Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Giełdy tracą bez pomocy zza oceanu

Giełdy tracą bez pomocy zza oceanu

2011-02-22 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Wystarczył jeden dzień nieobecności inwestorów z USA, aby nastroje na najważniejszych rynkach akcji wyraźnie się pogorszyły. Pretekstem – po raz drugi w tym roku – okazała się sytuacja w Afryce Płn., tym razem w Libii. Powrót handlu na Wall Street zweryfikuje jednak ten poniedziałkowy ruch, dając wskazówki również inwestorom w Warszawie.
Dane z Europy na początek tygodnia

Dane z Europy na początek tygodnia

2011-02-21 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Bieżący tydzień rozpoczynamy serią publikacji ze strefy euro. Jeszcze nie tak dawno te dane odgrywały zdecydowanie drugorzędną rolę. Jednak przy rosnących oczekiwaniach na podwyżki stóp procentowych, które odgrywają w tym roku na rynkach walutowych istotną rolę, ich rola rośnie.

Poprawa w budowlance hamuje

Poprawa w budowlance hamuje

2011-02-18 Komentarz Home Broker
O 8,7% w skali roku zwiększyła się po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa w Polsce w pierwszym miesiącu 2011 r. W grudniu wzrost sięgał 13,7%. Wyhamowanie skali wzrostu nie oznacza jednak, że w budownictwie zaczyna się dziać źle.
Solidna produkcja, wysoki PPI

Solidna produkcja, wysoki PPI

2011-02-18 Komentarz X-Trade Brokers
Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w styczniu o 10,3% R/R, powyżej naszej prognozy na poziomie 9%. Warto zwrócić uwagę, iż w styczniu po raz pierwszy obchodzono święto Trzech Króli, które mogło wpłynąć negatywnie na aktywność ...
Wall Street w górę, GPW w dół

Wall Street w górę, GPW w dół

2011-02-18 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Mimo, iż publikowane w tym tygodniu dane makroekonomiczne w USA nie były jednoznaczne nastroje na głównych rynkach akcji pozostają niezmiennie dobre, a indeksy notują coraz wyższe poziomy. To jednak w coraz mniejszym stopniu cieszy inwestorów w Warszawie, ...
Dziś kluczowe dane z USA

Dziś kluczowe dane z USA

2011-02-17 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Wyższe ceny producenta i niższa produkcja to nienajlepsza kombinacja danych. Figury, które nie popsuły nastrojów na Wall Street stały się powodem do zawahania dla dolara, który wczoraj tracił do euro. Jednak to dzisiejsze dane rozstrzygną o tym, czy notowane w lutym umocnienie dolara będzie kontynuowane.
Złoty mocniejszy po danych o inflacji

Złoty mocniejszy po danych o inflacji

2011-02-16 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
W przeciwieństwie do figur z Chin czy Wielkiej Brytanii, inflacja w Polsce zaskoczyła silnym wzrostem. To zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych już w marcu. Złoty zareagował umocnieniem, jednak na ile będzie to trwały ruch zależeć będzie od otoczenia globalnego. To w tym tygodniu zaś może zależeć od ostatnich wskaźników inflacji – z USA.
Chińska inflacja niegroźna?

Chińska inflacja niegroźna?

2011-02-15 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Dane o styczniowej inflacji w Chinach okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Inflacja pomimo zmian wag w koszyku okazała się niższa niż oczekiwano, co oznacza, iż w najbliższym czasie ten czynnik nie będzie kluczowym zagrożeniem dla rynków globalnych. Dziś dane o inflacji w Wielkiej Brytanii i w Polsce, zaś w USA publikacja danych o sprzedaży detalicznej.
Tydzień danych o inflacji

Tydzień danych o inflacji

2011-02-14 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Pięcioprocentowa inflacja w Chinach i półtoraprocentowa w USA pokazują skalę różnic pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. W obydwu przypadkach inflacja jednak rośnie i tempo tego wzrostu w najbliższych miesiącach decydować będzie, czy inwestorzy uznają to za powód do niepokoju.
Nastroje na giełdach znów się psują

Nastroje na giełdach znów się psują

2011-02-13 Raport Home Broker
W sierpniu przemysł był na krawędzi recesji. Tak wynika ze wskaźnika PMI dla globalnego przemysłu, który spadł w minionym miesiącu do 50,8 pkt. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie całkiem dobry wynik wskaźnika ISM w USA. Radość z tego odczytu jest jednak trochę na wyrost.
Bernanke osłabił dolara

Bernanke osłabił dolara

2011-02-10 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Ben Bernanke dyskutując po raz pierwszy z republikańskim Kongresem nie powiedział w zasadzie nic nowego. Jednak przy braku innych czynników jego gołębia retoryka wystarczyła wczoraj do osłabienia dolara i wzrostu cen obligacji. Dziś decyzja Banku Anglii oraz tygodniowe dane z USA.
Podwyżka w Chinach nie popsuła nastrojów

Podwyżka w Chinach nie popsuła nastrojów

2011-02-09 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
W Azji po raz kolejny rosną stopy – niedawno na podwyżkę zdecydował się Bank Indii, teraz stopy podniosły chińskie władze. Można mieć jednak wrażenie, iż nastroje na rynkach globalnych pozostaną niezmącone, dopóki nie pojawi się „zagrożenie” podobnymi ruchami ze strony Fed.
Zima paraliżuje budownictwo, niemiecki przemysł zwalnia

Zima paraliżuje budownictwo, niemiecki przemysł zwalnia

2011-02-08 Komentarz rynkowy GO4X
Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech wyniosła w grudniu – 1,5 proc. w ujęciu miesięcznym i równo 10 proc. w ujęciu rocznym. Odczyty przybrały wartości znacznie niższe od prognoz, które kształtowały się na poziomie 0,2 proc. m/m i 11,5 proc. r/r.
Nastroje wciąż optymistyczne

Nastroje wciąż optymistyczne

2011-02-08 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Nowe rekordy hossy w wykonaniu amerykańskich indeksów, historyczne rekordy cen miedzi, rentowność 10-letnich obligacji USA najwyższa od maja 2010 roku oraz korekt na rynku ropy wywołana uspokojeniem sytuacji w Egipcie, to obecny obraz sytuacji na rynkach finansowych.
Huśtawka emocji i anomalie na rynku europejskiego długu

Huśtawka emocji i anomalie na rynku europejskiego długu

2011-02-07 Analiza Expandera
Od początku kryzysu w Europie rynek długu cechuje się dużą nerwowością. Dodatkowo została ona wzmożona w ostatnich tygodniach z powodu zwrócenia się kolejnego państwa EU (Irlandii) o pomoc finansową. Skutkiem tego są znaczne fluktuacje cen obligacji i kontraktów CDS, które niekiedy prowadzą do anomalii rynkowych.
Zagadkowe dane z USA

Zagadkowe dane z USA

2011-02-07 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Drugi miesiąc z rzędu najważniejsza publikacja z amerykańskiej gospodarki rysuje w głowach inwestorów jedynie znaki zapytania. Rządowy raport z rynku pracy pokazał z jednej strony mizerny przyrost zatrudnienia, zaś z drugiej skokowy spadek stopy bezrobocia.
Euro traci, rynek czeka na dane o zatrudnieniu

Euro traci, rynek czeka na dane o zatrudnieniu

2011-02-04 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Czwartek przyniósł silne osłabienie euro. We wczorajszym komentarzu (http://www.xtb.pl/strona.php?komentarz=19225) sugerowaliśmy, iż oczekiwania przed posiedzeniem EBC były nierealnie wysokie i stąd wystąpienie Tricheta stało się okazją do wyprzedaży euro.
Euro czeka na Tricheta i dane z USA

Euro czeka na Tricheta i dane z USA

2011-02-03 Poranny komentarz do rynku złotego X-Trade Brokers
Środa przyniosła uspokojenie na rynkach – zarówno walutowych, gdzie dolar nieco odrabiał wcześniejsze straty, jak i akcji, gdzie po wtorkowych rekordach bykom chwilowo zabrakło sił. Wyraźnie wzrastały notowania ropy, gdzie cały czas rozgrywany jest temat zamieszek w Afryce. Ta niewielka zmienność miała miejsce pomimo dobrego raportu ADP.
Styczeń na globalnych rynkach finansowych – euro optymizm

Styczeń na globalnych rynkach finansowych – euro optymizm

2011-02-02 Komentarz X-Trade Brokers
Utrzymanie w styczniu dobrych nastrojów na rynkach akcji i zdecydowane umocnienie euro to w dużym stopniu zasługa udanych emisji obligacji przez takie kraje jak Portugalia, Hiszpania czy Włochy. Wobec zamieszek w Północnej Afryce, które zdominowały koniec miesiąca o kryzysie w strefie euro nie mówi się prawie w ogóle. To nie oznacza jednak, iż problem zniknął.
Wyraźna przecena dolara

Wyraźna przecena dolara

2011-02-02 Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Już we wczorajszym komentarzu podkreślaliśmy, iż Egipt przestaje mieć znaczenie dla rynków. Wczoraj, szczególnie w trakcie sesji w USA, ta kwestia już w ogóle nie zajmowała inwestorów, a amerykańskie indeksy osiągały nowe lokalne maksima. Tracił też dolar, co mogłoby sugerować, iż oczekiwania rynku przed publikowanymi w drugiej połowie tygodnia danymi z rynku pracy USA nie są wygórowane.