Podsumowanie tygodnia na GPW

Podsumowanie tygodnia na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-12-07 (18:49)

Pierwsza sesja w tym tygodniu, która rozpoczynała również nowy miesiąc na GPW zakończyła się spadkiem głównych warszawskich indeksów. Inwestorzy w ciągu dnia nie przejawiali wielkiej ochoty do handlu i realizowali zyski z końca zeszłego tygodnia. Rynek nie poznał w tym dniu wielu danych makroekonomicznych.

Warto wspomnieć o publikacjach dotyczących wartości indeksu PMI, który pokazuje sytuację w sektorze produkcyjnym oraz danych o bezrobociu w strefie euro. Indeks PMI w strefie euro miał w listopadzie wartość 52,8pkt. (prog. 52,6pkt.), natomiast stopa bezrobocia w październiku, wyniosła 7,2% wobec 7,3% we wrześniu. Był to rekordowo niski wskaźnik, analitycy spodziewali się wyniku na poziomie 7,3%. Inwestorzy w tym dniu przywiązywali znacznie większą wagę do zachowania kontraktów na amerykańskie indeksy, które spadały niż do danych makroekonomicznych. Jako jedyny poniedziałek na plusie zakończył indeks mWIG40, który zyskał 0,24%. Pozostałe indeksy znalazły się poniżej piątkowego zamknięcia, indeks WIG stracił 0,47%, a indeks WIG20 0,84%.

Wtorkowa sesja na GPW przebiegała również bardzo spokojnie. Lekka przewaga kupujących i brak mocnej presji ze strony podażowej spowodował, że indeksowi WIG20 udało się zakończyć dzień wzrostem. Duży udział miały w tym akcje Biotonu, które zyskiwały kilka procent oraz akcje PKN ORLEN odreagowujące poniedziałkowe spadki. Gorzej we wtorek zachowywały się spółki małe i średnie, indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zakończyły dzień poniżej poniedziałkowego zamknięcia. Podczas wtorkowej sesji opublikowano raport dotyczący inflacji PPI w strefie euro. Inflacja PPI wzrosła w październiku o 0,6% miesiąca do miesiąca oraz 3,3% rok do roku. Wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu okazał się większy od prognoz, które zakładały wzrost odpowiednio o 0,4% i o 3,1%. Dane nie wpłynęły na rynek, jednak szybko rosnąca inflacja może zmusić Europejski Bank Centralny do szybszej podwyżki stóp procentowych. Wtorek zakończył się wzrostem indeksu WIG o 0,18%, a indeks WIG20 o 0,41%.

Środa na GPW przyniosła mocne zwyżki wszystkich indeksów. Indeksy od początku dnia pięły się mocno w górę. Zdecydowanie największa zwyżka dotyczyła indeksu WIG20, który zyskał prawie cztery procent. Wzrostowi indeksu dużych spółek pomagały szczególnie spółki BIOTON, POLNORD oraz PROKOM. Taka sytuacja była spowodowana decyzją prokuratury o cofnięciu nakazu zatrzymania Ryszarda Krauzego, inwestorzy przyjęli decyzję z dużym optymizmem, co przełożyło się na wzrosty spółek powiązanych z polskim biznesmenem. Zwyżkom indeksów pomagały również dobre nastroje na innych europejskich giełdach oraz publikacje makroekonomiczne zza Oceanu. Raporty dotyczące wydajności pracy oraz jednostkowych kosztów pracy w III kwartale w USA przemawiały na korzyść kupujących, podobnie jak raport ADP o nowych miejscach pracy w listopadzie, których liczba wyniosła aż 189 tys. Indeks WIG zakończył dzień wzrostem o 2,88%, natomiast indeks WIG20 zyskał na zamknięciu 3,77%. Dobrze w tym dniu prezentowały się spółki małe i średnie. Indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 0,98% (wcześniejszy wzrost został mocno zniwelowany na końcowym fixingu), a indeks sWIG80 2,26%.

Po środowych pokaźnych wzrostach, czwartek przyniósł uspokojenie na rynku. Indeksy po mocnych zwyżkach dostały chwilowej zadyszki, a część inwestorów realizowała wcześniejsze zyski. Ostatecznie sesja zakończyła się kosmetycznym spadkiem głównych indeksów. Na początku sesji indeksowi WIG20 udało się na chwilę przebić poziom 3700 punktów, jednak kolejne godziny przyniosły większą aktywność strony podażowej, co spowodowało powolny proces osuwania się indeksów. Najważniejszą informacją dnia okazał się komunikat Banku Anglii, który obniżył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 5,5%. Decyzja była pewnym zaskoczeniem, ponieważ rynek nie spodziewał się obniżki. Decyzja BoE pogorszyła nastroje w Europie, głównie z powodu obaw o przyczyny, które doprowadziły do tej obniżki. Czwartkowa sesja zakończyła się spadkiem indeksu WIG o 0,03%, a indeksu WIG20 o 0,05%. Zdecydowanie najlepiej w tym dniu zachowywały spółki średnie, indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 0,24%, natomiast indeks sWIG80 spadł o 0,24%.

Ostatnia sesja w tym tygodniu należała ponownie do kupujących. Najlepiej w piątek zachowywały się spółki małe i średnie, a indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zakończyły dzień największymi wzrostami. Aktywność inwestorów w ciągu dnia była umiarkowana, ale zdecydowanie wzrosła po dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w USA w listopadzie wyniosła 4,7% (prog.4,8%), natomiast liczba miejsc pracy poza rolnictwem wyniosła 94tys., co było wynikiem lepszym od prognoz, które zakładały wynik na poziomie 80tys. Dobre nastroje na GPW utrzymywały się do końca dnia. Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG o 0,88%, a indeksu WIG20 o 0,73%. Indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 1,01%, a sWIG80 1,17%.

Obecnie indeks WIG20 zbliżył się do poziomu 3700 punktów, przełamanie tej granicy pozwoli indeksowi kontynuować dalszy trend wzrostowy. Jeśli chodzi o indeksy mWIG40 oraz sWIG80 to przełamały one opór (sierpniowy dołek) i mają otwartą drogę do dalszych wzrostów. Po czwartkowej lekkiej zadyszce, w piątek ponownie indeksy kontynuowały wzrosty, początek przyszłego tygodnia powinien przynieść dalszą kontynuację tego procesu. Inwestorzy w dobrym nastrojach będą oczekiwali na wtorkową decyzję FOMC w sprawie obniżki stóp procentowych.

W ujęciu tygodniowym indeks WIG zyskał 3,5%, a indeks WIG20 4,0%.

Indeks mWIG40 zyskał 2,4%, a sWIG80 2,2%.

Najwięcej w tym tygodniu inwestorom dały zarobić spółki: CPENERGIA (66,3%), FON (35,1%) oraz ZNTKLAPY (28,3%).

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.