Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA najwyżej od 2007 roku

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA najwyżej od 2007 roku
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-08-22 (10:33)

W obliczu zaskakującej odporności gospodarki USA na najwyższy od ponad 20 lat poziom stóp FED rentowność 10-latek rządu Stanów Zjednoczonych zaliczyła dziś swój najwyższy poziom od listopada 2007 (4,365 proc.). Rentowność amerykańskich 10-latek indeksowanych tempem inflacji po raz pierwszy od 2009 roku przekroczyła 2 proc. Swe nowe wieloletnie maksima osiągnęły dziś rentowności 10-latek rządów Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Rentowność 10-letnich obligacji polskiego rządu osiągnęła dziś rano najwyższy poziom od 7 lipca br. (5,802 proc.). W październiku ub.r. sięgnęła na chwilę poziomu 9 proc.

Spadające ceny (rosnąca rentowność) długoterminowych obligacji wywierają oczywiście presję na wycenę drugiej połowy rynku kapitałowego czyli rynku akcji, ale wczoraj główne indeksy amerykańskiego rynku próbowały kontynuować swoją rozpoczętą w miniony piątek nieśmiałą próbę odbicia w górę (S&P 500 +0,69 proc., DJIA -0,11 proc., Nasdaq 100 +1,65 proc.).

Poprawa koniunktury nastąpiła dziś na prawie wszystkich giełdach Azji i Oceanii (japoński Nikkei 225 +0,92 proc.). Wyjątkiem był tu chiński Shanghai B-Share Index, który zaliczył dziś swój najniższy poziom od 2 lat potwierdzając narastające obawy, że chińska gospodarka i system finansowy nie trzymają się już tak mocno.
W Europie dziś rano kontynuowane było rozpoczęte w piątek odbicie indeksów giełdowy w górę (DAX +0,95 proc., CAC 40 +1,01 proc. ok. godz. 9:55).

Podobnie było na GPW (WIG-20 +0,26 proc. ok. godz. 10:10). Wśród składników mWIG-u 40 swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji spółek Tauron Polska Energia, CI Games, Benefit Systems i Dom Development. W przypadku akcji wchodzących w skład sWIG-u 80 swe nowe cykliczne maksima ustanowiły dziś ceny akcji spółek Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka i Wawel, a najniżej od przynajmniej roku był notowania akcji Bowimu i Biomaksima.

Kurs euro względem japońskiego jena osiągnął dziś rano swój najwyższy poziom od pierwszej dekady września 2008 roku. 15-16 lat temu kurs EUR/JPY przebywał okresowo powyżej obecnego poziomu od maja 2007 do września 2008, a więc w okresie przed załamaniem na rynkach wywołanych bankructwem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Wcześniej równie wysoki kurs EUR/JPY osiągany był w okresie czerwiec-październik 1998, a więc w czasie, w którym po wybuchu „kryzysu azjatyckiego” doszło do bankructwa Rosji i kłopotów gigantycznego funduszu inwestycyjnego Long Term Capital Mangement. Kurs EUR/USD próbował dziś rano kontynuować odbicie w górę, które rozpoczęło się w miniony piątek z najniższego poziomu od 6 lipca br. (+0,26 proc. ok. godz. 9:20). Kurs USD/JPY, który w minionym tygodniu dotarł do swego najwyższego poziomu od listopada ub.r., dziś ok. godz. 9:20 spadał o 0,28 proc.

Lekko umacniał się dziś rano polski złoty (EUR/PLN -0,23 proc., USD/PLN -0,48 proc. ok. godz. 9:25).
Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara, który 5 sesji temu zanotował silny spadek o 9,2 proc. osiągając najniższy poziom od 2 miesięcy, kontynuował dziś rano konsolidację w okolicach poziomu 26000 USD (-0,51 proc. ok. godz. 9:00). Kluczowy poziom wsparcia dla kursu BTC/USD znajduje się w okolicach poziomu 25000 USD i wyznaczany jest przez „linię szyi” formacji „odwróconej głowy z ramionami” ukształtowanej na wykresie tego instrumentu w okresie czerwiec 2022-marzec 2023 w strefie ok. 15000 USD-ok. 25000 USD. Formacja ta została opuszczona górą w marcu br., do połowy czerwca br. trwał „ruch powrotny” do poziomu przełamanego oporu. Obecnie kurs BTC/USD ponownie zbliżył się do tego niezwykle istotnego poziomu wsparcia.

Nieznacznie spadały dziś rano ceny kontraktów na ropę naftową (WTI -0,16 proc., Brent -0,19 proc. ok. godz. 9:30). Nieco silniejsza była zniżka ceny kontraktów na gaz ziemny na NYMEX-ie (-1,48 proc. ok. godz. 9:30). Drożały dziś rano ceny metali (złoto +0,3 proc., srebro +0,25 proc., platyna +1,06 proc., pallad +1,42 proc., miedź +1,01 proc. ok. godz. 9:30). Lekko zwyżkowały dziś rano również ceny kontraktów na pszenicę, cukier i bawełnę, natomiast niewielki spadek notowały kontrakty na soję.

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dolar pod presją niższego odczytu CPI

Dolar pod presją niższego odczytu CPI

2024-07-12 Poranny komentarz walutowy XTB
Dolar amerykański nie ma łatwo na koniec tygodnia. Waluta rezerwowa świata mocno straciła na wartości po wczorajszych, niższych danych inflacyjnych z USA, które niemal przypieczętowały gołębi zwrot FED w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Raport CPI w USA okazał się niższy, niż prognozowano. W ujęciu m/m mamy do czynienia ze spadkiem cen o -0,1%.
Dane CPI z USA w centrum uwagi

Dane CPI z USA w centrum uwagi

2024-07-11 Poranny komentarz walutowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych stać będzie pod znakiem raportu CPI z USA. Dane zaprezentowane o godzinie 14:30 z pewnością zmienią postrzeganie przez rynek obecnych szans na pierwsze obniżki stóp procentowych, dlatego wraz z publikacją możemy spodziewać się skoku zmienności na większości klas aktywów. Oczekiwania rynku wskazują na spowolnienie głównej miary inflacji oraz utrzymaniu inflacji bazowej na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej.
Rozczarowujące dane inflacyjne z drugiej gospodarki świata

Rozczarowujące dane inflacyjne z drugiej gospodarki świata

2024-07-10 Poranny komentarz walutowy XTB
Poza kluczową publikacją danych CPI ze Stanów Zjednoczonych, której publikacja zaplanowana została na dzień jutrzejszy, globalne rynki finansowe czekały przede wszystkim na czerwcowe dane inflacyjne z Chin. Jak dotąd 'Państwo Środka' jest wyraźnym maruderem nie tylko na tle globalnych, ale przede wszystkim także lokalnych gospodarek, które na tle Chin radzą sobie co najmniej nieźle. W trakcie gdy benchmarki z Indii i Japonii są na historycznych szczytach, Hang Seng traci prawie 50% do rekordowych poziomów z 2018 roku.
Nudny Powell i słabość NZD

Nudny Powell i słabość NZD

2024-07-10 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Słowa Powella przed Komisją Bankową Sentu nie wniosły tak naprawdę nic nowego. Rynek przyjął wypowiedzi z dużym spokojem i nie doświadczyliśmy podwyższonej zmienności. Zapowiada się, że dzisiejsze drugie zeznanie Szefa Fed-u również nie wniesie nic przełomowego. Inwestorzy wyczekują na jutrzejszy raport inflacyjny z USA. SP500 oraz Nasdaq Composite urosły wczoraj o kosmetyczne 0,1 proc. a przemysłowy Dow Jones stracił taką samą wartość. EURUSD konsoliduje się tuż powyżej 1,08. Złoty jest mocny a dolar nowozelandzki osłabia się po dzisiejszej decyzji RBNZ.
Polski złoty najsilniejszy od miesiąca

Polski złoty najsilniejszy od miesiąca

2024-07-09 Poranny komentarz walutowy XTB
Nasza rodzima waluta kontynuuje trend wzrostowy i w stosunku do dolara notowana jest na najwyższych poziomach od miesiąca. Tak wyraźna siła polskiego złotego wynika bezpośrednio z odmiennych stanowisk względem polityki monetarnej NBP oraz FED. NBP, a w szczególności Rada Polityki Pieniężnej nie śpieszy się z obniżkami stóp procentowych. Prognozowane odbicie inflacji na koniec roku do poziomu nawet 5% r/r na ten moment pieczętuje zachowawcze stanowisko RPP. Sam prezes Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej oznajmił, że o obniżce stóp procentowych możemy teraz zapomnieć, a najwcześniej w 2026 roku może pojawić się taka możliwość.
Inwestorzy czekają na zeznania Powella

Inwestorzy czekają na zeznania Powella

2024-07-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Na Wall Street w poniedziałek dominowały wzrosty. SP500 urósł o 0,1 proc. ustanawiając nowy rekord wszechczasów. Nasdaq Composite zyskał blisko 0,3 proc. Przemysłowy Dow Jones zakończył dzień pod kreską z wynikiem -0,08 proc. Inwestorzy wyczekują na dwudniowe zeznanie szefa Rezerwy Federalnej na Kapitolu (wtorek, środa) a także na czwartkowy raport inflacyjny z USA. Dolar wczoraj lekki zyskał na wartości a rentowności amerykańskich obligacji na krótkim końcu krzywej dochodowości urosły. Euro było stabilne dzień po wyborach parlamentarnych we Francji.
Rynki spokojnie przyjęły wyniki wyborów we Francji

Rynki spokojnie przyjęły wyniki wyborów we Francji

2024-07-08 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wyniki francuskich wyborów są zaskakujące ale nie powodują dużej zmienności na rynku. Nowy Front Ludowy – lewicowa koalicja – ma szansę zdobyć najwięcej mandatów. Euro lekko dziś straciło podczas sesji azjatyckiej. Osłabieniu uległ również złoty. Skala deprecjacji jest jednak symboliczna. Rentowności francuskich obligacji wzrosły w poniedziałek rano. W piątek rynki żyły raportem NFP, który pokazał kolejne dowody schłodzenia amerykańskiego rynku pracy. Dolar stracił na wartości. Wzrosło rynkowe prawdopodobieństwo wrześniowej obniżki stóp przez Fed.
Bez euforii po wyborach we Francji

Bez euforii po wyborach we Francji

2024-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Za nami druga tura wyborów parlamentarnych we Francji, która przyniosła dość szokujące wyniki. Rynek obawiał się wygranej skrajnej prawicy, a dostał wygraną lewicy. Reakcje w mediach są optymistyczne, ale inwestorzy tego optymizmu na razie nie podzielają. Przypomnijmy, że wybory we Francji do zagrywka prezydenta Macrona, który po wyborach do europarlamentu podjął próbę ukrócenia wzrostu popularności partii Marine Le Pen.
NFP zadecyduje o sentymentach panujących na rynku

NFP zadecyduje o sentymentach panujących na rynku

2024-07-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja giełdowa na rynkach finansowych stać będzie pod znakiem danych NFP. Kluczowy odczyt z rynku pracy zadecyduje, czy prognozowana obecnie na wrzesień pierwsza obniżka stóp o 25 punktów bazowych faktycznie się ziści. Nieco bardziej w tle inwestorzy reagują na wyniki Exit Poll wyników parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Czerwcowy raport o zatrudnieniu ma pokazać 190 tys. nowych miejsc pracy, ze stopą bezrobocia prawdopodobnie utrzymaną się na poziomie 4,0%.
Europejskie indeksy zyskują mimo święta w USA

Europejskie indeksy zyskują mimo święta w USA

2024-07-04 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na międzynarodowych giełdach charakteryzuje się nieco mniejszą zmienność w związku z trwającym świętem w USA. Mimo to jednak, europejskie indeksy tuż przed końcem sesji kasowej zyskują. Niemiecki DAX dodaje 0.33%, francuski CAC40 rośnie o 0.7%, a nasz rodzimy WIG20 dodaje blisko 0.1%. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na zaplanowany na jutro raport NFP z USA.