Pojawią się dane makroekonomiczne

Pojawią się dane makroekonomiczne
Data dodania: 2007-09-04 (10:54) Komentarz poranny Expandera

Nic nie zmieniło się w obrazie warszawskiej giełdy po poniedziałkowej sesji. Pierwsze notowania tygodnia przebiegły dokładnie tak, jak jest to zazwyczaj wtedy, gdy nie pracują amerykańskie rynki – indeksy nieco zyskały, a towarzyszyła temu ograniczona aktywność inwestorów. Dziś powinno być już znacznie ciekawiej.

Nie tylko dlatego, że do gry przyłączą się amerykańscy inwestorzy, ale także dlatego, iż pojawią się dane makroekonomiczne znacznie większego kalibru niż poniedziałkowe. Rewidowane wskaźniki PMI, obrazujące aktywność w sektorze produkcyjnym Eurolandu, nie odbiegały zbytnio od prognoz, więc nie mogły zdeterminować przebiegu notowań. Potwierdziły, że sierpień przyniósł osłabienie koniunktury, ale to już zostało wcześniej zdyskontowane przez rynki. Teraz liczy się to, czy kłopoty z wakacyjnych miesięcy będą miały ciąg dalszy. Trudno będzie to jeszcze wyczytać z podawanych we wtorek informacji, choć mogą one wpłynąć na zachowanie inwestorów. Dziś poznamy zmianę wydatków budowlanych w USA w sierpniu. Spodziewany jest spadek o 0,1% w porównaniu z lipcem, kiedy to zniżka wyniosła 0,3%. To dane zazwyczaj niezbyt pilnie śledzone, ale w obecnej sytuacji mogą przykuć uwagę inwestorów. Natomiast wskaźnik aktywności amerykańskiego przemysłu zwykle ma duże znaczenie. W końcówce minionego roku znalazł się w okolicy 50 pkt, oddzielających rozwój od recesji. Potem nastąpiła poprawa, ale w lipcu mieliśmy wyraźny spadek. Zgodnie z prognozami był kontynuowany w sierpniu. Jeśli zniżka okazałaby się większa niż oczekiwana mogłaby znów pobudzić obawy o stan gospodarki USA i w efekcie wpłynąć negatywnie na kondycję giełd. Dane z Eurolandu o PKB w II kwartale oraz inflacji PPI nie wpłyną raczej na zachowanie inwestorów.

Niemniej jednak odnośnie do inflacji uwagę zaczyna coraz bardziej przykuwać wzrost cen pszenicy. Wczoraj w Paryżu notowania tego zboża były najwyższe w historii. W tym roku poszły w górę już o trzy czwarte. Na dłuższą metę ma to proinflacyjne oddziaływanie, co w obecnej delikatnej sytuacji dotyczącej stóp procentowych i możliwości ich obniżenia w celu przeciwdziałania skutkom kryzysu na rynku nieruchomości w USA, ma istotne znaczenie. Tworzy dodatkowe ryzyko dla poluzowania polityki pieniężnej.

W poniedziałek uwagę zwracały również doniesienia z rynku ropy naftowej. Znajdujemy się w tradycyjnie niespokojnym okresie, kiedy codzienne wahania ceny często determinują doniesienia pogodowe. Wrzesień i październik to tradycyjny okres, kiedy wiadomości dotyczące huraganów ścierają się z mniejszym zapotrzebowaniem na paliwa po wakacjach. Tym razem analitycy zajmują się wpływem huraganu Felix na podaż tego surowca. Za cztery-pięć dni ma dotrzeć do Zatoki Meksykańskiej i zagrozić zlokalizowanym w tym rejonie platformom wiertniczym. Cena baryłki ropy przekroczyła wczoraj 74 USD i do lipcowej górki brakuje już mniej niż 4 USD. W kontekście decyzji dotyczących stóp procentowych to również niekorzystna sytuacja, choć równocześnie może być odczytywana jako wyraz wiary inwestorów w globalną gospodarkę.
Emocje związane z możliwością zatrzymania Ryszarda Krauze już na dobre opadły, choć spółki z jego stajni wciąż zachowują się słabo. Nasz rynek wrócił do ścisłej zależności od świata. Znów liczy się to, co dzieje się z zagranicznymi indeksami, jenem, czy notowaniami obligacji.

Najważniejsze informacje z 3 września 2007 r.:

* Ze względu na Święto Pracy nie pracowały amerykańskie giełdy
* Sierpniowy indeks aktywności w sektorze produkcyjnym (PMI) dla Eurolandu wyniósł 54,3 pkt – był nieco wyższy niż przewidywano, ale wyraźnie spadł w porównaniu z lipcem (54,9 pkt)
* Ten sam indeks PMI dla Niemiec, największej gospodarki Eurolandu, sięgnął 56 pkt wobec spodziewanych 56,2 pkt i 56,8 pkt w lipcu

Dziś na rynkach:
Wtorek, 4/09/2007 r.

* Wskaźnik zmiany cen producentów (PPI) w lipcu w Eurolandzie – prognozowany jest wzrost o 0,1% m/m i 1,7% r/r wobec wzrostu 0,1% m/m i 2,3% r/r w czerwcu
* Rewizja danych o wzroście PKB Eurolandu w II kwartale – spodziewany jest wzrost o 0,3% kw./kw. i 2,5% r/r
* Sierpniowe wydatku budowlane w USA – po spadku o 0,3% w lipcu, teraz mają obniżyć się o 0,1%
* Sierpniowy indeks ISM sektora produkcyjnego – ma wynieść 53 pkt wobec 53,8 pkt w lipcu

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.