Wzrosty na całym rynku

Wzrosty na całym rynku
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2008-01-18 (17:01)

Dzisiejsze notowania indeksy rozpoczęły poniżej wczorajszego zamknięcia. Nastrojom na GPW nie pomogły nawet poranne wzrosty na azjatyckich giełdach, gracze mieli w pamięci wczorajszą mocną przecenę na Wall Street. Na początku dnia indeksy zeszły poniżej wczorajszego zamknięcia.

Indeks WIG20 dotarł w okolice 2900 punktów, jednak utrzymująca się od kilku sesji znaczna aktywność strony popytowej na tym poziomie spowodowała, że indeksowi dużych spółek udało się odbić od dziennych minimów i w kolejnych godzinach powrócić w okolice czwartkowego zamknięcia.

W ciągu dnia rynek nie poznał publikacji makroekonomicznych, które wpłynęły na przebieg notowań na GPW. Gracze kierowali się zachowaniem innych europejskich giełd, na których widoczne było polepszenie nastrojów. Brak istotnych raportów spowodował, że inwestorzy skupili się na raporcie kwartalnym opublikowanym przez General Electric. Zysk firmy wzrósł w IV kwartale o 15% i okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków.

Druga część dnia upłynęła pod znakiem systematycznej poprawy nastrojów. Zdecydowanym liderem wzrostów okazał się indeks WIG20, któremu udało się powrócić i przebić poziom 3000 puntków, co dało inwestorom dodatkowy argument do zakupów. Dużą zasługę miały w tym mocno rosnące kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy, które zwyżkowały po raporcie General Electric. Firma ta działa w wielu branżach i jest traktowana jako pigułka informacyjna o stanie amerykańskiej gospodarki. Gracze stwierdzili, że raport kwartalny GE daje nadzieję, że wyniki innych spółek pomimo zawirowań na rynku kredytów hipotecznych również mogą nie być złe. Optymizm inwestorów wynikał również z oczekiwań inwestorów, że administracja prezydenta Busha przedstawi pakiet ulg podatkowych, który pomoże amerykańskiej gospodarce.

O godzinie 14.00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej w grudniu, która spadła o 8,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem, a w ujęciu rocznym wzrosła o 6,2% (prog. 8,5%). Natomiast ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w grudniu spadły o 0,5% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosły o 2,5% (prog. 2,9%). Dane nie wywołały wpływu na rynek akcji, ale wpłynęły na lekkie osłabienie złotego.

Notowania na Wall Street rozpoczęły się od wzrostów, co pozwoliło utrzymać dobre nastroje na warszawskim parkiecie do końca dnia. Indeks WIG20 zyskał na zamknięciu 1,36% i udało mu się utrzymać zamknąć na poziomie 3000 punktów, indeks WIG wzrósł dzisiaj o 1,25%. Wzrost odbywał się przy dużych obrotach, które wyniosły ponad 2,6mld złotych.

Aktywność kupujących na GPW była szczególnie widoczna podczas drugiej części sesji. Część graczy polowała na odbicie w USA i w związku z tym kupowała akcje. Warto pamiętać, że w poniedziałek z powodu Dnia Martina Lutera Kinga giełdy w Stanach Zjednoczonych nie pracują. Taka sytuacja daje nadzieję, że dzisiejsze wzrosty mogą być kontynuowane na pierwszej sesji w przyszłym tygodniu. Inwestorzy przez jeden dzień nie będą patrzyli na zachowanie amerykańskich indeksów i przy podejmowaniu decyzji nie będą sugerowali się sytuacją na Wall Street. Daje to możliwość uspokojenia nastrojów i trzeźwej oceny sytuacji. W końcu indeks WIG spadł w tym roku o blisko 17%, a nic szczególnego polskiej gospodarce się nie stało. Przyszły tydzień nie będzie zawierał wielu istotnych publikacji makroekonomicznych, tak więc gracze skupią się na wynikach kwartalnych spółek, które w pierwszej części tygodnia opublikują m.in. Bank of America oraz Wachovia. Rynek po wcześniejszych publikacjach wyników kwartalnych przez instytucje finansowe jest przygotowany na słabe dane. Jeśli wyniki nie okażą się aż tak złe, to zapoczątkowane wzrosty mogą być kontynuowane w kolejnych dniach.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?