Podsumowanie sesji na GPW

Podsumowanie sesji na GPW
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-01-30 (18:23)

Dzisiejszą sesję na GPW inwestorzy mogą zaliczyć do udanych. Indeks WIG, po wzroście o 0,86 proc., zakończył dzień na poziomie 48451,01 pkt. To najwyższe zamknięcie od 14 stycznia br., a jednocześnie poziom o 14 proc. wyższy od tegorocznego minimum. Indeks WIG20 zakończył dzień na poziomie 3014,78 pkt., rosnąc równo o 1 proc., sWIG80 zyskał 1,2 proc., mWIG40 0,61 proc., a TechWIG 0,93 proc.

Środa była dniem, kiedy na rynek napłynęła spora grupa impulsów makroekonomicznych. Wzrost gospodarczy w Polsce w 2007 roku, zgodnie z prognozami, wyniósł 6,5 proc. Rozczarowały natomiast dane o amerykańskim PKB, który w IV kwartale 2007 roku wzrósł tylko 0,6 proc.

Przeciwwagą dla tych ostatnich danych, był raport o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym. W styczniu przybyło tam 130 tys. nowych miejsc pracy, podczas gdy prognozy mówiły o 40 tys.

Dziś inwestorzy poznali również decyzję ws. stóp procentowych, które podejmowała Rada Polityki Pieniężnej. Rada nie zaskoczyła i podwyższyła stopy o 25 pb. Obecnie stopa referencyjna wynosi 5,25 proc. i jest najwyższa od połowy 2005 roku.

Pomimo, że sesja w Warszawie już się zakończyła, to dla inwestorów jeszcze nie zakończył się dzień. Dziś jeszcze zostanie opublikowana decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Prawdopodobnie FOMC nie zaskoczy i obniży koszt pieniądza o 50 pb, sprowadzając stopę funduszy federalnych do poziomu 3 proc. Mniejsza obniżka, a przede wszystkim jej brak, to potencjalne zagrożenie wyprzedażą na Wall Street, które musiałoby się negatywnie odbić również na światowych rynkach akcji.

Decyzja FOMC, a zwłaszcza reakcja Wall Street na nią, będzie miała kluczowe znaczenie dla jutrzejszej sesji na GPW. Jednak jej siła rażenia będzie ograniczona. Reakcja na dzisiejszy raport ADP pokazuje, że rolę kreatora trendów na światowych giełdach w najbliższych tygodniach mogą przejąć piątkowe, oficjalne dane, z amerykańskiego rynku pracy.

Raport o zatrudnieniu w sektorze prywatnym pozwala oczekiwać dobrych danych w piątek. To negowałoby fatalny obraz gospodarki USA, jaki zarysował się po publikacji danych w grudniu. Tym samym dane te mogą stać się impulsem do kilkutygodniowej poprawy koniunktury na światowych giełdach. Bardzo słabe dane, a należy przypomnieć, że nie ma pełniej korelacji pomiędzy ADP a oficjalnymi danymi, wywołają odwrotną reakcję i na 2-3 tygodnie na giełdy może wrócić „niedźwiedź”.

W najbliższych dniach warszawska giełda będzie podążała za Wall Street. Jednak nie będzie to ścisłe odwzorowywanie zmian za oceanem. Pełne przełożenie będzie miało miejsce przede wszystkim w przypadku wzrostów. Podobna sytuacja nie musi natomiast mieć miejsca w przypadku negatywnego dla posiadaczy akcji rozwoju wypadków.

Zwrot, jaki giełda w Warszawie wykonała przed tygodniem, zdradzał bowiem znamiona rynkowego przesilenia. Może się więc okazać, że nawet gdyby na Wall Street trwały spadki (o ile nie będzie ogromnego załamania), to polskie indeksy nie muszą już mocno spadać.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wall Street zaczyna sierpień pod presją: słaby NFP i taryfy ciągną w dół indeksy w USA i Europie

Wall Street zaczyna sierpień pod presją: słaby NFP i taryfy ciągną w dół indeksy w USA i Europie

2025-08-01 Komentarz giełdowy Mybank.pl
Pierwszy dzień sierpnia wywrócił rynki do góry nogami. Administracja USA uruchomiła nowe stawki celne, a niespodziewanie słaby raport z rynku pracy dolał do ognia paliwa, odwracając sentyment na głównych parkietach. Inwestorzy zaczęli wyceniać jednocześnie wyższe koszty w handlu międzynarodowym i niższą dynamikę zatrudnienia w Stanach – mieszankę, która historycznie szkodziła wycenom ryzykownych aktywów. Europejskie indeksy ruszyły z poślizgiem w dół, a gdy do gry weszła Nowa Zelandia i Azja, widać było narastającą ostrożność w sektorach najbardziej narażonych na taryfy. Kulminacja nastąpiła wraz z otwarciem Wall Street: NYSE rozpoczęła dzień w wyraźnej czerwieni, a próby odbicia gasły przy pierwszych większych zleceniach podażowych.
GPW, DAX i NYSE w trakcie gry: selektywne wzrosty, reszta czeka na sygnał

GPW, DAX i NYSE w trakcie gry: selektywne wzrosty, reszta czeka na sygnał

2025-07-30 Komentarz giełdowy MyBank.pl
Rynki akcji po obu stronach Atlantyku pozostają dziś w ruchu, a inwestorzy koncentrują się na tym, co jeszcze może wydarzyć się przed dzwonkiem zamykającym handel. W Warszawie na GPW widać selektywny popyt i ostrożne zdejmowanie ofert sprzedaży na największych walorach, we Frankfurcie DAX porusza się w rytmie doniesień z przemysłu i konsumpcji, a na NYSE w centrum uwagi są publikacje kwartalne oraz komentarze zarządzających do drugiej połowy roku.
NY i Europa na rozdrożu: notowania bez euforii po 15% taryfie

NY i Europa na rozdrożu: notowania bez euforii po 15% taryfie

2025-07-28 Komentarz giełdowy MyBank.pl
Europa obudziła się dziś w poniedziałek, 28 lipca 2025 r., w rzeczywistości bez groźby natychmiastowej eskalacji wojny handlowej ze Stanami Zjednoczonymi — ale również bez euforii, jaka zwykle towarzyszy oddaleniu takiego ryzyka. Po niedzielnym porozumieniu Waszyngtonu z Brukselą kluczowe rynki akcji odbiły tylko na moment, a finalnie Stary Kontynent zakończył dzień słabszy.
Raport giełdowy: Lockheed Martin i Coca-Cola – zwiastuny zmian na rynku?

Raport giełdowy: Lockheed Martin i Coca-Cola – zwiastuny zmian na rynku?

2025-07-22 Komentarz giełdowy MyBank.pl
Giełdy europejskie kontynuują spadki, które rozpoczęły się w poprzednim dniu, sygnalizując rosnącą niepewność wśród inwestorów co do przyszłości rynku. Indeks CAC40 zanotował spadek o około 0,5%, niemiecki DAX stracił blisko 0,9%, a szwajcarski SMI obniżył się o około 0,4%. Wbrew temu trendowi brytyjski indeks FTSE 100 utrzymał się na poziomach z poprzedniego zamknięcia, a włoski IT40 odnotował nawet niewielkie wzrosty. Te ruchy odzwierciedlają rosnącą ostrożność inwestorów, która ma swoje źródło w kilku czynnikach makroekonomicznych i geopolitycznych.
Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.