Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Dziś inflacja bazowa

Dziś inflacja bazowa

2008-10-21 Komentarz poranny Open Finance
Ekonomiści oczekują, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła we wrześniu z 2,7 do 2,8 proc. Jeśli tak się stanie jastrzębia część RPP będzie miała opory przed obniżeniem stóp. Zresztą wiele zależeć też będzie od projekcji inflacji, więc póki co nie można przesądzać stanowiska Rady na przyszłotygodniowym posiedzeniu, poza tym jednym pewnikiem, że obejdzie się bez podwyżki stóp.
Dane i wydarzenia – Szykuje się kolejny pakiet

Dane i wydarzenia – Szykuje się kolejny pakiet

2008-10-21 X-Trade Brokers Daily
Po serii pakietów chroniących sektor finansowy, Fed i amerykański rząd zastanawiają się w jaki sposób najlepiej będzie pomóc gospodarce, która z pewnością ucierpi w wyniku utrudnionego dostępu do kredytu. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejny pakiet fiskalny.

Nieudana aukcja bonów, ale stopy procentowe spadają

Nieudana aukcja bonów, ale stopy procentowe spadają

2008-10-20 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Rezerwa z jaką zagraniczni inwestorzy traktują polskie aktywa odbiła się na wynikach aukcji bonów skarbowych. Przy niewystarczającym popycie MF sprzedało mniej niż połowę tego co planował. Resort finansów wystawił na poniedziałkową aukcję 13- i 52- tygodniowe bony skarbowe, oferując papiery o wartości 1 mld PLN w każdej z pul.
Stopy na Węgrzech nie zostały zmienione

Stopy na Węgrzech nie zostały zmienione

2008-10-20 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Centralny Bank Węgier, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, nie zmienił stop procentowych na dzisiejszym posiedzeniu. Obecnie główna stopa dwutygodniowych depozytów wynosi 8,5 proc.
Stopy na Węgrzech ostatni raz zostały zmienione na majowym posiedzeniu. Wówczas wzrosły one o 25 punktów bazowych.
Tydzień: inflacja bazowa i sprzedaż detaliczna

Tydzień: inflacja bazowa i sprzedaż detaliczna

2008-10-20 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Nagłówki serwisów nadal prześcigają się w doniesieniach o nowym porządku świata szykowanym przez grupę G8 (i G5), ale nie zwalnia to inwestorów od śledzenia danych makro. Tych trochę się pojawi w najbliższym tygodniu.
Droższy gaz, wyższa inflacja

Droższy gaz, wyższa inflacja

2008-10-17 Komentarz X-Trade Brokers
Urząd Regulacji Energetyki, mimo wcześniejszych zapowiedzi, iż ceny gazu w tym roku już nie wzrosną, ostatecznie zgodził się na podwyżkę taryf PGNiG o 11,1%. To dobra wiadomość dla akcjonariuszy spółki i oczywiście nienajlepsza dla odbiorców gazu.
Produkcja w USA spadła o 2,8 proc.

Produkcja w USA spadła o 2,8 proc.

2008-10-16 Komentarz popołudniowy Open Finance
Dane makroekonomiczne z USA są niepokojąco słabe, ale przynoszą też inny skutek. Rynkowa stopa procentowa LIBOR O/N jest najniższa od czterech lat. Stopa LIBOR over night spadła do 1,96 proc. po tym jak okazało się, że stopa inflacji w USA wyniosła we wrześniu 0,0 proc., ale świadczy nie tylko o oczekiwaniach na obniżki stóp, lecz także o zmniejszającym się problemie z płynnością na rynku pieniężnym.
To będzie ostre wejście w recesję

To będzie ostre wejście w recesję

2008-10-16 Komentarz X-Trade Brokers
To że amerykańską gospodarkę czekają trudniejsze czasy, wiadomo było od dłuższego czasu. Podane wczoraj i dziś dane odsłaniają kolejną część obrazu ekonomicznego po wrześniowych wydarzeniach na rynkach finansowych.
Dziś inflacja w Stanach. Kryzys bliżej Polski

Dziś inflacja w Stanach. Kryzys bliżej Polski

2008-10-16 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Europejski Bank Centralny pożyczył bankowi centralnemu Węgier 5 mld euro, aby ten mógł poprawić płynność walutową w węgierskim systemie finansowym. O tym, że taka pomoc będzie wcześniej czy później potrzebna spekulowano od dłuższego czasu.
Dane z USA powodem powrotu pesymizmu

Dane z USA powodem powrotu pesymizmu

2008-10-16 X-Trade Brokers Daily
W ciągu ostatnich tygodni można było odnieść wrażenie, iż dane makroekonomiczne, nawet te dotyczące amerykańskiej gospodarki, mają drugorzędne znaczenie. Skoro rynek nie zareagował nawet jednoznacznie na miesięczne dane z rynku pracy, to czemu miałby reagować na inne publikacje.
Dobre wieści z Polski słabe z USA

Dobre wieści z Polski słabe z USA

2008-10-15 Komentarz popołudniowy Open Finance
Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły we wrześniu o 10,9 proc., a zatrudnienie o 4,1 proc. - podał GUS. To dane zbieżne z oczekiwaniami ekonomistów. Dla nas jednak ważniejsze niż potwierdzenie oczekiwań specjalistów jest to, że wynagrodzenia i zatrudnienie nadal rosły we wrześniu potwierdzając niezłą sytuację gospodarczą.
Zastój i wyczekiwanie na rynku nieruchomości

Zastój i wyczekiwanie na rynku nieruchomości

2008-10-15 Komentarz Money Expert
Obecnie na rynku nieruchomość panuje nastrój wyczekiwania – zarówno po stronie sprzedających, jak i kupujących. Pogłębiający się i zbierających coraz większe żniwo kryzys na rynku kredytów hipotecznych i ogólnie w branży finansowej nie sprzyja zawieraniu transakcji.
Dziś dynamika wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce

Dziś dynamika wynagrodzeń i zatrudnienia w Polsce

2008-10-15 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: A więc dwa koronne argumenty jastrzębi w Radzie Polityki Pieniężnej. Nawet obecnie członkowie RPP, którzy dotąd opowiadali się za podwyżkami, teraz negują potrzebę obniżek stóp. A argumentem jest właśnie wciąż dobra sytuacja na rynku pracy.
Korekta na Wall Street

Korekta na Wall Street

2008-10-15 X-Trade Brokers Daily
Po poniedziałkowej, bezprecedensowa zmianie nastrojów na Wall Street, co znalazło odbicie w 11,6 proc. zwyżce indeksu S&P500 11,1 proc. DJIA i 11,8 proc. technologicznego Nasdaq Composite, wczorajsza sesja przyniosła realizację zysków.
NBP zaoferował

NBP zaoferował "pakiet zaufania"

2008-10-14 Komentarz popołudniowy Open Finance
Najważniejszym elementem pakietu wydaje się być rozszerzenie instrumentów prowadzenia polityki NBP o SWAPy walutowe. Dzięki temu banki będą mogły łatwiej pozyskiwać finansowanie w walutach. Wiadomo przecież, że to właśnie z pozyskiwaniem walut banki w Polsce miały ostatnio najwięcej problemów, zatem stworzenie im takiej możliwości było niezwykle pożądane.
Droższa energia i edukacja ograniczyły spadek inflacji

Droższa energia i edukacja ograniczyły spadek inflacji

2008-10-14 Komentarz X-Trade Brokers
Dzisiejsze dane opublikowane przez GUS okazały się nieco gorsze od naszych oczekiwań oraz od konsensusu rynkowego. Roczny wskaźnik inflacji we wrześniu ukształtował się na poziomie 4,5% - to zauważalnie mniej niż 4,8% odnotowane w lipcu i sierpniu.
Zobaczymy spadek rynkowych stóp?

Zobaczymy spadek rynkowych stóp?

2008-10-14 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Europejskie rządy przeznaczyły na gwarancje dla pożyczek międzybankowych łącznie ponad 1 mld euro. W USA rząd dokapitalizuje akcje dziewięciu największych banków. Ta operacja powinna wystarczyć do poprawy sytuacji na rynku pieniężnym, a co za tym idzie rynkowe stopy procentowe mogą zacząć spadać.
Dane i wydarzenia – Rozbitkowie uratowani

Dane i wydarzenia – Rozbitkowie uratowani

2008-10-14 X-Trade Brokers Daily
W tym tygodniu fala nastrojów na giełdach płynie w drugą stronę. Po dobrym początku wczoraj w Azji i Euoprie, w USA mieliśmy już prawdziwą euforię. Indeks S&P500 zyskał ponad 11% i powrócił powyżej poziomu 1000 pkt., mimo iż w piątek był już na 838 pkt.
Pół miliarda od Niemców. Deficyt handlowy nam rośnie

Pół miliarda od Niemców. Deficyt handlowy nam rośnie

2008-10-13 Komentarz popołudniowy Open Finance
Aby poprawić płynność na rynku międzybankowym rząd niemiecki zamierza gwarantować pożyczki między bankami i przeznaczy na to 400 mld euro. Wygląda na to, że jest to wreszcie krok we właściwym kierunku, który pomoże obniżyć rynkowe stopy procentowe, a przede wszystkim przywróci do życia rynek pieniężny.
O danych makro

O danych makro

2008-10-13 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Poniedziałkowe przedpołudnie przynosi nowe dane o cenach producentów w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. To jedyne w dniu dzisiejszym raporty makroekonomiczne. Opublikowane dane nie wywołały gwałtowniejszych wahań ani na funcie, ani na szwajcarskim franku.