Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-12-01 (19:54)

Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.

Zazwyczaj nastroje wokół giełdy polskiej korelowały z ogólnym sentymentem do rynków wschodzących, którym naturalnie 'przewodziły' Chiny. Tym razem św. Mikołaj postanowił zawitać na GPW wyjątkowo wcześnie i bez uprzedzenia.

Korelacja z Chinami nie jest tym, co dzieje się tym razem. Gospodarka chińska stoi przed perspektywą systemowych problemów związanych z rynkiem nieruchomości oraz słabnącym sentymentem sektora prywatnego. Wydaje się, że do Pekinu zawitały stare 'partyjne demony'. Doniesienia Reutersa wskazują, że analitycy trzeciego największego banku w Chinach, CICC mieli być instruowani, aby nie pisać negatywnie na temat chińskiej gospodarki i nie tworzyć materiałów odmiennych od stanowiska partii. Jeszcze kilka dni temu przedstawiciele pekińskiej giełdy instruowali większościowych akcjonariuszy chińskich spółek, by nie sprzedawali posiadanych pakietów akcji. Na szczęście nie przeszkadza to w 'otwieraniu szampana' na GPW i być może sugeruje, że popyt na WIG20 jest bardziej 'organiczny' - zagraniczni inwestorzy alokują na GPW kapitał 'świadomie' - nie pośrednio 'przez ETFy na rynki wschodzące'.

Spore wzrosty w końcówce tygodnia obserwujemy przede wszystkim za oceanem, gdzie inwestorzy pozytywnie przyjęli przemówienie szefa Fed, Jerome'a Powella. Choć prezes Rezerwy Federalnej właściwie nie powiedział niczego, czego rynek nie mógłby oczekiwać przed wystąpieniem, traderzy zwiększają zakłady na obniżki stóp Rezerwy Federalnej, Być może właśnie fakt, że Powell nie powiedział niczego nowego, utwierdza Wall Street w przekonaniu, że się nie myli, oczekując pierwszych cięć stóp, jeszcze w I połowie przyszłego roku? Rynki pieniężne wyceniają, że Fed obniży stopy procentowe w 2024 roku o 125 punktów bazowych. Obniżka w marcu wyceniana jest obecnie z 70% prawdopodobieństwem. Jeszcze wczoraj było to 46%.

Perspektywa szybkich cięć przy wciąż bardzo mocnej gospodarce wydaje się co optymistyczna. Podobnie jak ostatnie pozytywne niespodzianki w odczytach PMI, także w Europie. Wydaje się, że rynki na takim 'scenariuszu' mogą pojechać dalej na północ, dopóki nie pojawi się czynnik stawiający poważny znak zapytania nad dalszym rozwojem sytuacji. Mógłby to być szok na rynku ropy, kryzys systemowy, wydarzenie geopolityczne czy utrwalona inflacja w kolejnych miesiącach.

Żadne z wymienionych nie wydaje się jednak prawdopodobnie bardziej, niż stopniowe osłabienie danych makro. Sam Powell stwierdził dziś, że Rezerwa Federalna, bazując dziś na ograniczonych danych, widzi spadek dynamiki PKB i wolniejszą konsumpcję Amerykanów. Szef Fedu ocenia, że rok 2024 będzie w gospodarce USA mijał pod znakiem niższej konsumpcji i produkcji przemysłowej. Czy obniżki stóp 'zrekompensują' Wall Street słabnących konsumentów i spowolnienie w fabrykach? Dopóki rynek będzie w to wierzył, WIG20 może liczyć na ciąg dalszy wiatru w żagle.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?