Wrzawa na rynkach nieco ucichła

Wrzawa na rynkach nieco ucichła
Data dodania: 2007-08-22 (10:06) Codzienny Puls Rynku IDM SA

Sytuacja na giełdzie nie zmieniła się znacząco od wczoraj. Indeksy giełdowe znajdują się obecnie blisko oporów, w tym indeks DJIA oscyluje blisko poziomu 13 200pkt. To uspokojenie może być wynikiem ostatnich silnych ruchów, a także oczekiwaniem na najważniejsze w tym tygodniu dane na temat sprzedaży detalicznej z USA.

Indeks koniunktury instytutu ZEW spadł do -6.9pkt., który był najniższym poziomem od ośmiu miesięcy. Euro nie zareagowało praktycznie na te dane, bowiem rynek wyczekuje jeszcze na indeks Ifo publikowany w przyszłym tygodniu. Pogorszenie sentymentu sprawia, że ekonomiści nawołują do tego, aby ECB pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie w przyszłym miesiącu. Z punktu widzenia makroekonomii kolejna podwyżka stóp jest uzasadniona, gdyż dalszym ciągu utrzymuje się presja inflacyjna. Z drugiej strony sygnał do wrześniowej podwyżki dał Trichet na swoim ostatnim posiedzeniu. Pytaniem pozostaje, czy obecna sytuacja na rynkach finansowych na taki ruch pozwala.
Wczorajsze spotkanie Bernanke, Paulson’a i Dodd’a nie wniosło nic znaczącego. Dodd potwierdził, że Bernanke użył wszystkich dostępnych narzędzi by ustabilizować sytuacje na rynkach finansowych. Dodatkowo podczas swojego przemówienia Lacker dodał, że duża zmienność na rynkach finansowych nie wymaga zmiany głównej stopy procentowej. Sądzimy, że sytuacja na rynku walutowym może w dalszym ciągu stabilizować się do piątku w oczekiwaniu na ważne dane z gospodarki amerykańskiej.

EURPLN

Złoty kontynuował osłabianie się w dniu wczorajszym. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami został osiągnięty poziom 3.8550 wynikający z projekcji 141.4% fali korekcyjnej w obecnym impulsie wzrostowym. Rejon 3,85/86 stanowi silny opór i tak znajduje się dużo chętnych do sprzedaży EURPLN. Sadzimy, że z tych poziomów może nastapić ruch korekcyjny w strefę 3,8280-3,8320, gdzie eurozłoty powinin być ponownie kupowany. Istotne wsparcie wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach na poziomie 3,8200. Utrzymywanie się EURPLN tak długo blisko oporów techniczny wskazuje na chęć kontynuacji ruchu wzrostowego w rejon 3,86. Ponieważ sentyment do złotego pozostaje słaby, w dalszym ciągu preferowalibyśmy sprzeadaż złotego w powyższej strefie, licząc na ustanowienia nowego lokalnego maksimum na EURPLN.

EURUSD

Wczorajszy odczyt indeksu ZEW z Niemiec obrazował duże pogorszenie sentymentu wśród inwestorów. Pomimo tego kurs eurodolara zachowywał się dość stabilnie. Dziś poznamy kolejną serię danych ze strefy euro dotyczącą rachunku obrotów bieżących a także zamówień wj przemyśle. Mała zmienność na parze EURUSD powoduje, że jest ona dość mało atrakcyjna jeśli chodzi o zawieranie transakcji. Widać, że eurodolar czeka na jakiś bodziec do silniejszego ruchu i wybicia się z wąskiego zakresu wahań w jakim utrzymuje się od poniedziałku. Istotne dane z rynku nieruchomości oraz dotyczące sprzedaży detaliczej w USA zostaną opublikowane dopiero w piatek. Istotne wsparcie widzielibyśmy dopeiro w rejonie 1,3400.

GBPUSD

Wczoraj obserwowaliśmy dużą zmienność na funtdolarze, w związku z obawami, że rynek kredytowy w Wielkiej Brytanii może mieć duże problemy. W dalszym ciagu opór geometryczny (wyznaczony przez 38,2% zniesienia fib) na poziomie 1,9960 jest broniony. Obecna sytuacja na rynkach oddaliła perspektywę kolejnej podwyżki w Wielkiej Brytanii, ostatnie dane na temat inflacji CPI rozczarowało i dodatkowa nieciekawa sytuacja techniczna dla waluty brytyjskiej sprawiają, że oczekiwalibyśmy dalszych spadków na GBPUSD. Najblizszy opór to 1,9890, natomiast istoten wparcie wyznacza poziom 1,9770.

USDJPY

Jesteśmy w przeddzień poznania sierpniowej decyzji Banku Japonii odnośnie stóp procentowych. Przez ostatnie 6 miesięcy BoJ pozostawiał stopę procentową na niezmienionym poziomie, od czasu podwyżki o 25 punktów bazowych w lutym. Inflacja CPI w dalszym ciągu oscyluje blisko zera, a członkowie BoJ informują, że stopy procentowo będą stopniowo dostosowywane do kondycji gospodarki. Nie należy się spodziewać w tej kwestii zmian, dopóki inflacja nie wzrośnie. W ostatnim czasie kurs nie reaguje na dane makro, czego przykładem jest reakcja na dane na temat bilansu handlowego publikowane dziś w nocy. USDJPY pozostaje w granicach trójkąta i zakres ruchu od początku tygodnia jest dość wąski. Wybicie z tego zakresu powinno przynieść dalsze osłabiania się jena w rejony linii poprowadzonej po ostatnich maksimach przebiegającej w rejonie 166,00/20. Najbliższy opór widzielibyśmy na poziomie 115,30, natomiast istotnym wsparciem pozostaje obszar 114.00-114.30.

Źródło: Anna Jacewicz, Dom Maklerski IDM S.A.
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Cofnięcie dolara

Cofnięcie dolara

13:23 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek opadły emocje wywołane nieoczekiwanie dobrym raportem Departamentu Pracy w piątek po południu. W amerykańskiej gospodarce przybyło w lipcu aż 528 tys. nowych etatów poza rolnictwem, stopa bezrobocia cofnęła się do 3,5 proc., a dynamika płacy godzinowej utrzymała się na poziomie 5,2 proc. r/r. W efekcie mocno wzrosły oczekiwania, co do kolejnej podwyżki stóp procentowych przez FED o 75 punktów bazowych - prawdopodobieństwo takiego ruchu na posiedzeniu we wrześniu oscyluje wokół 70 proc.
Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

Ceny ropy naftowej próbują się odbić w z poziomów 5-miesięcznych minimów

13:21 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500, który w minionym tygodniu dotarł do istotnego poziomu oporu wyznaczanego przez lokalny szczyt z początku maja (4177 pkt.) i minimum z początku marca (4171 pkt.), odbił się w piątek od tej przeszkody (-0,16 proc.). Spadł na ostatniej sesji minionego tygodnia również Nasdaq Composite (-0,5 proc.), natomiast średnia przemysłowa Dow Jones zyskała +0,23 proc., ale pozostawała poniżej swoich ubiegłotygodniowych maksimów.
Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy lekko zwyżkowały (S&P 500 +0,32 proc.).
Fed będzie znowu jastrzębi

Fed będzie znowu jastrzębi

13:18 Poranny komentarz walutowy XTB
Okazuje się, że agresywne wyceny podwyżek w Stanach Zjednoczonych sprzed kilku tygodni wciąż pozostają w grze. Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze schłodzić rynku pracy, co powoduje, że inflacja wciąż mogła nie osiągnąć swojego szczytu. Ostatnie dane z rynku pracy w USA pokazują, że gospodarka w zasadzie ma się świetnie, choć oczywiście pozostaje kilka rys na tym obrazie. Mimo to Fed nie powinien mieć żadnych wątpliwości i zdecydować się na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych we wrześniu.
Dolar lekko odbija przed NFP

Dolar lekko odbija przed NFP

2022-08-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
W piątek amerykańska waluta lekko odreagowuje na szerokim rynku przed kluczową publikacją tygodnia, jaką są dane Departamentu Pracy USA za lipiec. Odczyty poznamy o godz. 14:30. Mediana ekonomistów zakłada pogorszenie się odczytów NFP - liczba nowych etatów poza rolnictwem mogła wynieść w 250 tys., a w sektorze prywatnym 230 tys. Rynek po cichu liczy na słabsze dane, co podbiłoby oczekiwania na szybsze wyhamowanie tempa podwyżek stóp procentowych przez FED.
Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

Ropa była wczoraj najtańsza od początku wojny

2022-08-05 Komentarz poranny TMS Brokers
Ceny kontraktów na ropę naftową na NYMEX-ie i ICE spadły wczoraj do najniższych (przedwojennych) poziomów od końca lutego. Dziś rano próbowały odrabiać te straty (WTI +0,9 proc., Brent +0,7 proc.). Lekko drożała dziś rano miedź i metale szlachetne. Główne indeksy amerykańskiego rynku akcji zastanawiały się wczoraj na swoimi kolejnymi ruchami. Nasdaq Composite (+0,41 proc.) był najwyżej od 3 miesięcy. S&P 500 po dotarciu do poziomu swego szczytu z początku czerwca lekko się cofnął (-0,08 proc.).
rynek liczy na słaby raport

rynek liczy na słaby raport

2022-08-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Uzależnienia to nie jest dobra rzecz. Mogłoby się wydawać, że nie dotyczy to gospodarki i rynków, ale nic bardziej mylnego. Milton Friedman porównał kiedyś dodruk pieniądza do konsumpcji alkoholu. Czekając na dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy inwestorzy liczą na następną kolejkę. Od połowy czerwca na rynkach mamy postępującą poprawę sentymentu. Tak się składa, że jednocześnie to okres publikacji coraz gorszych danych ekonomicznych.
Decyzja BOE w kalendarzu

Decyzja BOE w kalendarzu

2022-08-04 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
W czwartek dolar nieznacznie słabnie, a nastroje na rynkach akcji są umiarkowanie dobre. Informacje o manewrach chińskich wojsk wokół Tajwanu na razie nie szkodzą, chociaż rynki mogą zareagować w sytuacji jakiejś poważniejszej prowokacji. Temat relacji USA-Chiny pomału schodzi jednak na dalszy plan. Teraz kluczowe będą jutrzejsze dane Departamentu Pracy, które pokażą na ile FED będzie miał legitymację do "jastrzębich" posunięć na jesieni.
Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

Cena kontraktów na WTI najniżej od lutego

2022-08-04 Komentarz poranny TMS Brokers
S&P 500 (+1,56 proc.) i Nasdaq Composite (2,59 proc.) wyszły wczoraj na najwyższe poziomu od początku maja. Nieco w tyle pozostała średnia przemysłowa Dow Jonesa (+1,29 proc.), która na razie nie przebiła swych maksimów z ostatnich sesji. Łącznie w ciągu minionych 32 sesji S&P 500 wzrósł o 13,3 proc., co jest największym tego typu ruchem od wiosny 2020. Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 była stabilna (-0,03 proc. ok. 9:30).
Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

Funt nieznacznie umacnia się przed decyzją BoE

2022-08-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Początek czwartkowej sesji na rynku walutowym przynosi nieznaczną słabość dolara amerykańskiego. Z kolei nastroje na rynku akcji są raczej dobre, wczoraj zarówno europejskie, jak i amerykańskie indeksy zakończyły dzień na plusie. Inwestorzy na razie kompletnie zignorowali informacje dotyczące tego, co dzieje się wokół Tajwanu, choć temat ten cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, ponieważ może mieć on wpływ na rynki - szczególnie jeśli doszłoby do jakiejś prowokacji.
Czy dolar wraca do łask?

Czy dolar wraca do łask?

2022-08-03 Komentarz walutowy XTB
Wtorkowa sesja przyniosła wyraźne umocnienie amerykańskiej waluty, a dziś o poranku obserujmy korektę na USD. Niemniej biorąc pod uwagę wczorajszą siłę dolara, niewykluczone, że jest to próba powrotu do głównego trendu - wzrostowego. Patrząc na sytuację techniczną na parze EURUSD, ta wciąż nie prezentuje się najlepiej dla kupujących. Wczoraj notowania odbiły się od kluczowej średnioterminowej strefy oporu przy 1,0275 i zgodnie z klasycznymi założeniami AT, możliwy jest dalszy ruch na południe.