USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-04-26 (20:40)

Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.

W I kwartale depozytariusze wycofali z niego 100 mld USD i choć wyniki finansowe okazały się lepsze od oczekiwań analityków, Wall Street ugięło się przed wizją eskalacji problemu. Z drugiej strony sentyment zdołały poprawić wyższe od oczekiwań raporty finansowe Microsoftu i Alphabet (Google), dzięki którym Nasdaq rośnie dziś o 1,42% wobec niespełna 0,34% wzrostu S&P500, gdzie spółki finansowe ważą dużo więcej.

Mocne wyniki dwóch największych spośród dotychczas publikujących raporty spółek z USA dają inwestorom powód do optymizmu przed publikacjami Amazona, Meta Platforms i Apple - wszystkie BigTechy zyskują dziś, napędzając odreagownie mimo strachu wokół banków. Wzrosty amerykańskich indeksów w otoczeniu zyskujących techów pokazują, że inwestorzy nie widzą ryzyka szerszego kryzysu finansowego. Jeśli oczekiwania te okażą się prawidłowe - możemy obserwować poprawę nastrojów, któr może umożliwić bykom z WIG20 atak na 2000 pkt. NA polskim parkiecie pozytywnie wynikami zaskoczyło Orange Polska. Zysk netto przewyższył oczekiwania analityków o 51,2% r/r, EBIT o 32,6% r/r, a przychody o 3,1% r/r. W obliczu dobrych wyników okresowych spółka podtrzymała także cele finansowe na 2023 r.Pozytywne, wstępne wyniki opublikował KGHM, którego akcje wzrosły dziś o ponad 1%.

Produkcja miedzi płatnej w marcu spadła o 2% r/r, wyniosła 62,7 tys. ton. Za spadek w większości odpowiadały gorsze wyniki wygenerowane przez segment zagraniczny. Firma odnotowała nieznaczny wzrost produkcji w segmencie krajowym tj. 5% r/r. Zdecydowanie lepiej prezentuje się produkcja srebra, która r/r wzrosła o 10% oraz wykorzystywanego szeroko w sektorze zbrojeniowym molibdenu (wzrost o 75% r/r). Ceny tego nizszowego surowca w ostatnich miesiącach potężnie rosły wspierając płynność do tego stopnia, że londyńska giełda LME zdecydowałą się udostępnić handel kontraktami na molibden. Jego sprzedaż wciąż jednak stanowi relatywnie niewielki udział w przychodach KGHM. Produkcja miedzi w Polsce nieznacznie pozytywne zaskoczyła, natomiast dużym czynnikiem ryzyka wydaje się słabe wydobycie segmentu zagranicznego - KGHM International. Powodem jest eksploatacja pokładów z niską zawartością miedzi dokonywana w kopalni Robinson w USA. Inwestorzy nie powinni zapominać, że miedź jest surowcem wysoce cyklicznym, a jej ceny zależą od ogólnej (i spodziewanej) koniunktury gospodarczej. Wizja recesji może więc wiać w oczy KGHM-owi.

Rosnące wypłaty to obecnie istotny problem amerykańskich banków, który możę przynieść więcej kłopotów - przede wszystkim jednak dla banków regionalnych. Wiele z nich posiada niezrealizowane straty na obligacjach i ekspozycję na 'zagrożone' kredyty CRE. Odpływ depozytów mógłby stać się katalizatorem większych problemów, wydaje się jednak że szersze systemowe ryzyko wobec mocnych wskaźników kapitałowych największych banków jest mało prawdopodobne. Fala wyprzedaży z USA wciąż nie zdążyłą przelać się do Europy. Akcje Deutsche Banku i UBS trzymały się dziś mocno. WIG-Banki stracił jednak 1,45% gdzie spadkom przewodził Santander i mBank. WIG20 nie zdołał utrzymać się dziś powyżej 1900 pkt. i zaliczył niewielki, 0,11% spadek.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.