AED - Dirham (ZEA) - Aktualny kurs i opis

Aktualny kurs AED na żywo z rynku Forex:

Dirham (ZEA) (AED)
AED - Zjednoczone Emiraty Arabskie 4.00000
0.00%
0.0000 zł
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

Aktualne kursy AED na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2022-01-21.

ŚREDNI %
Zjednoczone Emiraty Arabskie - Flaga Dirham jest oficjalnym środkiem płatniczym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Kod ISO waluty to AED. Jeden dirham dzieli się na 100 filsów. Nieoficjalne skróty funkcjonujące w kraju to „Ie” oraz „Dhs”. Nazwa waluty powiązana jest z grecką drachmą. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „garść”.


Wykres – Kurs średni AED

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Dirham (ZEA) (AED) - Pełny opis waluty

Historia dirhamaPoczątki dirhama jako oficjalnej waluty Zjednoczonych Emiratów Arabskich były związane z walutą brytyjską, którą wykorzystywano na terenie kraju w XIX wieku. Waluta przetrwała aż do końca panowania Imprerium Osmańskiego. Dirham został wprowadzony w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 1973 roku. Zastąpił riale dubajskie i katarskie, a w Abu Dhabi dinara bahrańskiego. Stosunek wymiany riali do dirhama wyniósł 1 do 1, a dinara do dirhama 10:1. Wcześniej korzystano również z rupii zatokowej, której kurs był powiązany z rupią indyjską. Koniec rupii związany był z decyzją indyjskich władz o jej dewaluacji.

Władze monetarne w Zjednoczonych Emiratach ArabskichFunkcje banku centralnego w ZEA pełni Centralny Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W kolejnych latach po wprowadzeniu dirhama powoływano instytucje mające dbać o jego skuteczne funkcjonowanie, w tym na przykład centrum statystyczne oraz oddział nadzoru nad systemem bankowym. Cały czas dążono jednak do ustanowienia sprawnie działającego banku centralnego. Instytucja została ustanowiona na podstawie ustawy z 1980 roku. Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest od lat rozwijany. Do jego głównych zadań należy utrzymanie stabilnego poziomu waluty, prowadzenie polityki monetarnej i zarządzanie rezerwami walutowymi kraju.

Kurs dirhamaKurs waluty obowiązującej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyróżnia się względną stabilnością. Ewentualne wahania zamykają się w granicach kilku groszy. W stosunku do złotówki stosunek wymiany jest często bliski 1:1. Dla zobrazowania sytuacji warto wskazać, że podczas gdy najniższy poziom kursu 1 AED w 2020 roku wyniósł 0,98 PLN, to najwyższe notowania na początku 2021 roku nie przekroczyły 1.08 PLN. Wahania kursu najczęściej nie są długotrwałe i wynikają ze zmian cen najważniejszych surowców bądź nagłych lub istotnych dla kraju wydarzeń.

Monety i banknoty ZEADirham występuje aktualnie w formie monet o nominałach 25 i 50 flisów oraz 1 dirham. Wcześniej w obiegu znajdowały się również monety 1, 5 i 10 flisów, którymi można dalej dokonywać płatności, jednak w praktyce ceny w sklepach i tak są zaokrąglane do 25 flisów. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich w obiegu pozostają również banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 dirhamów. Oprócz napisów w miejscowym alfabecie banknoty obejmują również angielskie oznaczenia. Szata graficzna miejscowych banknotów nawiązuje do tradycji kraju – ukazano między innymi ważne dla kraju budowle oraz charakterystyczne rośliny, symbole i gatunki zwierząt.

Dirham dla PolakówDirham jest dla Polaków walutą nieco egzotyczną. Zjednoczone Emiraty Arabskie są jednak coraz chętniej wybieranym przez Europejczyków kierunkiem turystycznym. Na miejscu bez większych problemów można wypłacić gotówkę z bankomatu bądź dokonać płatności kartą. Zjednoczone Emiraty Arabskie stały się również w ostatnich latach popularnym miejscem imigracji naszych rodaków. Już kilka lat temu wskazywano, że mieszka tam ich około 3000, co przy jedynie 1,85 milionach mieszkańców jest wysokim odsetkiem. Tamtejsi przedsiębiorcy poszukują wykształconych specjalistów, którym oferują atrakcyjne wynagrodzenia. Kurs dirhama będzie dla takich osób istotny w kontekście przesyłania pieniędzy do bliskich, którzy pozostali w Polsce.

CiekawostkiW 2006 roku do obiegu trafiła informacja, że przedsiębiorcy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich notują straty związane z wykorzystywaniem w automatach monet peso filipińskiego. Było to możliwe dzięki identycznym rozmiarom 1 dirhama i 1 peso filipińskiego.

Dirham jest ważną walutą w skali światowej. Zjednoczone Emiraty Arabskie są potentatem światowym pod względem poziomu PKB. Dzięki temu dirham jest chętnie wybieraną walutą pod kątem inwestycji na rynku walutowym.

AED - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące AED

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Nasdaq w technicznej korekcie

Nasdaq w technicznej korekcie

2022-01-21 Komentarz giełdowy XTB
Niestety nadzieja okazała się złudna. Wczorajsze wzrosty były jedynie łabędzim śpiewem inwestorów i po godzinie 20:00 rozpoczęła się prawdziwa wyprzedaż. Rynek zaczął dostrzegać problem związany już nie tylko z potencjalnie wyższymi stopami procentowymi, ale również z możliwym spowolnieniem. Nasdaq stracił już ponad 12% od szczytów, natomiast spadki na S&P 500 wyniosły ok. 8%. Ten tydzień skończy się najprawdopodobniej fatalnie, choć zaraz po starcie sesji ponownie widać próbę ożywienia.
Kaskada złych informacji

Kaskada złych informacji

2022-01-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Skala ruchu spadkowego na Wall Street w porównaniu z wcześniejszymi korektami, jakie miały miejsce od początku "drukowanej" hossy wiosną 2020 r., jest teraz największa, co pokazuje, że nie mamy już do czynienia ze zwykłą korektą. Zresztą ci inwestorzy, którzy od kilku dni próbują łapać dołek, dopiero teraz poznają negatywne znaczenie strategii spadającego noża. Fundamentalnie narosło zbyt dużo problemów, a przed nami mogą być kolejne.
Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową

Wątpliwości dotyczące popytu na ropę naftową

2022-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po imponującej zwyżce notowań ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia i dotarciu cen tego surowca do najwyższych poziomów od 2014 roku, na rynku tym pojawiła się kontra sprzedających. Od środy cena ropy WTI delikatnie spada, niemniej nie oddala się od wypracowanych niedawno kilkuletnich maksimów. Wczoraj impulsem do zniżki cen ropy naftowej okazały się dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych.
Co Fed zrobi ze swoim bilansem?

Co Fed zrobi ze swoim bilansem?

2022-01-21 Komentarz poranny TMS Brokers
Przyszłotygodniowe posiedzenie FOMC będzie ciekawe dla rynków finansowych. Wyraźnie widać, że otoczenie oczekuje, że Fed da jasny sygnał podniesienia docelowego przedziału dla swojej kluczowej stopy procentowej już w marcu. Z kolei nieco zamglona wydaje się sprawa redukcji rozdętego bilansu. Tutaj nie mamy stu procentowej jasności kiedy może to nastąpić.
Inflacja problemem dla Bidena

Inflacja problemem dla Bidena

2022-01-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Miniony rok zakończył się w dobrych nastrojach pomimo wyraźnie jastrzębiego zwrotu Fed w grudniu. Często słyszałem taką narrację: trzeba wykorzystać obecny (czyli poprzedni) rok, bo następny będzie bardzo trudny. Czyżbyśmy właśnie widzieli tego przejaw? Nowy rok rozpoczął się od dużej zmienności, ale do tej pory nie było konsensusu, co to tak naprawdę oznacza dla rynków. Z jednej strony rosną oczekiwania na zacieśnienie pieniężne na całym świecie, z drugiej nadal żywe są nadzieje na dalsze ożywienie i powrót do normalności po pandemii.
Rosyjskie napięcia

Rosyjskie napięcia

2022-01-20 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czy to rozmowy ostatniej szansy? Amerykanie zapewniają, że dalej wierzą w rozwiązanie dyplomatyczne, ale wczoraj prezydent Joe Biden nie wykluczył już, że Rosja może zdecydować na zbrojne uderzenie na Ukrainę. Putin wydaje się być w szachu własnych wewnętrznych rozgrywek, ale i też może chcieć sprawdzić, na ile Zachód jest jednomyślny w sprawie sankcji i innych działań odwetowych. Jest oczywiste, że ten konflikt bardziej uderzy gospodarczo w Europę, niż USA. Czy rynki uwzględniają to w swoich scenariuszach?
Ropa i inflacja – temat powraca

Ropa i inflacja – temat powraca

2022-01-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej dzieje się dużo. Notowania tego surowca znajdują się na dobrej drodze do zakończenia już kolejnego tygodnia zwyżką – co w przypadku ropy Brent byłoby piątą zwyżką z kolei, a w przypadku ropy naftowej WTI – czwartą. Oba gatunki ropy naftowej są obecnie najdroższe od jesieni 2014 roku, czyli od ponad 7 lat. Ropa naftowa ma za sobą długą falę zwyżek. Notowania tego surowca wzrosły o imponujące 50% w 2021 roku, a w 2022 roku mają już na koncie około 14-procentową zwyżkę.
Uwaga na lirę turecką (TRY)

Uwaga na lirę turecką (TRY)

2022-01-20 Poranny komentarz walutowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji o 13:30 poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, co może mieć wpływ zarówno na euro, jak i na europejskie indeksy giełdowe. Jak na razie EBC pozostaje daleko w tyle za Fed, czy BoE w kwestii normalizacji polityki monetarnej, jednak rosnąca inflacja może być czynnikiem, który w końcu zmusi bankierów do działania. Natomiast spekulujący na lirze powinni także zachować ostrożność w okolicach godziny 12:00, kiedy poznamy decyzję CBRT w sprawie stóp procentowych.
Trudna gra informacjami

Trudna gra informacjami

2022-01-19 Raport DM BOŚ z rynku walut
Rynek zaczyna być tak przekonany o tym, że FED mocno się pomylił w ocenach inflacji, że zaczyna wierzyć w to, że teraz decydenci zrobią wszystko, aby przywrócić swoją wiarygodność. Czy jednak podwyżka stóp procentowych w marcu aż o 50 p.b. byłaby słusznym rozwiązaniem? Opinia wygłoszona jeszcze podczas weekendu przez Williama Ackmana ze znanego funduszu Pershing Square trafiła jednak na podatny grunt.
Cena ropy nadal blisko tegorocznych szczytów

Cena ropy nadal blisko tegorocznych szczytów

2022-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po dotarciu notowań ropy naftowej do ponad siedmioletnich maksimów, dzisiaj ceny tego surowca delikatnie spadają. Odreagowanie ma jednak niewielką skalę, a notowania ropy pozostają blisko wypracowanych wczoraj tegorocznych maksimów. Dla ropy WTI oznacza to poziomy przekraczające 85 USD za baryłkę, a dla notowań ropy Brent są to okolice 88 USD za baryłkę. Wysokie ceny ropy naftowej to efekt obaw o podaż tego surowca w obliczu pojawiających się napięć geopolitycznych, dotyczących m.in. Rosji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.