eToro

Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto

Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto
Data dodania: 2021-10-18 (15:43) Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut

Bitcoin poszybował w górę w zeszłym tygodniu, zbliżając się z powrotem do rekordowego poziomu (all-time high, ATH), gdy inwestorzy przyjęli wiadomość o nowym ETF opartym na bitcoinie. Po potwierdzeniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ETFu opartego na bitcoinie (więcej poniżej), cena BTC zaczęła rosnąć. Po niskim poziomie 54 611 dolarów w środę, BTC poszybował o 14 proc., osiągając najwyższy poziom 62 516 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, kryptoaktywo kosztuje około 61 700 dolarów.

Sytuacja sprawiła, że BTC zbliża się do poprzedniego ATH - 63 569 dolarów - ustalonego 14 kwietnia tego roku. Inwestorzy będą teraz uważnie obserwować, czy na początku tego tygodnia utrzyma się dynamika pozwalająca przekroczyć ten próg.

W międzyczasie Ethereum odnotował podobne zyski, chociaż wciąż jest nieco dalej od swojego poprzedniego ATH. Cena ETH w poniedziałek wynosiła zaledwie 3419 dolarów, po czym wzrosła w ciągu tygodnia do najwyższego poziomu 3957 dolarów. Poprzedni rekord ETH odnotowano 12 maja, kiedy osiągnął 4177 dolarów. Obecnie kosztuje około 3820 dolarów.

Podpowiedź dotycząca ETF opartego na bitcoinie od Grayscale

Grayscale, firma zarządzająca kryptowalutami podała, że planuje przekształcenie swojego funduszu w fundusz giełdowy (ETF).

Chociaż nie zostało to potwierdzone w momencie pisania tego tekstu, dyrektor generalny Barry Silbert zasugerował w dwuwyrazowym tweecie, że firma może wkrótce przekształcić swój fundusz w strukturę ETF. Wątek pojawił się, gdy dyrektor generalny skrytykował ETF-y oparte na bitcoinie wspierane przez kontrakty futures, mówiąc: „Przyjaciele nie pozwalają swoim przyjaciołom kupować i utrzymywać ETFów opartych na kontraktach futures”.

Wątek pojawił się po zatwierdzeniu ProShares ETF - funduszu bitcoin opartego na kontraktach futures. Ogłoszenie podniosło cenę bitcoina, ponieważ inwestorzy uznają wsparcie regulatorów dla funduszy opartych na kryptowalutach jako aprobatę dla ich działalności.

Putin zatwierdza krypto

Prezydent Rosji Władimir Putin przedstawił stosunkowo delikatne stanowisko w sprawie kryptowalut. Rosyjski przywódca, znany z braku entuzjazmu w kwestii kryptowalut, rozmawiając z CNBC w zeszły czwartek, wypowiadał się miękko na temat kryptowalut.

Putin powiedział w wywiadzie, że kryptowaluta: „Ma prawo do istnienia i może być wykorzystywana jako środek płatniczy”. Dodał również, że jest zbyt wcześnie, aby omawiać pomysł handlu ropą i innymi towarami za pośrednictwem kryptowalut, które stanowią dużą część rosyjskiej bazy eksportowej. Względna skłonność Putina do kryptowalut prawdopodobnie pojawia się, gdy Rosja zmaga się z trudnościami w dostępie do międzynarodowego kapitału w postaci dolarów amerykańskich. Naród eurazjatycki został dotknięty sankcjami od czasu inwazji na Krym w 2014 roku.

ARK Invest popiera ETF oparty na bitcoinie

Firma założona przez Cathie Wood, Ark Invest, wsparła fundusz bitcoin oparty na kontraktach futures, umieszczając nazwę firmy w nazwie funduszu. Bitcoin futures ETF, który został przedłożony do zatwierdzenia amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w zeszłą środę, będzie nosić nazwę ARK 21Shares Bitcoin Futures Strategy ETF, z oznaczeniem ARKA.

ETF został przedłożony przez Alpha Architect i korzysta z 21Shares jako doradcy inwestycyjnego. Rola ARK w ETF będzie polegać na samodzielnym zapewnieniu wsparcia marketingowego, zgodnie ze złożonym wnioskiem.

Firma Wood's ARK jest najbardziej znana ze swoich przełomowych, skoncentrowanych na innowacjach ETF-ów. Firma zmagała się w 2021 r. ze spadkiem aktywów pod zarządzaniem (AUM) o około 8 miliardów dolarów.

ARK dołącza do rosnącej listy zarządzających aktywami, którzy chcą zaoferować ETF oparty o bitcoiny - obecnie ponad 12 firm z Wall Street chce teraz oferować taki produkt swoim klientom.

Źródło: Simon Peters, analityk kryptowalut w eToro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Omikron nie taki straszny?

Omikron nie taki straszny?

12:53 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wygląda na to, że rynki doszły do wniosku, że nadmierne poświęcanie czasu Omikronowi i jego wpływowi na globalną gospodarkę może być błędne. Zaczynają dominować ci, których zdaniem ostatnie zamieszanie stworzyło tylko okazję do zakupów interesujących aktywów po atrakcyjnych cenach - dobry przykład takiego podejścia widać na Wall Street, gdzie S&P500 bardzo szybko powrócił w okolice, gdzie był przed pojawieniem się pierwszych informacji o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa.
Dzień z RPP

Dzień z RPP

11:55 Komentarz poranny TMS Brokers
Przełom grudnia i listopada to stosunkowo dobry okres dla złotego. W ciągu kilku dni PLN odrobił większą część strat względem głównych rywali, ale to nie oznacza, że z rynku całkowicie zniknęły ryzyka, które złotemu ciążyły. W dużej mierze za umocnieniem złotego stoi poprawa nastrojów na rynkach bazowych, ale tak jak w przypadku gwałtownej przeceny złotego, tak i w przypadku jego aprecjacji trudno znaleźć jeden czynnik, który był decydujący.
Złoty czeka na RPP

Złoty czeka na RPP

09:03 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś polskie media ekonomiczne będą miały o czym pisać – Rada zbiera się po raz ostatni w tym roku i być może czeka nas bardzo długa debata. Wszystko dlatego, że konferencja prezesa Glapińskiego została zaplanowana dopiero na jutro. Rada podniosła w tym roku stopy dwukrotnie – na dwóch poprzednich posiedzeniach, jednak nadal na poziomie 1,25% są one niewspółmiernie niskie względem wynoszącej 7,7% inflacji.
Czekając na Radę Polityki Pieniężnej

Czekając na Radę Polityki Pieniężnej

09:00 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi odbicie eurodolara oraz lekką zwyżkę PLN w oczekiwaniu na decyzję RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5846 PLN wobec euro, 4,0594 PLN względem dolara amerykańskiego, 4,3888 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,3737 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,242% w przypadku obligacji 10-letnich.
Korekta na Bitcoinie - okazja czy pułapka?

Korekta na Bitcoinie - okazja czy pułapka?

2021-12-07 Market News XTB
marketKryptowaluty to coraz ważniejsza grupa aktywów, która mocno zyskała na popularności w ostatnich kilkunastu miesiącach. Obawy o inflację czy wciąż znaczące działania banków centralnych przyczyniły się do szukania alternatywnych sposobów na zabezpieczenie wartości swoich portfeli. Kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin to wciąż nowinka dla większości z nas i jej spora zmienność może cały czas odstraszać.
Zagmatwana mapa drogowa?

Zagmatwana mapa drogowa?

2021-12-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Inwestorzy wydają się być zdeterminowani rozegrać przedświąteczny rajd ryzyka - pretekstem do tego ma być mniejsza szkodliwość Omikronu, chociaż fali zakażeń związanej z nowy wariantem nie da się już zatrzymać. Czy będzie się to wiązać ze słabszym dolarem, skoro FED sygnalizował niedawno większą determinację do walki z inflacją? Teoretycznie większość głównych banków centralnych poza zdeklarowanymi "gołębiami" w EBC i BOJ jest w podobnym miejscu na mapie obrazującej drogę do normalizacji polityki monetarnej.
Powrót optymizmu

Powrót optymizmu

2021-12-07 Komentarz poranny TMS Brokers
Nastroje na giełdach ponownie są dobre. Wszystko za sprawą słabnącego ryzyka związanego z wirusem omikron. Tryb risk-on na globalnych parkietach jest wspierany również informacjami, że Pekin będzie prowadził politykę luzowania w celu wsparcia słabnącej gospodarki chińskiej. Dzisiejsza sesja w Azji zakończyła się w większości przypadków wzrostami głównych benchmarków. Na Wall Street widać dynamiczne odbicie, szczególnie na przemysłowym Dow Jones, który zyskał 1,87 proc.
Omicron już nie straszny

Omicron już nie straszny

2021-12-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy postanowili, że wchodzą w nowy tydzień bez Omicrona. Tak jak wskazywaliśmy zaraz po pojawieniu się mutacji, reakcje rynku na takie wydarzenia często są przesadzone i krótkotrwałe. Tym razem jednak to wcale nie musi być taka dobra informacja. Wczorajsza euforia na rynkach nie ma jednego bardzo konkretnego źródła, ale należy wiązać ją z serią informacji o względnie niskiej szkodliwości nowej mutacji.
Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

Bitcoin i ether doświadczyły poważnego krachu

2021-12-06 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin i ether doświadczyły w weekend poważnego krachu, obniżając wartość kryptowalut o około 20 proc. Aktualnie ceny nieco się odbiły, ale obie kryptowaluty wciąż są notowane znacznie poniżej poziomów sprzed weekendu. Bitcoin rozpoczął ostatni tydzień obrotów w okolicach 57 000 dolarów, z pewnymi wahaniami w ciągu tygodnia, ale nie były one nadzwyczajne. Sytuacja zmieniła się jednak w piątek, gdy kryptowaluta ta zaczęła gwałtownie spadać. BTC spadł do poziomu 45 412 dolarów w ciągu kilku godzin – co oznaczało prawie 20 procentowy spadek.
Wyższe ceny saudyjskiej ropy naftowej

Wyższe ceny saudyjskiej ropy naftowej

2021-12-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły nowy tydzień od delikatnej zwyżki. W rezultacie, cena ropy naftowej gatunku Brent powróciła ponad barierę na poziomie 70 USD za baryłkę, a nawet przekroczyła 71 USD za baryłkę. W przypadku cen ropy WTI, notowania oscylują w rejonie 67-68 USD za baryłkę. Na rynku ropy naftowej na razie trudno mówić o powrocie optymizmu, zważywszy na mało dynamiczne odbicie notowań w górę – raczej możemy póki co oceniać je jako próbę stabilizacji notowań tego surowca.