniki inflacji CPI w sierpniu w USA – spodziewane jest 2,2% zarówno dla ogólnego wskaźnika, jak i bazowego
* Liczba zezwoleń na budowy domów w sierpniu w USA – przewidywany jest spadek do 1 355 tys.
* Liczba rozpoczętych budów domów w sierpniu w USA –ma spaść do 1 365 tys.
* Decyzja Banku Japonii w sprawie stóp procentowych – mają pozostać na poziomie 0,5%
* Wyniki kwartalne przed sesją w USA poda Morgan Stanley

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.