Odbicie małych i średnich spółek

Odbicie małych i średnich spółek
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-11-22 (17:19)

Dzisiejsza sesja wreszcie była udana dla posiadaczy małych i średnich spółek. W przypadku indeksów mWIG40 oraz sWIG80 możemy dzisiaj mówić o zdecydowanym odbiciu. Indeksy małych i średnich spółek mocno zwyżkowały przez większość dnia. Podczas dzisiejszej sesji również dobrze zachowywały się duże spółki, a indeks WIG20 powrócił powyżej poziomu 3550 punktów.

Początek dnia nie wyglądał jednak tak obiecująco, indeksy zaczęły dzień od spadków. Ponownie najwięcej na wartości traciły małe i średnie spółki, indeks mWIG40 tracił na początku ok.1,5%, a sWIG80 3%. Tuż przed południem sytuacja na GPW zaczęła się mocno poprawiać. Do głosu doszli kupujący, a indeksy rozpoczęły marsz na północ. Największa poprawa sytuacji była widoczna w przypadku małych i średnich spółek. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 po głębokich spadkach zaczęły wychodzić na plus, a wzrostom towarzyszyły duże obroty. Dodatkowo giełdzie w Warszawie pomagały inne europejskie giełdy, które również zwyżkowały.

Dzisiejszej sesji towarzyszyły znaczne obroty, które były szczególnie widoczne w przypadku małych i średnich spółek, najwyraźniej inwestorzy stwierdzili, że mocno już przecenione akcje spółek z tego segmentu są atrakcyjne do zakupu. Duży obrót w przypadku indeksów mWIG40 oraz sWIG80 w dniu dzisiejszym świadczy również o ponownym zainteresowaniu inwestorów instytucjonalnych spółkami wchodzącymi w skład tych indeksów. Zarządzający TFI najwyraźniej ocenili, że ostatnie spadki stworzyły możliwość zakupu akcji małych i średnich spółek po atrakcyjnej cenie.

Dalsza część dnia na GPW przyniosła stabilizację na rynku. Na dzisiejsze decyzje graczy nie miała wpływu sytuacja za oceanem, ponieważ dzisiaj w USA jest Święto Dziękczynienia i amerykańskie giełdy nie pracują. Dzisiejszy dzień nie zawierał żadnych publikacji danych makroekonomicznych, które mogłyby mieć wpływ na przebieg notowań na giełdzie w Warszawie, a inwestorzy podejmowali decyzje pod wpływem tego, co się dzieje na innych rynkach w Europie.

Warto jednak wspomnieć o dzisiejszej publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia RPP. Publikacja zawierała informacje o październikowym głosowaniu dotyczącym podwyżki stóp procentowych oraz o tym, że inflacja w najbliższych kwartałach może przekroczyć 2,5%. Raport nie wpłynął jednak na przebieg notowań na GPW.

Końcówka sesji była bardzo udana dla inwestorów. Na giełdzie zdecydowanie przeważali kupujący, a indeksy ustanawiały nowe dzienne maksima. Inwestorzy z pewnością oczekują jutrzejszej udanej sesji w USA po dzisiejszym święcie, dodatkowo za oceanem oficjalnie rusza sezon świątecznych zakupów, co też powinno pomóc inwestorom.

Dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostem indeksu WIG20 o 0,79%, a indeksu WIG o 1,71%.

Zdecydowanie najlepiej prezentowały się dzisiaj spółki małe i średnie, indeks mWIG40 zyskał na zamknięciu 3,73%, a sWIG80 3,48%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji wyniosły prawie 2mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.