WIG20 zyskał 5,7% w ciągu trzech dni

WIG20 zyskał 5,7% w ciągu trzech dni
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2008-01-24 (17:51)

Udana końcówka wczorajszych notowań na Wall Street spowodowała, że dzisiejsze notowania w Azji oraz Europie były dla inwestorów bardzo udane. Po tak mocnych spadkach w ostatnim czasie rynkom należało się większe odbicie, które nastąpiło właśnie dzisiaj. Warszawskie indeksy rozpoczęły czwartek od wzrostów, które utrzymywały się przez cały dzień.

Początek notowań przyniósł pewne zaskoczenie. Główny Urząd Statystyczny poinformował rano, że sprzedaż detaliczna w grudniu w Polsce wzrosła o 12,3% (prog. 20,3%). Dane okazały się zaskakująco słabe, jednak nie wpłynęły na zmianę bardzo dobrych nastrojów, które utrzymały się od początku dnia na warszawskim parkiecie.

Odreagowanie ostatnich mocnych spadków widoczne było na giełdach w całej Europie. Skala wzrostów była naprawdę imponująca, m.in. niemiecki indeks DAX zyskiwał w ciągu dnia ponad 5%. Dzisiejsza sesja na GPW przyniosła stabilizację, która po ostatnich mocnych wahaniach indeksów bardzo należała się rynkowi. Aktywność inwestorów była wysoka, przed rozpoczęciem sesji na Wall Street obroty na warszawskiej giełdzie już przekroczyły 2mld złotych. W ciągu dnia najbardziej zyskiwały spółki małe i średnie, których wyceny po ostatnich spadkach stały się bardzo atrakcyjne. Inwestorzy potraktowali sesję jako dobry moment do zakupów, czego efektem był wzrostów indeksów mWIG40 oraz sWIG80 o ponad 4,5%.

Przed sesją na Wall Street rynek poznał dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych bezrobotnych spadła o 1 tys. i w ubiegłym tygodniu wyniosła 301 tys. (prog. 320 tys.). Dobre dane okazały się miłym zaskoczeniem i zadziałały na korzyść kupujących. Notowania za Oceanem zgodnie z oczekiwaniami rozpoczęły się od wzrostów, co zachęciło kupujących do większej aktywności pod koniec dnia. O godzinie 16 opublikowane zostały dane z amerykańskiego rynku nieruchomości dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym, które okazały się gorsze od prognoz (spadek o 2,2%). Nie wpłynęło to jednak na zakończenie notowań na GPW. Indeks WIG20 zyskał na zamknięciu 3,73%. Znacznie lepiej wypadły spółki małe i średnie, indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 5,22%, a indeks sWIG80 4,90%.

Dzisiejsza sesja była pierwszą od wielu dni, która w całości została zdominowana przez kupujących. Wzrostom towarzyszył spory obrót, który wyniósł ponad 2,6mld złotych. W ciągu ostatnich trzech dni indeks WIG20 zyskał już 5,7%. Nastroje na parkiecie były dzisiaj bardzo dobre, inwestorzy oczekiwali jednak na popołudniowe dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA, które mogły wpłynąć na wynik sesji na Wall Street. Raport okazał się słabszy od prognoz, ale spadek sprzedaży domów nie był aż tak drastyczny. Pojawiające się plotki o możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych w USA o 50pb na posiedzeniu FED 30 stycznia oraz zbliżający się koniec miesiąca i ewentualny proces window dressing powinny działać na korzyść kupujących. Byki mają w tym momencie argumenty do walki o dalsze wzrosty.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

21:14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.