Podsumowanie sesji na GPW

Podsumowanie sesji na GPW
X-Trade Brokers - Puls Rynku
Data dodania: 2008-01-23 (17:28)

Na światowych giełdach wciąż utrzymuje się nerwowa atmosfera. Pomimo wtorkowej, dokonanej na specjalnym posiedzeniu Fed, obniżki stóp procentowych w USA o 75 punktów bazowych, która sprowadziła stopę funduszy federalnych do 3,5 proc., a stopę dyskontową do 4 proc., inwestorzy w dalszym ciągu pozbywają się akcji.

W środę szczególnie niestabilny był rynek niemiecki. Indeks DAX, który krótko po otwarciu wzrósł do poziomu 6884,87 pkt., zyskując 1,7 proc. wobec zamknięcia z dnia poprzedniego, sześć godzin później testował już poziom 6384,40 pkt., tracąc aż 5,7 proc.

Ta nerwowa atmosfera udzieliła się również rodzimym inwestorom, przekładają się na duże wahania indeksu WIG20. Tuż po otwarciu zyskiwał on 3 proc., żeby przed godziną 15-tą tracić 3,2 proc. Ostatecznie zakończył on dzień na poziomie 2853,44 pkt., zyskując 0,15 proc.

Środowe notowania na plusach zakończyły też pozostałe indeksy. WIG wzrósł o 0,55 proc., mWIG40 o 0,86 proc., a sWIG80 o 1,15 proc.

Dziś wzrosły akcje 189 spółek notowanych na GPW, 112 spadły, a 40 pozostały bez zmian. Najwięcej zarobili akcjonariusze Atlantisu (+34,78 proc.), natomiast najwięcej stracili posiadacze walorów czeskiego CEZ-u (-6,9 proc.). Najaktywniej handlowano akcjami PKN Orlen (42,90 zł; +2,17 proc.), PKO BP (42,30 zł; bez zmian) i Telekomunikacji Polskiej (20,55 zł; -1,91 proc.).

Warszawska giełda na tle głównych europejskich parkietów, zachowywała się w środę relatywnie dobrze. Jest to przesłanka do pewnego optymizmu. Takie zachowanie może wskazywać, że dominacja podaży powoli wygasa, a rynek przygotowuje się do poważniejszej korekty.

Obserwując reakcję GPW na przestrzeni ostatniego tygodnia, można postawić tezę, że tylko gwałtowne załamanie na światowych rynkach, które w powszechnym odczuciu będzie krachem, może postawić znak zapytania przy tym korekcyjnym scenariuszu, przesuwając średnioterminowy dołek z wtorkowych minimów (WIG20 2669,46 pkt.; WIG 42506,24 pkt.) na nieco niższe poziomy, ale nie przesuwając go znacznie w czasie.

W perspektywie najbliższych tygodni, podstawowym scenariuszem dla GPW jest ten, mówiący o możliwości wystąpienia silniejszej wzrostowej korekty. Być może zostanie ona poprzedzona tzw. "ubijaniem dna", czyli kilkudniową stabilizacją. Warto pamiętać, że przy tak wyprzedanym rynku, z jakim obecnie mamy do czynienia na GPW, możliwe są wzrosty w sytuacji gdy na świecie będą się utrzymywać niewielkie spadki. Ewentualne odbicie może potrwać nawet do 2 miesięcy i przynieść wzrosty indeksów rzędu 10-15 proc. Później należy jednak być przygotowanym na powrót w okolice styczniowych minimów. To, czy te minima zostaną przełamane, czy też nie, będzie już uzależnione przede wszystkim od tego, jak mocno problemy amerykańskiej gospodarki odbiją się na światowym wzroście gospodarczym.

Należy podkreślić, że obecna fala wyprzedaży na świecie, w dużym stopniu dyskontuje recesję w USA oraz spowolnienie światowej gospodarki. Nie dyskontuje jednak gorszych scenariuszy. A tych nie można wykluczyć.

Źródło: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

21:14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.