Zwyżki indeksów na GPW

Zwyżki indeksów na GPW
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-10-17 (17:37)

Dzisiejszą sesję indeksy rozpoczęły minimalnie poniżej wczorajszego zamknięcia. Początek notowań zaczął się bardzo spokojnie, a obroty były niewielkie. Na początku sesji indeksy utrzymywały się na lekkich plusach. Jednak mocniejszy atak podaży zapoczątkował systematyczne osuwanie indeksów. W drugiej części dnia sytuacja się odmieniała i ostatecznie dzisiejsza sesja zakończyła się wzrostami.

Dzisiejszy dzień nie obfitował w wiele danych makroekonomicznych te najważniejsze, które mogły wpłynąć na przebieg notowań miały zostać opublikowane w drugiej części dnia. Inwestorzy wyraźnie oczekiwali na dane z USA dotyczące rynku nieruchomości oraz inflacji, o czym świadczył mały obrót podczas pierwszych godzin sesji.

W południe Ministerstwo Finansów poinformowało o sprzedaży obligacji 5-letnich o wartości 2,3 mld złotych. Popyt wyniósł 3,875 mld złotych, natomiast średnia rentowność 5,718%. Raport ten nie miał wpływu na przebieg notowań, a indeksy dalej lekko się osuwały.

Druga część sesji była znacznie ciekawsza. Po opublikowaniu przez JP Morgan lepszych od oczekiwanych wyników kwartalnych, indeksy w całej Europie zaczęły mocno zwyżkować. Poprawa nastrojów na giełdach europejskich spowodowała, że również indeksy w Warszawie bardzo szybko odrobiły straty z poprzednich godzin sesji i powróciły w okolice wczorajszego zamknięcia. Dodatkowo lepszym nastrojom inwestorów pomagały rosnące kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy.

O godzinie 14.30 opublikowane zostały dane dotyczące inflacji w USA. Zgodnie z oczekiwaniami analityków inflacja CPI wzrosła we wrześniu o 0,3%, podczas gdy poprzednio spadła o 0,1%. Natomiast inflacja bazowa, nie uwzględniająca cen paliw i żywności wyniosła 0,2%. Oczekiwano odczytów na poziomie 0,2% w obu przypadkach. Prognozy w ujęciu rocznym były zgodne z oczekiwaniami i wyniosły odpowiednio 2,8% - inflacja CPI i 2,1% - inflacja bazowa.

O tej samej godzinie podano również informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba wydanych zezwoleń na budowy domów w USA spadła we wrześniu o 7,3% (prog. -1,5%), natomiast liczba rozpoczętych budów spadła o 10,2% (prog. -3,5%). Opublikowane dane były najgorszymi od 1993 roku. Rynek pomimo bardzo złych informacji przyjął oba raporty bardzo spokojnie. Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy nadal rosły, co miało związek z dobrymi wynikami kwartalnymi amerykańskich spółek. Taka sytuacja przełożyła się również na spokojne zachowanie warszawskich indeksów, które lekko zwyżkowały.

W miarę zbliżania się otwarcia sesji na Wall Street, indeksy w Warszawie wzrastały coraz bardziej. Inwestorzy najwyraźniej stwierdzili, że dobre wyniki kwartalne amerykańskich spółek są ważniejsze niż słabe dane z rynku nieruchomości.

Otwarcie w USA z dużą luką w stosunku do wczorajszego zamknięcia, spowodowało lekką obawę inwestorów przed dalszymi przebiegiem sesji na Wall Street, co wpłynęło na osunięcie indeksów w końcówce sesji w Warszawie. Ostatecznie główne indeksy zakończyły dzień wzrostami.

Indeks WIG wzrósł na zamknięciu o 0,50%, a WIG20 o 0,54%

Najsłabiej prezentowały się dzisiaj średnie spółki indeks mWIG40 wzrósł o 0,16%, znacznie lepiej zachowywały się małe spółki, a indeks sWIG80 wzrósł o 0,64%.

Obroty podczas dzisiejszej sesji przekroczyły 1,5 mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.