Wiadomości przemawiały na niekorzyść akcji

Wiadomości przemawiały na niekorzyść akcji
Komentarz poranny Expandera
Data dodania: 2007-09-06 (10:33)

Amerykański rynek nieruchomości znów dał znać o sobie. Jednak nie tylko doniesienia jego dotyczące zadecydowały o sporej zniżce indeksów. Wszystkie napływające od rana wiadomości przemawiały na niekorzyść akcji. Rozczarowała sprzedaż detaliczna w strefie euro, która w sierpniu zwiększyła się o zaledwie 0,5% w porównaniu z tym samym okresem minionego roku.

Analitycy Lehman Brothers ostrzegli przed negatywnymi konsekwencjami dla wyników europejskich banków załamania na rynku kredytów hipotecznych podwyższonego ryzyka w USA. Instytucje będą zmuszone dokonać dużych odpisów związanych z papierami wartościowymi zabezpieczonymi takimi kredytami. Prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro i USA obniżyła OECD. Słabe doniesienia dotyczyły amerykańskiego rynku pracy. Sierpniowe zatrudnienie w sektorze prywatnym zwiększyło się w o ponad połowę mniejszym stopniu niż prognozowano, a jednocześnie w tym samym miesiącu przedsiębiorcy planowali zwolnienie blisko dwukrotnie większej od spodziewanej liczby osób. Sytuacja na rynku pracy ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia przyszłych wydatków konsumenckich. Wczoraj wymowę gorszych wiadomości dotyczących zatrudnienia potęgowały informacje ze spółek z branży dóbr konsumpcyjnych (między innymi Apple, by poprawić sprzedaż swojego najnowszego „dziecka”, czyli IPhone’u, obniżył jego cenę).

Nastrojów nie poprawił publikowany przez stowarzyszenie pośredników na rynku nieruchomości indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym. W lipcu spadł aż o 16,1% w porównaniu z tym samym okresem 2006 r. Liczono, że obniży się o ok. 2%.

Jeszcze dzień wcześniej inwestorzy ignorowali gorsze wiadomości. Wczoraj zareagowali ze zdwojoną siłą, co pokazuje, że nastroje znów się pogarszają. O ich stanie i poziomie niepewności najlepiej świadczą tłumaczenia sytuacji na rynkach w różnych depeszach agencyjnych. W jednych można było wyczytać, że jen wzmacnia się w związku z pogorszeniem atmosfery na giełdach. W innych, że notowania akcji spadają w odpowiedzi na zwyżkę jena, która ma być odzwierciedleniem wzrostu awersji do ryzyka (oznacza mniejszą aktywność w zakresie transakcji typu carry trade, polegających na pożyczaniu pieniędzy tam, gdzie są niskie stopy procentowe i lokowaniu tam, gdzie są wysokie, czyli na przykład w Nowej Zelandii, Australii, czy USA).

Znów pojawia się pytanie co dalej. Z punktu widzenia naszej giełdy sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii zachowania zagranicznych parkietów. Na WIG jak magnes działa od wielu dni poziom 60 tys. pkt. W końcówce sierpnia indeks nieskutecznie próbował się przez niego przedostać. Gdy się to udało w tym tygodniu, to od razu nastąpiła ostra kontra sprzedających. Wczoraj zakończyliśmy dzień na wysokości 60,4 tys. pkt. W dalszym ciągu aktualna pozostaje diagnoza, że dopóki WIG nie zamknie luki hossy z 23 sierpnia, czyli nie spadnie poniżej 58,6 tys. pkt, można liczyć nie tylko na to, że rynek nie będzie szedł w dół, ale może nawet powoli zyskiwać. Gdy zejdziemy poniżej 58,6 tys. pkt groźba powrotu zniżek i ataku na sierpniowe minimum stanie się bardzo realna. Złym sygnałem były duże obroty towarzyszące wczorajszemu spadkowi. Wyniosły blisko 1,7 mld zł wobec 1,3 mld zł dzień wcześniej.

Kwestia wielkości obrotów wydaje się jeszcze istotniejsza w przypadku amerykańskiej giełdy. Widać wyraźnie, że trwającemu od połowy sierpnia towarzyszy wyraźnie mniejsza aktywność inwestorów niż w trakcie wcześniejszej wyprzedaży. To wskazuje, że poprawa koniunktury to raczej „zasługa” bierności podaży niż zdecydowanego wzrostu skłonności do kupowania akcji. Taka sytuacja jest typowa dla ruchów korekcyjnych, co w naszej sytuacji każe traktować ostatnie zwyżki nie jako zapowiedź trwalszego ruchu, a jedynie odreagowanie po wyprzedaży. Na dłuższą metę to każe liczyć się z powrotem do sierpniowych minimów, a nawet ich pogłębieniem.

Najważniejsze informacje z 5 września 2007 r.:

* Australijski i Kanadyjski Bank Centralny pozostawiły stopy procentowe bez zmian, odpowiednio na poziomie 6,5% i 4,5%
* Sprzedaż detaliczna w Eurolandzie wzrosła w sierpniu o 0,1% m/m i 0,5% r/r. Był to wynik znacznie słabszy od prognozowanego (0,3% m/m i 1% r/r)
* Z raportu Challengera wynika, że w USA w sierpniu planowano zwolnienia 79,4 tys. osób, czyli blisko dwa razy więcej niż miesiąc wcześniej , kiedy było to 42,8 tys.
* Z raportu ADP wynikało, że w sektorze prywatnym w USA zatrudnienie w sierpniu zwiększyło się od 38 tys. osób wobec prognozowanych 90 tys.
* Publikowany przez NAR (stowarzyszenie pośredników) indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym w lipcu spadł o 16,1% w porównaniu z tym samym okresem 2006 r. Spadek miał wynieść 2%
* W Beżowej Księdze Fed zapewnił, że wzrost gospodarczy w USA będzie kontynuowany, jednak rynek nie dopatrzył się w publikacji oczekiwanej zapowiedzi obniżki stóp procentowych
* Analitycy Lehman Brothers ostrzegli przed stratami, jakie mogą ponieść europejskie banki w wyniku odpisów związanych ze stratami na papierach wartościowych, których wartość jest powiązana z rynkiem kredytów hipotecznych podwyższonego ryzyka w USA
* OECD obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu amerykańskiej i europejskiej gospodarki w obawie przed negatywnymi konsekwencjami kryzysu na rynku kredytów hipotecznych w USA

Dziś na rynkach:
Czwartek, 6/09/2007 r.

* Bank Anglii i Europejski Bank Centralny zadecydują o stopach procentowych – mają je pozostawić bez zmian, odpowiednio na poziomie 5,75% i 4%
* Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii za lipiec – oczekiwany wzrost o 0,2% m/m i 1% r/r
* Zamówienia przemysłowe w Niemczech w sierpniu – prognozowany jest spadek o 2,5% m/m
* Jednostkowe koszty pracy w USA w II kw. 2007 r. po rewizji – spodziewany jest wzrost o 1,6%
* Cotygodniowy raport o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych – spodziewane jest 325 tys.
* Wydajność pracy w USA w II kw. 2007 r. po rewizji – prognozowany jest wzrost o 2,4%
* Indeks ISM, obrazujący aktywność w sektorze usług w USA w sierpniu – spodziewane jest 54,5 pkt. wobec 55,8 pkt w lipcu

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Rynek kapitałowy - Najnowsze wiadomości i komentarze

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

Jakie sejfy powinny znaleźć się w hotelu?

2024-04-09 Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo gości hotelowych to jeden z najważniejszych czynników, o który musi zadbać każdy właściciel hotelu wraz ze swoim personelem. Niestety nawet najlepsza obsługa hotelowa nie jest w stanie zagwarantować, że nie dojdzie do kradzieży kosztowności osób, które zdecydowały się na pobyt w pokoju hotelowym. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zainwestować w sejfy hotelowe umieszczone w każdym pokoju. Jak wybrać skrytkę pancerną do pokoju lub recepcji hotelowej? Zobacz poradnik i dowiedz się więcej.
Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

Jak wykorzystać kody rabatowe i oszczędzić więcej pieniędzy?

2024-02-19 Poradnik konsumenta
W dzisiejszych czasach, w dobie dynamicznego rozwoju e-commerce, sklepy online oferują coraz więcej sposobów na oszczędzanie podczas zakupów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi są kody rabatowe, które stanowią świetny sposób na obniżenie kosztów zakupów i zwiększenie wartości pieniędzy wydanych online. W tym artykule eksperckim omówimy, jak wykorzystać kody rabatowe do sklepów online i maksymalizować oszczędności.
Jak sprawdzają się opony zimowe?

Jak sprawdzają się opony zimowe?

2023-11-13 Artykuł sponsorowany
Jak wszyscy możemy sobie wyobrazić, opony zimowe to bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy chcą poruszać się zimą, zwłaszcza jeśli mieszkają w obszarach, gdzie prawdopodobne jest występowanie śniegu lub lodu. W każdym razie we Włoszech od 15 listopada do 15 kwietnia obowiązuje obowiązek posiadania na pokładzie opon zimowych lub łańcuchów. Dzieje się tak dlatego, że zima we Włoszech, choć zależy od regionu, potrafi być bardzo sroga.
Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

Oszczędzanie na rachunkach - Jak to zrobić?

2023-08-03 Poradnik konsumenta
Reperowanie domowego budżetu, to normalna sprawa, która może nas czasami przerastać. Są jednak kwestie, na których jesteście w stanie zaoszczędzić dużo bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jednym ze świetnych tego przykładów jest oczywiście zmniejszenie opłat, które płacimy za rachunki. Warto wiedzieć, że istnieją na to sprawdzone sposoby, które sprawią, że liczby na rachunkach znacząco się skurczą. Jak to osiągnąć?
Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

Polacy zjedzą pączki warte tyle co 381 mieszkań

2023-02-16 Analizy HRE INvestments
Pączki jeszcze nigdy nie były tak drogie jak dziś. Wysokiej jakości drożdżowy przysmak wyceniony został przez HRE Investments na 4,63 złote za sztukę. To aż o 31% więcej niż przed rokiem. Niemniej na finiszu karnawału mało kto odmówi sobie tego przysmaku. W efekcie w ciągu zaledwie jednego dnia możemy wydać na ten cel 176 milionów złotych. Tłusty czwartek to święto, które wywołuje szczególnie ciepłe uczucia. Jest to dzień, w którym tradycyjnie możemy trochę sobie pofolgować.
Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

Polowanie na promocje - gdzie znaleźć zniżki?

2022-12-16 Artykuł sponsorowany
Końcówka roku to dla wielu osób czas wzmożonych zakupów. To właśnie wtedy pojawiają się liczne atrakcyjne oferty, a także kupuje się prezenty dla rodziny i przyjaciół. I choć polowanie na promocje trwa w najlepsze, to jednak niskie ceny można uzyskać znacznie łatwiej, czyli korzystając z portalu Rabatio.com. Portal gromadzi w jednym miejscu aktualne zniżki z tysięcy sklepów internetowych. Możesz z nich skorzystać za darmo, a w koszyku w Twoim ulubionym sklepie naliczy się zniżka.
Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

Pomimo słabszej zimy koszty ogrzewania znacznie w górę

2022-11-25 Analizy HRE INvestments
Tegoroczny sezon zimowy przyniesie sporej części z nas bardzo duże podwyżki rachunków za ogrzewanie. Niewielką ulgę daje nam póki co aura za oknem. Dotychczas było bowiem trochę cieplej niż zwykle, co ograniczyło nasze zapotrzebowanie na ciepło. Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt duże. Zarówno we wrześniu jak i październiku było relatywnie ciepło. Uwagę zwraca szczególnie ten drugi miesiąc, który jak się okazuje był najcieplejszym październikiem w europejskiej historii pomiarów klimatologicznych. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na ciepło w tym miesiącu było mniejsze.
Putin straszy inwestorów

Putin straszy inwestorów

2022-01-25 Komentarz XTB
Świetne nastroje z początku roku nie trwały długo. Nagle okazuje się, że litania problemów trapiących inwestorów jest długa, a wśród nich na wysokiej pozycji jest potencjalna rosyjska agresja wobec Ukrainy. Czy za konflikt na Ukrainie zapłacimy wszyscy? Walka o wpływy trwa już niemal dekadę: Warto przypomnieć, że konflikt wokół Ukrainy trwa już 8 lat, a rozpoczęły go demokratyczne przemiany w tym kraju po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza.
Najlepszy styczeń w historii deweloperów

Najlepszy styczeń w historii deweloperów

2021-02-19 Analizy HRE Investments
Deweloperzy nadrabiają zaległości z ubiegłego roku. Do tego mamy spory popyt na nowe mieszkania. W efekcie styczeń pod względem liczby rozpoczynanych inwestycji był najbardziej pracowitym początkiem roku w historii polskiej deweloperki.
Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

Paradoks epidemii – ceny mieszkań rosną, a miały spadać

2020-12-10 Analizy HRE Investments
W 45 krajach na 55 przebadanych ceny nieruchomości w ciągu ostatniego roku wzrosły – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide. Ceny nie tylko rosną, ale rosną coraz szybciej pokonując inflację. Jeszcze kilka miesięcy temu twierdzenie, że pandemia nie zachwieje fundamentami rynku mieszkaniowego było uznawane za herezję.