Udana sesja MiSiów

Udana sesja MiSiów
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-11-29 (18:19)

Po wczorajszych pokaźnych wzrostach w USA, dzisiejsza sesja na GPW również zaczęła się od zwyżek. Wszystkie indeksy rozpoczęły dzień ze luką w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Dobre nastroje wśród inwestorów utrzymywały się przez cały dzień, wzrostów na giełdzie w Warszawie nie zniwelowały również dzisiejsze publikacje danych makroekonomicznych z USA.

Po dobrym początku dnia na parkiecie zarysowała się lekka przewaga podaży, co zapoczątkowało stopniowe osuwanie się indeksów. Przyczyną takiej sytuacji było lekkie pogorszenie nastrojów na innych europejskich giełdach. Wśród dużych spółek dobrze zachowywały się akcje Cersanitu, który zyskiwał kilka procent po wczorajszej informacji o nabyciu udziałów w spółce Projekt Echo. Dzisiejszy dzień był również udany dla posiadaczy spółek małych i średnich. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 utrzymywały się znacznie powyżej wczorajszego zamknięcia i kontynuowały zapoczątkowane wczoraj odbicie. Indeks średnich spółek utrzymywał się praktycznie przez cały dzień powyżej poziomu 4000 punktów.

W drugiej części dnia na rynku widoczna była konsolidacja, handel odbywał się na podobnych poziomach, a inwestorzy nie przejawiali zbytniej ochoty do zawierania transakcji. Gracze oczekiwali na publikacje dużej porcji danych makroekonomicznych z USA.

Pierwsze publikacje nie zaskoczyły rynku. Inwestorzy poznali dane o wzroście PKB w III kwartale, które uległy rewizji w gorę do 4,9% z wcześniejszych 3,8%. Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 4,8%. O tej samej porze opublikowany został również indeks PCE Core, który wyniósł 1,8% oraz deflator (0,9%). Dobre dane dotyczące wzrostu PKB mogą zmartwić niektórych inwestorów, którzy spodziewali się, że słabsze dane mogą być pretekstem do kolejnej obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Pewnym zaskoczeniem okazały się jedynie informacje z rynku pracy. Ilość bezrobotnych ubiegających się o zasiłek w ubiegłym tygodniu wzrosła o 23tys. do 352tys., analitycy spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 330tys. Publikacje, nie różniły się w sposób szczególny od prognoz i nie wpłynęły na przebieg notowań i zachowanie inwestorów na GPW. Gracze większą wagę przykładali do raportu z amerykańskiego rynku nieruchomości, który miał zostać opublikowany zaraz po rozpoczęciu notowań w USA.

Początek sesji na Wall Street rozpoczął się od spadków. Przecena w USA odbiła się szczególnie na indeksie WIG20, który dosyć znacznie zniwelował wcześniejszy wzrost. Do końca dnia dobrze natomiast zachowywały się spółki małe i średnie. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 zakończyły dzień ponad 1% wzrostem.

O godzinie 16.00 rynek poznał dane dotyczące sprzedaży nowych domów w USA w październiku. Sprzedaż nowych domów wzrosła o 1,7%, natomiast analitycy spodziewali się spadku o 2,7%. Wzrost ten spowodowany był jednak rewizją danych z poprzedniego miesiąca. O tej samej porze inwestorzy poznali raport opublikowany przez OFHEO dotyczący cen domów w USA w III kwartale. Z raportu wynika, że ceny domów spadły o 0,4%, analitycy przewidywali spadek o 2,5%.

Spadki nie początku notowań na Wall Street po ostatnich pokaźnych wzrostach nie mogą dziwić. Ważne jest, żeby nie były one zbyt wielkie, taka sytuacja pozwoliłaby inwestorom utrzymać dobre nastroje i stworzyłaby możliwość do dalszych wzrostów. Graczom mogą pomóc jutrzejsze dane makroekonomiczne z USA, które zostanę opublikowane w drugiej części dnia. Dodatkowo na korzyść kupujących przemawia jutrzejszy koniec miesiąca i bardzo prawdopodobny proces „window dresing”.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG o 0,59%, a indeksu WIG20 o 0,21%.

Znacznie lepiej wypadły dzisiaj spółki małe i średnie. Indeks mWIG40 zyskał 1,01%, a indeks sWIG80 1,22%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły ponad 1,6mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.