Dane z Europy na początek tygodnia

Dane z Europy na początek tygodnia
Poranny komentarz rynkowy X-Trade Brokers
Data dodania: 2011-02-21 (08:52)

Bieżący tydzień rozpoczynamy serią publikacji ze strefy euro. Jeszcze nie tak dawno te dane odgrywały zdecydowanie drugorzędną rolę. Jednak przy rosnących oczekiwaniach na podwyżki stóp procentowych, które odgrywają w tym roku na rynkach walutowych istotną rolę, ich rola rośnie.

Początek tygodnia może okazać się rozstrzygający również dla warszawskiej giełdy. W piątek kontrakty na WIG20 wróciły „znad przepaści”, rysując formację młota – dziś będzie czekała ona na potwierdzenie.

EURUSD – oczekiwania na podwyżki wzrosły

Dziś poznamy niemiecki indeks Ifo oraz wstępne dane przedstawiające aktywność w przemyśle i usługach strefy za luty. Dane ze strefy nabierają większego znaczenia, gdyż o podwyżkach stóp procentowych mówi się poważniej niż kiedykolwiek wcześniej od czasu recesji. O ile jeszcze w pierwszych dniach stycznia rynek dyskontował 4 podwyżki stóp na przestrzeni 18 miesięcy, o tyle obecnie jest do między 6 a 7 (mowa o ruchach 25 bp). Te oczekiwania wzrosły głównie w drugiej połowie stycznia (prowadząc do wyraźnego umocnienia euro), ale w lutym pozostały na wysokim poziomie (euro traciło, gdyż rosły z kolei oczekiwania na podwyżki stóp w USA w 2012 roku – również w tym przypadku rynek dyskontuje 6-7 podwyżek na przestrzeni 18 miesięcy).

Na moment obecny oczekiwania na przyszłe podwyżki zostały dość wyraźnie wywindowane i dla euro i dla dolara i kolejne dane ze strefy oraz z USA będą je weryfikować, znajdując przełożenie na notowania EURUSD. Odnotowujemy ciekawy fakt, iż rynek wycenia 6-7 podwyżek po obydwu stronach Atlantyku w ciągu 18 miesięcy, zaś konsensus największych instytucji finansowych (sporządzany przez Bloomberg) w obydwu przypadkach zakłada jedynie 4 ruchy w tym okresie! Gdyby taka rozbieżność dotyczyła tylko jednej z walut, byłoby to istotnym wskazaniem kierunku dla EURUSD (było tak na początku lutego, kiedy pisaliśmy o wykupionym euro). Teraz jednak to dane dadzą sygnał, dla której waluty oczekiwania zmienią się jako pierwsze. Przy czym po stronie euro jest jeszcze ryzyko, iż rynek przypomni sobie o wysokich premiach od długu krajów PIIGS – w piątek premia dla portugalskich 10-latek była najwyższa od 7 stycznia.

Patowa sytuacja widoczna jest również na tygodniowym wykresie EURUSD. Po trzech tygodniach zawahania, obrazowanych przez świece w formie spadających gwiazd mamy wzrostową świecę, która oddala scenariusz spadkowy, jednak nie oznacza scenariusza wzrostowego (musiałoby dojść do udanego testu szczytu najwyższej z gwiazd, tj. poziomu 1,3860). Patrząc na zbliżoną sytuację z października, tam również czwarty tydzień mógł sprowadzić sporo zamieszania – wtedy nawet został utworzony nowy szczyt i dopiero piąty tydzień przyniósł spadki. Nie można wykluczyć, iż tym razem będzie podobnie. Potwierdzeniem byłoby dopiero jednak przełamanie poziomu 1,3430.

W20 – młot czeka na potwierdzenie

Piątkowa sesja w Warszawie przyniosła sporo emocji. Po tym jak w czwartek przełamana została ważne linia wsparcia (poprowadzona po poprzednich lokalnych dołkach) w piątek rynek dość szybko pokonał kolejne ważne wsparcie 2645 pkt., zmierzając w kierunku 2610 pkt. Gdyby nie kolejna wzrostowa sesja w USA spadki w Warszawie zapewne nie zostałyby powstrzymane. Wsparcie zagranicy wystarczyło jednak do kontrataku kupujących i w rezultacie mamy formację młota wyrysowaną w istotnym miejscu, a zatem dającą szansę na większe odbicie. Są jednak dwa warunki konieczne dla powodzenia próby byków – dalsze wsparcie zagranicy oraz potwierdzenie młota wzrostową świecą w dniu dzisiejszym. Przypominamy, iż posesyjna AT kontraktów na WIG20 codziennie w pulsie rynku na www.xtb.pl.

OIL – nie koniec zamieszek

Po ustąpieniu prezydenta Mubaraka pisaliśmy, iż nie musi oznaczać to końca zamieszek w Afryce. Po Egipcie przyszedł czas na Bahrajn i Libię, czyli kraje odgrywające istotną rolę w produkcji ropy. Pojawiają się też pierwsze sygnały o protestach w Maroko.

Tak długo jak nastroje na Wall Street będą sprzyjające, niepokoje w Afryce będą paliwem dla wzrostu cen ropy. Teoretycznie sytuacja techniczna ropy nie daje miejsca na dalsze wzrosty – rynek ropy jest wykupiony zarówno w średnim jak i długim terminie. Z drugiej strony nie można wykluczyć choćby przejściowego wybicia górą z kanałów wzrostowych, szczególnie, iż trwające od sierpnia wzrosty mogą rysować dopiero falę trzecią, która teoretycznie powinna mieć najwięcej impetu potrzebnego do wyjścia górą z i tak wzrostowej formacji.

W kalendarzu – Ifo i wskaźniki PMI

Tuż przed godziną 10.00 poznamy wstępne PMI dla przemysłu (9.58, konsensus 57,3 pkt.) i usług (55,6 pkt.) strefy euro, zaś o 10.00 niemiecki indeks Ifo (konsensus 110,3 pkt.). To będą jedyne istotne dziś figury. W całym tygodniu czeka nas kilka publikacji danych z USA, m.in. indeks nastrojów Conference Board oraz dane o sprzedaży domów, a także rewizje danych o PKB – szczególnie interesujące (z USA i Wielkiej Brytanii) w piątek. Czeka nas również kilka wystąpień przedstawicieli Fed, w tym jastrzębio usposobionego Charlesa Plossera.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

Nowoczesne programy do fakturowania online – jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy?

2025-04-04 Materiał zewnętrzny
W cyfrowej rzeczywistości biznesowej programy do fakturowania online stają się standardem wśród narzędzi do zarządzania finansami. Umożliwiają szybkie wystawianie dokumentów, automatyzują procesy i minimalizują ryzyko błędów. Niezależnie od skali działalności – od jednoosobowej firmy po duże przedsiębiorstwo – odpowiedni system fakturowania przekłada się na oszczędność czasu, większą kontrolę nad sprzedażą i profesjonalny wizerunek. W artykule podpowiadamy, jak wybrać rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.
Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

Aktywa realne mogą chronić oszczędności w okresach inflacji

2025-02-12 Poradnik konsumenta
Inflacja jest często opisywana jako cichy złodziej, który stale osłabia siłę nabywczą konsumentów i oszczędności. W ostatnich latach presja inflacyjna powróciła w różnych gospodarkach, co skłoniło inwestorów i oszczędzających do poszukiwania skutecznych strategii ochrony swojego majątku. Spośród licznych dostępnych opcji inwestycyjnych aktywa realne — takie jak nieruchomości, towary i infrastruktura — wyłoniły się jako realne alternatywy, które mogą stanowić zabezpieczenie przed inflacją. W tym artykule zbadano, w jaki sposób aktywa realne działają jako bastion przeciwko inflacji, ich zalety i ryzyko oraz strategie włączania ich do kompleksowego portfela inwestycyjnego.
Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

Ewolucja Rynku Kapitałowego w XXI Wieku: Wyzwania i Perspektywy

2025-01-24 Analizy MyBank.pl
Rynek kapitałowy odgrywa kluczową rolę w gospodarce każdego kraju, będąc miejscem, gdzie spotykają się inwestorzy poszukujący zysków oraz przedsiębiorstwa potrzebujące środków na rozwój. W XXI wieku rynek ten przeszedł znaczące transformacje, napędzane zarówno postępem technologicznym, jak i zmieniającymi się oczekiwaniami uczestników rynku. Te zmiany mają głęboki wpływ na sposób, w jaki funkcjonują rynki finansowe, a także na strategie inwestycyjne przedsiębiorstw i indywidualnych inwestorów.
Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

Jak bogactwo wpływa na dynamikę związków finansowych

2025-01-09 Artykuł sponsorowany
Bogactwo może znacząco wpływać na relacje osobiste, zmieniając sposób, w jaki partnerzy postrzegają siebie nawzajem. Niezależność finansowa często prowadzi do nowych wyzwań i możliwości, które mogą wzbogacić lub skomplikować życie uczuciowe. Zrozumienie tych dynamicznych zmian jest kluczem do budowania zdrowych związków.
Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

Czy warto rozpocząć budowę domu w 2025?

2024-11-27 Poradnik inwestora
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w budowę domu w 2025 roku? Analizujemy trendy, koszty oraz prognozy ekspertów, aby pomóc Ci podjąć decyzję.
Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

Czy wirtualne biuro w Warszawie jest dla Ciebie? Sprawdź nasze wskazówki!

2024-07-29 Poradnik przedsiębiorcy
Sposób, w jaki pracujemy nie jest dziś taki, jak kiedyś. Z biegiem lat firmy zaczęły zachęcać swoich pracowników do stawiania na wygodę i kreatywność. Czterodniowe tygodnie prace, elastyczne godziny, spotkania integracyjne – to tylko kilka z pomysłów. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań jest koncepcja wirtualnych biur. Czy będzie ona odpowiednia dla Twojej firmy?
InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

InPost Pay - Twój przycisk do wygodnych zakupów online

2024-06-24 Poradnik konsumenta
Era zakupów online przynosi ze sobą wiele udogodnień. Oglądasz, porównujesz i kupujesz produkty, nie ruszając się z miejsca, o dowolnej porze dnia czy nocy. Ale co gdybyśmy powiedzieli, że zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej przyjazne dla klienta? Witaj w świecie InPost Pay - usługi, która zmieni Twoje postrzeganie e-commerce.
Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

Jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w 2024 roku?

2024-06-06 Poradnik pracownika
Nadszedł czas, aby po latach nauki wybrać odpowiedni dla siebie zawód. Jak jednak zrozumieć, która droga jest właściwa? Istnieje wiele ścieżek kariery, które możesz podążać, opierając swój wybór na wynagrodzeniu i zapotrzebowaniu na daną pozycję w firmach. W tym artykule dowiesz się, jakie są 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w bieżącym roku, i zobaczysz, że wiele trendów przesunęło się w kierunku sektora medycznego i inżynieryjnego.
EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

EBITDA - kluczowy wskaźnik analizy finansowej firm

2024-05-22 Poradnik inwestora
EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) to kluczowy wskaźnik finansowy używany w analizie wyników firm. Reprezentuje zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i deprecjacji. Wskaźnik ten dostarcza informacji na temat zdolności firmy do generowania zysków z podstawowej działalności operacyjnej.
Praca za granicą - korzyści i wyzwania

Praca za granicą - korzyści i wyzwania

2024-05-06 Poradnik pracownika
Dlaczego coraz więcej Polaków szuka pracy za granicą? W ostatnich latach coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie lepszych możliwości zawodowych poza granicami kraju, zwłaszcza w krajach sąsiednich Unii Europejskiej, takich jak Niemcy. Ta tendencja nie jest przypadkowa – wynika zarówno z różnic ekonomicznych, jak i z szerszych perspektyw, które otwierają się dzięki pracy za granicą. W niniejszym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom tej migracji zarobkowej oraz korzyściom, jakie płyną z pracy w innym kraju UE, zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym.