Podsumowanie tygodnia na GPW

Podsumowanie tygodnia na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-11-24 (12:20)

Początek minionego tygodnia na giełdzie w Warszawie zdecydowanie nie był udany dla posiadaczy małych i średnich spółek. Pierwsza dni tygodnia przyniosły dalszą przecenę spółek z tego segmentu. Lepiej sytuacja wyglądała w przypadku indeksu WIG20, spadek indeksu dużych spółek zatrzymał się w okolicy 3500 punktów.

Inwestorzy podczas poniedziałkowej sesji na GPW nie przejawiali zbytniej chęci do handlu, co przekładało się na niewielkie obroty w ciągu dnia. Poniedziałkowa sesja nie zawierała ważnych publikacji makroekonomicznych, a na handel w ciągu dnia wpływ miały nastroje na innych europejskich rynkach oraz zachowanie kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Na nastroje inwestorów w tym dniu dodatkowo wpływały obawy o to, że w przyszłym roku amerykańską gospodarkę może dotknąć recesja. Ostatecznie pierwsza sesja w tym tygodniu zakończyła się wzrostem indeksu WIG20 o 0,55%. Spadki dotknęły indeksów małych i średnich spółek, indeks mWIG40 tego dnia 0,93%, a sWIG80 0,18%.

Wtorek przyniósł kolejną przecenę indeksów mWIG40 oraz sWIG80, które traciły na wartości przez cały dzień. Znacznie lepiej w tym dniu zachowywały się duże spółki, a indeks WIG20 zakończył dzień na sporym plusie. GPW zachowywała się we wtorek znacznie słabiej niż inne europejskie giełdy, na których widoczne było lekkie odbicie. Inwestorzy w Europie ocenili, że ostatnie wyniki kwartalne spółek nie uzasadniają ostatnich spadków, inaczej sytuację postrzegali gracze w Warszawie. Obroty podczas wtorkowej sesji nie były duże, a inwestorzy wstrzymywali się z decyzjami do czasu publikacji danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Dane z rynku nieruchomości w USA okazały się mieszane. Liczba zezwoleń na budowy domów w USA spadła o 6,6% (prog. -5,6%), jednak liczba rozpoczętych budów wzrosła o 3% wobec prognoz spadku o 2,6%. Wzrosty na początku sesji na Wall Street spowodowały, że pod koniec sesji mocno zyskiwał indeks WIG20, który zakończył dzień ponad 1% wzrostem. Indeks mWIG40 spadł w tym dniu o 1,49%, a indeks sWIG80 o 1,03%.

Dramatyczna dla posiadaczy spółek małych i średnich okazała się środowa sesja. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 straciły w tym dniu ponad 3%. Przyczyną spadków na całym rynku podczas środowej sesji były informacje z USA. Inwestorzy dowiedzieli się, że FED spodziewa się, iż tempo wzrostu gospodarczego w USA w 2008 roku wyniesie 1,8-2,5%, wobec wcześniejszych prognoz na poziomie 2,5-2,75%. Opublikowane informacje oraz rekordowa cena ropy, która zbliżała się do 100 dolarów za baryłkę spowodowały mocne pogorszenie nastrojów wśród graczy, co doprowadziło do spadków w całej Europie oraz na giełdzie w Warszawie. Środa zakończyła się spadkiem indeksu WIG o 1,79%, a WIG20 o 0,88%. Znacznie mocniejsza przecena dotyczyła spółek małych i średnich, indeks mWIG40 stracił 3,27%, a sWIG80 3,17%.

Druga część tygodnia w końcu okazała się udana dla posiadaczy małych i średnich spółek. Czwartek przyniósł mocne odbicie indeksów mWIG40 oraz sWIG80. Indeksy po początkowych spadkach zaczęły mocno piąć się do góry i zwyżkowały przez większość dnia. Czwartkowej sesji towarzyszyły znaczne obroty, które były szczególnie widoczne w przypadku małych i średnich spółek, inwestorzy stwierdzili, że mocno już przecenione akcje spółek z tego segmentu są atrakcyjne do zakupu. Duży obrót w przypadku indeksów mWIG40 oraz sWIG80 świadczył również o ponownym zainteresowaniu inwestorów instytucjonalnych spółkami wchodzącymi w skład tych indeksów. Zarządzający TFI ocenili, że spadki w ostatnim czasie stworzyły możliwość zakupu akcji małych i średnich spółek po atrakcyjnej cenie. Inwestorzy z pewnością oczekiwali również na udaną sesję w USA po czwartkowym Święcie Dziękczynienia, dodatkowo za oceanem w piątek oficjalnie ruszył sezon świątecznych zakupów, co również pomogło inwestorom. Sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG20 o 0,79%, a indeksu WIG o 1,71%. Znacznie większe wzrosty zanotowały indeksy małych i średnich spółek, indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 3,73%, a sWIG80 3,48%.

Piątek przyniósł kontynuację czwartkowych zwyżek wszystkich indeksów. Ponownie najbardziej zyskiwały indeksy mWIG40 oraz sWIG80, które zakończyły dzień na dużym plusie. Zainteresowanie spółkami małymi i średnimi odbiło się na indeksie WIG20, który w piątek zachowywał się znacznie słabiej. Nastroje inwestorów w piątek były bardzo dobre, na giełdzie w USA utrzymywały się wzrosty, co daje nadzieję na kontynuację odbicia na GPW w przyszłym tygodniu. Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG20 o 0,24%, a indeksu WIG o 0,86%. Indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 1,98%, a sWIG80 2,22%.


Mocny wzrost indeksów mWIG40 oraz sWIG80 w ciągu ostatnich dwóch dni niesie za sobą ryzyko realizacji zysków przez część inwestorów, co może spowodować lekką zadyszkę tych indeksów w następnych dniach. Jednak w dłuższej perspektywie powinnyśmy spodziewać się dalszej kontynuacji wczorajszego odbicia.

W ujęciu tygodniowym indeks WIG20 zyskał 1,9%, a indeks WIG 1%. Dobra postawa małych i średnich spółek w drugiej części tygodnia pozwoliła odrobić indeksom znaczne straty. Indeks mWIG40 stracił w tym tygodniu 0,1%, a indeks sWIG80 wzrósł o 1,2%.

Największą stopę zwrotu w tym tygodniu przyniosły inwestorom spółki ELSTAR OILS (+23%), OPOCZNO (+22,5%), TRAVELPL (+22%)

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?