MF: Inflacja spadła w sierpniu do 1,9 proc.

MF: Inflacja spadła w sierpniu do 1,9 proc.
Komentarz popołudniowy Open Finance
Data dodania: 2007-09-03 (20:29)

WYDARZENIE DNIA: Leszek Balcerowicz przypomniał dziś, że już przed rokiem zabiegał o podwyżki stóp procentowych, ale nie znalazł większości w Radzie. Jego zdaniem RPP jest dziś spóźniona. Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja w sierpniu wyniosła 1,9 proc. wobec 2,3 proc. w lipcu. Oficjalną stopę inflacji za dwa tygodnie poda GUS, nie mniej jej spadek w letnich miesiącach nie jest zaskoczeniem.

Według lipcowej projekcji inflacji przygotowanej przez NBP, na koniec roku ceny mogą wzrosnąć o 3 proc. Scenariusz jest nadal prawdopodobny i zagraża celowi inflacyjnemu RPP. Zdaniem Leszka Balcerowicza, obecną sytuację można było przewidzieć już przed rokiem i dlatego zabiegał o wcześniejsze podniesienie stóp procentowych. Powiedział także, że trudno ocenić jak obecna sytuacja (polityczna) odbije się na naszej przyszłości i postrzeganiu Polski przez inwestorów.

SYTUACJA NA GPW

Z obrotami poniżej 1,2 mld PLN i amplitudą wahań WIG20 w granicach 41 pkt, poniedziałkowa sesja kandyduje do miana najspokojniejszych notowań tego lata. Nie ma się co dziwić tej awersji do podejmowania jakichkolwiek decyzji - w poniedziałek nie pracują giełdy amerykańskie. Po drugie ostatnia zwyżka oznacza, że indeksy odrobiły połowę strat z sześciotygodniowej przeceny i inwestorzy nie są pewni, czy rynek ma szansę kontynuować odbicie. Wielu z nich czeka na to co wydarzy się na giełdach amerykańskich, Amerykanie zaś czekają na 18 września, kiedy swoją decyzję podejmie Fed. Nic dobrego z tego czekania raczej nie wyniknie. Jeśli inwestorzy mają opierać decyzje o kupnie lub sprzedaży akcji na decyzji Fed, to nie świadczy to dobrze o stanie emocji inwestorów. Podstawą decyzji powinna być fundamentalna wycena spółek wzbogacona o spekulacje dzienne, a nie odwrotnie.

GIEŁDY W EUROPIE

Święto w Stanach (gdzie giełdy nie pracowały) oraz brak ważniejszych danych makroekonomicznych przełożyły się na niewielką aktywność inwestorów europejskich. Główne indeksy rynków Starego Kontynentu zaczęły dzień od wzrostów najwidoczniej będąc jeszcze pod wrażeniem pozytywnej piątkowej sesji na giełdzie w Nowym Jorku oraz wystąpień Bena Bernanke i prezydenta Busha. W dalszej części dnia dominowała realizacja zysków i o 17:00 niemiecki DAX zyskiwał zaledwie 0,2 proc., a brytyjski FTSE był 0,3 proc. wyżej. Nieznacznie spadł natomiast francuski CAC40, do czego przyczyniły się taniejące akcje spółek Suez i Gaz De France (GDF). Najwidoczniej inwestorom niespecjalnie spodobała się informacja o fuzji obu podmiotów, dzięki której powstanie czwarta największa grupa energetyczna na świecie. Na 40 minut przed końcem sesji główny indeks francuskiej giełdy był 0,2 proc. na minusie.

WALUTY

Spokój giełd udzielił się też rynkom walutowym (a może odwrotnie?). Po niedawnych silnych emocjach nadszedł czas uspokojenia, a pytanie jakie zadaje się zwykle w takiej sytuacji, brzmi - czy to cisza przed burzą, czy też jest szansa na przedłużenie tego stanu?

Euro było wyceniane dziś na 1,362 USD, momentami o 0,3 centa wyżej. Flauta.

Jen umocnił się dziś o 0,2 proc. do dolara i osłabił o 0,1 proc. do euro. Dzienna zmienność jena była najniższa od połowy lipca. Wtedy tak niska zmienność poprzedzała gwałtowne zmiany na rynku walutowym. Ale to nie znaczy, że tak samo musi być teraz.

Na koniec dnia dolar kosztował 2,798 PLN, euro 3,813 PLN, frank 2,316 PLN.

Bez Amerykanów, rynek walutowy nie jest już tak ciekawy.

SUROWCE

Cena ropy podskoczyła w ciągu dnia o niespełna jeden procent i w odniesieniu do piątkowego zamknięcia jest 1,4 proc. droższa. Kontynuacja wzrostów jest wynikiem zagrożenia rafinerii w rejonie Zatoki Meksykańskiej oraz w głównej mierze dzisiejszej zapowiedzi OPEC, że produkcja w tym roku nie zostanie podwyższona. Przy wysokim tempie wzrostu światowego PKB taka decyzja negatywnie odbije się na stronie podażowej. Z drugiej strony, sezon wakacyjny w Stanach właśnie się kończy i jeżeli ubiegłoroczna sezonowość ceny ropy się utrzyma, powinniśmy szybko zobaczyć jej spadki. Naszym zdaniem, cena ropy może dojść do 75 USD za londyńską baryłkę brent (obecnie kosztuje 73,25 USD), po czym zobaczymy powrót do 70 USD, odbicie i dalszą przecenę.

Miedź również kontynuuje wzrosty po informacji o pierwszym od trzech tygodni spadku zapasów tego surowca w Londynie. Na tamtejszej giełdzie, cena miedzi podskoczyła o 1,4 proc. do poziomu 7.490 USD za tonę.

Przy niewielkich wahaniach eurodolara oraz spokojnych sesjach na rynkach akcji, złoto zmienia się nieznacznie. Cena uncji tego kruszcu waha się w przedziale 672-674 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.