Podsumowanie sesji na GPW

Podsumowanie sesji na GPW
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-01-23 (17:28)

Na światowych giełdach wciąż utrzymuje się nerwowa atmosfera. Pomimo wtorkowej, dokonanej na specjalnym posiedzeniu Fed, obniżki stóp procentowych w USA o 75 punktów bazowych, która sprowadziła stopę funduszy federalnych do 3,5 proc., a stopę dyskontową do 4 proc., inwestorzy w dalszym ciągu pozbywają się akcji.

W środę szczególnie niestabilny był rynek niemiecki. Indeks DAX, który krótko po otwarciu wzrósł do poziomu 6884,87 pkt., zyskując 1,7 proc. wobec zamknięcia z dnia poprzedniego, sześć godzin później testował już poziom 6384,40 pkt., tracąc aż 5,7 proc.

Ta nerwowa atmosfera udzieliła się również rodzimym inwestorom, przekładają się na duże wahania indeksu WIG20. Tuż po otwarciu zyskiwał on 3 proc., żeby przed godziną 15-tą tracić 3,2 proc. Ostatecznie zakończył on dzień na poziomie 2853,44 pkt., zyskując 0,15 proc.

Środowe notowania na plusach zakończyły też pozostałe indeksy. WIG wzrósł o 0,55 proc., mWIG40 o 0,86 proc., a sWIG80 o 1,15 proc.

Dziś wzrosły akcje 189 spółek notowanych na GPW, 112 spadły, a 40 pozostały bez zmian. Najwięcej zarobili akcjonariusze Atlantisu (+34,78 proc.), natomiast najwięcej stracili posiadacze walorów czeskiego CEZ-u (-6,9 proc.). Najaktywniej handlowano akcjami PKN Orlen (42,90 zł; +2,17 proc.), PKO BP (42,30 zł; bez zmian) i Telekomunikacji Polskiej (20,55 zł; -1,91 proc.).

Warszawska giełda na tle głównych europejskich parkietów, zachowywała się w środę relatywnie dobrze. Jest to przesłanka do pewnego optymizmu. Takie zachowanie może wskazywać, że dominacja podaży powoli wygasa, a rynek przygotowuje się do poważniejszej korekty.

Obserwując reakcję GPW na przestrzeni ostatniego tygodnia, można postawić tezę, że tylko gwałtowne załamanie na światowych rynkach, które w powszechnym odczuciu będzie krachem, może postawić znak zapytania przy tym korekcyjnym scenariuszu, przesuwając średnioterminowy dołek z wtorkowych minimów (WIG20 2669,46 pkt.; WIG 42506,24 pkt.) na nieco niższe poziomy, ale nie przesuwając go znacznie w czasie.

W perspektywie najbliższych tygodni, podstawowym scenariuszem dla GPW jest ten, mówiący o możliwości wystąpienia silniejszej wzrostowej korekty. Być może zostanie ona poprzedzona tzw. "ubijaniem dna", czyli kilkudniową stabilizacją. Warto pamiętać, że przy tak wyprzedanym rynku, z jakim obecnie mamy do czynienia na GPW, możliwe są wzrosty w sytuacji gdy na świecie będą się utrzymywać niewielkie spadki. Ewentualne odbicie może potrwać nawet do 2 miesięcy i przynieść wzrosty indeksów rzędu 10-15 proc. Później należy jednak być przygotowanym na powrót w okolice styczniowych minimów. To, czy te minima zostaną przełamane, czy też nie, będzie już uzależnione przede wszystkim od tego, jak mocno problemy amerykańskiej gospodarki odbiją się na światowym wzroście gospodarczym.

Należy podkreślić, że obecna fala wyprzedaży na świecie, w dużym stopniu dyskontuje recesję w USA oraz spowolnienie światowej gospodarki. Nie dyskontuje jednak gorszych scenariuszy. A tych nie można wykluczyć.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?