Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-11-23 (11:18)

Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).

Na początku czwartkowych notowań na rynkach akcji w Europie również brak było wyraźnego trendu (niemiecki DAX +0,07 proc., francuski CAC 40 +0,19 proc. ok. godz. 10:20).

mWIG-40 osiągnął dziś swój najwyższy poziom od stycznia ub.r. (+0,78 proc. ok. godz. 10:26). Na początku czwartkowych notowań rosły również pozostałe główne indeksy GPW (WIG +0,29 proc., WIG-20 +0,17 proc., sWIG-80 +0,13 proc. ok. godz. 10:28).

Wśród indeksów sektorowych GPW WIG-Budownictwo osiągnął dziś swój najwyższy poziom od czerwca 2008 roku (+0,81 proc. ok. godz. 10:30), zaś WIG-Odzież znalazł się najwyżej od lutego ub.r. (+0,34 proc. ok. godz. 10:30). Na drugim biegunie był WIG-Leki, który znalazł się w czwartek rano na swoim najniższym poziomie od czerwca 2022 roku.

Wśród składników mWIG-u 40 swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji Banku Handlowego, ING Bank Śląski i Buximex-u, zaś najniżej od przynajmmniej roku były kursy akcji spółek Bumech i Synhaverse. Wśród składników sWIG-u 80 swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji spółek Decora, Newag i Voxel, zaś najniżej w historii był kurs akcji spółki Captor Therapeutics.

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA zaliczyła w trakcie środowych notowań swoje 2-miesięczne minimum (4,3634 proc.) osiągając swój najniższy poziom od 20 września br., ale zakończyła dzień lekkim wzrostem (4,4081 proc.). Dziś w USA obchodzone będzie Święto Dziękczynienia. Dziś ok. godz. 9:25 rentowność 10-letnich obligacji skarbowych Niemiec znajdowała się na poziomie 2,57 proc., a więc nieco powyżej swoich osiąganych w okresie ostatnich kilku dni najniższych od początku września br. poziomów. Rentowność 10-latek polskiego rządu przebywała dziś rano ok. godz. 9:30 nieco powyżej swoich minimów z sierpnia 2022 roku (5,322 proc.) oraz lipca br. (5,296 proc.) i wynosiła 5,53 proc.

Kurs EUR/USD, który we wtorek osiągnął swój najwyższy od 11 sierpnia br. poziom 1,09652 USD, po czym skorygował się do poziomu 1,08526 USD, dziś rano próbował wznowić rozpoczętą 3 października br. zwyżkę (+0,33 proc. do 1,0923 USD ok. godz. 9:41). Kurs USD/JPY w październiku ub.r. osiągnął swój najwyższy poziom od 1990 roku (151,944 JPY). Od tamtej pory nie udało mu się tego 33-letniego maksimum przełamać w górę, ale w październiku i listopadzie br. kurs USD/JPY osiągał poziom przekraczający 151,7 JPY. Wczoraj kurs USD/JPY wzrósł o 0,86 proc., a dziś rano ok. godz. 9:40 lekko korygował tą zwyżkę(-0,29 proc.).
Kurs polskiego złotego względem euro był dosyć stabilny dziś rano (EUR/PLN +0,03 proc). Listopadowy ruch kursu EUR/PLN w dół do najniższego od marca 2020 poziomu można interpretować jako wyłamanie się w dół kształtującej się od marca 2020 formacji „głowy z ramionami”. Jej „linia szyi” jest kształtowana przez minima ustanowione w czerwcu i sierpniu 2020 oraz sierpniu 2023. Gdyby ta interpretacja była poprawna, to sugerowałaby ona średnioterminowy (liczony bardziej w miesiącach niż latach) spadek kursu EUR/PLN o rozmiar tej formacji „głowy z ramionami” z okresu marzec 2020-czyli nieco poniżej 4,00 zł. USD/PLN spadał o 0,24 proc. ok. godz. 10:25.

Na rynkach towarowych o ok. 1,5 proc. taniała dziś ok. godz. 10:50 ropa naftowa (WTI -1,45 proc., Brent -1,51 proc. ok. godz. 10:50). Lekko taniały dziś rano również kontrakty na gaz ziemny (-0,59 proc. 10:55). Poza platyną (-0,29 proc.) nieznacznie drożały dziś ok. godz. 10:55 kontrakty na złoto (+0,11 proc.), srebro (0,2 proc.) i pallad (+0,13 proc.). Nieco większy ruch - +0,65 proc. – obserwowany był na COMEX-ie na kontraktach na miedź.

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nvidia kontra niemieckie PMI

Nvidia kontra niemieckie PMI

11:58 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wyniki finansowe lidera w branży AI, czyli spółki Nvidia, które poznaliśmy wczoraj wieczorem po zamknięciu sesji na Wall Street, wypadły lepiej od prognoz, co dało impuls do wyraźnego powrotu apetytu na ryzyko na rynki. Ten ostatnio został nieco stłumiony, do czego przyczyniły się obawy co do wspomnianych informacji z branży AI, która od miesięcy jest motorem hossy na giełdzie w USA, ale i też wątek związany z obniżkami stóp procentowych w USA.
Hossa uratowana! Wyniki Nvidia mocniejsze od oczekiwań

Hossa uratowana! Wyniki Nvidia mocniejsze od oczekiwań

11:57 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż wczoraj o 20:00 miało miejsce ważne wydarzenie z perspektywy rynku walutowego, to jednak inwestorzy czekali na zupełnie co innego. Po zamknięciu sesji na Wall Street Nvidia publikowała wyniki finansowe za poprzedni kwartał. Spółka ta była odpowiedzialna w dużej mierze za ostatnią hossę na rynkach, dlatego mocne rozczarowanie mogłoby pociągnąć za sobą nie tylko spadki na rynku giełdowym, ale również mocne zawirowania na rynku walutowym czy nawet obligacji. Dobre wyniki wskazują jednak na to, że hossa może być kontynuowana.
„Boom” na AI wciąż trwa

„Boom” na AI wciąż trwa

08:36 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat wyników głównego przedstawiciela branży sztucznej inteligencji (Nvidia) przewyższył szacunki. Akcje w handlu posesyjnym wzrosły o ponad 9 proc. niwelując spadki z tego tygodnia. Inwestorzy również mogli zapoznać się z „minutkami” z ostatniego posiedzenia FOMC, z którego wynika, że urzędnicy nie spieszą się z obniżką stóp procentowych. Kurs EUR/USD wyrównuje dziś rano maksima ustanowione we wtorek. Na Wall Street widoczne było odbicie pod koniec sesji.
Korekta na Wall Street, a co z dolarem?

Korekta na Wall Street, a co z dolarem?

2024-02-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorkowe popołudnie przyniosło korektę na giełdowych indeksach na Wall Street, ale nie ruszyła ona zbytnio dolarem. Amerykańska waluta wyhamowała jednak wcześniejszy spadek. Środowy poranek nie przynosi rozstrzygnięcia. W gronie najsilniejszych walut są Antypody zyskujące około 0,3 proc. wobec dolara, co pokazuje, że nie widać zbytnio ucieczki od ryzykownych aktywów.
Polski złoty znowu na fali

Polski złoty znowu na fali

2024-02-21 Poranny komentarz walutowy XTB
W ostatnich miesiącach polskiego złotego niosły pozytywne nastroje na światowych giełdach i choć od wczoraj obserwujemy delikatną korektę zarówno na Wall Street, jak i w Europie, fundamenty dla złotego pozostają bardzo silne, a polskie aktywa zyskały. Wczorajsze dane za styczeń, dotyczące płac w styczniu wypadły w Polsce zdecydowanie powyżej prognoz, i choć produkcja przemysłowa nie zdołała spełnić oczekiwań rynku, a inflacja PPI tąpnęła, sygnalizując presję na polskich producentów; bardzo mocne dane z płac mogą sygnalizować, że cięć stóp w tym roku nie będzie lub będzie ich 'jak na lekarstwo'.
Proinflacyjne dane o płacach

Proinflacyjne dane o płacach

2024-02-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Jesteśmy po szeregu publikacji danych dotyczących polskiej gospodarki. Większość z nich wskazuje na osłabiającą się sytuację gospodarczą w Polsce, ale z drugiej strony wciąż widzimy wysokie dane dotyczące płac, które mogą wskazywać na wciąż wysoką presję inflacyjną w Polsce. Złoty pozostaje mocny i za dolara płacimy już ponownie jedynie 4 zł. O godzinie 10:00 poznaliśmy najnowsze dane dotyczące wynagrodzeń w Polsce. Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 12,8% r/r.
Cięcie stóp w Chinach

Cięcie stóp w Chinach

2024-02-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ludowy Bank Chin zdecydował na dzisiejszym posiedzeniu o redukcji stopy procentowej o 25 punktów baz. - ruch dotyczy tzw. stopy pięcioletniej LPR, która została obniżona do 3,95 proc. z 4,20 proc. Podstawowa stopa jednoroczna nie uległa zmianie (3,45 proc.). W komunikacie dano do zrozumienia, że polityka monetarna może pozostać łagodna, co powoduje, że rynek spodziewa się dalszych ruchów. Wskazuje się, że dzisiejszy spory ruch na stopie 5-letniej ma wesprzeć rynek nieruchomości, gdyż większość pożyczek hipotecznych jest o nią oparta.
Czy euro będzie wraźliwe na dzisiejszą publikację EBC?

Czy euro będzie wraźliwe na dzisiejszą publikację EBC?

2024-02-20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Poniedziałkowy dzień na giełdach nie wzbudził emocji. Brak Amerykanów z powodu święta z okazji Dnia Prezydenta wpłynął również na niewielką zmienność na rynku walutowym, czego obrazem jest stabilny kurs EUR/USD tuż poniżej 1,08. Dax po piątkowych spadkach wczoraj konsolidował się. Złoto wyznaczyło nowy lokalny szczyt w okolicach 2022 USD/oz. Ropa brent cały czas znajduje się w obrębie oporu technicznego na 83,5 USD. Dziś poznamy stworzony przez EBC wskaźnik płac za IV kwartał.
Przed nami spokojny tydzień

Przed nami spokojny tydzień

2024-02-19 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ten tydzień zapowiada się dość spokojnie. Dziś brakować będzie handlu w USA z okazji Dnia Prezydenta. W kolejnych dniach poznamy m.in. protokół z ostatniego posiedzenia FOMC a także wskaźniki PMI dla przemysłu oraz usług dla krajów europejskich ale także dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. W piątek indeksy giełdowe z Wall Street zanotowały spadkową sesją odpadając od rekordowych poziomów. Inflacja PPI okazała się zdecydowanie wyższa od prognoz, co spowodowało, że rynek ponownie dostosował swoją wycenę przyszłej ścieżki stóp procentowych Fed.
Czy dolar spadnie poniżej 4 zł?

Czy dolar spadnie poniżej 4 zł?

2024-02-19 Poranny komentarz walutowy XTB
W zeszłym tygodniu poznaliśmy wiele ważnych danych z perspektywy amerykańskiej gospodarki. Dane pokazały spadek inflacji, ale zdecydowanie mniejszy od oczekiwań, co oddaliło perspektywy obniżek stóp procentowych. Z drugiej strony twarde dane dotyczące aktywności gospodarczej rozczarowały. Czy Fed zwróci uwagę na realną gospodarkę, która nie radzi sobie zbyt dobrze i zdecyduje się jednak na szybsze obniżki niż w połowie tego roku? Czy będzie to katalizator do dalszego umocnienia polskiego złotego?