Zwyżki indeksów na GPW

Zwyżki indeksów na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-10-17 (17:37)

Dzisiejszą sesję indeksy rozpoczęły minimalnie poniżej wczorajszego zamknięcia. Początek notowań zaczął się bardzo spokojnie, a obroty były niewielkie. Na początku sesji indeksy utrzymywały się na lekkich plusach. Jednak mocniejszy atak podaży zapoczątkował systematyczne osuwanie indeksów. W drugiej części dnia sytuacja się odmieniała i ostatecznie dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostami.

Dzisiejszy dzień nie obfitował w wiele danych makroekonomicznych te najważniejsze, które mogły wpłynąć na przebieg notowań miały zostać opublikowane w drugiej części dnia. Inwestorzy wyraźnie oczekiwali na dane z USA dotyczące rynku nieruchomości oraz inflacji, o czym świadczył mały obrót podczas pierwszych godzin sesji.

W południe Ministerstwo Finansów poinformowało o sprzedaży obligacji 5-letnich o wartości 2,3 mld złotych. Popyt wyniósł 3,875 mld złotych, natomiast średnia rentowność 5,718%. Raport ten nie miał wpływu na przebieg notowań, a indeksy dalej lekko się osuwały.

Druga część sesji była znacznie ciekawsza. Po opublikowaniu przez JP Morgan lepszych od oczekiwanych wyników kwartalnych, indeksy w całej Europie zaczęły mocno zwyżkować. Poprawa nastrojów na giełdach europejskich spowodowała, że również indeksy w Warszawie bardzo szybko odrobiły straty z poprzednich godzin sesji i powróciły w okolice wczorajszego zamknięcia. Dodatkowo lepszym nastrojom inwestorów pomagały rosnące kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy.

O godzinie 14.30 opublikowane zostały dane dotyczące inflacji w USA. Zgodnie z oczekiwaniami analityków inflacja CPI wzrosła we wrześniu o 0,3%, podczas gdy poprzednio spadła o 0,1%. Natomiast inflacja bazowa, nie uwzględniająca cen paliw i żywności wyniosła 0,2%. Oczekiwano odczytów na poziomie 0,2% w obu przypadkach. Prognozy w ujęciu rocznym były zgodne z oczekiwaniami i wyniosły odpowiednio 2,8% - inflacja CPI i 2,1% - inflacja bazowa.

O tej samej godzinie podano również informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba wydanych zezwoleń na budowy domów w USA spadła we wrześniu o 7,3% (prog. -1,5%), natomiast liczba rozpoczętych budów spadła o 10,2% (prog. -3,5%). Opublikowane dane były najgorszymi od 1993 roku. Rynek pomimo bardzo złych informacji przyjął oba raporty bardzo spokojnie. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy nadal rosły, co miało związek z dobrymi wynikami kwartalnymi amerykańskich spółek. Taka sytuacja przełożyła się również na spokojne zachowanie warszawskich indeksów, które lekko zwyżkowały.

W miarę zbliżania się otwarcia sesji na Wall Street, indeksy w Warszawie wzrastały coraz bardziej. Inwestorzy najwyraźniej stwierdzili, że dobre wyniki kwartalne amerykańskich spółek są ważniejsze niż słabe dane z rynku nieruchomości.

Otwarcie w USA z dużą luką w stosunku do wczorajszego zamknięcia, spowodowało lekką obawę inwestorów przed dalszymi przebiegiem sesji na Wall Street, co wpłynęło na osunięcie indeksów w końcówce sesji w Warszawie. Ostatecznie główne indeksy zakończyły dzień wzrostami.

Indeks WIG wzrósł na zamknięciu o 0,50%, a WIG20 o 0,54%

Najsłabiej prezentowały się dzisiaj średnie spółki indeks mWIG40 wzrósł o 0,16%, znacznie lepiej zachowywały się małe spółki, a indeks sWIG80 wzrósł o 0,64%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji przekroczyły 1,5 mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.