Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Rekordowa produkcja ropy naftowej w Iraku

Rekordowa produkcja ropy naftowej w Iraku

2016-01-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była okresem dynamicznych wzrostów cen. Stronie popytowej pomogły niskie temperatury powietrza w Stanach Zjednoczonych, które zwiększyły popyt na paliwa.
Dynamiczne odbicie cen ropy naftowej w górę

Dynamiczne odbicie cen ropy naftowej w górę

2016-01-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Czwartek był na rynku ropy naftowej dniem dynamicznej zwyżki na rynku ropy naftowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych wzrosła o ponad 5%, zaś europejska ropa Brent zwyżkowała aż o 7%. Dzisiaj rano ta pozytywna passa cen ropy jest kontynuowana, a notowania zarówno tej amerykańskiej, jak i europejskiej ropy znalazły się z powrotem powyżej poziomu 30 USD za baryłkę.

Wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

Wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych

2016-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień przynosi dalsze spadki cen ropy naftowej. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych w trakcie środowej sesji zbliżyły się do poziomu 27 USD za baryłkę, ustanawiając nowe niemal 13-letnie minimum (ostatnim razem cena ropy była tak nisko latem 2003 r.).
Amerykańscy producenci oko w oko z bankructwem

Amerykańscy producenci oko w oko z bankructwem

2016-01-20 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej zła passa trwa. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych spadły w środowy poranek poniżej 29 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent zeszła poniżej 28 USD za baryłkę. Czynnikiem, który wciąż spycha ceny tego surowca w dół, jest jego globalna nadpodaż.
OPEC: w tym roku rozpocznie się równoważenie rynku ropy

OPEC: w tym roku rozpocznie się równoważenie rynku ropy

2016-01-19 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Podczas poniedziałkowej sesji na rynku ropy naftowej szeroko komentowane było przede wszystkim zniesienie sankcji na Iran i związane z tym plany tego kraju dotyczące zwiększenia produkcji i eksportu ropy naftowej. Tymczasem w międzyczasie OPEC opublikował raport, w którym przedstawił swoje oczekiwania dotyczące sytuacji na rynku ropy naftowej w 2016 r.
Zniesienie sankcji na eksport ropy naftowej z Iranu

Zniesienie sankcji na eksport ropy naftowej z Iranu

2016-01-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oświadczyła, że Iran wywiązał się z obietnic dotyczących ograniczenia swojego programu atomowego, do których zobowiązał się w lipcu ubiegłego roku w porozumieniu z sześcioma światowymi mocarstwami (Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania, Francja).
Zniesienie sankcji wobec Iranu: gdzie te baryłki?

Zniesienie sankcji wobec Iranu: gdzie te baryłki?

2016-01-15 Komentarz surowcowy Saxo Bank
Ceny ropy stabilizują się; obecnie największe starcie pomiędzy niedźwiedziami i bykami ma miejsce w okolicach 30 USD. Teoretycznie niedźwiedzie powinny mieć przewagę, biorąc pod uwagę doniesienia, że w najbliższych dniach mogą zostać zniesione sankcje wobec Iranu. Jednak w miarę upływu dni rynek coraz częściej zadaje sobie pytanie, czy Iran jest w stanie zapewnić dostawy.
Pierwszy transport amerykańskiej ropy naftowej do Chin

Pierwszy transport amerykańskiej ropy naftowej do Chin

2016-01-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Trwający przez cztery dekady zakaz eksportu ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych zakończył się w grudniu minionego roku. Nie wywołał on rewolucji na rynku tego surowca, ponieważ konkurencja na globalnym rynku ropy naftowej jest zacięta i amerykańska ropa walczy z surowcem m.in. z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Wielkie cięcie inwestycji przez firmy naftowe

Wielkie cięcie inwestycji przez firmy naftowe

2016-01-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Nastroje inwestorów na rynku ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia pozostają pesymistyczne. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się na wieloletnich minimach, tuż powyżej poziomu 30 USD za baryłkę, stanowiącego najbliższą techniczną i psychologiczną barierę dla cen amerykańskiego surowca.
Ile ropy ma Ameryka?

Ile ropy ma Ameryka?

2016-01-13 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Wyniki chińskiego handlu zagranicznego okazały się lepsze od prognoz, inwestorzy więc świętują. Nie wiadomo, jak długo to potrwa, bo wiara w nieomylność danych z Pekinu nie jest powszechna. Optymistyczne interpretacje chińskich wskaźników opierają się na słusznym skądinąd założeniu, że słabszy juan pomaga pobudzić gospodarkę.
Cena ropy najniższa od ponad dekady

Cena ropy najniższa od ponad dekady

2016-01-12 Rynki o poranku
Wtorek przynosi kolejne spadki ceny ropy naftowej na światowych rynkach. Za jedną baryłkę ropy WTI zapłacimy obecnie niewiele ponad 30 dolarów, co jest najniższą ceną od 2003 roku. Utrzymująca się od wielu miesięcy znaczna nadpodaż tego surowca na rynku, generowana przede wszystkim przez państwa grupy OPEC, ...
Kolejne spadki cen ropy naftowej

Kolejne spadki cen ropy naftowej

2015-12-14 Rynki po południu
Początek tygodnia upływa pod znakiem kontynuacji wyprzedaży surowców, w szczególności ropy naftowej, która dzisiaj wyznaczyła kolejne minima na poziomie 34,60 USD w przypadku ropy WTI, spadając do najniższego poziomu do 2009 roku.
Przyszły tydzień ważny dla ropy i miedzi

Przyszły tydzień ważny dla ropy i miedzi

2015-04-24 Komentarz tygodniowy z rynku surowców
Ważnym wydarzeniem dla rynku ropy będzie publikowany w przyszłym tygodniu konsensus szacunków produkcji ropy w OPEC w kwietniu. Naszym zdaniem może to nałożyć spadkową presję na ropę. Pod koniec tygodnia poznamy dane z Chin, które w przypadku negatywnego zaskoczenia mogą odcisnąć piętno na notowaniach miedzi.
Szwajcaria nie zwiększy rezerw złota

Szwajcaria nie zwiększy rezerw złota

2014-12-01 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Czwartkowe posiedzenie OPEC, podczas którego odrzucono propozycję ograniczenia produkcji ropy naftowej, sprawiło, że koniec tygodnia upłynął pod znakiem silnego osłabienia wartości tego surowca. Ostatecznie, cena ropy WTI spadła o 4.4% do 66 dolarów za baryłkę, co jest najniższą ceną od maja 2010 roku.
Zaskakująco duży eksport soi z USA do Chin

Zaskakująco duży eksport soi z USA do Chin

2014-10-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po środowym spadku, w czwartek notowania indeksu CRB zawróciły w górę. Wartość tego indeksu wzrosła wczoraj o 0,77% do poziomu 272,43 pkt. Był to efekt m.in. dynamicznej zwyżki na rynkach zbóż, a także wzrostu notowań ropy naftowej czy miedzi.
Zboża wciąż w konsolidacji

Zboża wciąż w konsolidacji

2014-08-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W poniedziałek sytuacja techniczna na wykresie indeksu CRB praktycznie się nie zmieniła. Notowania tego indeksu spadły o symboliczne 0,05%, co było wypadkową mieszanych nastrojów na rynkach poszczególnych surowców. Dolar pozostał natomiast bardzo silny – wczoraj US Dollar Index zanotował wzrost o 0,22%, docierając do najwyższego poziomu od roku.
Złoto i ropa wciąż pod presją podaży

Złoto i ropa wciąż pod presją podaży

2014-08-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Podczas piątkowej sesji na rynkach towarowych panowały zróżnicowane nastroje. Zobrazował to indeks CRB, którego wartość tego dnia spadła o symboliczne 0,13% do poziomu 288,67 pkt. Przecenione zostały surowce energetyczna i spora część tzw. soft commodities, podczas gdy notowania większości metali i zbóż wzrosły.
Wzrost cen ropy

Wzrost cen ropy

2014-06-13 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
W czwartek uwagę inwestorów przyciągnęły informacje na temat produkcji przemysłowej w strefie euro, która w ostatnim miesiącu wzrosła odpowiednio o 0.8% m/m i 1.4% r/r. Lepsze od prognozowanych dane docierające z Eurolandu – w połączeniu ze spadkiem ...
Energetyka: spowalniający popyt kompensują ryzyka geopolityczne

Energetyka: spowalniający popyt kompensują ryzyka geopolityczne

2014-04-16 Komentarz ekonomiczny Saxo Bank
Jest mało prawdopodobne, by na początku drugiego kwartału sektor energetyczny na nowo odnotował ożywienie. W styczniu w Stanach Zjednoczonych panowała bardzo ostra zima, przez co wzrosło zapotrzebowanie na produkty rafinerii, a popyt ze strony tych zakładów był nietypowo wysoki, jak na tę porę roku.
Złoto cały czas mało atrakcyjne

Złoto cały czas mało atrakcyjne

2013-12-10 Komentarz surowcowy X-Trade Brokers
Silny wzrost realnych stóp procentowych w USA (wspierany zarówno wzrostem rentowności amerykańskiego długu jak i spadającą inflacją) w tym roku doprowadził do ogromnej przeceny na rynku złota, której mogli oczekiwać tylko najwięksi pesymiści lub też inwestorzy rozumiejący mechanizm powstania bańki na rynku kruszców w ciągu ostatnich 12 lat.