Wypowiedź Bena Bernanke pomogła rynkom

Wypowiedź Bena Bernanke pomogła rynkom
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-11-30 (19:33)

Ostatnia sesja w tym miesiącu okazała się najbardziej udana dla posiadaczy małych i średnich spółek. Najlepiej podczas dzisiejszego dnia zachowywały się indeksy mWIG40 oraz sWIG80, które zyskiwały przez całą sesję, zdecydowanie gorzej prezentowały się duże spółki, indeks WIG20 zakończył dzień na niewielkim plusie.

Dzisiejszy wzrost odbywał się przy bardzo dużej aktywności inwestorów, piątkowa sesja pozwala z optymizmem patrzeć na początek przyszłego tygodnia.

Dzisiejszy dzień wypełniony był raportami makroekonomicznym ze strefy euro oraz z USA. Dodatkowo inwestorzy poznali dane dotyczące wzrostu PKB w Polsce w III kwartale. Główny Urząd Statystyczny podał rano, że PKB wzrósł w III kwartale o 6,4% (prog.5,9%) rok do roku. Lepsze dane poprawiły nastroje inwestorów, ale najbardziej wpłynęły na umocnienie się złotego w stosunku do innych walut.

Przed południem gracze poznali mnóstwo danych makroekonomicznych ze strefy euro. Warto zwrócić uwagę na raport dotyczący inflacji. Inflacja z wstępnych wyliczeń wzrosła w listopadzie do 3% w ujęciu rok do roku. Taki wzrost inflacji niesie ze sobą duże prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, który jako cel inflacyjny zakłada poziom ok.2%. Reszta publikacji, czyli dane o PKB w III kwartale (wzrost o 0,7% kwartał do kwartału oraz o 2,7% rok do roku) i publikacje indeksów nastroju wśród konsumentów w biznesie oraz w gospodarce nie wpłynęły na rynek.

Na GPW od początku dnia indeksy zdecydowanie rosły. Zwyżki widoczne były na całym rynku, wśród spółek z indeksu WIG20 podobnie jak wczoraj mocno zyskiwał Cersanit. Piątek był ponownie udany na posiadaczy małych i średnich spółek. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zyskiwały przez cały dzień. Wszystko wygląda na to, że kryzys dotyczące tego sektora powoli dobiega końca, możliwe jest, że koniec roku będzie należał do spółek z tego segmentu. Atrakcyjne wyceny mogą dodatkowo skłonić inwestorów to zakupu akcji MiSiów.

Druga część sesji upłynęła pod znakiem konsolidacji w przypadku indeksu WIG20. Natomiast indeksy małych i średnich spółek nadal zyskiwały. Inwestorzy oczekiwali na publikacje danych makroekonomicznych z USA. Dobrym nastrojom w Europie pomagały rosnące kontrakty terminowe, które zyskiwały po wypowiedzi szefa FED Bena Bernanke, który zasugerował, że możliwa jest obniżka stóp procentowych w USA w celu zapobiegnięcia recesji w Stanach Zjednoczonych.

Przed sesją w USA opublikowane zostały dane dotyczące przychodów i wydatków Amerykanów. Wydatki oraz przychody amerykańskich konsumentów wzrosły w październiku, o 0,2%, co było wynikiem gorszym od oczekiwań analityków. O tej samej porze podane zostały informacje o inflacji bazowej, która wyniosła 0,2%. Rynek nie zareagował na dane, ponieważ nie różniły się one drastycznie od prognoz, inwestorzy oczekiwali na otwarcie sesji w USA.

Początek notowań na Wall Street rozpoczął się od wzrostów. Nastroje inwestorów dodatkowo poprawiła publikacja indeksu Chicago PMI, który pokazuje jak rozwijała się gospodarka w regionie Chicago. Wartość indeksu wzrosła do 52,9pkt. (prog. 50,5pkt.). Dobry odczyt oraz wzrosty za Oceanem spowodowały, że końcówka notowań na GPW była udana dla małych i średnich spółek. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zakończyły dzień pokaźnymi wzrostami. Znacznie gorzej pod koniec dnia zachowywały się spółki duże, indeksowi WIG20 udało się jednak zakończyć niewielkim wzrostem.

Wypowiedź Bena Bernanke o możliwej obniżce stóp procentowych oraz zbliżający się koniec roku powodują, że grudzień na światowych rynkach może upłynąć pod znakiem wzrostów. Wiele czynników przemawia w tym momencie na korzyść kupujących. Spodziewam się, że głównymi bohaterami grudnia mogą okazać się mocno przecenione spółki małe i średnie, które powinny zyskiwać najwięcej.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG o 1,02%, a WIG20 o 0,25%.

Zdecydowanie najlepiej przez cały dzień prezentowały się spółki małe i średnie. Indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 2,42%, a sWIG80 2,81%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły ponad 2,4mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.