Bank centralny Węgier podniósł stopy o 300 pkt

Bank centralny Węgier podniósł stopy o 300 pkt
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-10-22 (18:43)

WYDARZENIE DNIA: Główna stopa procentowa na Węgrzech wynosi od dziś 11,5 proc. Bank centralny podjął swoją decyzję dwa dni po regularnym posiedzeniu, w trybie nadzwyczajnym. Jak nietrudno się domyśleć, że działania banku centralnego nie są nakierowane na walkę z inflacją, w każdym razie nie bezpośrednio, ale są walką o ustabilizowanie notowań forinta.

Węgierska waluta straciła od początku miesiąca 13 proc. wobec euro. Dla gospodarki to bardzo istotny ruch - aż 62 proc. kredytów gospodarstw domowych nominowanych jest w innej walucie niż forint (trzy lata temu było to 33 proc.). Węgry są drugim po Islandii krajem, które doświadczają ryzyka związanego z nadmiernym zadłużaniem się w walutach obcych. Rząd ma sporo racji twierdząc, że forint stał się obiektem ataku spekulacyjnego zagranicznych inwestorów, a jego osłabienie nie jest powiązane z wysokością stóp procentowych. Dlatego interwencja banku centralnego nie musi być skuteczna.

SYTUACJA NA GPW

WIG20 w dół o 7,6 proc., WIG o 6,2 proc., kolejne poziomy wsparcia przełamane. Masowy exodus inwestorów z warszawskiej giełdy trwa w najlepsze. Połowa z dwudziestu największych spółek straciła na wartości więcej niż 9 proc., a na całym rynku podrożały akcje 29 spośród 350 spółek, lecz wzrosty te wynikały niemal wyłącznie z braku płynności walorów małych spółek. Bardziej niepokojąca od spadków giełdowych indeksów jest wyprzedaż polskich obligacji przez zagranicznych inwestorów, którzy traktują naszą gospodarkę na równi z krajami regionu będącymi w znacznie gorszej kondycji. W środę KNF zaakceptowała prospekt emisyjny Enei, która w tych trudnych warunkach chce pozyskać na rynku 2,5 - 3 mld PLN. Byłaby to największa w tym roku emisja akcji na GPW, lecz władze spółki zostawiają sobie otwartą furtkę do odwrotu i w razie niewystarczającego zainteresowania mogą przełożyć wejście na giełdę na późniejszy okres.

GIEŁDY W EUROPIE

W środę środek ciężkości przeniósł się z USA na rynki wschodzące. O kłopotach Węgier zaczęto głośno dyskutować za granicą w ubiegłym tygodniu, gdy problemy finansowe zmusiły władze do sięgnięcia po pomoc z ECB. Wówczas z agencji ratingowych posypały się raporty analityczne, które przekonały spekulacyjne fundusze hedgingowe, że giełdy i waluty obszaru Europy Środkowej mogą być dobrym celem do "ugrania" szybkich zysków. W międzyczasie państwa o podobnej strukturze zadłużenia zagrożone rosnącymi kosztami odnowienia krótkoterminowych zobowiązań w frankach szwajcarskich i euro kolejno zaczęły zwracać się po wsparcie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na dzień dzisiejszy negocjacje z MFW prowadzą Węgry, Ukraina, Islandia, Serbia, Turcja oraz Białoruś. Węgierski bank centralny starając się wybronić forinta przed załamaniem, podniósł w środę stopy procentowe z 8,5 do 11 proc. Indeks giełdy w Budapeszcie spadł o 3,4 proc.

WALUTY

Kurs euro spadł dziś do 1,322 USD i wyznaczył nowe minima trendu. Euro jest najtańsze od marca 2007 r. i najprostsze co można o tej sytuacji powiedzieć, to to, że inwestorzy są przekonani, iż USA pierwsze wyjdą z recesji. Natomiast w rzeczywistości powody mogą być różne - inwestorzy mogą chętnie kupować amerykańskie aktywa widząc spadek stóp procentowych (rosną ceny obligacji i bonów), albo po prostu "grają" zgodnie z trendem. U nas dolar także rośnie i jest najdroższy od września ub.r. Z kursem na poziomie 2,73 PLN dolar podrożał już o 35 proc. w ciągu trzech miesięcy. Euro podrożało dziś do 3,62 PLN, ale nadal nie złamało szczytu z 10 października, frank podrożał natomiast do 2,377 PLN i jest to najwyższe zamknięcie od kwietnia 2007 r.

SUROWCE

Po wielotygodniowych negocjacjach eksporterzy gazu (Iran, Katar, Rosja) założyli kartel na wzór OPEC, którego głównym zadaniem będzie koordynacja poziomów produkcji i wpływanie na ceny. Problem jednak w tym, że ceny gazu są zróżnicowane regionalnie i jednocześnie mocno powiązane z notowaniami ropy naftowej, a te już nie tak łatwo kontrolować. Ponadto Iran importuje więcej gazu niż sprzedaj za granicę. Prezydent Rosji Miedwiediew oznajmił w środę, że relacje z krajami należącymi do OPEC są kluczowe z punktu widzenia polityki energetycznej Kremla. W środę cena baryłki spadła do 68 USD, złoto potaniało do 745 USD za uncję, a miedź do 4280 USD za tonę. W czasach, kiedy gotówka jest bezcenna, z rynków surowcowych wycofują się inwestorzy, którzy zostali zwabieni wcześniej perspektywą błyskawicznych zysków.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.