Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Dobre nastroje na rynku akcji na początku nowego tygodnia

Dobre nastroje na rynku akcji na początku nowego tygodnia
Data dodania: 2021-08-02 (16:47) Komentarz giełdowy XTB

W minionym tygodniu inwestorzy skupiali się na posiedzeniu rezerwy Federalnej i decyzji w sprawie stóp procentowych. Niemniej Fed nie zaskoczył rynków i utrzymał swoje stanowisko w sprawie polityki monetarnej, przez co ruchy na rynku akcji były ograniczone. Główne indeksy z Europy pozostają w konsolidacji z kolei te ze Stanów Zjednoczonych utrzymują się w rejonach historycznych maksimów. Wpływ na zachowanie głównych indeksów giełdowych miały także wyniki kwartalne spółek.

Niemniej te najważniejsze, największe spółki z USA już opublikowały już swoje raporty finansowe i sezon powoli zmierza ku końcowi. Oczywiście jeszcze nie nie wszystkie firmy zaprezentowały swoje wyniki niemniej te, na które najmocniej patrzył patrzył rynek już to zrobiły.

Pod koniec dzisiejszej sesji w Europie generalnie możemy obserwować dobre nastroje, chociaż o poranku były one lepsze. Tuż po rozpoczęciu sesji na Starym Kontynencie główne indeksy ruszyły mocno w górę, jednak już po 9:30 obserwowaliśmy ruch zwrotny i spadki. Niemniej przecena również szybko wyhamowała i na przykład niemiecki DAX znajduje się w tej chwili około 100 punktów powyżej ustanowionego dzisiaj minimum. Takie zachowanie wpisuje się w sentyment, który obserwujemy w ostatnich dwóch miesiącach, czyli mimo całkiem sporej zmienności - nie można mówić o jasnym kierunku, głównym scenariuszem pozostaje więc dalsza konsolidacja.

W tym tygodniu inwestorzy będą uważnie przyglądali się danym z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, jednak te poznamy dopiero w piątek o godzinie 14:30. Do tego czasu raczej ciężko spodziewać się większej zmienności, ponieważ kalendarz nie zawiera innych kluczowych danych makro. To w jaki sposób wypadną dane z USA może mieć spory wpływ na dalszy kształt polityki Rezerwy Federalnej. O ile prezes Jerome Powell powiedział w ostatnim wystąpieniu że inflacja jest zjawiskiem przejściowym i w zasadzie powtarza to już od dłuższego czasu, tak mówił on także o tym, że aby rozpocząć rozmowy nad tzw. taperingiem czyli procesem ograniczania programu skupu aktywów, potrzebny jest silniejszy rynek pracy. Dlatego też najbliższe dane mogą mieć spory wpływ na to co na kolejnym posiedzeniu zrobi Fed. Oprócz tego warto wspomnieć o głosowaniu w sprawie pakietu infrastrukturalnego w Stanach Zjednoczonych, które zgodnie z najnowszymi doniesieniami może odbyć się w najbliższych dniach .W związku z tymi informacjami drożeją na przykład akcje spółki Caterpillar, Która niewątpliwie skorzystałaby na pakiecie infrastrukturalnym. Ponadto na plusie znajdują się dzisiaj spółki “covidowe”, między innymi Moderna czy Pfizer, co ma związek z zapowiedziami podwyżek cen szczepionek na koronawirusa. Patrząc z kolei na główne indeksy, Dow Jones rośnie 0,6% tuż przed 16:00, z kolei S&P500 dodaje 0,4%, natomiast Nasdaq notowany jest 0,3% wyżej. Najlepiej radzi sobie Russell 2000, który zrzesza najmniejsze spółki.

Źródło: Łukasz Stefanik, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębi Fed to już przeszłość?

Gołębi Fed to już przeszłość?

2021-09-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy wyraźne cofnięcie na rynkach w porównaniu do wczoraj. Pomimo tego, że ryzyko związane z Evergrande zostało w części zneutralizowane, to jednak Chiny wciąż w jakiś sposób przygotowują się na upadek spółki. Dodatkowo ostatnie komentarze ze strony jednej członkini Fed sugerują, że Fed faktycznie wkracza na ścieżkę normalizacji, czym może doprowadzić do sporych zmian na rynku obligacji, a tym samym wpłynąć również na inne rynki.
Rynek wycenia Fed i Evergrande

Rynek wycenia Fed i Evergrande

2021-09-23 Komentarz giełdowy XTB
Za nami bardzo burzliwe kilkanaście godzin, w przeciągu których poznaliśmy decyzję Fed oraz inwestorzy nie byli pewni, co do przyszłości giganta z rynku nieruchomości w Chinach, spółki Evergrande. Wydaje się, że ponownie możemy mówić o „małym deszcze” z „wielkiej chmury”. Czy to już koniec niepewności? Czy inwestorzy będą mogli teraz kontynuować kupno akcji przez kolejne miesiące?
Uwaga skupiona na decyzji FOMC

Uwaga skupiona na decyzji FOMC

2021-09-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza decyzja banku centralnego USA może być przełomowa. Jakiekolwiek szczegóły dotyczące redukcji programu QE mogą zaważyć na nastrojach na Wall Street. Początek sesji za oceanem przynosi jednak duży optymizm – czy rynki sądzą, że Fed wstrzyma się i ponownie opóźni tzw. tapering? Wielu uczestników rynku zdaje sobie sprawę, że tapering w USA jest konieczny i najprawdopodobniej zostanie ogłoszony do końca roku - wszak niekończąca się stymulacja monetarna ma raczej ograniczone korzyści i prowadzi do „japonizacji” gospodarki.
Czy zagrożenie z Chin jest realne?

Czy zagrożenie z Chin jest realne?

2021-09-21 Komentarz giełdowy XTB
Spółka Evergrande jest już obecnie znana niemal każdemu inwestorowi na świecie. Widmo bankruta takiego kolosa wywołuje obawy o możliwy kolejny kryzys. Czy słusznie? Wydaje się, że rynek nie bierze pod uwagę ryzyka faktycznej zapaści, biorąc pod uwagę skalę ruchów z ostatnich dni. Czy wobec tego faktycznie powinniśmy się obawiać zagrożenia z Chin? Ostatnia bańka spekulacyjna w Chinach miała miejsce w 2015 roku i była powiązana z gigantycznym wzrostem zainteresowania inwestycjami przez inwestorów detalicznych.
Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

2021-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na rynkach akcji przynosi morze czerwieni. Spadki na europejskich parkietach były bardzo dotkliwe, natomiast w godzinach popołudniowych uwaga rynków kieruje się już na Wall Street. Pojawia się pytanie - czy ponownie będziemy świadkami scenariusza pod tytułem „buy the dip”? Obawy związane z bankructwem chińskiego dewelopera negatywnie wpłynęły na giełdowy sentyment i doprowadziły dziś do silnych spadków.
Fed ma jednak zagwozdkę

Fed ma jednak zagwozdkę

2021-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych miały dać jasny obraz przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane dostarczają jednak kolejnych znaków zapytania. Czy kondycja konsumentów w USA jest faktycznie bardzo dobra i będzie budowała presję na inflację, która wymusi działania na Fed?
Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

2021-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo mieszanie na giełdach na całym świecie. Większość indeksów nie mogła przyjąć konkretnego kierunku, oczekując na jakiś sygnał ze strony rynku. Dzisiaj kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych, która może spowodować, że byki z Wall Street prawdopodobnie mogą odetchnąć z ulgą, przynajmniej na moment.
Czy Demokraci zatopią Wall Street?

Czy Demokraci zatopią Wall Street?

2021-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni spekuluje się na temat nowego planu Demokratów o wprowadzeniu podatku na skup akcji własnych. Amerykańskie firmy ze względu na preferencyjne opodatkowanie decydowały się na taki sposób zwrotu inwestorom zainwestowanych środków. Dodatkowo od pewnego czasu inwestorzy przyzwyczaili się, że jest to sposób na podtrzymanie hossy na wielu akcjach. Czy wobec tego ten trend zakończy się już wkrótce? Jak wyglądały ostatnie sesje na rynku i co przed nami w przyszłym tygodniu?
Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

2021-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja przynosi pogorszenie nastrojów na rynku akcji. O ile wczoraj główne indeksy giełdowe na świecie notowały wzrosty, tak dziś sentyment uległ zmianie. Indeksy "blue chip" ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel nieznacznie pod kreską, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować pogłębienie spadków.
Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

2021-09-02 Komentarz giełdowy XTB
Jutro kolejne ważne wydarzenie z perspektywy globalnych rynków finansowych – raport z amerykańskiego rynku pracy, czyli z największej gospodarki na świecie. Raport ten jest o tyle kluczowy, ze względu na to, że Fed podejmuje swoje decyzje patrząc właśnie na to, jak sytuacja wygląda pod względem zatrudnienia. Wobec tego, czy jutro będziemy mieli zapieczętowaną zmianę polityki monetarnej? Czy wręcz przeciwnie Fed dostanie zielone światło do utrzymania polityki bez zmian?