Zdecydowany ruch Fed

Zdecydowany ruch Fed
Komentarz poranny Expandera
Data dodania: 2007-09-19 (10:00)

Wyczekiwana przez inwestorów przez kilka ostatnich dni decyzja amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w sprawie stóp procentowych okazała się sporym zaskoczeniem. Nie tylko ze względu na cięcie kosztu pieniądza aż o pół punktu bazowego, do 4,75%, ale również na komentarz towarzyszący decyzji.

Został odebrany jako deklaracja podjęcia kolejnych działań mających na celu uchronienie amerykańskich rynków i gospodarki od negatywnych konsekwencji załamania na rynku kredytów hipotecznych. W euforii po takiej decyzji FOMC uwadze inwestorów zdaje się umknęło odwołanie się do dwóch zmiennych – podejmowane działania będą miały na względzie wspieranie stabilności cen i wzrostu gospodarczego. We wtorek publikowane dane o inflacji PPI w sierpniu nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy problem nadmiernego wzrostu cen w gospodarce został ostatecznie zażegnany. Inflacja bazowa PPI wyniosła w skali roku 2,2%, co oznaczało podtrzymanie tendencji zwyżkowej z ostatnich miesięcy. Dziś poznamy inflację CPI, która rzuci więcej światła na ten aspekt decyzji władz monetarnych.

Poza rynkiem obligacji reakcje rynków były zgodne z tym, czego można było oczekiwać po radykalniejszym cięciu stóp od prognozowanego. Ostro w górę poszła giełda, silnie stracił dolar. Reakcja rynku obligacji była niejednoznaczna. Większe emocje nie zaznaczyły się też na rynku towarów. W przypadku papierów skarbowych wcześniejszy spadek rentowności zdyskontował już mocne poluzowanie polityki pieniężnej, ale nie można wykluczyć, że wstrzemięźliwość inwestorów wynikała też z wiążącego się z dużym cięciem stóp ryzyka wymknięcia się inflacji spod kontroli.

Największe wrażenie na pewno zrobiła zwyżka giełdy. S&P 500 wzrósł w największym stopniu od wiosny 2003 r. Pytanie, ile w tym było racjonalnej oceny sytuacji, a ile emocji. Dziś za wcześnie o tym wyrokować. W przeszłości zdarzało się, że prawdziwą reakcję giełdy na decyzje władz monetarnych poznawaliśmy nie tego samego dnia, ale następnego, gdy inwestorzy trochę ochłonęli i zaczynali na chłodno kalkulować. W związku z tym, z pewną rezerwą należy podejść do wtorkowej reakcji, choć wszystko wskazuje na to, że w istotny sposób wpłynie na bieg zdarzeń podczas środowej sesji na Starym Kontynencie i w Azji.

Decyzja FOMC zupełnie przyćmiła inne wydarzenia. A działo się całkiem sporo. Z jednej strony pojawiły się dane wskazujące na malejącą presję inflacyjną w Wielkiej Brytanii. Sierpniowy wzrost cen był najmniejszy od marca 2006 r. i wyniósł 1,8%. Napływały też złe wiadomości. W sierpniu znów gwałtownie wzrosła w USA liczba osób, które mogą stracić swoje domy. Było ich ponad dwa razy tyle, co rok wcześniej. Wrzesień był kolejnym miesiącem spadku indeksu rynku nieruchomości, publikowanego przez National Association of Home Builders/Wells Fargo.

Równocześnie obecne było pytanie, czy rzeczywiście interpretacja decyzji FOMC jest jednoznacznie pozytywna. We wtorek serwisy cytowały Jima Rogersa, znanego z przewidzenia wzrostu cen towarów z 1999 r., który w redukcji stóp widzi zagrożenie paniczną wyprzedażą dolara i wejściem gospodarki USA w recesję. Bill Gross, z największego na świecie funduszu obligacji Pimco, zwracał uwagę, że w ostatnich 20 latach cięcia stóp zaczynały się od obniżki o 0,5 pkt proc. dwukrotnie i za każdym razem oznaczało to pojawienie się recesji. Równocześnie Gross zastrzegł się, że niekoniecznie tak musi być teraz, ale władze monetarne dały sygnał, jak bacznie przyglądają się sytuacji na rynku nieruchomości. Widzi on miejsce na obniżenie stóp o dalsze 2 pkt proc.

Równocześnie nie wydaje się, żeby rzeczywiście koszty pieniądza były obecnie głównym zmartwieniem inwestorów. Nie ma wątpliwości, że wobec bardziej restrykcyjnej polityki banków przy udzielaniu kredytów i wyższych kosztach finansowania instytucji finansowych związanych z większą premią za ryzyko lokowania w papiery komercyjne, cięcie stóp w jednym kraju nie będzie antidotum na problemy rynku nieruchomości.

Mimo zwyżki na warszawskiej giełdzie wtorkową sesję można uznać za kolejną, która z punktu widzenia koniunktury w dłuższym terminie nie miała żadnego znaczenia. Nie chodziło tylko o niezbyt dużą skalę zwyżki, ale również utrzymujące się kolejną sesję skromne obroty. Potwierdziło się równocześnie, że segment małych i średnich spółek znów jest w defensywie, a większym uznaniem cieszą się akcje blue chips. Dziś mamy szanse zobaczyć prawdziwe oblicze naszego rynku. Czy stać go będzie na wykorzystanie euforycznej reakcji w Ameryce na decyzję FOMC i czy pobudzi to na większą skalę handel akcjami. Warto zwrócić uwagę, że zarówno pierwszy, jak i drugi tydzień września był pod względem obrotu akcjami spółek z indeksu mWIG40 najgorszym od wiosny tego roku. Ani w jednym, ani drugim tygodniu obroty nie przekroczyły 200 mln zł wobec tygodniowej średniej z ostatnich 6 miesięcy na poziomie 350 mln zł.

Najważniejsze wydarzenia z 18 września 2007 r.:

* W USA stopy procentowe zostały obniżone o 0,5 pkt proc. do 4,75% To ruch mocniejszy od oczekiwanego
* W sierpniu liczba domów w USA podlegających egzekucji w wyniku niespłacenia kredytów hipotecznych wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z tym samym miesiącem 2006 r.
* Wskaźnik inflacji PPI w Ameryce wyniósł w sierpniu 2,1% w skali roku, a po pominięciu cen żywności i paliw, najbardziej wahliwych, sięgnął 2,2%. Ogólny wskaźnik był niższy od spodziewanego, bazowy nieco większy
* Inflacja w wielkiej Brytanii okazała się w sierpniu nieco niższa od spodziewanej i wyniosła 1,8%
* Indeks amerykańskiego rynku nieruchomości publikowany przez National Association of Home Builders/Wells Fargo spadł we wrześniu do 20 pkt z 22 pkt w sierpniu
* Indeks nastrojów niemieckich przedsiębiorców ZEW spadł do minus 18,1 pkt wobec oczekiwanego spadku do minus 15,5 pkt

Dzisiaj na rynkach
19 IX 2007 r.

* Sierpniowa inflacja CPI w Kanadzie – oczekiwany wzrost 1% m/m
* Sierpniowe wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej w Polsce – prognozy mówią o wzroście o 1,8% r/r
* Sierpniowa dynamika produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce – oczekuje się wzrostu o 9,5%
* Wskaźniki inflacji CPI w sierpniu w USA – spodziewane jest 2,2% zarówno dla ogólnego wskaźnika, jak i bazowego
* Liczba zezwoleń na budowy domów w sierpniu w USA – przewidywany jest spadek do 1 355 tys.
* Liczba rozpoczętych budów domów w sierpniu w USA –ma spaść do 1 365 tys.
* Decyzja Banku Japonii w sprawie stóp procentowych – mają pozostać na poziomie 0,5%
* Wyniki kwartalne przed sesją w USA poda Morgan Stanley

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.