PKB w strefie euro wzrósł o 2,5 proc.

PKB w strefie euro wzrósł o 2,5 proc.
Data dodania: 2007-09-04 (19:46) Komentarz popołudniowy Open Finance

WYDARZENIE DNIA: Europejski Bank Centralny ma mniej argumentów by odkładać decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Strefa euro rozwija się szybko, a ceny produkcji rosną szybciej od oczekiwań. Dane przeszłe nie są oczywiście tym, co najbardziej interesuje radę banku. Ale wraz z szacunkami PKB dla strefy euro opublikowano także prognozę wzrostu gospodarczego dla krajów "trzynastki".

Komisja Europejska - mimo zawirowań na rynkach finansowych - podtrzymała swoją wcześniejszą prognozę wzrostu gospodarczego w strefie. W III kwartale ma to być 0,3-08 proc. (kwartał do kwartału), a w kolejnym 0,2-0,8 i 0,2-0,9 w II kwartale 2008. Obok PKB eurostat podał dziś zmianę cen produkcji przemysłowej w lipcu - wzrost cen sięgnął 1,8 proc. (oczekiwano 1,7 proc.) wobec 2,2 proc. w czerwcu. W czwartek ECB podejmie decyzję, co do stóp procentowych w strefie euro.

SYTUACJA NA GPW

Sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się lekkimi spadkami. Wzrosty głównych indeksów zarówno w Polsce jak i za granica są coraz skromniejsze co skusiło część inwestorów do realizacji zysków- najbardziej była ona widoczna na średnich i mniejszych spółkach. W drugiej części notowań przewagę jednak zdobyły byki, głównie dzięki pozytywnym nastrojom w Europie, co przełożyło się na trzeci wzrost indeksów z rzędu. Warto zauważyć, że rynek idzie w górę przy bardzo niskich obrotach (1,27 mld PLN na szerokim rynku), które wprawdzie można uznać za efekt poniedziałkowego święta w Stanach. Jednak mogą one również świadczyć o wyczerpywaniu się potencjału wzrostowego. My skłanialibyśmy się raczej za tym drugim scenariuszem, tym bardziej że spowolnienie w Stanach świetnie można wyczuć na rynku surowców (niski popyt uniemożliwia ropie czy miedzi chociażby zbliżenie się do rekordów).

GIEŁDY W EUROPIE

Bez benchmarku w postaci przebiegu sesji za oceanem na giełdach europejskich nie wiedzieliśmy dzisiaj żadnych gwałtowniejszych ruchów. Po lekkich spadkach na otwarciu, główne indeksy odrabiały straty dzięki pozytywnym informacjom z banków (prezes Deutsche Bank wyraził opinię, że sytuacja europejskich instytucji finansowych już się stabilizuje). Wzrostom nie przeszkodziły również publikacje PKB i inflacji PPI w eurolandzie, bowiem były zgodne z oczekiwaniami oraz neutralne otwarcie w Stanach. O 16:40 niemiecki DAX był wyżej o 0,7 proc., francuski CAC40 o 0,4 proc., a brytyjski FTSE o 0,7 proc. Stany otworzyły się 0,1 proc. na minusie, ale później skierowały się na północ, dzięki spekulacjom na temat spółek sektora informatycznego. Inwestorzy spodziewają się, że wyniki Apple będą lepsze od prognozy, oraz że Yahoo może być celem przejęcia. O 17:00 S&P zyskiwał 0,6 proc., a Dow Jones 0,3 proc.

WALUTY

Euro jako pierwsza waluta, czy w ogóle jako pierwszy instrument rynkowy, daje do zrozumienia, że wzrostowa korekta właśnie się kończy. Dziś wspólna waluta spadła o 0,4 proc. do dolara czyli do 1,357 USD, wybijając się tym samym z konsolidacji między 1,36-1,365 USD. Wybicie nie jest silne, ale może mieć poważne konsekwencje, jeśli będzie kontynuowane (jest szansa, że będzie ono fałszywe, ale w takim razie powinno być szybko zanegowane).

Dolar nieznacznie umocnił się wobec jena, również euro odrabia poranne straty wobec japońskiej waluty.

Dla nas ta międzynarodowa mieszanka oznacza wzrost dolara do 2,817 PLN (o grosz), euro do 3,822 PLN, i franka do 2,321 PLN. Poza dolarem, zmiany są więc niewielkie.

SUROWCE

Ropa od początku dnia poruszała się w lekkim trendzie spadkowym, tracąc 0,9 proc. Można to powiązać z raportem National Hurricane Center, który stwierdził że huragan Felix skręcił na południe i ominie meksykańskie szyby wiertnicze. Jednak od 15:00 odrabiała stratę i tuż przed zamknięciem polskiej giełdy londyńska baryłka brent kosztowała 73,50 USD.

Cena miedzi silnie spadła w oczekiwaniu na dzisiejszy raport dotyczący wydatków na konstrukcje budowlane w Stanach w sierpniu. Wprawdzie prognoza zakłada zaledwie 0,1-procentowy spadek, ale rynek obawia się, że może być on dużo głębszy, co byłoby sygnałem do odwrotu po ostatnich wzrostach. Skoro tak, to inwestorzy rozpoczęli korektę jeszcze przed publikacją i o 15:45 cena miedzi potaniała o 3,5 proc. do poziomu 7.225 USD. Skłoniły ich do tego również utrzymujące się na wysokich poziomach zapasy tego surowca.

Cena złota silnie podskoczyła o 0,7 proc. w wyniku umocnienia się dolara amerykańskiego w stosunku do euro na rynku walutowym. Za uncję tego kruszcu trzeba dziś zapłacić 677 USD.

Źródło: Łukasz Mickiewicz, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.
Polska wdraża technologię 5G

Polska wdraża technologię 5G

2020-02-17 Informacje rynkowe
Pamiętasz, kiedy pojawiło się 3G? To było tak, jakby nasze smartfony dostały drugie życie. Nagle mieliśmy dostęp do szybkich danych i mogliśmy zacząć wysyłać zdjęcia i filmy do naszych przyjaciół oraz wysadzać platformy mediów społecznościowych. Wiele lat później to samo stało się z 4G, dając nam prędkości nawet 10-krotnie szybszą Cóż, zapnijcie pasy bezpieczeństwa, bo nadchodzi 5G, a znaczna część akcji dzieje się tutaj, w Polsce, prowadzona przez trzech głównych graczy w rewolucji 5G.
6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

6 tematów makroekonomicznych na 2020 rok

2020-01-05 Analiza makroekonomiczna
Początek roku to dobry moment na omówienie najistotniejszych tematów makroekonomicznych na nadchodzący czas. Poniższa lista nie wyczerpuje wszystkich z nich, ale jest dobrym podsumowaniem tego, czego możemy spodziewać się w 2020 roku:
Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

Skromny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy w USA

2018-10-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku ropy naftowej wciąż wyraźną przewagę ma strona popytowa. Notowania amerykańskiej ropy WTI zakończyły wrzesień silnym wzrostowym akcentem, docierając do okolic 73,50 USD za baryłkę i poruszając się w tych okolicach także dzisiaj rano. Tymczasem cena europejskiej ropy Brent dotarła do okolic 83 USD za baryłkę, tym samym wzbijając się na najwyższy poziom od 2014 roku.
Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

Miesiąc w gospodarce - listopad 2017

2017-11-30 Komentarz TMS Brokers
Inflacja wróciła do celu: Wstępny szacunek inflacji CPI za listopad należy traktować jako wysoce zaskakujący, bowiem ankietowani ekonomiści nie byli za bardzo przygotowani na uplasowanie się rocznej zmiany dynamiki cen konsumenta na tegorocznych maksimach (2,5 proc. r/r, konsensus: 2,3 proc.).
Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

Miliarderzy, którzy zaczynali od zera

2017-09-04 Ciekawostki inwestycyjne
Najbogatsi ludzie świata. Skąd mają swoje potężne majątki? Jak dorobili się fortuny? Najłatwiej mieli dziedzice majątków wypracowanych przez poprzednie pokolenia. Jednak największe wrażenie robią ci, którzy spełnili swój amerykański sen i przeszli drogę od zera do miliardera. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku z nich.
Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

Dywersyfikacja działalności - wady i zalety

2017-03-24 Inwestycje alternatywne
O tym, że dywersyfikacja w inwestycjach jest ważna, wiemy wszyscy. Każdy ekonomista i prawdopodobnie każdy laik chociaż odrobinę zainteresowany tematem pomnażania swoich pieniędzy wie, że trzymanie „wszystkich jajek w jednym koszyku” to zły pomysł.
Rekodowe poziomy na Wall Street

Rekodowe poziomy na Wall Street

2016-07-13 Komentarz ekonomiczny Patron FX
Na rynkach utrzymuje się optymizm i odrabianie strat z ubiegłego tygodnia. W przypadku giełdy na Wall Street, po rekordowo wysokim (najwyższym od 2015 r.) poniedziałkowym zamknięciu, wtorek przyniósł kontynuację wzrostów. Świetny dzień odnotowały również indeksy w Azji, gdzie między innymi japoński Nikkei225 zyskał prawie 2,5%.