Czy rynek nas jeszcze zaskoczy?

Czy rynek nas jeszcze zaskoczy?
Data dodania: 2007-12-28 (08:59) Raport poranny FMCM

W dniu dzisiejszym opublikowany zostanie wskaźnik Chicago PMI, który jest miernikiem koniunktury w strefie Chicago. Indykator ten uwzględnia między innymi poziom produkcji, nowe zamówienia, szybkość dostaw towarów, poziom zatrudnienia, ceny oraz poziom zapasów.

Wartość tego indeksu powyżej 50 pkt. oznacza ekspansję. Obecnie prognozowany jest spadek wskaźnika Chicago PMI do 51,8 pkt. względem 52,9 w miesiącu poprzednim. Jeżeli dana ta okaże się gorsza od oczekiwań to bardzo możliwy jest spadek wartości dolara. Bardzo negatywna informacja może spowodować duże wzrosty na rynku EURUSD, bowiem już dzisiaj kurs EURUSD zdołał przebić silny poziom oporu 1,4596.

Sprzedaż nowych domów w Stanach Zjednoczonych

Liczba sprzedanych nowych domów stanowi bardzo ważny wskaźnik w ocenie koniunktury danego kraju. Rynek nieruchomości jest bowiem zwiastunem silnej bądź słabej gospodarki oraz zaufania konsumentów do jej perspektyw. Obecnie w Stanach Zjednoczonych oczekiwany jest spadek tego indykatora z poziomu 728 tys. do 720 tys. Dana ta nie powinna mieć jednak drastycznego wpływu na wartość dolara, gdyż ze względu na późny czas publikacji nie jest ona tak ważna dla rynku finansowego jak wskaźnik mierzący liczbę rozpoczętych inwestycji budowlanych (Housing Starts). Jeżeli jednak liczba sprzedanych nowych domów będzie znacznie odbiegała od prognoz, to niewykluczony jest jakiś większy ruch na rynku dolara amerykańskiego.

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Ostatnie informacje z brytyjskiego rynku nieruchomości nie miały pozytywnego wydźwięku. Analizując dotychczasowe publikacje nie można wykluczyć faktu, iż Wielka Brytania została zarażona amerykańskim kryzysem. W dniu dzisiejszym poznaliśmy miesięczną zmianę wartości mieszkań w UK. Obniżka cen tych nieruchomości wyniosła 0,5% (m/m), czyli 0,1 pkt. procentowego więcej niż oczekiwano. Dynamika spadku okazała się zatem wyższa od prognoz, co może doprowadzić do deprecjacji funta względem innych walut. Obecnie kurs EURGBP kształtuje się na poziomie 0,733, natomiast GBPPLN oscyluje w okolicach 4,915.

Źródło: Katarzyna Banasiak, FMC Management
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Kolejne wakacje kredytowe?

Kolejne wakacje kredytowe?

2023-01-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj polski rynek został „zbombardowany” informacją o możliwym przedłużeniu wakacji kredytowych o kolejny rok, czyli do końca 2024 roku. Chociaż sama decyzja dotycząca przedłużenia nie jest jeszcze pewna, to obserwujemy dosyć spore ruchy na polskich aktywach. Sam złoty jest raczej stabilny, ale potężnie tracą banki notowane na GPW. Czy taka decyzja zadecyduje o końcu ostatniego ożywienia na rynku akcyjnym w Polsce?
Cena kontraktów na gaz ziemny w USA poniżej 3 USD/mmBtu

Cena kontraktów na gaz ziemny w USA poniżej 3 USD/mmBtu

2023-01-25 Komentarz poranny Oanda Tms Brokers
Ceny kontraktów na gaz ziemny na rynkach w Wielkiej Brytanii i Holandii spadły wczoraj o ponad 11 proc., ale utrzymały się powyżej swoich minimów sprzed tygodnia. Dziś rano cena kontraktu na amerykański gaz ziemny na NYMEX-ie spadła po raz pierwszy od 20 miesięcy poniżej poziomu 3 USD/mmBtu (jeszcze w sierpniu ub.r. kontrakt ten kosztował przez krótką chwilę ponad 10 USD).
A jednak boimy się recesji?

A jednak boimy się recesji?

2023-01-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj późnym popołudniem indeksy na Wall Street zawróciły mocniej na południe, a negatywne nastroje utrzymywały się też podczas sesji azjatyckiej. Czy jesteśmy świadkami realizacji scenariusza w którym rynki zaczynają mieć pewne wątpliwości, co do tego, że recesja rzeczywiście będzie płytka (wczorajsze dane z USA dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej były naprawdę słabe), a FED pozostanie jednak "jastrzębi"?
Podbicie presji podażowej wokół złotego

Podbicie presji podażowej wokół złotego

2023-01-19 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podbicie presji podażowej zarówno wokół eurodolara jak i PLN. Złoty kwotowany jest następująco: 4,7235 PLN za euro, 4,3781 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,7749 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,3993 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,819% w przypadku obligacji 10-letnich.
Nadchodzi globalne ochłodzenie

Nadchodzi globalne ochłodzenie

2023-01-19 Poranny komentarz walutowy XTB
Tytuł komentarza nie sugeruje tylko i wyłącznie tego, że będzie zimniej, jak skazują najbliższe prognozy pogody. Chodzi głównie o światową gospodarkę. Pomimo tego, że słyszymy o pozytywnych sygnałach z Chin, to nie należy zapominać, że cały świat patrzy się na Stany Zjednoczone. Gorsze nastroje z tamtej gospodarki mają ogromny wpływ na działanie wszystkich systemów finansowych na świecie. Niestety oberwało się również polskiemu złotemu, który wczoraj wyraźnie osłabił się do większości walut, w tym również na bardzo stabilnej parze z euro.
Sentyment ważony ryzykiem recesji

Sentyment ważony ryzykiem recesji

2023-01-19 Komentarz poranny Oanda Tms Brokersn
Wall Street podczas środowego handlu włączyła tryb risk-off. Główne indeksy znacznie straciły. Dow Jones uplasował się na koniec dnia z wynikiem -1,81 proc., SP500 stracił 1,56 proc. a Nasdaq osunął się o 1,24 proc. To efekt w głównej mierze rozczarowujących danych z USA. Dolar w godzinach popołudniowych zyskiwał, choć w pierwszej połowie dnia para EUR/USD ponownie zbliżyła się w okolice 1,09.
Zarówno sprzedaż detaliczna (-1,1 proc.) w USA jak i produkcja przemysłowa (-0,7 proc.) pokazały wyniki gorsze od oczekiwań.
Nikkei 225 obronił poziom wsparcia

Nikkei 225 obronił poziom wsparcia

2023-01-18 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajsza sesja na amerykańskim rynku akcji zakończyła się spadkiem S&P 500 (-0,2 proc.) i średniej przemysłowej Dow Jonesa (-1,14 proc). Minimalnie wzrósł natomiast Nasdaq Composite (+0,14 proc.). Na giełdach Azji i Oceanii przeważały dziś zwyżki głównych indeksów. Najsilniejszy – o +2,5 proc. – notował japoński Nikkei 225, który obronił na początku tego tygodnia poziom wsparcia wyznaczany przez minima z okresu minionych 8 miesięcy.
Dolar czeka na impulsy

Dolar czeka na impulsy

2023-01-17 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek nie przyniósł rozstrzygnięć ze względu na absencję inwestorów z USA, gdzie obchodzono Dzień Martina Lutera Kinga. Dolar próbował nieco odbijać, ale później ruch ten został zredukowany. Dzisiejszy ranek przynosi nieco mieszane wskazania. W nocy opublikowane zostały dane z Chin, które wypadły nieco lepiej od prognoz, chociaż nie poprawiło to klimatu wokół juana, który kontynuował rozpoczętą wczoraj korektę zwyżek z ostatnich tygodni i jest dzisiaj najsłabszą walutą.
Handel bez Amerykanów oznacza niską zmienność

Handel bez Amerykanów oznacza niską zmienność

2023-01-17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W Stanach Zjednoczonych nie było wczoraj sesji na Wall Street. Amerykanie świętowali dzień Martina Luthera Kinga. Tym samym również na rynku walutowym niewiele się dzieje. Para EUR/USD po raz kolejny wspięła się powyżej 1,0860 ale ruch jak na razie okazał się krótkotrwały. Obecnie notowania wskazują 1,0826. Od kilkunastu godzin na rynku głównej pary walutowej mamy wąską konsolidację. Rynek czeka na kolejny impuls. Mocne wzrosty EUR/USD na przestrzeni ostatnich tygodni sugerują, że wielkimi krokami zbliża się korekta techniczna.
Chiny dają promyk nadziei

Chiny dają promyk nadziei

2023-01-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj opublikowane zostały dane dotyczące PKB z drugiej największej gospodarki na świecie, czyli Chin. W stosunku do tego kraju pojawiło się wiele obaw, że nie będzie już w stanie tak zaskakiwać jak w ostatnich kilkudziesięciu latach. Faktycznie w tym kraju widoczne jest wiele problemów, m.in. dotyczących rynku nieruchomości, choć kluczowym było ograniczenie aktywności gospodarczej w związku z pandemią. Teraz kiedy Chiny wycofały się ze swoich rygorystycznych działań wydaje się, że jest szansa na ożywienie w tym kraju i ogólną poprawę nastrojów.