Obniżka jeszcze nie dziś

Obniżka jeszcze nie dziś
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2013-04-10 (10:35)

Na rynek wracają dobre nastroje. Ani słabe dane z USA, ani bezradność EBC nie były w stanie na dłużej zmącić ciągle sielankowej w tym roku atmosfery na rynkach globalnych. Wall Street znów testuje maksima, euro odrabia starty wobec dolara, od kilku dni zyskuje też złoty i tylko GPW pozostaje bardzo słaba. Dziś decyzja RPP oraz publikacja protokołu Fed.

Wraca teoria „złe dane to dobre dane”

Po publikacji słabych danych z USA za marzec zwracaliśmy uwagę, iż rynek jest tak nieprzewidywalny, że pierwsza negatywna reakcja może równie dobrze być odwrócona na fali oczekiwań, że złe dane to w sumie dobre dane. Po wcześniejszych korzystnych raportach pojawiły się bowiem oczekiwania, iż Fed może być zmuszony do szybszego wycofania się z QE3, co byłoby dla rynków akcji niewątpliwie niekorzystne (i prowadziłoby do umocnienia dolara). W efekcie słabe dane, mimo iż niekorzystne z punktu widzenia oceny perspektyw gospodarczych, są mile widziane przez wielu inwestorów. Ten paradoks jest coraz częściej komentowany w dość bezpośredni sposób nawet w USA. Wczoraj FT podał, iż firma BlackRock (jeden z większych zarządzających funduszami w USA) wezwała Fed do redukcji QE3, argumentując, iż obecna polityka całkowicie zniekształca alokację środków na rynku. Już wcześniej pojawiały się inne głosy (m.in. ze strony znanego inwestora Marca Mobiusa), iż Fed po prostu manipuluje rynkami. Niewątpliwie, z punktu widzenia inwestorów utrudnia to ocenę wpływu raportów na wyceny, gdyż w zasadzie każdą reakcję da się teraz uzasadnić.

Dziś czeka nas publikacja raportu z ostatniego posiedzenia Fed (godz. 20.00). Poprzednie dwa raporty wywołały pewną nerwowość, gdyż pojawiły się w nich jastrzębie głosy. Teraz jednak nie oczekujemy podobnego wpływu. Po pierwsze, jesteśmy po słabym raporcie z rynku pracy. Po drugie, Bernanke włożył od tego czasu sporo wysiłku w przekonanie rynku, iż nie należy obawiać się „przedwczesnego” wycofania QE i został w tym wsparty przez gołębie skrzydło FOMC. Dlatego też jest mniejsze ryzyko (niż poprzednio), iż odbicie na EURUSD zostanie zakłócone publikacją minutes.

Podejrzane dane z Chin.

Wzrost importu (14% R/R) i wyhamowanie dynamiki eksportu (10%) to dane, które podał dziś chiński urząd statystyczny. Dane za marzec nie wyglądają już tak „egzotycznie”, jak za pierwsze dwa miesiące roku, ale i tak pierwszy kwartał wygląda mało wiarygodnie: import wzrósł w tym czasie o 8%, ale eksport aż o 18%, co po prostu nie koresponduje z danymi publikowanymi przez partnerów handlowych Chin. Co więcej, składową danych za marzec jest wzrost eksportu do Hong Kongu o… 92%. Sam urząd przyznał, iż są obawy, iż dane mogą być „nieco” zawyżone. Dlatego też ocena chińskiej gospodarki staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Na front wysuwają się dane o wolumenach handlowych głównych partnerów Chin, która mogą oddawać obraz bliższy rzeczywistości.

Obniżka stóp jeszcze nie dziś

Dziś poznamy decyzję RPP. Przypomnijmy, iż w ubiegłym miesiącu Rada nieoczekiwanie obniżyła stopy o 50 bp, sygnalizując jednocześnie, iż ta obniżka miałaby kończyć cały cykl. Naszym zdaniem, to jeszcze nie koniec cyklu. Silne spowolnienie w polskiej gospodarce (w pierwszym kwartale PKB mógł urosnąć zaledwie o 0,5% R/R) w połączeniu z bardzo niską inflacją (w kwietniu może spaść ona do 0,9%) dają przestrzeń do dalszego luzowania. Nie oczekujemy jednak takiego ruchu dziś, a dopiero w czerwcu po publikacji kolejnej projekcji inflacji. Dzisiejsze posiedzenie będzie miało prawdopodobnie znikomy wpływ na rynek.

Na wykresach:

AUDUSD, D1 – w ostatnim czasie wzrosty na parze AUDUSD znacząco przyspieszyły; dolara australijskiego wspiera nie tylko globalny sentyment, ale także niższa inflacja w Chinach, która doprowadziła do zwyżki na rynku chińskich akcji; warto zwrócić uwagę, iż para wykorzystała ponownie 1,0343 jako wsparcie i w efekcie należy spodziewać się kontynuacji wzrostów do osiągnięcia strefy oporu 1,0583-1,0612; w tym miejscu jednak na rynek mogą wrócić sprzedający

EURPLN, EURHUF, D1 – ostatnie wyraźne ruchy na rynku walut wschodzących doprowadziły do przynajmniej częściowego domknięcia niektórych dywergencji; w dużym stopniu domknięta została dywergencja pomiędzy USDMXN a USDPLN; z kolei od złotego szybciej umacniał się forint, co doprowadziło do zawężenia dywergencji pomiędzy EURPLN a EURHUF; w tym przypadku jednak jest ona jeszcze spora dając potencjał do relatywnego umocnienia forinta względem polskiej waluty

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.