Wyprzedaż na rynku ropy trwa w najlepsze

Wyprzedaż na rynku ropy trwa w najlepsze
Rynki po południu
Data dodania: 2015-12-11 (18:41)

Dalsze spadki cen ropy naftowej oraz zbliżająca się wielkimi krokami możliwa podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną przyczyniają się m.in. do silnych spadków na światowych giełdach.

Ropa WTI spada dziś o niecałe 2% do 36 USD, a ropa Brent o prawie 3% do 38,60 USD za baryłkę. W jednym i drugim przypadku są to najniższe poziomy od 2009 roku, kiedy to ropa Brent osiągnęła minimum przy 36,20, a WTI przy 32,40 dolara za baryłkę. Spadki to wciąż efekt ubiegłotygodniowej decyzji, a w zasadzie jej braku ze strony OPEC w sprawie ograniczenia wydobycia, które dodatkowo jeszcze wzrosło dzięki ropie z Iraku, której napłynęło w listopadzie 4,3 mln baryłek. W efekcie kraje OPEC w listopadzie zalewały rynek 31,698 mln baryłek ropy dziennie, co oznacza wzrost produkcji o 230 tys. b/d.

Spadek cen ropy przekłada się na niższe wyceny spółek energetycznych i tak w niemieckim indeksie DAX, który zniżkuje dziś o -2,2% E.ON traci -3,56%, ale jeszcze większą stratę notuje Deutsche Bank, zniżkując o prawie -4,5%. Tymczasem indeks Euro Stoxx 50 jest przeceniany o -1,72%, a najwięcej traci sektor energetyczny (-2,59%). WIG20 natomiast wyznacza nowe tygodniowe minima na poziomie 1755 pkt., a najwięcej traci Cyfrowy Polsat -7,64%, LPP -5,41% i PGE -4,61%.

Oprócz akcji wyprzedawane są także polskie obligacje, a rentowność 10-latek dociera już do poziomu 3,11%, co oznacza (w cenach zamknięcia) najwyższe oprocentowanie od lipca. Złoty także traci na wartości do głównych walut, a najwięcej do szwajcarskiego franka (-0,25%), docierając do poziomu 4,03. Za dolara należy zapłacić 3,97, za euro 4,35, a za funta 6,03 złotego.

W przyszłym tygodniu wydarzenie dla rynków jest tylko jedno – decyzja Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Obecnie rynek wycenia podwyżkę z 74% prawdopodobieństwem, co oznacza minimalne cofnięcie z 80% obserwowanych jeszcze w środku tygodnia (na podstawie FED Funds Futures). Niemniej jednak trzeba pamiętać, że oprócz samej decyzji jeszcze ważniejszą może być publikacja najnowszych prognoz makroekonomicznych FEDu, ponieważ tam znajdują się informacje o tym, jakie tempo wzrostu stóp zakłada Rezerwa Federalna. Czy będą to cztery podwyżki, jak zakładała wrześniowa projekcja, czy może ze względu na silny spadek cen ropy podwyżek będzie mniej (niższa inflacja), a to już mogłoby mieć kolosalne znaczenia dla rynku.

Źródło: Daniel Kostecki, Analityk HFT Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.