Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA najwyżej od 2007 roku

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA najwyżej od 2007 roku
Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Data dodania: 2023-08-22 (10:33)

W obliczu zaskakującej odporności gospodarki USA na najwyższy od ponad 20 lat poziom stóp FED rentowność 10-latek rządu Stanów Zjednoczonych zaliczyła dziś swój najwyższy poziom od listopada 2007 (4,365 proc.). Rentowność amerykańskich 10-latek indeksowanych tempem inflacji po raz pierwszy od 2009 roku przekroczyła 2 proc. Swe nowe wieloletnie maksima osiągnęły dziś rentowności 10-latek rządów Japonii, Australii i Nowej Zelandii. Rentowność 10-letnich obligacji polskiego rządu osiągnęła dziś rano najwyższy poziom od 7 lipca br. (5,802 proc.). W październiku ub.r. sięgnęła na chwilę poziomu 9 proc.

Spadające ceny (rosnąca rentowność) długoterminowych obligacji wywierają oczywiście presję na wycenę drugiej połowy rynku kapitałowego czyli rynku akcji, ale wczoraj główne indeksy amerykańskiego rynku próbowały kontynuować swoją rozpoczętą w miniony piątek nieśmiałą próbę odbicia w górę (S&P 500 +0,69 proc., DJIA -0,11 proc., Nasdaq 100 +1,65 proc.).

Poprawa koniunktury nastąpiła dziś na prawie wszystkich giełdach Azji i Oceanii (japoński Nikkei 225 +0,92 proc.). Wyjątkiem był tu chiński Shanghai B-Share Index, który zaliczył dziś swój najniższy poziom od 2 lat potwierdzając narastające obawy, że chińska gospodarka i system finansowy nie trzymają się już tak mocno.
W Europie dziś rano kontynuowane było rozpoczęte w piątek odbicie indeksów giełdowy w górę (DAX +0,95 proc., CAC 40 +1,01 proc. ok. godz. 9:55).

Podobnie było na GPW (WIG-20 +0,26 proc. ok. godz. 10:10). Wśród składników mWIG-u 40 swe nowe cykliczne maksima osiągnęły dziś kursy akcji spółek Tauron Polska Energia, CI Games, Benefit Systems i Dom Development. W przypadku akcji wchodzących w skład sWIG-u 80 swe nowe cykliczne maksima ustanowiły dziś ceny akcji spółek Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka i Wawel, a najniżej od przynajmniej roku był notowania akcji Bowimu i Biomaksima.

Kurs euro względem japońskiego jena osiągnął dziś rano swój najwyższy poziom od pierwszej dekady września 2008 roku. 15-16 lat temu kurs EUR/JPY przebywał okresowo powyżej obecnego poziomu od maja 2007 do września 2008, a więc w okresie przed załamaniem na rynkach wywołanych bankructwem banku inwestycyjnego Lehman Brothers. Wcześniej równie wysoki kurs EUR/JPY osiągany był w okresie czerwiec-październik 1998, a więc w czasie, w którym po wybuchu „kryzysu azjatyckiego” doszło do bankructwa Rosji i kłopotów gigantycznego funduszu inwestycyjnego Long Term Capital Mangement. Kurs EUR/USD próbował dziś rano kontynuować odbicie w górę, które rozpoczęło się w miniony piątek z najniższego poziomu od 6 lipca br. (+0,26 proc. ok. godz. 9:20). Kurs USD/JPY, który w minionym tygodniu dotarł do swego najwyższego poziomu od listopada ub.r., dziś ok. godz. 9:20 spadał o 0,28 proc.

Lekko umacniał się dziś rano polski złoty (EUR/PLN -0,23 proc., USD/PLN -0,48 proc. ok. godz. 9:25).
Kurs Bitcoina względem amerykańskiego dolara, który 5 sesji temu zanotował silny spadek o 9,2 proc. osiągając najniższy poziom od 2 miesięcy, kontynuował dziś rano konsolidację w okolicach poziomu 26000 USD (-0,51 proc. ok. godz. 9:00). Kluczowy poziom wsparcia dla kursu BTC/USD znajduje się w okolicach poziomu 25000 USD i wyznaczany jest przez „linię szyi” formacji „odwróconej głowy z ramionami” ukształtowanej na wykresie tego instrumentu w okresie czerwiec 2022-marzec 2023 w strefie ok. 15000 USD-ok. 25000 USD. Formacja ta została opuszczona górą w marcu br., do połowy czerwca br. trwał „ruch powrotny” do poziomu przełamanego oporu. Obecnie kurs BTC/USD ponownie zbliżył się do tego niezwykle istotnego poziomu wsparcia.

Nieznacznie spadały dziś rano ceny kontraktów na ropę naftową (WTI -0,16 proc., Brent -0,19 proc. ok. godz. 9:30). Nieco silniejsza była zniżka ceny kontraktów na gaz ziemny na NYMEX-ie (-1,48 proc. ok. godz. 9:30). Drożały dziś rano ceny metali (złoto +0,3 proc., srebro +0,25 proc., platyna +1,06 proc., pallad +1,42 proc., miedź +1,01 proc. ok. godz. 9:30). Lekko zwyżkowały dziś rano również ceny kontraktów na pszenicę, cukier i bawełnę, natomiast niewielki spadek notowały kontrakty na soję.

Źródło: Wojciech Białek, Oanda TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).