Zdumiewający styczeń na parkietach

Zdumiewający styczeń na parkietach
Data dodania: 2019-01-18 (23:04) Komentarz giełdowy XTB

Początek roku na światowych rynkach akcji przebiega wyjątkowo udanie. Ważniejsze indeksy praktycznie na całym globie zanotowały przez kilkanaście pierwszych dni rozpoczynającego się roku wyśmienity rezultat. A jeszcze nie tak dawno temu świat z przerażeniem przyglądał się kolejnym spadkom na Wall Street.

Czyżby nowy rok faktycznie był jakimś nowym i odciętym okresem na parkietach? Ciężko powiedzieć, jednak nie sposób nie zauważyć, że bykom w pierwszych tygodniach stycznia towarzyszył szczególny wigor.

Ostatni dzień handlu w tym tygodniu nie jest wyjątkiem w tym aspekcie. Sesja azjatycka, którą rozpoczął się dzień na giełdach, obfitowała w dosyć dużą dozę zieleni. Optymizm dało się szczególnie odczuć, patrząc na Hang Seng, Shanghai Composite i Nikkei 225, które to zakończyły dzisiejszą sesję wyraźnie z sukcesem. W dalszej kolejności mogliśmy obserwować świetny początek na Starym Kontynencie, a wraz z kolejnymi godzinami handlu optymizm w Europie umacniał się. Po kilku dniach niewielkich zmian europejskie indeksy wystrzeliły dzisiaj w górę, osiągając zdumiewający wyniki. Chwilę przed szesnastą, niemiecki DAX rośnie 2,12%, francuski CAC 40 zwyżkuje o 1,58%, a brytyjski FTSE 100 notuje wzrost w wysokości 1,84%. Ponadto, sesja za Atlantykiem rozpoczęła się również w wyraźnych odcieniach zieleni, jednak niedługo po starcie zyski za Oceanem nie imponują w takim samym stopniu, jak te europejskie, a Amerykanie jak na razie mogą pozazdrościć Europejczykom dzisiejszego wyniku. Niemniej jednak, Wall Street czeka jeszcze prawie cała sesja i wiele może się zmienić do zamknięcia.

W aspekcie ostatniej fali zieleni na parkietach nie można zapomnieć o sezonie wyników za Atlantykiem, który rozpoczął się kilka dni temu. Ostatnie miesiące obfitowały w szereg niepewności, w którym szczególne miejsce zajmował konflikt na linii Trump-Xi. Perspektywa wojny handlowej pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata nie nastrajała bowiem raczej optymistycznie inwestorów. Co więcej, na horyzoncie coraz wyraźniej zaczęło zarysowywać się widmo nadchodzącego spowolnienia gospodarczego. Z uwagi na wymienione wcześniej powody, oczekiwania wobec amerykańskich spółek mogły polecieć w dół, zostawiając tym samym sporo miejsca dla możliwych niespodzianek. Dodatkowo, nie zapominajmy, że w okresie niepewności nawet małe pozytywne sygnały mogą potencjalnie powodować niemałą radość i euforię. Jeśli złożymy to razem z coraz lepszymi informacjami odnośnie kolejnych kroków w zakresie rozmów pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi, to otrzymamy jedną z potencjalnie możliwych przyczyn obecnego stanu rzeczy na światowych parkietach. Niewygórowane oczekiwania wobec przedsiębiorstw i zelżenie niepewności narosłych wokół relacji Waszyngton-Pekin mogą tym samym dodawać paliwa bykom, które to ostatnio dają się poznać jako raczej nieustępliwe na światowych rynkach akcji.

Zieleń nie omija również Książęcej, gdzie zarówno indeks blue chipów WIG20, jak i indeks szerokiego rynku WIG, osiągnęły od początku roku wzrosty w wysokości około 4%. Niemniej jednak dzisiejszy rezultat warszawskiego parkietu jest mniej imponujący niż jego odpowiedników z Europy Zachodniej, bowiem chwilę przed szesnastą najpopularniejszy z indeksów, czyli WIG20, odnotowuje wzrost w wysokości “jedynie” 0,43%. Pozostając nad Wisłą, warto również wspomnieć o dzisiejszych nieciekawych danych z polskiej gospodarki. Dane dotyczące produkcji przemysłowej zawiodły bowiem dzisiaj oczekiwania, pokazując wyraźnie słaby wynik za grudzień.

Źródło: Paweł Sosnowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy recesja to dobra informacja dla rynków?

Czy recesja to dobra informacja dla rynków?

2022-07-06 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy giełdowe cofają się w zasadzie od początku tego roku. Jak wiadomo rynek akcji jest wskaźnikiem tego, czego powinniśmy oczekiwać w przyszłości w gospodarce. Jeśli faktycznie dojdzie do realizacji prognozy recesji, rynek może zrealizować zyski. Z drugiej strony recesja jeszcze nie nadeszła, a wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe będą podnoszone przez banki jeszcze przynajmniej do końca tego roku.
Recesja puka do drzwi

Recesja puka do drzwi

2022-07-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja pokazuje, że recesja naprawdę znajduje się tuż za rogiem. Totalna wyprzedaż surowców, najmocniejszy dolar od 20 lat to to tylko niektóre z tematów. W takim środowisku trudno o wzrosty na rynku akcyjnym, a w zasadzie na wielu indeksach obserwujemy najniższe poziomy od miesięcy lub nawet lat. Czy to wszystko oznacza, że recesja to tylko kwestia czasu? Dzień nie zaczął się bardzo źle i negatywne nastroje budowały się przede wszystkim późnym popołudniem. Stany Zjednoczone wracają do handlu po krótkiej przerwie, ale w niezbyt dobrych nastrojach.
Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

2022-07-04 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.