Dobre wieści z Polski słabe z USA

Dobre wieści z Polski słabe z USA
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2008-10-15 (18:55)

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły we wrześniu o 10,9 proc., a zatrudnienie o 4,1 proc. - podał GUS. To dane zbieżne z oczekiwaniami ekonomistów. Dla nas jednak ważniejsze niż potwierdzenie oczekiwań specjalistów jest to, że wynagrodzenia i zatrudnienie nadal rosły we wrześniu potwierdzając niezłą sytuację gospodarczą.

Dziś jednak zmianą perspektyw postraszył prezes NBP Sławomir Skrzypek, który powiedział, że w tym roku wskaźniki gospodarcze będą prezentować się dobrze, ale w przyszłym już znacznie gorzej. Jego spowolnienie gospodarcze będzie głębsze, a przyszły rok gorszy niż się oczekiwało, ale konkretów nie podał. Tymczasem z USA napłynęły znów słabe dane. Sprzedaż detaliczna spadła we wrześniu o 1,2 proc. (w porównaniu do sierpnia), a oczekiwano spadku o 0,4 proc. Bez samochodów sprzedaż spadła o 0,6 proc. (a oczekiwano wzrostu o 0,1 proc.).

SYTUACJA NA GPW

Optymizm z początku tego tygodnia wyparował równie szybko, jak się pojawił i w środę po kilkuprocentowych wzrostach nic nie pozostało. WIG20 odnotował spadek o 6,3 proc. i zakończył dzień grubo poniżej 2000 pkt., czyli innymi słowy wrócił do poziomów z czerwca 2005 r. To przede wszystkim rezultat zmasowanej wyprzedaży akcji banków - inwestorzy wycenili Getin Holding i BRE Bank o ponad 13 proc. niżej niż wczoraj. Z jednej strony pocieszać możemy się obrotami, które były prawie o połowę skromniejsze niż podczas wtorkowych wzrostów, ale nie trzeba eksperta by dostrzec, że ten argument ma dość kiepskie podstawy, bo w środę na spółki tracące na wartości przypadło ok. 1150 mln PLN, a na rosnące zaledwie 14 mln PLN. Lada dzień spółki zaczną chwalić się wynikami kwartalnymi - obserwując rosnące wymagania banków stawiane kredytobiorcom, można zaryzykować tezę, że III kw. był ostatnim w którym akcja kredytowa wyraźnie rosła.

GIEŁDY W EUROPIE

Japoński indeks NIKKEI zyskał w środę na wartości 1 proc., ale stanowił on wyjątek na giełdowej mapie świata. Pozostałe parkiety różniły się między sobą jedynie skalą wyprzedaży - o godz. 15 czasu warszawskiego najgorzej radził sobie BUX, który tracił na wartości 10 proc., a trzyprocentowe spadki w Szwajcarii były najłagodniejszymi w regionie. Szereg słabych danych potwierdził, że problemy banków wynikające ze skomplikowanych transakcji dokonywanych na rynku instrumentów pochodnych i błędnych modeli wykorzystywanych do zarządzania ryzykiem przekładają się na decyzje firm i gospodarstw na całym świecie. Produkcja przemysłowa w Japonii była w sierpniu o ok. 7 proc. niższa niż przed rokiem (oczekiwano wzrostu o 1,4 proc.), bezrobocie w Wielkiej Brytanii wzrosło do 5,7 proc., a amerykańscy konsumenci kupowali we wrześniu o 1,2 proc. mniej dóbr niż miesiąc wcześniej (oczek. spadku o 0,7 proc. m/m).

WALUTY

Notowania pary euro/dolar w ostatnich dniach są daleko stabilniejsze od tego, co widzieliśmy w poprzednich tygodniach, większą uwagę trzeba w tych dniach zwracać na waluty carry trade - jena i franka. Dziś euro spadło poniżej 1,36 USD, ale był o spadek o zaledwie 0,2 proc. w porównaniu do wczorajszego zamknięcia. Natomiast jen zyskał 1 proc. do euro i 0,8 proc. do dolara wskazując, że inwestorzy - po kilku dniach wytchnienia - nadal zamykają pozycje na carry-tradowe.

Ma to swoje konsekwencje dla naszej waluty. Dolar podrożał do 2,60 PLN, a euro do 3,536 PLN - w obydwu wypadkach jest to wzrost o ok. 2,5 proc. Frank natomiast skoczył o 3 proc. do 2,30 PLN.

SUROWCE

Konsumpcja w USA kurczyła się we wszystkich trzech miesiącach trzeciego kwartału, więc jeśli ktoś jeszcze spodziewa się równie silnego wzrostu PKB co w II kw. to najwyższy czas zweryfikować oczekiwania. Gospodarstwa domowe w Stanach przeznaczają coraz mniej środków nie tylko na samochody i benzynę, o czym mogliśmy się przekonać kilka dni temu przy okazji publikacji miesięcznego zestawienia sprzedaży koncernów motoryzacyjnych, ale także na żywność. Biorąc pod uwagę rozmiar amerykańskiego rynku, który determinuje ceny większości surowców nie trudno zrozumieć inwestorów sprzedających kontrakty terminowe na miedź i ropę. Baryłka kosztowała po południu 75 USD, czyli o 6,7 proc. mniej niż we wtorek, a miedź potaniała o 5 proc. Uncję złota wyceniono na 850 USD.

Źródło: Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.