Gdzie podąża rynek?

Gdzie podąża rynek?
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2008-01-15 (09:30)

Prognozowany poziom indeksu cen dóbr i usług konsumpcyjnych za miesiąc grudzień wynosi 4,0%, czyli znacznie powyżej celu inflacyjnego. Tak wysoka dynamika zmian wynika przede wszystkim z gwałtownego wzrostu cen żywności i towarów (głównie paliwa).

Dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w Polsce wydaje się zatem konieczne. Jeżeli poziom CPI okaże się wyższy od oczekiwań, to najprawdopodobniej wpłynie to na umocnienie złotówki. Tak „jastrzębi” sygnał nie obejdzie się bowiem bez echa na rynkach walutowych. Trendowi spadkowemu na rynku EURPLN i USDPLN będzie sprzyjać także dotychczasowa tendencja wzrostowa kursu EURUSD.

Czy dane z USA pomogą dolarowi?

Sprzedaż detaliczna w USA, jeden z najważniejszych wskaźników pokazujących czy gospodarka jest w fazie wzrostu, wyniesie najprawdopodobniej 0% m/m. Jak widać koniunktura w Stanach Zjednoczonych nie jest w najlepszej formie, a wręcz stale się pogarsza. Obawy o recesję wydają się zatem uzasadnione. Jeżeli dane okażą się niższe od oczekiwań, to możliwe że jeszcze dzisiaj będziemy świadkami kolejnych szczytów na rynku EURUSD. Ważną informacją w dniu dzisiejszym będzie także publikacja indeksu PPI. Oczekiwany poziom tego wskaźnika wynosi 0,2 m/m. Należy tutaj pamiętać, iż mniejsza inflacja, to większe prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych, a tym samym spadku wartości dolara. Jeżeli więc ceny producentów będą odznaczały się wyższą dynamiką, to z pewnością uspokoi to nieco rynek EURUSD, a być może spowoduje nawet krótkoterminową korektę dotychczasowego trendu wzrostowego. Dużo większą wagę należy przywiązywać jednak do indeksu cen dóbr i usług konsumpcyjnych. Jutrzejsza publikacja będzie miała zatem zdecydowanie większy wpływ na rynek, niż dzisiejsza o inflacji producentów.

Citi Bank na pierwszy strzał

W dniu dzisiejszym poznamy wyniki CitiBanku. Jest to niezwykle istotna informacja, gdyż dzięki niej otrzymamy pewien obraz sytuacji na rynku finansowym. Prognozy oczywiście nie są najlepsze (C/Z = -0,87). Nie da się ukryć, iż sektor bankowy jest w złej kondycji a kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA negatywnie odbił się na wynikach większości instytucji finansowych.

Inflacja w UK

Dzisiejsze publikacje na temat inflacji raczej nie pomogą walucie brytyjskiej. Prognozowany jest bowiem spadek indeksu CPI do poziomu 2,0% r/r (w listopadzie 2,1% r/r). Takie „gołębie” informacje utwierdzają nas tylko w przekonaniu, iż nieuchronnie zbliża się moment obniżki kosztu pieniądza w UK. Jeżeli jednak inflacja ukształtowałaby się na wyższym niż oczekujemy poziomie, to wówczas możemy spodziewać się niewielkiego wzrostu wartości funta. Wysoka dynamika cen jest bowiem istotną barierą w rozluźnianiu polityki pieniężnej.

Źródło: Katarzyna Banasiak, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Przecena euro oraz ropy naftowej

Przecena euro oraz ropy naftowej

2023-12-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj euro straciło po danych inflacyjnych, które pokazały dalsze spowolnienie dynamiki wzrostu cen. Kurs EUR/USD spadł poniżej 1,09. Jak na razie na głównej parze walutowej mamy korektę spadkową, której rozmiary są jak na razie umiarkowane. Z kolei ropa naftowa została mocno przeceniona ponieważ rynek rozczarowany był wczorajsza decyzją OPEC+. WTI spadła do poziomu 75,5 USD za baryłkę.
Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

Zdecydowanie lepsze nastroje w Europie

2023-12-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż para EURUSD ostatecznie spadła poniżej poziomu 1,0900 i zalicza największy tygodniowy spadek od końcówki września, to jednak podczas ostatniej sesji tego tygodnia widzimy wzrost optymizmu. Idzie to w przez z publikacjami niezłych indeksów PMI z krajów europejskich, choć już wcześniej widzieliśmy lepsze odczyty od oczekiwań w przypadku krajów azjatyckich. Indeks PMI dla Niemiec wypadł na poziomie 42,6 przy wstępnym odczycie 42,3 oraz przy poprzednim za październik na poziomie 40,8.
Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

Jastrzębie komentarze z FED napędzają dolara

2023-12-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przyniósł kontynuację ruchu dolara ze środy. Wpływ na to mogły mieć dane makro - odczyt PCE Core wypadł wprawdzie zgodnie z prognozami (zejście w październiku do 3,5 proc. r/r), ale w sytuacji, kiedy rynek chce widzieć aż pięć obniżek stóp ze strony FED w 2024 r., to powinniśmy mieć tutaj zaskoczenie niższym odczytem. Z kolei regionalny Chicago PMI mocno zaskoczył odbiciem do 55,8 pkt. w listopadzie z 44 pkt. w październiku, co może rodzić spekulacje, że dzisiejsze dane ISM dla przemysłu będą mocne (odczyt poznamy o godz. 16:00 i spodziewane jest odbicie do 47,6 pkt.).
Przesilenie na dolarze?

Przesilenie na dolarze?

2023-11-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Kończy się miesiąc, któy przyniósł dość dynamiczne ruchy na rynkach. Mocny spadek rentowności obligacji będący efektem wyraźnej zmiany oczekiwań rynków, co do przyszłej polityki FED, pociągnął w dół notowania dolara i dał paliwo do silnego odreagowania rynków akcji. Niemniej grudzień może być już inny, a na rynkach widać już pewne sygnały zbliżającego się przesilenia. Jednym z nich jest ... nadmierne skoncentrowanie się na temacie FED, które doprowadziło do tego, że rynki zaczęły wyceniać absurdalny scenariusz aż pięciu obniżek stóp w 2024 r. począwszy od maja.
Mocna wyprzedaż euro względem dolara

Mocna wyprzedaż euro względem dolara

2023-11-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Euro znajduje się dzisiaj pod sporą presją podaży, co jest efektem publikowanych danych makroekonomicznych z państw wspólnej strefy monetarnej. Oprócz tego obserwujemy mocnego dolara, na czym traci m.in. ostatnia gwiazda rynku walutowego, czyli polski złoty. To jednak nie koniec emocji na dzisiaj, gdyż czeka nas jeszcze sporo odczytów makroekonomicznych.
Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

Gołębi FED, jastrzębi RBNZ...

2023-11-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze słowa dotychczas "jastrzębiego" Christophera Wallera z FED o tym, że spadająca inflacja może pozwolić na obniżkę stóp procentowych za kilka miesięcy, stały się pretekstem do kolejnych spadków rentowności obligacji, co pociągnęło za sobą dolara. Rynki wyceniają już, że FED dokona pierwszej obniżki stóp już 1 maja 2024 r., a w całym przyszłym roku ruchów będzie aż pięć - łącznie na 125 punktów baz. Czy to nie za wiele?
Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD

2023-11-29 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas wczorajszej sesji mogliśmy obserwować słabość amerykańskiej waluty, przez co kurs EURUSD wzbił się powyżej 1,10 USD. Okrągły poziom został jednak tylko nieznacznie naruszony, po czym doszło do cofnięcia. Dziś o poranku także obserwowaliśmy próbę przebicia się wyżej, jednak podobnie zakończyła się ona niepowodzeniem i w momencie przygotowania tego komentarza, czyli przed godziną 11:00 kurs głównej pary walutowej cofa się w rejony 1,0970. Patrząc na sytuaKomentarz walutowy: Kurs euro do dolara cofa po przetestowaniu poziomu 1,10 USD.
Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

Waller z Fed osłabia dolara i powoduje spadek rentowności obligacji USA

2023-11-29 Komentarz poranny TMS Brokers
Kurs EURUSD przekroczył wczoraj psychologiczny poziom 1,10. Jak na razie jedynie na moment, ponieważ dziś rano główna para walutowa lekko skorygowała te wzrosty i spadła minimalnie poniżej tego poziomu. Słabszy dolar to nie efekt danych makro z USA. Te wypadły relatywnie dobrze. Tu o sile USD zaważyły słowa Christophera Wallera z Fedu, który jako pierwszy z urzędników wskazał na możliwe obniżki stóp procentowych w USA.
Czekamy na dane o inflacji

Czekamy na dane o inflacji

2023-11-27 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty kontynuuje dobrą passę. Tematem numer jeden jest KPO, choć naszej walucie pomagają też nastroje na rynkach globalnych i wsparła ją listopadowa decyzja RPP. W tym tygodniu poznamy kolejne dane z Polski, w tym szczególnie wstępne dane o listopadowej inflacji. Inflacja w Polsce w ostatnim czasie mocno spadała. Z ponad 18,4% w lutym spadła do 6,6% w październiku i w najbliższych miesiącach będzie spadać dalej.
Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

Kurs USD/JPY w pobliżu 33-letniego maksimum

2023-11-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś rano kontrakty na S&P 500 cały czas utrzymywały się w okolicach swojego maksimum z 15 września br. Wczoraj Nasdaq 1000 osiągnął swój najwyższy poziom od stycznia 2022 roku, a brazylijska Bovespa znalazła się na najwyższym poziomie od lipca 2021. Na giełdach Azji i Oceanii brak było w czwartek dominującej tendencji. O 1,41 proc. wzrósł indonezyjski JCI, Hang Seng zyskał 0,99 proc., natomiast nieco przekraczające 0,5 proc. spadki notowały australijski All Ordinaries (-0,6 proc.) i tajlandzki SET Index (-0,52 proc.).