GPW: Wzrosty na początku tygodnia

GPW: Wzrosty na początku tygodnia
Data dodania: 2007-10-15 (17:29) Komentarz giełdowy Gold Finance

Zgodnie z przewidywaniami piątkowa wzrostowa sesja w USA wpłynęła na dobre otwarcie sesji na giełdzie w Warszawie. Indeksy otworzyły się na plusach, odrabiając tym samym straty z poprzedniej sesji. Początek notowań był bardzo spokojny, a obroty w pierwszej godzinie handlu nie przekroczyły 100 mln złotych.

Przez pewien czas wydawało się, że indeks WIG20 może poprawić swój historyczny szczyt i przekroczyć poziom 3919,10 punktów w trakcie sesji. Popyt okazał się jednak zbyt słaby i ostatecznie do takiego ataku nie doszło.

Po dobrym początku lekko wzrosła aktywność podaży. Zapoczątkowało to lekkie osuwanie się indeksów. Procesowi temu pomagały inne europejskie giełdy, na których widoczne było niezdecydowanie inwestorów.

W drugiej części sesji sytuacja na giełdzie zaczęła się stabilizować. Handel odbywał się na podobnych poziomach, a inwestorzy oczekiwali na dane makroekonomiczne z Polski oraz USA.
Od początku dnia najlepiej radziły sobie spółki średnie, a indeks mWIG40 notował największe wzrosty.

O godzinie 14.00 opublikowane zostały raporty dotyczące inflacji, przeciętnego wynagrodzenia oraz zatrudnienia we wrześniu w Polsce. Dane dotyczące inflacji okazały się dużym zaskoczeniem. Raport pokazał, że inflacja wzrosła we wrześniu o 0,8% (prog.0,4%) w ujęciu miesiąc do miesiąca i 2,3% (prog.1,9%) rok do roku. Jeśli chodzi o dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia, to wzrosło ono w porównaniu z poprzednim rokiem o 9,5% (prog.10,7%), ale spadło wobec sierpnia o 0,8%. Przeciętne zatrudnienie wzrosło natomiast o 4,7% (prog.4,8%).

O tej samej godzinie NBP podało dane o deficycie na rachunku obrotów bieżących w sierpniu. Okazało się, że odnotowano deficyt w wysokości 637 mln euro wobec 1.436 mln euro (po rewizji) deficytu w lipcu. Dobre dane spowodowały wzmocnienie złotego.

Wzrost inflacji dużo większy od prognoz może spowodować, że RPP będzie miała argument za podniesieniem stóp procentowych. Z kolei mniejszy od oczekiwanego wzrost przeciętnego wynagrodzenia może spowodować, że ta decyzja nie zostanie podjęta aż tak szybko.

Giełda w Warszawie zareagowała na dane makro dosyć spokojnie. Wyglądało na to, że inwestorzy oczekiwali jeszcze na publikację indeksu NY Empire State, który pokazuje jak rozwijała się w październiku gospodarka w regionie Nowego Jorku. Dane okazały się znacznie lepsze od oczekiwań, indeks zanotował wzrost o 28,8 pkt. wobec prognozowanego wzrostu na poziomie 14 pkt.

Po tej publikacji nastroje bardzo się poprawiły, a indeksy zaczęły marsz na północ w okolice dziennych maksimów. Indeks WIG20, w krótkim czasie dotarł do poziomu historycznego zamknięcia z zeszłego tygodnia. Dobrym nastrojom na GPW pomagały również rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy.

Dobry początek sesji na Wall Street pomógł indeksowi WIG20 znaleźć się przez chwilę na poziomie powyżej historycznego zamknięcia. Jednak lekkie spadki, które pojawiły się na giełdzie w USA spowodowały, że popyt w końcówce sesji na GPW osłabł i rekord na zamknięciu indeksu WIG20 nie został poprawiony.

Indeks WIG na zamknięciu wzrósł o 0,75%, a WIG20 o 0,66%.

Największe zainteresowanie w dniu dzisiejszym przyciągnęły znowu spółki średnie i małe. Indeks mWIG40 wzrósł o 0,97%, a sWIG80 o 0,90%.

Dzisiejszej sesji towarzyszyły umiarkowane obroty, które wyniosły prawie 1,4 mld złotych.

Źródło: Maciej Dyja, Główny Analityk Gold Finance
 Gold Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Gold Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street

Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street

2022-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy mocny raport NFP z amerykańskiego rynku pracy wylał trochę zimnej głowy na głowy byków rozpalone marzeniami o zbliżającym się luzowaniu polityki monetarnej Fedu. W ostatnim dniu notowań przed weekendem Wall Street zdołało już zamortyzować część spadków i próbuje widzieć w nich tylko korektę. Wciąż mocny rynek pracy stanowi jednak zagrożenie.
Fed będzie podnosił mniej

Fed będzie podnosił mniej

2022-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Jerome Powell dosyć wyraźnie zaskoczył rynki podczas wystąpienia w ostatni dzień listopada. Wyraźnie wskazał on, że Rezerwa Federalna podniesie stopy mniej niż 75 punktów bazowych podczas posiedzenia w połowie grudnia. Chociaż można powiedzieć, że jest to ważny sygnał dla inwestorów, to nie można powiedzieć, że jest to pełny punkt zwrotny, a jedynie hamowanie tuż przed zakrętem.
Sesja na GPW pod znakiem wyników

Sesja na GPW pod znakiem wyników

2022-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem marazmu - WIG20 oscyluje w okolicach 0,20%. Dzisiejszy dzień i wczorajszy czas po sesji to przede wszystkim wyniki trzech znaczących spółek,z których JSW odnotowuje dzisiaj wzrost ponad 14%. JSW - Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała w 3 kwartale 2022 roku 2,14 mld zł zysku netto wobec 252,6 mln zł zysku netto za ten sam kwartał, rok temu. Zysk operacyjny na poziomie 2,6 mld przebił zeszłoroczny wynik na poziomie 358 mln zł. Spółka podwoiła swoje przychody ze sprzedaży, z 2,58 mld zł do 5,14 mld zł. Lepsze wyniki to przede wszystkim wyższe ceny sprzedaży węgla koksowego.
Spadkowa sesja na GPW przy umacniającym się złotym

Spadkowa sesja na GPW przy umacniającym się złotym

2022-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem ponad jednoprocentowej przeceny na WIG20. Najgorzej radzą sobie akcje Allegro i Pepco odnotowując ponad cztero procentowe spadki. Liderem wzrostów okazała się JSW (ponad 4% na plusie) oraz PZU. W dniu dzisiejszym kalendarz ekonomiczny był stosunkowo ubogi jeśli chodzi o wydarzenia makro, jak i ważniejsze informacje ze spółek, jednak warto wspomnieć o kilku istotnych kwestiach. Para EURUSD przekroczyłą na początku nowego tygodnia pięciomiesięczne maksimum pomimo słabego sentymentu rynkowego spowodowanego protestami w Chinach.
Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?

Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?

2022-11-24 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy mają za sobą kolejną, udaną sesję choć protokół Europejskiego Banku Centralnego wskazał ponure prognozy dla strefy euro i mimo wszystko (przynajmniej na razie) utrzymującą się 'jastrzębią' determinację bankierów centralnych do inflacji do 2% celu. Nastrojom na indeksach 'pomógł' opublikowany wczoraj protokół FOMC, który potwierdził, że Fed prawdopodobnie obniży kwoty kolejnych podwyżek stóp. Indeksy z USA nie miały dziś jednak 'okazji' by świętować pivot ponieważ amerykańska giełda jest dziś zamknięta ze względu na Święto Dziękczynienia.
Większe emocje na stadionie niż na GPW

Większe emocje na stadionie niż na GPW

2022-11-23 Komentarz giełdowy XTB
Sądząc po dzisiejszym stracie WIG20 w wysokości 0,24% zdaje się, że inwestorzy - pół żartem, pół serio - podzielili się dzisiaj na dwie grupy. Na tych, którzy zamiast śledzić notowania giełdowe musieli “odchorować” wczorajszy popis naszej kadry w meczu z Meksykiem, i na tych, którym więcej emocji (a być może i pieniędzy dzięki zakładom bukmacherskim) dostarczyło nieoczekiwane zwycięstwo reprezentacji Japonii w meczu z Niemcami z wynikiem 2:1.
Byki wracają na indeksy

Byki wracają na indeksy

2022-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w pozytywnych nastrojach, zarówno amerykańskie jak i europejskie indeksy giełdowe notują umiarkowane wzrosty. Inwestorzy wracają do zakupów mimo przemówień bankierów centralnych sygnalizując, że stres jaki przeżywały rynki w obliczu zmian w polityce monetarnej chwilowo zaczyna się osłabiać. Szefowa Fed z Cleveland, Loretta J. Mester w umiarkowany sposób komentowała dziś sytuację w polityce monetarnej USA.
Stopniowe studzenie nastrojów na GPW

Stopniowe studzenie nastrojów na GPW

2022-11-21 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na WIG20 ponownie panują nastroje sprzyjające wyprzedaży, zapoczątkowane przez wzrost niepewności na froncie wojny w Ukrainie spowodowanej nieoczekiwaną eskalacją konfliktu ze strony Rosji. WIG20 stracił 1,27%, z czego największe spodki odnotowały Allegro z wynikiem 4,51% na minusie, CD Projekt z wynikiem 3,94% poniżej kreski i CCC z wynikiem 3,76% na minusie. Na plus wyróżniły się akcje PGE, które w dniu dzisiejszym zyskały na wartości 2,47%.
Jastrzębie znów krążą nad Wall Street?

Jastrzębie znów krążą nad Wall Street?

2022-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj indeksy giełdowe oddały wzrosty z otwarcia w obliczu jastrzębich komentarzy członków Rezerwy Federalnej oraz presji podażowej w końcówce tygodnia, która sygnalizuje realizację zysków. Szefowa bostońskiego Fedu, Susan M. Collins podzieliła się dziś z rynkiem komentarzami, które zostały jastrzębio odebrane na Wall Street.
Wall Street chce szybko pożegnać korektę

Wall Street chce szybko pożegnać korektę

2022-11-17 Komentarz giełdowy XTB
Dziś główne indeksy giełdowe notują osłabienie nastrojów po dynamicznej, wzrostowej passie choć na Wall Street obserwujemy duży napływ kupujących w drugiej części sesji. W ciągu ostatnich dwóch dni byki miały okazję poczuć błogostan, obserwując wybuch euforii spowodowany niższą inflacją na Wall Street. Jednak czy odczyt ten jest tak samo ważny dla Fed i czy wskazuje na szybki pivot? Z pewnością jest ważny, jednak na rewolucję prawdopobonie znów jest zbyt wcześnie.