Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy
Gospodarka Unii Europejskiej zwalnia
2008-05-14 Popołudniowy Szkic Walutowy AFSGospodarka Unii Europejskiej zwalnia z miesiąca na miesiąc, czego dowodem są słabe publikacje wskaźników makroekonomicznych. Zawirowania na rynkach finansowych oraz wysoka stopa procentowa na poziomie 4% (najwyższa od 6 lat) powodują zwolenieni wzrostu gospodarczego.
Dane o inflacji pomogły indeksom
2008-05-14 Komentarz giełdowy Gold FinanceŚrodowa sesja na GPW rozpoczęła się od wzrostów. Indeks WIG20 już na otwarciu zyskał ponad 1%, wspomagany zachowaniem akcji spółki PGNiG po dzisiejszej publikacji bardzo dobrych wyników kwartalnych. Słabiej sytuacja wyglądała na szerokim rynku, podobnie jak wczoraj indeksy małych i średnich spółek miały problem z utrzymaniem porannych wzrostów.
Inflacja zgodna z oczekiwaniami
2008-05-14 Komentarz popołudniowy TMS BrokersDzisiejszy handel na rynku walutowym uzależniony był od napływających danych makroekonomicznych. Poznaliśmy informacje z Europy, Stanów Zjednoczonych, jak również z Polski. Do godziny 11:00 kurs pary EUR/USD spadał, osiągając dzienne minimum na poziomie 1,5395.
Rynkiem rządziły dziś dane makro
2008-05-14 Raport popołudniowy FMCMWahania na eurodolarze: Dzisiejszy dzień przyniósł mieszane zachowanie pary EUR/USD. Początkowo mieliśmy do czynienia z lekkim umocnieniem euro, jednak przed publikacją danych o dynamice produkcji przemysłowej w Strefie Euro inwestorzy zaczęli wyprzedawać wspólną walutę spychając kurs coraz niżej, który po ogłoszeniu danych spadł poniżej 1,54.
Ropa droższa po danych o zapasach
2008-05-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuCeny ropy zareagowały wzrostem publikację tygodniowych danych o zapasach paliw w Stanach Zjednoczonych. O godzinie 16:32 za baryłkę ropy Brent trzeba było zapłacić 125,75 dol., wobec 122,15 tuż przed publikacją danych.
Produkcja nie stanowi impulsu
2008-05-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuProdukcja przemysłowa w strefie euro spadła w marcu o 0,2 proc. w relacji miesiąc do miesiąca oraz wzrosła o 2 proc. rok do roku, po tym jak w lutym wzrosła ona odpowiednio o 0,3 proc. i 3,2 proc. (po korekcie z 3,1 proc.). Rynkowe prognozy zakładały spadek marcowej produkcji o 0,3 proc. w relacji miesięcznej i wzrost o 2,4 proc. w relacji rocznej.
PGNiG ciągnie GPW
2008-05-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuIndeks największych spółek zaczyna środowe notowania w dużo lepszej formie niż zachodnie odpowiedniki, co w tym roku nie należy do częstych sytuacji. Tajemnica tkwi przede wszystkim w prawie 6% zwyżce notowań PGNiG, który ogłosił bardzo dobre wyniki.
Amerykańskiedane o inflacji w centrum uwagi
2008-05-14 Codzienny Puls Rynku IDM SAZa Oceanem sesje skończyły się dość mieszanie. DJIA oraz S&P 500 zakończyły dzień małymi spadkami, natomiast Nasdaq wzrósł. Spadały akcje sektora bankowego w obawie, że kryzys na rynku kredytowym może jeszcze trochę potrwać.
Złoty umacnia się zbyt szybko?
2008-05-14 Puls Walutowy FIT DMZdaniem Andrzeja Sławińskiego z Rady Polityki Pieniężnej ryzyko, iż złoty zacznie umacniać się silniej, niż kurs równowagi zaczyna się materializować, co jak dodał może być kłopotliwe. O zbyt mocnym złotym wspominał wczoraj też prezes Narodowego Banku Polskiego, Sławomir Skrzypek.
Dziś inflacja w Polsce i w USA
2008-05-14 Komentarz poranny Open FinanceWYDARZENIE DNIA: Ministerstwo Finansów już wcześniej prognozowało, że inflacja w kwietniu wyniosła 4,1 proc., zdaniem ekonomistów (ankieta ISB) może to być 4,0 proc. W marcu inflacja także wyniosła 4,1 proc., zatem można mówić o utrzymywaniu się jej powyżej celu infacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (2,5 proc. plus minus 1 pkt proc.).
Dane makro mogą osłabić euro
2008-05-14 Komentarz poranny TMS BrokersDzisiaj poznamy dane GUS dotyczące inflacji w kwietniu. Z prognozy wynika, że wyniosła ona 4,0% w ujęciu rocznym wobec 4,1% rok do roku w marcu. Od grudnia 2007 inflacja pozostaje stabilna, oscylując w okolicach 4,0%.
Sesja azjatycka przyniosła osłabienie walut
2008-05-14 Poranny Szkic Walutowy AFSSesja azjatycka przyniosła osłabienie walut tamtego regionu, które spowodowane zostało reakcją uczestników rynku na wczorajsze wypowiedzi kilku członków FOMC, który wyrazili zakłopotanie zbyt szybko rosnącymi cenami w amerykańskiej gospodarce (przypomnijmy, wczoraj w tej kwestii wypowiadali się: J. Pinalto, R. Fisher i T. Koenig).
Emocji na rynku brak
2008-05-14 Komentarz poranny DM IDMSADrugą sesję tygodnia można uznać za neutralną. Biorąc pod uwagę odjęcie prawa do dywidendy od akcji Pekao S.A., rynek miał prawo mieć problemy z wyjściem na plus i ostateczny rezultat w postaci umiarkowanego spadku WIG20 jest nienajgorszy. Ogólnie jednak była to kolejna mało emocjonująca sesja, która nic nie zmieniła w obrazie rynku.
Fed obawia się wysokiej inflacji
2008-05-14 X-Trade Brokers DailyKluczowym wydarzeniem dzisiejszego dnia na rynkach finansowych będą dane o dynamice cen konsumenta w USA za kwiecień, które podane zostaną o godzinie 14.30. Rynek oczekuje, iż inflacja wzrosła o 0,2% m/m wobec 0,3% m/m odnotowanych w marcu, co przełożyłoby się na wskaźnik roczny na poziomie 3,9%.
Bez rozstrzygnięć
2008-05-14 Raport poranny FMCMDolar nieznacznie mocniejszy: W dniu wczorajszym obserwowaliśmy lekkie umocnienie dolara zarówno względem waluty europejskiej jak i złotówki. Praktyczny brak reakcji pary EUR/USD na opublikowane dane makro oraz wypowiedź dzefa FED nie wpłynął na obraz jaki kształtuje się od dwóch tygodni, nadal mamy do czynienia ze wzrostem wartości dolara. Obecnie kurs znajduje się na poziomie 1,5460.
Amerykańska inflacja zdecyduje o losach sesji na GPW
2008-05-14 X-Trade Brokers - Puls RynkuSytuacja na warszawskiej giełdzie pozostaje daleka od rozstrzygnięcia. Jakkolwiek wygenerowane w poprzednią środę sygnały kupna na wykresach WIG20 i WIG, w postaci wybicia górą z formacji odwróconej głowy za ramionami oraz podwójnego wybicia z formacji trójkąta i rocznego kanału wzrostowego pozostają aktualne, to brak potwierdzenia tych sygnałów na kolejnych sesjach stawia duży znak zapytania przy ich wartości prognostycznej.
Czekamy na wybicie
2008-05-14 Komentarz poranny TMS BrokersPrzebieg wczorajszej sesji mógł rozczarować, nie zmienił jednak obrazu rynku. Kontrakty zaczęły wysoko, na otwarciu wzrosły o prawie 30 pkt. Rozczarowało jednak rozpoczęcie notowań na rynku kasowym, gdzie nie widać już było optymizmu.
Spadły ceny w 2/3 amerykańskich miast
2008-05-13 Komentarz popołudniowy Open FinanceWYDARZENIE DNIA: W I kwartale sprzedaż domów w USA spadła o 22 proc., a średnia (mediana) cena domu obniżyła się o 7,7 proc. do 196 300 USD (ok. 435 tys PLN). Annualizowana sprzedaż domów spadła z 6,36 do 4,95 mln, ponieważ wystawiane na sprzedaż domy nie mają nabywców.
GPW nadal pogrążona w marazmie
2008-05-13 Komentarz giełdowy Gold FinanceDzisiejsza sesja rozpoczęła się blisko wczorajszego zamknięcia, jednak indeksy w miarę szybko znalazły się na minusach. Zgodnie z oczekiwaniami uwaga inwestorów skupiła się na danych o sprzedaży detalicznej w USA, które zostały opublikowane przed sesją na Wall Street.
Dane o sprzedaży umocniły dolara
2008-05-13 Komentarz popołudniowy TMS BrokersOczekiwane przez inwestorów dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych okazały się dobre dla dolara. Co prawda sprzedaż detaliczna spadła o -0,2%, czyli więcej niż prognozowano. Jednak przyczyną tej sytuacji jest gwałtowny spadek sprzedaży samochodów.