Decyzja FED niewiele pomogła

Decyzja FED niewiele pomogła
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2008-01-23 (17:13)

Odreagowanie spadków na giełdach azjatyckich spowodowało, że notowania na GPW rozpoczęły się dobrze. Indeks WIG20 zyskał na otwarciu ponad dwa i pół procent. Pogorszenie nastrojów na giełdach europejskich wzmogło aktywność strony podażowej w ciągu dnia, a na warszawskim parkiecie dominowały spadki. Końcówka sesji należała jednak do byków, a indeksy zakończyły dzień niewielkimi wzrostami.

Brak ważnych publikacji makroekonomicznych spowodował, że inwestorzy w ciągu dnia skupili się na czynnikach zewnętrznych i bacznie obserwowali zachowanie kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy, które spadały. Wczorajsza sesja na Wall Street nie odpowiedziała jednoznacznie na pytanie, w jaki sposób amerykańscy inwestorzy postrzegają decyzję FED o obniżce stóp procentowych w USA.

Dzisiejsze zachowanie amerykańskich kontraktów dało do zrozumienia, że większość graczy za Oceanem uważa, że amerykańska gospodarka musi znajdować się w bardzo złej kondycji. Tym samym ryzyko recesji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych jest bardzo wysokie, skoro FED podjął decyzję o obniżce stóp procentowych aż o 75 punktów bazowych. Na korzyść sprzedających przemawiała również informacja z firmy Apple, która przewiduje, że wzrost sprzedaży produktów m.in. IPoda będzie wolniejszy.

Niekorzystne informacje zza Oceanu doprowadziły do mocnej wyprzedaży na europejskich giełdach, m.in. niemiecki indeks DAX tracił w ciągu dnia ponad 4%. Warto odnotować dobre zachowanie spółek małych i średnich. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 podczas sesji traciły wyraźnie mniej niż indeks warszawskich blue chipów. Wydaje się, że paniczna fala umorzeń jednostek uczestnictwa w funduszach specjalizujących się w spółkach z tego segmentu dobiegła końca.

Notowania za Oceanem zgodnie z oczekiwaniami rozpoczęły się od spadków, ale indeksy odrabiały początkowe straty. Taka sytuacja zachęciła kupujących do większej aktywności pod koniec dnia. Gracze kupowali akcje licząc na dzisiejsze odbicie w USA, które może wpłynąć na nastroje graczy podczas jutrzejszej sesji na GPW. Indeks WIG zyskał na zamknięciu 0,55%, a indeks WIG20 0,15%. Na niewielkich plusach dzień zakończyły indeksy mWIG40 (+0,86%) oraz sWIG80 (+1,15%).

Dzisiejsza sesja przyniosła niewielką kontynuację zapoczątkowanego wczoraj odbicia. Pomogło w tym zachowanie amerykańskich indeksów na początku sesji na Wall Street, które wyszły z głębokich spadków. Sytuacja w ciągu dnia na GPW wyglądała jednak trochę inaczej. Gracze wykorzystali dobre otwarcie do realizacji wczorajszych zysków. Pierwsze godziny notowań na Wall Street i walka byków o wyprowadzenie indeksów na plusy podziałała na inwestorów w Europie, co przełożyło się na lepsze zakończenie notowań na GPW. W tym momencie na rynku cały czas panuje bardzo duża nerwowość i dalsze rozstrzygnięcie jest możliwe w każdą stronę. Jutrzejsze nastroje na warszawskiej giełdzie ponownie będą zależały od zakończenia sesji w USA. Z pewnością dużą rolę odegrają doniesienia z amerykańskich spółek i dalsze obawy inwestorów o ryzyko recesji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

21:14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.