MF: Inflacja spadła w sierpniu do 1,9 proc.

MF: Inflacja spadła w sierpniu do 1,9 proc.
Data dodania: 2007-09-03 (20:29) Komentarz popołudniowy Open Finance

WYDARZENIE DNIA: Leszek Balcerowicz przypomniał dziś, że już przed rokiem zabiegał o podwyżki stóp procentowych, ale nie znalazł większości w Radzie. Jego zdaniem RPP jest dziś spóźniona. Ministerstwo Finansów szacuje, że inflacja w sierpniu wyniosła 1,9 proc. wobec 2,3 proc. w lipcu. Oficjalną stopę inflacji za dwa tygodnie poda GUS, nie mniej jej spadek w letnich miesiącach nie jest zaskoczeniem.

Według lipcowej projekcji inflacji przygotowanej przez NBP, na koniec roku ceny mogą wzrosnąć o 3 proc. Scenariusz jest nadal prawdopodobny i zagraża celowi inflacyjnemu RPP. Zdaniem Leszka Balcerowicza, obecną sytuację można było przewidzieć już przed rokiem i dlatego zabiegał o wcześniejsze podniesienie stóp procentowych. Powiedział także, że trudno ocenić jak obecna sytuacja (polityczna) odbije się na naszej przyszłości i postrzeganiu Polski przez inwestorów.

SYTUACJA NA GPW

Z obrotami poniżej 1,2 mld PLN i amplitudą wahań WIG20 w granicach 41 pkt, poniedziałkowa sesja kandyduje do miana najspokojniejszych notowań tego lata. Nie ma się co dziwić tej awersji do podejmowania jakichkolwiek decyzji - w poniedziałek nie pracują giełdy amerykańskie. Po drugie ostatnia zwyżka oznacza, że indeksy odrobiły połowę strat z sześciotygodniowej przeceny i inwestorzy nie są pewni, czy rynek ma szansę kontynuować odbicie. Wielu z nich czeka na to co wydarzy się na giełdach amerykańskich, Amerykanie zaś czekają na 18 września, kiedy swoją decyzję podejmie Fed. Nic dobrego z tego czekania raczej nie wyniknie. Jeśli inwestorzy mają opierać decyzje o kupnie lub sprzedaży akcji na decyzji Fed, to nie świadczy to dobrze o stanie emocji inwestorów. Podstawą decyzji powinna być fundamentalna wycena spółek wzbogacona o spekulacje dzienne, a nie odwrotnie.

GIEŁDY W EUROPIE

Święto w Stanach (gdzie giełdy nie pracowały) oraz brak ważniejszych danych makroekonomicznych przełożyły się na niewielką aktywność inwestorów europejskich. Główne indeksy rynków Starego Kontynentu zaczęły dzień od wzrostów najwidoczniej będąc jeszcze pod wrażeniem pozytywnej piątkowej sesji na giełdzie w Nowym Jorku oraz wystąpień Bena Bernanke i prezydenta Busha. W dalszej części dnia dominowała realizacja zysków i o 17:00 niemiecki DAX zyskiwał zaledwie 0,2 proc., a brytyjski FTSE był 0,3 proc. wyżej. Nieznacznie spadł natomiast francuski CAC40, do czego przyczyniły się taniejące akcje spółek Suez i Gaz De France (GDF). Najwidoczniej inwestorom niespecjalnie spodobała się informacja o fuzji obu podmiotów, dzięki której powstanie czwarta największa grupa energetyczna na świecie. Na 40 minut przed końcem sesji główny indeks francuskiej giełdy był 0,2 proc. na minusie.

WALUTY

Spokój giełd udzielił się też rynkom walutowym (a może odwrotnie?). Po niedawnych silnych emocjach nadszedł czas uspokojenia, a pytanie jakie zadaje się zwykle w takiej sytuacji, brzmi - czy to cisza przed burzą, czy też jest szansa na przedłużenie tego stanu?

Euro było wyceniane dziś na 1,362 USD, momentami o 0,3 centa wyżej. Flauta.

Jen umocnił się dziś o 0,2 proc. do dolara i osłabił o 0,1 proc. do euro. Dzienna zmienność jena była najniższa od połowy lipca. Wtedy tak niska zmienność poprzedzała gwałtowne zmiany na rynku walutowym. Ale to nie znaczy, że tak samo musi być teraz.

Na koniec dnia dolar kosztował 2,798 PLN, euro 3,813 PLN, frank 2,316 PLN.

Bez Amerykanów, rynek walutowy nie jest już tak ciekawy.

SUROWCE

Cena ropy podskoczyła w ciągu dnia o niespełna jeden procent i w odniesieniu do piątkowego zamknięcia jest 1,4 proc. droższa. Kontynuacja wzrostów jest wynikiem zagrożenia rafinerii w rejonie Zatoki Meksykańskiej oraz w głównej mierze dzisiejszej zapowiedzi OPEC, że produkcja w tym roku nie zostanie podwyższona. Przy wysokim tempie wzrostu światowego PKB taka decyzja negatywnie odbije się na stronie podażowej. Z drugiej strony, sezon wakacyjny w Stanach właśnie się kończy i jeżeli ubiegłoroczna sezonowość ceny ropy się utrzyma, powinniśmy szybko zobaczyć jej spadki. Naszym zdaniem, cena ropy może dojść do 75 USD za londyńską baryłkę brent (obecnie kosztuje 73,25 USD), po czym zobaczymy powrót do 70 USD, odbicie i dalszą przecenę.

Miedź również kontynuuje wzrosty po informacji o pierwszym od trzech tygodni spadku zapasów tego surowca w Londynie. Na tamtejszej giełdzie, cena miedzi podskoczyła o 1,4 proc. do poziomu 7.490 USD za tonę.

Przy niewielkich wahaniach eurodolara oraz spokojnych sesjach na rynkach akcji, złoto zmienia się nieznacznie. Cena uncji tego kruszcu waha się w przedziale 672-674 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.