Podsumowanie tygodnia na GPW

Podsumowanie tygodnia na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-12-07 (18:49)

Pierwsza sesja w tym tygodniu, która rozpoczynała również nowy miesiąc na GPW zakończyła się spadkiem głównych warszawskich indeksów. Inwestorzy w ciągu dnia nie przejawiali wielkiej ochoty do handlu i realizowali zyski z końca zeszłego tygodnia. Rynek nie poznał w tym dniu wielu danych makroekonomicznych.

Warto wspomnieć o publikacjach dotyczących wartości indeksu PMI, który pokazuje sytuację w sektorze produkcyjnym oraz danych o bezrobociu w strefie euro. Indeks PMI w strefie euro miał w listopadzie wartość 52,8pkt. (prog. 52,6pkt.), natomiast stopa bezrobocia w październiku, wyniosła 7,2% wobec 7,3% we wrześniu. Był to rekordowo niski wskaźnik, analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 7,3%. Inwestorzy w tym dniu przywiązywali znacznie większą wagę do zachowania kontraktów na amerykańskie indeksy, które spadały niż do danych makroekonomicznych. Jako jedyny poniedziałek na plusie zakończył indeks mWIG40, który zyskał 0,24%. Pozostałe indeksy znalazły się poniżej piątkowego zamknięcia, indeks WIG stracił 0,47%, a indeks WIG20 0,84%.

Wtorkowa sesja na GPW przebiegała również bardzo spokojnie. Lekka przewaga kupujących i brak mocnej presji ze strony podażowej spowodował, że indeksowi WIG20 udało się zakończyć dzień wzrostem. Duży udział miały w tym akcje Biotonu, które zyskiwały kilka procent oraz akcje PKN ORLEN odreagowujące poniedziałkowe spadki. Gorzej we wtorek zachowywały się spółki małe i średnie, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zakończyły dzień poniżej poniedziałkowego zamknięcia. Podczas wtorkowej sesji opublikowano raport dotyczący inflacji PPI w strefie euro. Inflacja PPI wzrosła w październiku o 0,6% miesiąca do miesiąca oraz 3,3% rok do roku. Wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu okazał się większy od prognoz, które zakładały wzrost odpowiednio o 0,4% i o 3,1%. Dane nie wpłynęły na rynek, jednak szybko rosnąca inflacja może zmusić Europejski Bank Centralny do szybszej podwyżki stóp procentowych. Wtorek zakończył się wzrostem indeksu WIG o 0,18%, a indeks WIG20 o 0,41%.

Środa na GPW przyniosła mocne zwyżki wszystkich indeksów. Indeksy od początku dnia pięły się mocno w górę. Zdecydowanie największa zwyżka dotyczyła indeksu WIG20, który zyskał prawie cztery procent. Wzrostowi indeksu dużych spółek pomagały szczególnie spółki BIOTON, POLNORD oraz PROKOM. Taka sytuacja była spowodowana decyzją prokuratury o cofnięciu nakazu zatrzymania Ryszarda Krauzego, inwestorzy przyjęli decyzję z dużym optymizmem, co przełożyło się na wzrosty spółek powiązanych z polskim biznesmenem. Zwyżkom indeksów pomagały również dobre nastroje na innych europejskich giełdach oraz publikacje makroekonomiczne zza Oceanu. Raporty dotyczące wydajności pracy oraz jednostkowych kosztów pracy w III kwartale w USA przemawiały na korzyść kupujących, podobnie jak raport ADP o nowych miejscach pracy w listopadzie, których liczba wyniosła aż 189 tys. Indeks WIG zakończył dzień wzrostem o 2,88%, natomiast indeks WIG20 zyskał na zamknięciu 3,77%. Dobrze w tym dniu prezentowały się spółki małe i średnie. Indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 0,98% (wcześniejszy wzrost został mocno zniwelowany na końcowym fixingu), a indeks sWIG80 2,26%.

Po środowych pokaźnych wzrostach, czwartek przyniósł uspokojenie na rynku. Indeksy po mocnych zwyżkach dostały chwilowej zadyszki, a część inwestorów realizowała wcześniejsze zyski. Ostatecznie sesja zakończyła się kosmetycznym spadkiem głównych indeksów. Na początku sesji indeksowi WIG20 udało się na chwilę przebić poziom 3700 punktów, jednak kolejne godziny przyniosły większą aktywność strony podażowej, co spowodowało powolny proces osuwania się indeksów. Najważniejszą informacją dnia okazał się komunikat Banku Anglii, który obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 5,5%. Decyzja była pewnym zaskoczeniem, ponieważ rynek nie spodziewał się obniżki. Decyzja BoE pogorszyła nastroje w Europie, głównie z powodu obaw o przyczyny, które doprowadziły do tej obniżki. Czwartkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG o 0,03%, a indeksu WIG20 o 0,05%. Zdecydowanie najlepiej w tym dniu zachowywały spółki średnie, indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 0,24%, natomiast indeks sWIG80 spadł o 0,24%.

Ostatnia sesja w tym tygodniu należała ponownie do kupujących. Najlepiej w piątek zachowywały się spółki małe i średnie, a indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zakończyły dzień największymi wzrostami. Aktywność inwestorów w ciągu dnia była umiarkowana, ale zdecydowanie wzrosła po dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w USA w listopadzie wyniosła 4,7% (prog.4,8%), natomiast liczba miejsc pracy poza rolnictwem wyniosła 94tys., co było wynikiem lepszym od prognoz, które zakładały wynik na poziomie 80tys. Dobre nastroje na GPW utrzymywały się do końca dnia. Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG o 0,88%, a indeksu WIG20 o 0,73%. Indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 1,01%, a sWIG80 1,17%.

Obecnie indeks WIG20 zbliżył się do poziomu 3700 punktów, przełamanie tej granicy pozwoli indeksowi kontynuować dalszy trend wzrostowy. Jeśli chodzi o indeksy mWIG40 oraz sWIG80 to przełamały one opór (sierpniowy dołek) i mają otwartą drogę do dalszych wzrostów. Po czwartkowej lekkiej zadyszce, w piątek ponownie indeksy kontynuowały wzrosty, początek przyszłego tygodnia powinien przynieść dalszą kontynuację tego procesu. Inwestorzy w dobrym nastrojach będą oczekiwali na wtorkową decyzję FOMC w sprawie obniżki stóp procentowych.

W ujęciu tygodniowym indeks WIG zyskał 3,5%, a indeks WIG20 4,0%.

Indeks mWIG40 zyskał 2,4%, a sWIG80 2,2%.

Najwięcej w tym tygodniu inwestorom dały zarobić spółki: CPENERGIA (66,3%), FON (35,1%) oraz ZNTKLAPY (28,3%).

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

2023-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi inwestorom w Polsce nadzieje na trwałe przekroczenie poziomu 2000 pkt. WIG20 odnotował dziś 1,65% wzrost, napędzany pozytywnem zwrotem na Wall Street. Ponownie żaden z największych, europejskich benchmarków nie mógł równać się dziś ze stopą zwrotu WIG20. RPP nie zaskoczyła dziś decyzją ws. stóp procentowych, te zgodnie z oczekiwaniami analityków zostały utrzymane na poziomie 6,75%. Indeksy w USA szybko ograniczyły spadki z pierwszych chwil sesji, a trend AI wydaje się wciąż być nie tylko katalizatorem wzrostów ale pewnego rodzaju amortyzatorem spadków.
Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.