Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.
eToro

AED - Dirham (ZEA) - Aktualny kurs i opis

Aktualny kurs AED na żywo z rynku Forex:

Dirham (ZEA) (AED)
AED - Zjednoczone Emiraty Arabskie 4.00000
0.00%
0.0000 zł
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

Aktualne kursy AED na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2021-10-19.

ŚREDNI %
Zjednoczone Emiraty Arabskie - Flaga Dirham jest oficjalnym środkiem płatniczym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Kod ISO waluty to AED. Jeden dirham dzieli się na 100 filsów. Nieoficjalne skróty funkcjonujące w kraju to „Ie” oraz „Dhs”. Nazwa waluty powiązana jest z grecką drachmą. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „garść”.


Wykres – Kurs średni AED

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Dirham (ZEA) (AED) - Pełny opis waluty

Historia dirhamaPoczątki dirhama jako oficjalnej waluty Zjednoczonych Emiratów Arabskich były związane z walutą brytyjską, którą wykorzystywano na terenie kraju w XIX wieku. Waluta przetrwała aż do końca panowania Imprerium Osmańskiego. Dirham został wprowadzony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 1973 roku. Zastąpił riale dubajskie i katarskie, a w Abu Dhabi dinara bahrańskiego. Stosunek wymiany riali do dirhama wyniósł 1 do 1, a dinara do dirhama 10:1. Wcześniej korzystano również z rupii zatokowej, której kurs był powiązany z rupią indyjską. Koniec rupii związany był z decyzją indyjskich władz o jej dewaluacji.

Władze monetarne w Zjednoczonych Emiratach ArabskichFunkcje banku centralnego w ZEA pełni Centralny Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W kolejnych latach po wprowadzeniu dirhama powoływano instytucje mające dbać o jego skuteczne funkcjonowanie, w tym na przykład centrum statystyczne oraz oddział nadzoru nad systemem bankowym. Cały czas dążono jednak do ustanowienia sprawnie działającego banku centralnego. Instytucja została ustanowiona na podstawie ustawy z 1980 roku. Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest od lat rozwijany. Do jego głównych zadań należy utrzymanie stabilnego poziomu waluty, prowadzenie polityki monetarnej i zarządzanie rezerwami walutowymi kraju.

Kurs dirhamaKurs waluty obowiązującej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyróżnia się względną stabilnością. Ewentualne wahania zamykają się w granicach kilku groszy. W stosunku do złotówki stosunek wymiany jest często bliski 1:1. Dla zobrazowania sytuacji warto wskazać, że podczas gdy najniższy poziom kursu 1 AED w 2020 roku wyniósł 0,98 PLN, to najwyższe notowania na początku 2021 roku nie przekroczyły 1.08 PLN. Wahania kursu najczęściej nie są długotrwałe i wynikają ze zmian cen najważniejszych surowców bądź nagłych lub istotnych dla kraju wydarzeń.

Monety i banknoty ZEADirham występuje aktualnie w formie monet o nominałach 25 i 50 flisów oraz 1 dirham. Wcześniej w obiegu znajdowały się również monety 1, 5 i 10 flisów, którymi można dalej dokonywać płatności, jednak w praktyce ceny w sklepach i tak są zaokrąglane do 25 flisów. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich w obiegu pozostają również banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 dirhamów. Oprócz napisów w miejscowym alfabecie banknoty obejmują również angielskie oznaczenia. Szata graficzna miejscowych banknotów nawiązuje do tradycji kraju – ukazano między innymi ważne dla kraju budowle oraz charakterystyczne rośliny, symbole i gatunki zwierząt.

Dirham dla PolakówDirham jest dla Polaków walutą nieco egzotyczną. Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednak coraz chętniej wybieranym przez Europejczyków kierunkiem turystycznym. Na miejscu bez większych problemów można wypłacić gotówkę z bankomatu bądź dokonać płatności kartą. Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się również w ostatnich latach popularnym miejscem imigracji naszych rodaków. Już kilka lat temu wskazywano, że mieszka tam ich około 3000, co przy jedynie 1,85 milionach mieszkańców jest wysokim odsetkiem. Tamtejsi przedsiębiorcy poszukują wykształconych specjalistów, którym oferują atrakcyjne wynagrodzenia. Kurs dirhama będzie dla takich osób istotny w kontekście przesyłania pieniędzy do bliskich, którzy pozostali w Polsce.

CiekawostkiW 2006 roku do obiegu trafiła informacja, że przedsiębiorcy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich notują straty związane z wykorzystywaniem w automatach monet peso filipińskiego. Było to możliwe dzięki identycznym rozmiarom 1 dirhama i 1 peso filipińskiego.

Dirham jest ważną walutą w skali światowej. Zjednoczone Emiraty Arabskie są potentatem światowym pod względem poziomu PKB. Dzięki temu dirham jest chętnie wybieraną walutą pod kątem inwestycji na rynku walutowym.

AED - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące AED

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Indeksy w USA coraz bliżej historycznych rekordów

Indeksy w USA coraz bliżej historycznych rekordów

20:28 Komentarz giełdowy XTB
Korekta spadkowa, jaką obserwowaliśmy w ubiegłym miesiącu na światowym rynku akcji, wyraźnie wyhamowała, a inwestorzy jakby przestali przejmować się zapowiadaną normalizacją polityki monetarnej przez Fed, czy kryzysem energetycznym, temat Evergrande także ucichł. Indeksy giełdowe z USA radzą sobie nad wyraz dobrze, a w przypadku utrzymania obecnego sentymentu, niewykluczone, że w najbliższym czasie zobaczymy atak na historyczne maksima, co będzie potwierdzeniem, iż wrześniowa korekta była jedynie chwilowym przystankiem w trwającej hossie.
Banki centralne będą zdeterminowane...

Banki centralne będą zdeterminowane...

13:20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Po obserwowanym wczoraj rano odbiciu dolara na szerokim rynku nie ma już śladu, dzisiaj mamy lustrzany scenariusz - USD traci na całej linii. W dół idą rentowności amerykańskich obligacji, a Wall Street zanotowała wczoraj przyzwoity wynik. Problemem pozostaje ropa, która dzisiaj próbuje powracać w rejon wczorajszego szczytu przy 83 USD za baryłkę (niemniej Biały Dom potwierdził, że próbuje naciskać na kraje OPEC w temacie zwiększenia wydobycia surowca). Niemniej już gaz ziemny notuje kolejny wyraźny spadek.
Co dalej z cenami gazu ziemnego?

Co dalej z cenami gazu ziemnego?

10:44 Komentarz surowcowy DM BOŚ
O ile notowania ropy naftowej utrzymują się w rejonach kilkuletnich maksimów, tego samego nie można powiedzieć o cenach gazu ziemnego – a przynajmniej o jego amerykańskich cenach, które służą jako benchmark w przypadku większość standaryzowanych instrumentów finansowych opartych o notowania tego surowca. Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach wręcz dynamicznie zniżkowały, obecnie oscylując w rejonie 5 USD za mln BTU. To najniższy poziom notowań gazu ziemnego w USA od prawie miesiąca.
Ryzyko stagflacji

Ryzyko stagflacji

10:42 Komentarz poranny TMS Brokers
Znajdujemy się obecnie w środowisku rosnących cen energii, poziomu inflacji oraz materializujących się podwyżek stóp procentowych. Cały czas jednak na horyzoncie widnieją ryzyka rosnących wskaźników infekcji oraz spowolnienia wzrostu gospodarczego. Banki centralne stoją w pewnym rozkroku. Z jednej strony musza uwzględniać czynniki tymczasowe skutecznie je identyfikując, jednak nie mogą przespać momentu, kiedy inflacja wymknie się spod kontroli.
optymizm nie opuszcza rynków

optymizm nie opuszcza rynków

08:16 Poranny komentarz walutowy XTB
Inwestorzy nie przejęli się na długo słabszymi danymi z Chin, a takie tematy jak Evergrande, kryzys energetyczny czy początek ograniczania dodruku już nie robią na nich wrażenia. Kolejne rynkowe rekordy są na wyciągnięcie ręki. Od ubiegłej środy na rynkach globalnych obserwujemy powrót optymizmu. Słabsze dane z Chin, o których pisałem wczoraj popsuły nieco nastroje, ale start sesji na Wall Street diametralnie zmienił obraz rynku. Czynnikiem dokładającym cegiełkę do rynkowej euforii jest zapowiadany na dziś debiut ETF na kontrakty na Bitcoin w USA.
Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

Cofnięcie w Europie i wzrosty na GPW

2021-10-18 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji na rynku akcji w Europie mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Za sprawą cofnięcia podczas godzin nocnych, główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie rozpoczęły handel od spadków, a negatywny sentyment utrzymywał się w kolejnych godzinach sesji. Mimo iż po rozpoczęciu notowań w USA obserwowaliśmy nieznaczne odreagowanie, tak zdecydowana większość europejskich indeksów zamknęła się dziś wyraźnie pod kreską. Niemiecki DAX stracił 0,72%, a podobną przecenę obserwowaliśmy we Francji, gdzie tamtejszy CAC40 przecenił się 0,81%.
Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto

Bitcoin zbliża się do rekordowego poziomu, a Putin zatwierdza krypto

2021-10-18 Cotygodniowy komentarz rynkowy dot. kryptowalut
Bitcoin poszybował w górę w zeszłym tygodniu, zbliżając się z powrotem do rekordowego poziomu (all-time high, ATH), gdy inwestorzy przyjęli wiadomość o nowym ETF opartym na bitcoinie. Po potwierdzeniu przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ETFu opartego na bitcoinie (więcej poniżej), cena BTC zaczęła rosnąć. Po niskim poziomie 54 611 dolarów w środę, BTC poszybował o 14 proc., osiągając najwyższy poziom 62 516 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, kryptoaktywo kosztuje około 61 700 dolarów.
Powraca pytanie o stagflację?

Powraca pytanie o stagflację?

2021-10-18 Raport DM BOŚ z rynku walut
Nowy tydzień zaczyna się od umocnienia dolara, a dominować zaczynają obawy inflacyjne. Nastroje w Azji zepsuły słabe dane nt. PKB w Chinach (w III kwartale wzrost gospodarczy wyhamował do 4,9 proc. r/r przy oczekiwaniach 5,2 proc. r/r, a produkcja przemysłowa w październiku wyniosła zaledwie 3,1 proc. r/r), chociaż szef Ludowego Banku Chin zapewnił, że sytuacja jest uważnie monitorowana i decydenci nie dopuszczą do pojawienia się ryzyka systemowego (m.in. w kontekście ryzyka bankructwa niektórych firm).
Chiny zwalniają

Chiny zwalniają

2021-10-18 Komentarz poranny TMS Brokers
Główną uwagę inwestorów na początku tygodnia przyciągają dane na temat gospodarki Państwa Środka. W III kwartale PKB Chin wypadło gorzej od konsensusu rynkowego. Wyraźnie widać, że odradzający się wirus i kryzys energetyczny odcisnęły piętno na aktywności gospodarczej. Dodatkowo obaw związane z rynkiem nieruchomości wpłynęły na nastroje i inwestycje.
Tydzień rozpoczęty wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej

Tydzień rozpoczęty wzrostowym akcentem na rynku ropy naftowej

2021-10-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej mają za sobą sześć kolejnych wzrostowych tygodni z rzędu. I na razie ta passa nie została przerwana, bowiem nowy tydzień rozpoczyna się na tym rynku od solidnej zwyżki. Zarówno na wykresie notowań ropy naftowej WTI, jak i ropy Brent, dzisiejsza sesja otworzyła się luką wzrostową i kontynuacją ruchu cen w górę. Notowania ropy naftowej WTI znajdują się na najwyższych poziomach od 2014 roku, zaś ceny ropy Brent – na najwyższych poziomach od 2018 r. (i dotarły już do okolic maksimów sprzed trzech lat).