GPW: Wzrosty na początku tygodnia

GPW: Wzrosty na początku tygodnia
Komentarz giełdowy Gold Finance
Data dodania: 2007-10-15 (17:29)

Zgodnie z przewidywaniami piątkowa wzrostowa sesja w USA wpłynęła na dobre otwarcie sesji na giełdzie w Warszawie. Indeksy otworzyły się na plusach, odrabiając tym samym straty z poprzedniej sesji. Początek notowań był bardzo spokojny, a obroty w pierwszej godzinie handlu nie przekroczyły 100 mln złotych.

Przez pewien czas wydawało się, że indeks WIG20 może poprawić swój historyczny szczyt i przekroczyć poziom 3919,10 punktów w trakcie sesji. Popyt okazał się jednak zbyt słaby i ostatecznie do takiego ataku nie doszło.

Po dobrym początku lekko wzrosła aktywność podaży. Zapoczątkowało to lekkie osuwanie się indeksów. Procesowi temu pomagały inne europejskie giełdy, na których widoczne było niezdecydowanie inwestorów.

W drugiej części sesji sytuacja na giełdzie zaczęła się stabilizować. Handel odbywał się na podobnych poziomach, a inwestorzy oczekiwali na dane makroekonomiczne z Polski oraz USA.
Od początku dnia najlepiej radziły sobie spółki średnie, a indeks mWIG40 notował największe wzrosty.

O godzinie 14.00 opublikowane zostały raporty dotyczące inflacji, przeciętnego wynagrodzenia oraz zatrudnienia we wrześniu w Polsce. Dane dotyczące inflacji okazały się dużym zaskoczeniem. Raport pokazał, że inflacja wzrosła we wrześniu o 0,8% (prog.0,4%) w ujęciu miesiąc do miesiąca i 2,3% (prog.1,9%) rok do roku. Jeśli chodzi o dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia, to wzrosło ono w porównaniu z poprzednim rokiem o 9,5% (prog.10,7%), ale spadło wobec sierpnia o 0,8%. Przeciętne zatrudnienie wzrosło natomiast o 4,7% (prog.4,8%).

O tej samej godzinie NBP podało dane o deficycie na rachunku obrotów bieżących w sierpniu. Okazało się, że odnotowano deficyt w wysokości 637 mln euro wobec 1.436 mln euro (po rewizji) deficytu w lipcu. Dobre dane spowodowały wzmocnienie złotego.

Wzrost inflacji dużo większy od prognoz może spowodować, że RPP będzie miała argument za podniesieniem stóp procentowych. Z kolei mniejszy od oczekiwanego wzrost przeciętnego wynagrodzenia może spowodować, że ta decyzja nie zostanie podjęta aż tak szybko.

Giełda w Warszawie zareagowała na dane makro dosyć spokojnie. Wyglądało na to, że inwestorzy oczekiwali jeszcze na publikację indeksu NY Empire State, który pokazuje jak rozwijała się w październiku gospodarka w regionie Nowego Jorku. Dane okazały się znacznie lepsze od oczekiwań, indeks zanotował wzrost o 28,8 pkt. wobec prognozowanego wzrostu na poziomie 14 pkt.

Po tej publikacji nastroje bardzo się poprawiły, a indeksy zaczęły marsz na północ w okolice dziennych maksimów. Indeks WIG20, w krótkim czasie dotarł do poziomu historycznego zamknięcia z zeszłego tygodnia. Dobrym nastrojom na GPW pomagały również rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy.

Dobry początek sesji na Wall Street pomógł indeksowi WIG20 znaleźć się przez chwilę na poziomie powyżej historycznego zamknięcia. Jednak lekkie spadki, które pojawiły się na giełdzie w USA spowodowały, że popyt w końcówce sesji na GPW osłabł i rekord na zamknięciu indeksu WIG20 nie został poprawiony.

Indeks WIG na zamknięciu wzrósł o 0,75%, a WIG20 o 0,66%.

Największe zainteresowanie w dniu dzisiejszym przyciągnęły znowu spółki średnie i małe. Indeks mWIG40 wzrósł o 0,97%, a sWIG80 o 0,90%.

Dzisiejszej sesji towarzyszyły umiarkowane obroty, które wyniosły prawie 1,4 mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.
Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

Mieszane nastroje na rynku akcji w Europie i pogłębienie spadków na Wall Street

2023-10-25 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie przebiegała w mieszanych nastrojach. Opublikowane o poranku dane IFO prezentujące nastroje w niemieckiej gospodarce wypadły powyżej oczekiwań, co wsparło wyhamowanie przeceny, jaką obserwowaliśmy na europejskim rynku akcji w minionym tygodniu. Wskaźnik Ifo wzrósł do 86,9 pkt w październiku z 85,8 pkt odnotowanych we wrześniu. Odczyt był lepszy od oczekiwań ekonomistów, którzy zakładali wzrost do 85,9 pkt.
Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

Czy Bitcoin nakręci wzrosty na Nasdaq?

2023-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Bitcoin radzi sobie fenomenalnie w tym tygodniu. Zwrot za niepełne dwie sesje jest bliski 15%, a ruchy na rynku akcji wyglądają bardzo blado przy rynku kryptowalut. Na ten moment mamy lekkie wstrzymanie obaw związanych z sytuacją na Bliskich Wschodzie i w grę wchodzą również wyniki spółek z Wall Street za trzeci kwartał tego roku. Czy wraz z odbiciem Bitcoina będziemy również obserwować powrót do wzrostów na rynku akcji, przynajmniej w sferze spółek technologicznych?