Poziom 3650 pkt nadal niepokonany

Poziom 3650 pkt nadal niepokonany
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-09-17 (09:58)

Podczas piątkowej sesji indeks WIG20 po raz kolejny nie pokonał strefy oporu zlokalizowanej na 3650-3660 pkt. Po otwarciu na 3651 pkt wzrósł minimalnie do 3654 pkt po czym powrócił do spadków osiągając minimum na 3584 pkt. Po neutralnym otwarciu w USA WIG20 odrobił część strat i zamknięcie ostatecznie miało miejsce na poziomie 3612 pkt.

Na 20 największych spółek warszawskiego parkietu zyskiwało 5. Wyraźniejsze wzrosty dotyczyły Polimexms 5,98%, którego ceny akcji wyszły ponad poziom 240zł stanowiący opór od ponad miesiąca. Podobnie Cersanit zyskujący 2,63% pokonał do tej pory zaporową cenę 42zł. Zyskały również nieco akcje grupy Lotos, Prokom oraz Mol.

Jeżeli chodzi o największe spadki dotyczyły one PGNiG 2,05%, PKN Orlen 2,00% oraz PBG 1,78%. Pozostałe spółki traciły około 0,5-1%.

Parkiety europejskie również zakończyły piątkową sesję na czerwono. Londyński FTSE 100 stracił 1,20%, przyczyniła się do tego między innymi przecena akcji jednego z banków (jeden z największych angielskich banków zaangażowanych w kredyty hipoteczne), którego klienci masowo zaczęli wycofywać pieniądze, gdy pojawiła się wiadomość, iż bank ten ma problemy z płynnością finansową. Sytuacja ta pokazuje, że kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych może się przenieść również na stary kontynent.

Sesja amerykańska po raz kolejny zakończyła się praktycznie na poziomie otwarcia. Potwierdza to tezę, iż inwestorzy wstrzymują się z decyzjami do czasu jutrzejszego posiedzenia Fed'u dotyczącego podwyżki stóp procentowych.

Trudno przewidzieć dzisiejsze zachowanie giełd, dodatkowo tydzień rozpoczął się bez handlu w Japonii, jest tam dziś dzień wolny od pracy. Pozostałe giełdy azjatyckie zakończyły jednak dzisiejszą sesję na minusach. Indeks Hang Seng spadł o 0,40%, podobnie australijski All Ord.

Dzisiejszej nocy wypowiadał się były szef Fed'u Alan Greenspan. Jego zdaniem kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości może się pogłębić, spadek cen domów może sięgnąć nawet wartości dwucyfrowych. Ostrzegł on również swoich następców przed zbyt agresywnym redukowaniem stóp procentowych zwracając na nasilającą się presję inflacyjną.

Należy zwrócić uwagę, iż nawet na taką wypowiedź nie zareagowały kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe, myślę iż może to być cisza przed burzą, tj. jutrzejszym posiedzeniem banku.

Wracając do warszawskiego parkietu, indeks WIG20 po raz kolejny nie pokonał strefy 3650-60pkt. Dzisiejszego dnia może on pozostać w szerokiej konsolidacji 3500-3650 pkt, jednakże przewagę powinny mieć niedźwiedzie i zamknięcie powinno mieć miejsce w okolicy jej dolnego ograniczenia.

Z ważniejszych informacji z kraju, o godzinie 14:00 podana zostania zmiana średniej płacy w sierpniu, prognozowany jest spadek z 9,3% do 9,2%. O godzinie 11:00 poznamy bilans handlowy ze strefy euro za lipiec, poprzednio wynosił on 7,8mld EUR, prognoza mówi o spadku o 1 mld. O godzinie 14:30 podany zostanie amerykański indeks opisujący kondycję w biznesie, prognozowany jest spadek z 25 do 18 pkt.

Źródło: Tomasz Madej, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?