W USA święto, więc na rynku spokojnie

W USA święto, więc na rynku spokojnie
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-09-03 (10:32)

Rynek krajowy: Ostatni dzień minionego tygodnia, upłynął, tak w Polsce, jak i na światowych rynkach pod znakiem oczekiwań na wypowiedź szefa FED Bena Bernanke oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych George W. Busha na temat kroków, jakie zamierzają poczynić, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się kryzysu „hipotecznego” na inne sektory finansowe.

Nie powiedzieli oni jednak nic zaskakującego, co przełożyło się na stabilizację kursu złotego oraz zakończenie sesji GPW na poziomie z przed wystąpienia tych dwóch osób. Warszawski parkiet, któremu sprzyjał efekt końca miesiąca, zakończył dzień wzrostami, m. in. WIG20 zyskał niemal 3%. Najbliższe dni powinny wskazać kierunek jakim podążą indeksy polskiej giełdy. Jeśli indeks największych spółek utrzyma się dłuższy czas powyżej poziomu 3600 punktów przy zwiększonych, po zakończeniu sezonu wakacyjnego, obrotach na rodzimy parkiet powrócą optymistyczne prognozy. Wciąż istnieją, jednak uzasadnione obawy, że nowy miesiąc przyniesie dalsze wstrząsy na giełdach i osłabi naszą walutę.

Dzisiaj poznaliśmy pogląd kolejnego członka Rady Polityki Pieniężnej na temat priorytetów, jakimi kieruje się ta instytucja przy prowadzeniu polityki monetarnej. Dariusz Filar powtórzył, że szczególnie ważne dla Rady jest utrzymanie inflacji w celu przez najbliższy rok. Według jego opinii dane o PKB za drugi kwartał wzmacniają tezę o możliwości zrównania rzeczywistego PKB z potencjałem pod koniec sierpnia, co z kolei pozwoli na bardziej neutralny charakter polityki pieniężnej. Dodał również, że kluczowe dla ewentualnej, kolejnej podwyżki stóp procentowych w tym roku będzie październikowa projekcja inflacji. Wnioskując z tych słów, wydaje się, że jeśli podwyższenie kosztu pieniądza w Polsce nastąpi w tym roku, to stanie się to dopiero w ciągu jego ostatnich dwóch miesięcy.

Złoty podczas piątkowej sesji ulegał gwałtowniejszym wahaniom w zakresie 2,5 gr względem dolara, na skutek spekulacji co przyniesie wystąpienie szefa FED. Po jego wypowiedzi kurs polskiej waluty ustabilizował się. Oczekujemy, że proces ten utrzyma się również dzisiaj. USD/PLN oraz EUR/PLN powinny wahać się w zakresach odpowiednio 2,7950-2,8150 oraz 3,81-3,83. Obecne poziomy to 2,80 zł za dolara oraz 3,8230 zł za euro.

Rynek zagraniczny

Pierwszą sesję nowego tygodnia zaczynamy w pobliżu poziomów z piątkowego zamknięcia. Główne wydarzenie ostatniej sesji tygodnia, czyli wystąpienie szefa FED B.Bernanke oraz prezydenta USA George W. Busha nie wpłynęło znacząco na zachowanie rynku walutowego. Przyczyną tego może być brak konkretnej zapowiedzi obniżki stóp procentowych. Generalnie jednak wystąpienia zostały odebrane pozytywnie, co poskutkowało ponad jedno procentowymi wzrostami na amerykańskich indeksach giełdowych oraz odrobieniem części strat przez dolara. Z ważniejszych danych makroekonomicznych ze strefy euro opublikowanych w piątek warto wspomnieć o inflacji HICP (1,8%) oraz stopie bezrobocia (6,9%). Dane te były równe prognozom. Natomiast z gospodarki amerykańskiej poznaliśmy między innymi indeks nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan w VIII (83,4) wobec prognozy 82,7 oraz indeks Chicago PMI (indeks aktywności biznesu na Środkowym Zachodzie USA). Figura ta była wyższa od prognozy (52,8) i w rzeczywistości wyniosła 53,8.

W ubiegłym tygodniu kurs EUR/USD przebywał w konsolidacji 1,3560 – 1,3690 i dzisiejsza sesja raczej nie przyniesie wybicia z tego zakresu wahań. Zmiany na rynku powinny być ograniczone ze względu na dzisiejsze święto w USA. O godzinie 8.30 za jedno euro płacimy 1,3640 dolara.

Piątkowa sesja nie przyniosła także dużych zmian kursu japońskiego jena. Kurs po początkowych lekkich wzrostach ostatecznie dzień zakończył w pobliżu czwartkowych poziomów.

Wydaje się, że rynki są obecnie na ważnych poziomach i w tym tygodniu powinniśmy zobaczyć większe ruchy na zarówno na rynku walutowym jak i kapitałowym.

Na chwilę obecną inwestorzy coraz bardziej wierzą w obniżkę stopy na najbliższym posiedzeniu FED (18.09) i do tego czasu prawdopodobnie będą ją dyskontować w cenach. Jeśli jednak okazało by się, że ich nadzieje były złudne i FED nie obniży kosztu pieniądza to wtedy czeka nas gwałtowne pogorszenie nastrojów na rynku.

Dzisiaj nie ma publikacji wielu danych fundamentalnych. Uwagę inwestorów przyciągnąć mogą jedynie indeksy PMI w przemyśle w VIII podawane w Niemczech oraz strefie euro.

Źródło: Tomasz Regulski, Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.