Tydzień: inflacja bazowa i sprzedaż detaliczna

Tydzień: inflacja bazowa i sprzedaż detaliczna
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2008-10-20 (10:09)

WYDARZENIE DNIA: Nagłówki serwisów nadal prześcigają się w doniesieniach o nowym porządku świata szykowanym przez grupę G8 (i G5), ale nie zwalnia to inwestorów od śledzenia danych makro. Tych trochę się pojawi w najbliższym tygodniu.

Dziś co prawda prymat wiadomości należy do przewodniczącego Fed, który będzie miał swoje wystąpienie, ale jutro poznamy inflację bazową w Polsce. A więc poniekąd także odpowiedź na pytanie, czy Polska może sobie pozwolić na myśl o obniżce stóp procentowych. W czwartek z kolei dowiemy się jaka była dynamika sprzedaży detalicznej we wrześniu i jaką mieliśmy stopę bezrobocia. W piątek wstępne miary indeksów PMI dla sektora przemysłu i usług w eurolandzie, wstępny odczyt PKB dla Wielkiej Brytanii oraz dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.

SYTUACJA NA GPW

To była bardzo niespokojna sesja, która sprowadziła WIG20 do poziomów najniższych od czterech lat. Co niepokojące, przecenę w Warszawie oglądaliśmy pomimo silnej zwyżki w Europie (np. FTSE zyskał 5,2 proc.) i mimo wstępnych sygnałów o odblokowaniu globalnego rynku pieniężnego. Ponieważ wyprzedaż ogarnęła przede wszystkim WIG20, a spośród niego głównie najpłynniejsze spółki łatwo dojść do wniosku, że akcji pozbywali się inwestorzy zagraniczni. Tym bardziej, że także pozostałe parkiety regionu miały podobne doświadczenia. Zatem inwestorzy zachodni słysząc o kłopotach na Węgrzech, Ukrainie czy Rosji pozbywali się papierów w całym regionie nie bacząc na silne fundamenty gospodarki polskiej czy czeskiej. Pod koniec sesji mieliśmy odbicie, które podbiło WIG20 o ponad 3 proc., lecz mimo to indeks stracił 6,3 proc.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

W piątek dowiedzieliśmy się, że rynek nieruchomości w USA, czyli podstawowa przyczyna większości kłopotów banków, znalazł się w najgorszej kondycji od 25 lat, ale do przerażonych spadkami cen akcji inwestorów przemówił wywiad z Warrenem Buffettem stwierdzającym, że to dobry moment na giełdowe zakupy. Indeksy jednak kończyły poniżej kreski - S&P 500 spadł o 0,7 proc., a DJIA o 1,4 proc. W Azji w poniedziałek obserwowaliśmy wzrosty o ok. 3-4 proc., chociaż okazało się, że Chiny rozwijają się "zaledwie" w tempie 9 proc. r/r, czyli najwolniej od 5 lat. Odbicie może przenieść się do Europy, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że proces oczyszczania rynku z banków nieumiejętnie zarządzających ryzykiem jeszcze się nie zakończył, o czym świadczy dokapitalizowanie grupy ING na kwotę niemal 14 mld USD.

OBSERWUJ AKCJE

WIG20 - dokładnie rok temu indeks obejmujący kursy dwudziestu największych spółek z warszawskiego parkietu bił rekord wszech czasów i znajdował się tuż przed poziomem 4000 pkt. Od tego czasu WIG20 stracił na wartości już ponad połowę, a kolejne poziomy wsparcia są przełamywane bez większego trudu i analiza techniczna w bardzo krótkim horyzoncie jest obecnie nieskuteczna. Inwestorzy nie zwracają już uwagi na poszczególne sygnały kupna i sprzedaży oraz poziomy wykupienia i wyprzedania rynku, a przytłaczająca większość decyzji podejmowana jest przez fundusze inwestycyjne pod wpływem nastrojów z zagranicy. Tempo spadków nabrało w ostatnich tygodniach potężnych rozmiarów i tylko w październiku WIG20 stracił 600 pkt. i znalazł się grubo poniżej średnich kroczących z 20 i 50 notowań, które wyznaczają główny trend. W okolicach 1800 pkt. najbardziej pesymistyczni z analityków spodziewali się dna bessy, teraz gdy błyskawicznie dotarliśmy tam, a na dziennym wykresie świecowym powstała klasyczna formacja "objęcia czarnej chmury" (oznaczającej zazwyczaj spadki), konsensus rynkowy wciąż się obniża.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Ronson - zlecił spółce Unimax budowę czterech budynków mieszkalnych w Warszawie. Wartość kontraktu to 49,2 mln PLN netto. Zakończenie budowy przewidziano na styczeń (I etap) i maj 2010 r. Rosnon zagwarantował sobie prawo do odstąpienia od budowy II etapu (wartość prac to w tym wypadku 14,3 mln PLN).

AmRest - podpisał umowę franszyzową na prowadzenie sieci fast-foodów Burger King w Czechach. Wedle umowy AmRest zapłaci za każdy otwierany lokal sieci 50 tys. USD franszyzodawcy oraz procent (nie podano jaki) od przychodów ze sprzedaży. AmRest nie ma wyłączności na sieć Burger King w Czechach.

Puławy - członek zarządu kupił 603 akcje spółki.

InterCars - członek rady nadzorczej kupił ok. 12,5 tys. akcji spółki.

Amica - sprzedała pakiet akcji KKS Lech Poznań i nie będzie konsolidować wyników klubu w raportach finansowych. Nabywcą klubu jest spółka należąca do Jacka Rutkowskiego - prezesa Amiki. Wartości transakcji nie podano.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Mamy teoretycznie silne argumenty przemawiające za rychłym odbiciem na GPW. Znacząca skala obrotów porównywalna - kwotowo - z najlepszymi okresami z wiosny 2007 r., silne wyprzedanie rynku i nieracjonalny strach inwestorów, który każe im pozbywać się akcji mimo 10-proc. spadków ich kursów w ciągu dnia. Tyle, że każdy z tych argumentów można było powtarzać po dowolnej sesji poprzednich dwóch tygodni. Rynek nie wycenia dziś wartości akcji, lecz gra emocjami inwestorów. W teorii przewidywania dotyczące zbiorowych zachowań ludzi są łatwiejsze do sporządzenia niż postępowania jednostek, ale gdy przychodzi prognozować zachowanie rynku w najbliższych godzinach, sprawa wydaje się w takich dniach trudniejsza niż przewidzenie wyniku rzutu monetą. Mimo wszystko oczekujemy lepszych nastrojów inwestorów na koniec tego tygodnia niż po zamknięciu piątkowej sesji. Głównej na to szansy upatrujemy w poprawie sytuacji na rynku pieniężnym, bo to od krachu na nim zaczęły się ostre spadki na giełdach. Poprawa płynności na rynku międzybankowym znacząco ograniczy liczbę potencjalnych bankructw w sektorze finansowym. Taka poprawa musi na dziś wystarczyć.

WALUTY

Pierwsze godziny handlu na rynku walutowym przyniosły odwrócenie trendów z poprzedniego tygodnia - inwestorzy pozbywali się dolara i jena na korzyść innych walut, a złotówka nieśmiało odrabiała straty. Problemy finansowe Węgier i Ukrainy spowodowały w piątek masowy odpływ kapitału z naszego regionu, co odbiło się rykoszetem również na kursie złotówki, która potaniała do poziomów sprzed ponad roku. Rano za jedno euro płacono 3,52 PLN, za franka szwajcarskiego 2,30 PLN, a za dolara 2,60 PLN. W niedzielę J.C.Trichet zapewniał, że pomoc zagwarantowana bankom na całym świecie jest wystarczająca i zachęcał banki do pożyczania sobie nawzajem pieniędzy, natomiast na poniedziałek zaplanowano wystąpienie przewodniczącego FED, które zapewne będzie mieć podobny wydźwięk.

SUROWCE

Odwrócenie wzrostowego trendu na wykresie ropy naftowej przypomina ostatni etap hossy surowcowej, z tą tylko różnicą, że obecnie rynek patrzy niemal wyłącznie w dół i wycenia wiadomości korzystne z perspektywy krajów importujących energię. Niewielkie wrażenie zrobiły najsilniejsze od kilku lat huragany u wybrzeży USA oraz zapowiedzi obniżenia wydobycia surowca przez członków OPEC, ponieważ cały świat hamuje gospodarczo i niewidzialna ręka musi "zdjąć" nadmierną podaż. Przewodniczący zrzeszenia eksporterów ropy OPEC, z którego pochodzi ok. 40 proc. ropy na świecie, stwierdził w ubiegłym tygodniu, że optymalna cena kształtowała się pomiędzy 70-90 USD, podczas gdy analitycy Deutsche Banku szacują, że Iran czy Wenezuela, aby domknąć swoje budżety narodowe musiałyby sprzedawać baryłkę przynajmniej po 95 USD. W poniedziałek kształtowała się ona w okolicach 72 USD, a za uncję złota płacono 785 USD.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

10:25 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.
Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.