Dziś Bank Anglii i decyzja ECB

Dziś Bank Anglii i decyzja ECB
Komentarz poranny Open Finance
Data dodania: 2007-10-04 (09:52)

WYDARZENIE DNIA: Ekonomiści spodziewają się, że mimo silnego wzrostu wydatków detalicznych, ani Bank Anglii, ani Europejski Bank Centralny, nie podniosą dziś stóp procentowych. Co więcej przedsiębiorcy zaczynają się głośno domagać obniżek stóp procentowych w strefie euro, a przynajmniej działań ECB w obronie wspólnej waluty.

Co prawda żadne konkretne pomysły na to w jaki sposób EBC miałby doprowadzić do spadku notowań euro nie padają, ale czasem na rynek działają już same interwencje słowne. W weekend za dwa tygodnie - na szczycie państw G7 - problem mocnego euro ma być przedmiotem dyskusji, przynajmniej tego domagają się zwolennicy osłabienia wspólnej waluty. Nie wiadomo jednak co na to USA i Japonia, którym siła euro bardzo odpowiada.

SYTUACJA NA GPW

Wtorkowy silny wzrost nie miał swojej kontynuacji w środę. W zasadzie nie powinniśmy być tym zaskoczeni - w Warszawie obowiązuje trend boczny, a w jego ramach nastroje zmieniają się często z dnia na dzień, choć niewiele z tych zmian wynika. Warto przypomnieć, że choć wtorkowe notowania rozpoczęły się od luki hossy (otwarcia znacznie powyżej poziomu notowań z poniedziałku), to później wzrost indeksów nie był już tak silny - WIG zyskał w trakcie notowań 0,5 proc., a WIG20 ok. 1 proc. W środę indeksy po prostu oddały to, co zyskały w trakcie wtorkowej sesji, ale utrzymały zdobycz w postaci luki hossy. Obroty spadły do 1,6 mld PLN, ale jak na standard naszej giełdy w ostatnich dniach, trzeba uznać to za wysoką wartość.

Podrożały akcje 114. spółek, potaniały 164.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Amerykańskie indeksy tracą drugi dzień z rzędu w wyniku słabych informacji ze spółek. Przy niskich obrotach S&P przeceniono wczoraj o 0,5 proc., a Dow Jones o 0,6 proc. Pogorszenie sentymentu do sektora technologicznego było udziałem Micron Technology, który poinformował o trzeciej kwartalnej stracie z rzędu oraz obniżeniu rekomendacji dla firmy Intel (producenta procesorów).

W Azji inwestorzy realizują zyski z ostatnich wzrostów - Nikkei stracił 0,6 proc., a koreański Kospi 0,5 proc. Realizacja zysków w dużo bardziej dynamicznym stylu dotknęła te rynki wschodzące, które w ostatnich tygodniach spektakularnie biły kolejne rekordy. Brazylijski Bovespa stracił 3,1 proc., natomiast Hang Seng po wczorajszym załamaniu w ostatniej godzinie notowań i zejściu o 2,6 proc., dziś został przeceniony o dalsze 1,5 proc.

OBSERWUJ AKCJE

CEZ - po przełamaniu oporu na 155 PLN, co wiązało się również z ustanowieniem nowego rekordu, kurs spółki wzrósł o 10 proc. w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Może to skłonić część inwestorów do realizacji zysków, tym bardziej, że MACD i RSI pokazują wykupienie akcji spółki (RSI dał sygnał sprzedaży). W takiej sytuacji, przed dalszymi wzrostami kurs powinien wrócić w okolice wspominanych 155 PLN, które teraz są poziomem wsparcia.

BZWBK - po fali spadków, na ostatnich dwóch sesjach kurs banku rósł przy wysokich obrotach i znajduje się powyżej silnego wsparcia na poziomie 260 PLN. Wprawdzie wskaźniki techniczne pokazują potencjał zarówno do wzrostów jak i spadków, jednak fundamentalnie sektor bankowy w Polsce wygląda bardzo solidnie i spodziewamy się pozytywnego przełożenia na wycenę kursu BZ WBK. Niemniej, kluczowe do kontynuacji wzrostów będzie przełamanie oporu na 268 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Budimex - spółka zależna (Budmiex Dromex) podpisała kontrakt z GDDKiA na budowę odcinka drogi ekspresowej S-3 o długości 26,7 km. Wartość kontraktu ustalono na 555 mln PLN, a termin zakończenia robót na październik 2009 roku.

Polimex Mostostal - konsorcjum, którego liderem jest spółka, zawarło umowę z Vattenfall Polska na dostawę turbozespołu TZ-12 Elektrowni Żerań wraz z projektowaniem i robotami towarzyszącymi. Konsorcjum zapłaci za niego 209 mln PLN, a termin ukończenia prac ustalono na koniec 2009 roku.

Ponar Wadowice - prokurent oraz członek rady nadzorczej spółki sprzedali łącznie 216.629 akcji o wartości 4,5 mln PLN.

Alchemia - członek rady nadzorczej nabył 327.423 akcji spółki po średniej cenie 9,45 PLN.

Midas - członek rady nadzorczej nabył 77.000 akcji funduszu po cenie 30,00 PLN za jedną.

ENAP - członek rady nadzorczej nabył 21.725 akcji po cenie 2,83 PLN za sztukę.

Wawel - osoba blisko związana z członkiem zarządu nabyła 200 akcji spółki po cenie 253,50 PLN za jedną.

TVN - insider sprzedał 529 akcji spółki po cenie 22,10 PLN za jedną.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Spadek indeksów w USA, ale przede wszystkim silne zniżki na rynkach wschodzących (w Brazylii o 3 proc., w Hong Kongu o 1,7 proc.), stawiają inwestorów w Warszawie w nieciekawej sytuacji wyjściowej.

Ona może być jeszcze gorsza, jeśli przyjąć, że dwie ostatnie sesje w czasie których obroty były wyraźnie wyższe "niż zwykle" w ostatnich dniach, były po prostu dystrybucją akcji. A w każdym razie ten zwiększony wysiłek inwestycyjny nie zaowocował pojawieniem się nowego trendu i ci, którzy wczoraj i we wtorek wykładali pieniądze na akcje, dziś mogą poczuć się rozczarowani.

Nie sprzyja nam także sytuacja na rynku walutowym i najlepsze czym może się skończyć dzisiejsza sesja, to niewielki spadek przy małych obrotach.

Spodziewamy się dziś powrotu do marazmu, który hibernuje psychikę inwestorów do tego stopnia, że zmiany wartości cen akcji i indeksów, nie robią większego wrażenia.

WALUTY

Euro rozpoczyna dzień od spadku poniżej 1,41 USD. Najwyraźniej same rozmowy o tym, w jaki sposób europejscy decydenci mogliby doprowadzić do osłabienia europejskiej waluty spłoszyły inwestorów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wcześniej euro drożało po prostu zbyt mocno i zbyt szybko, by nie skończyło się to korektą, którą właśnie obserwujemy. Euro jest najsłabsze od 25 września.

Jen osłabił się dziś o 0,3 proc. do dolara i jest najsłabszy od 27 sierpnia. Do euro jen umocnił się o 0,2 proc.

Złoty w takich okolicznościach skazany jest na osłabienie. Kurs dolara wzrósł do 2,678 PLN, euro do 3,775 PLN, a franka do 2,27 PLN.

SUROWCE

Ropa potaniała po niespodziewanym wzroście zapasów benzyny w Stanach, co pokazał wczorajszy raport departamentu ds. energii. Raport zaskoczył przynajmniej analityków ankietowanych przez agencję Bloomberg, bowiem znajdujemy się obecnie pomiędzy sezonem letnim i zimowym, kiedy zapotrzebowanie na ropę jest niższe i patrząc historycznie, cena tego surowca raczej spadała w tym okresie. Na giełdzie w Londynie cena baryłki brent potaniała o 1,1 proc. do poziomu 79,95 USD i spodziewamy się jej dalszych spadków.

Potaniała również miedź, w związku z zakończeniem strajków w kopalniach w Peru po zaledwie 2 dniach. Cena tony tego surowca na giełdzie w Londynie spadła o 0,5 proc. do 8.260 USD, a w Nowym Jorku o 0,3 proc.

Cena złota spadła o 0,5 proc. do poziomu 724 USD za uncję w wyniku umocnienia się dolara amerykańskiego.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.