USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-04-26 (20:40)

Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.

W I kwartale depozytariusze wycofali z niego 100 mld USD i choć wyniki finansowe okazały się lepsze od oczekiwań analityków, Wall Street ugięło się przed wizją eskalacji problemu. Z drugiej strony sentyment zdołały poprawić wyższe od oczekiwań raporty finansowe Microsoftu i Alphabet (Google), dzięki którym Nasdaq rośnie dziś o 1,42% wobec niespełna 0,34% wzrostu S&P500, gdzie spółki finansowe ważą dużo więcej.

Mocne wyniki dwóch największych spośród dotychczas publikujących raporty spółek z USA dają inwestorom powód do optymizmu przed publikacjami Amazona, Meta Platforms i Apple - wszystkie BigTechy zyskują dziś, napędzając odreagownie mimo strachu wokół banków. Wzrosty amerykańskich indeksów w otoczeniu zyskujących techów pokazują, że inwestorzy nie widzą ryzyka szerszego kryzysu finansowego. Jeśli oczekiwania te okażą się prawidłowe - możemy obserwować poprawę nastrojów, któr może umożliwić bykom z WIG20 atak na 2000 pkt. NA polskim parkiecie pozytywnie wynikami zaskoczyło Orange Polska. Zysk netto przewyższył oczekiwania analityków o 51,2% r/r, EBIT o 32,6% r/r, a przychody o 3,1% r/r. W obliczu dobrych wyników okresowych spółka podtrzymała także cele finansowe na 2023 r.Pozytywne, wstępne wyniki opublikował KGHM, którego akcje wzrosły dziś o ponad 1%.

Produkcja miedzi płatnej w marcu spadła o 2% r/r, wyniosła 62,7 tys. ton. Za spadek w większości odpowiadały gorsze wyniki wygenerowane przez segment zagraniczny. Firma odnotowała nieznaczny wzrost produkcji w segmencie krajowym tj. 5% r/r. Zdecydowanie lepiej prezentuje się produkcja srebra, która r/r wzrosła o 10% oraz wykorzystywanego szeroko w sektorze zbrojeniowym molibdenu (wzrost o 75% r/r). Ceny tego nizszowego surowca w ostatnich miesiącach potężnie rosły wspierając płynność do tego stopnia, że londyńska giełda LME zdecydowałą się udostępnić handel kontraktami na molibden. Jego sprzedaż wciąż jednak stanowi relatywnie niewielki udział w przychodach KGHM. Produkcja miedzi w Polsce nieznacznie pozytywne zaskoczyła, natomiast dużym czynnikiem ryzyka wydaje się słabe wydobycie segmentu zagranicznego - KGHM International. Powodem jest eksploatacja pokładów z niską zawartością miedzi dokonywana w kopalni Robinson w USA. Inwestorzy nie powinni zapominać, że miedź jest surowcem wysoce cyklicznym, a jej ceny zależą od ogólnej (i spodziewanej) koniunktury gospodarczej. Wizja recesji może więc wiać w oczy KGHM-owi.

Rosnące wypłaty to obecnie istotny problem amerykańskich banków, który możę przynieść więcej kłopotów - przede wszystkim jednak dla banków regionalnych. Wiele z nich posiada niezrealizowane straty na obligacjach i ekspozycję na 'zagrożone' kredyty CRE. Odpływ depozytów mógłby stać się katalizatorem większych problemów, wydaje się jednak że szersze systemowe ryzyko wobec mocnych wskaźników kapitałowych największych banków jest mało prawdopodobne. Fala wyprzedaży z USA wciąż nie zdążyłą przelać się do Europy. Akcje Deutsche Banku i UBS trzymały się dziś mocno. WIG-Banki stracił jednak 1,45% gdzie spadkom przewodził Santander i mBank. WIG20 nie zdołał utrzymać się dziś powyżej 1900 pkt. i zaliczył niewielki, 0,11% spadek.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

2023-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi inwestorom w Polsce nadzieje na trwałe przekroczenie poziomu 2000 pkt. WIG20 odnotował dziś 1,65% wzrost, napędzany pozytywnem zwrotem na Wall Street. Ponownie żaden z największych, europejskich benchmarków nie mógł równać się dziś ze stopą zwrotu WIG20. RPP nie zaskoczyła dziś decyzją ws. stóp procentowych, te zgodnie z oczekiwaniami analityków zostały utrzymane na poziomie 6,75%. Indeksy w USA szybko ograniczyły spadki z pierwszych chwil sesji, a trend AI wydaje się wciąż być nie tylko katalizatorem wzrostów ale pewnego rodzaju amortyzatorem spadków.
Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.