Bank centralny Węgier podniósł stopy o 300 pkt

Bank centralny Węgier podniósł stopy o 300 pkt
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-10-22 (18:43)

WYDARZENIE DNIA: Główna stopa procentowa na Węgrzech wynosi od dziś 11,5 proc. Bank centralny podjął swoją decyzję dwa dni po regularnym posiedzeniu, w trybie nadzwyczajnym. Jak nietrudno się domyśleć, że działania banku centralnego nie są nakierowane na walkę z inflacją, w każdym razie nie bezpośrednio, ale są walką o ustabilizowanie notowań forinta.

Węgierska waluta straciła od początku miesiąca 13 proc. wobec euro. Dla gospodarki to bardzo istotny ruch - aż 62 proc. kredytów gospodarstw domowych nominowanych jest w innej walucie niż forint (trzy lata temu było to 33 proc.). Węgry są drugim po Islandii krajem, które doświadczają ryzyka związanego z nadmiernym zadłużaniem się w walutach obcych. Rząd ma sporo racji twierdząc, że forint stał się obiektem ataku spekulacyjnego zagranicznych inwestorów, a jego osłabienie nie jest powiązane z wysokością stóp procentowych. Dlatego interwencja banku centralnego nie musi być skuteczna.

SYTUACJA NA GPW

WIG20 w dół o 7,6 proc., WIG o 6,2 proc., kolejne poziomy wsparcia przełamane. Masowy exodus inwestorów z warszawskiej giełdy trwa w najlepsze. Połowa z dwudziestu największych spółek straciła na wartości więcej niż 9 proc., a na całym rynku podrożały akcje 29 spośród 350 spółek, lecz wzrosty te wynikały niemal wyłącznie z braku płynności walorów małych spółek. Bardziej niepokojąca od spadków giełdowych indeksów jest wyprzedaż polskich obligacji przez zagranicznych inwestorów, którzy traktują naszą gospodarkę na równi z krajami regionu będącymi w znacznie gorszej kondycji. W środę KNF zaakceptowała prospekt emisyjny Enei, która w tych trudnych warunkach chce pozyskać na rynku 2,5 - 3 mld PLN. Byłaby to największa w tym roku emisja akcji na GPW, lecz władze spółki zostawiają sobie otwartą furtkę do odwrotu i w razie niewystarczającego zainteresowania mogą przełożyć wejście na giełdę na późniejszy okres.

GIEŁDY W EUROPIE

W środę środek ciężkości przeniósł się z USA na rynki wschodzące. O kłopotach Węgier zaczęto głośno dyskutować za granicą w ubiegłym tygodniu, gdy problemy finansowe zmusiły władze do sięgnięcia po pomoc z ECB. Wówczas z agencji ratingowych posypały się raporty analityczne, które przekonały spekulacyjne fundusze hedgingowe, że giełdy i waluty obszaru Europy Środkowej mogą być dobrym celem do "ugrania" szybkich zysków. W międzyczasie państwa o podobnej strukturze zadłużenia zagrożone rosnącymi kosztami odnowienia krótkoterminowych zobowiązań w frankach szwajcarskich i euro kolejno zaczęły zwracać się po wsparcie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na dzień dzisiejszy negocjacje z MFW prowadzą Węgry, Ukraina, Islandia, Serbia, Turcja oraz Białoruś. Węgierski bank centralny starając się wybronić forinta przed załamaniem, podniósł w środę stopy procentowe z 8,5 do 11 proc. Indeks giełdy w Budapeszcie spadł o 3,4 proc.

WALUTY

Kurs euro spadł dziś do 1,322 USD i wyznaczył nowe minima trendu. Euro jest najtańsze od marca 2007 r. i najprostsze co można o tej sytuacji powiedzieć, to to, że inwestorzy są przekonani, iż USA pierwsze wyjdą z recesji. Natomiast w rzeczywistości powody mogą być różne - inwestorzy mogą chętnie kupować amerykańskie aktywa widząc spadek stóp procentowych (rosną ceny obligacji i bonów), albo po prostu "grają" zgodnie z trendem. U nas dolar także rośnie i jest najdroższy od września ub.r. Z kursem na poziomie 2,73 PLN dolar podrożał już o 35 proc. w ciągu trzech miesięcy. Euro podrożało dziś do 3,62 PLN, ale nadal nie złamało szczytu z 10 października, frank podrożał natomiast do 2,377 PLN i jest to najwyższe zamknięcie od kwietnia 2007 r.

SUROWCE

Po wielotygodniowych negocjacjach eksporterzy gazu (Iran, Katar, Rosja) założyli kartel na wzór OPEC, którego głównym zadaniem będzie koordynacja poziomów produkcji i wpływanie na ceny. Problem jednak w tym, że ceny gazu są zróżnicowane regionalnie i jednocześnie mocno powiązane z notowaniami ropy naftowej, a te już nie tak łatwo kontrolować. Ponadto Iran importuje więcej gazu niż sprzedaj za granicę. Prezydent Rosji Miedwiediew oznajmił w środę, że relacje z krajami należącymi do OPEC są kluczowe z punktu widzenia polityki energetycznej Kremla. W środę cena baryłki spadła do 68 USD, złoto potaniało do 745 USD za uncję, a miedź do 4280 USD za tonę. W czasach, kiedy gotówka jest bezcenna, z rynków surowcowych wycofują się inwestorzy, którzy zostali zwabieni wcześniej perspektywą błyskawicznych zysków.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.